Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Woblery z pianki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
385 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   hotpoint

hotpoint

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 148 postów
  • LokalizacjaBarlinek
  • Imię:Ardiansson

Napisano 15 marzec 2006 - 14:13

Witam.
Czy zna ktoś technologię wykonywania woblerów z pianki ???
Poszukuję wszelkich wiadomości na ten temat .

pozdr. Agraph
  • irr lubi to

#2 OFFLINE   Mateusz Baran

Mateusz Baran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2557 postów
  • LokalizacjaBrussels

Napisano 15 marzec 2006 - 14:20

Zgłoś się do Salmo.

Oni chyba są mistrzami na polskim rynku....



#3 OFFLINE   hotpoint

hotpoint

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 148 postów
  • LokalizacjaBarlinek
  • Imię:Ardiansson

Napisano 15 marzec 2006 - 14:23

gratuluję poczucia humoru B)

ale interesują mnie konkrety

pozdr. Agraph
  • WojciechR lubi to

#4 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 15 marzec 2006 - 15:09

Zapytaj Waciego on ma całkowicie opanowany proces produkcyjny (preparaty, jak stworzyć formę, jak to wszystko razem mieszać) - widziałem efekty - zarówno woblery (podczas zlotu) jak i pomocne narzędzia (na zdjęciu).

Pozdrawiam
Remek

#5 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 15 marzec 2006 - 15:48

Z tego co ja się orientuję to nanaszym forum jest wiecej piankowców. Poczekjamy chwile - no moze dluższą chwile - to sami sie ujawnią.

:unsure:

#6 OFFLINE   Waci

Waci

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 156 postów
  • Lokalizacjato tu to tam

Napisano 30 kwiecień 2006 - 13:06

Z różnych powodów rzadko bywam na forum i ten post przeoczyłem. Remek czy mógłbyś go (ten post) przerzucić do sekcji Zrób to sam wtedy wszystko będzie jasne.
Co konkretnie interesuje cię Agraph. Czy cały know how czy też jakieś szczegóły. Nie wiem czy masz już opanowane to w jakimś stopniu. Tematu nie da się omówić w paru zdaniach. Na początek spróbuj pożeglować na stronach dla majsterkowiczów których linki umieściłem w sekcji Zrób to sam. Jest tam zawarte prawie całe kompendium wiedzy na ten i podobne tematy. Jeśli chodzi o materiały to są dostępne na polskim rynku i raczej nie trzeba ich sprowadzać z zachodu.
Technologia - jeśli dla własnych potrzeb to raczej prosta, ale na pewno niejednokrotnie frycowe trzeba zapłacić. Jeśli na skalę przemysłową to już inna bajka i tu trudności do pokonania i koszty są znaczne. Ja większość swojej wiedzy (60%) zdobyłem w necie pozostała to próby i eliminacja błędów.
Generalnie to proces wytworzenia polega na:
1. Stworzeniu modelu przynęty (musi byś perfekcyjnie wykończony bo każda niedoróbka będzie widoczna na powierzchni wykonanych przynęt)
2. Wykonanie formy z masy silikonowej.
3. Wykonanie drutu z oczkami na kotwice i zaczep wraz z obciążeniem (trzeba również wykonać odpowiednie sztance tak by zapewnić powtarzalność, obciążenie musi byś dobrane i rozmieszczone empirycznie) Nie zapominamy o wadze kotwic niejednokrotnie znacznej)
4. Umieszczenie drutu z obciążeniem w formie i zalanie formy pianką AB. Zamknięcie i sciśnięcie formy.
5. Usunięcie naddatków z odlewu, sprawdzenie i ew. korekta wyważenia.
6. Malowanie oklejanie i takie tam różne czynności wykończeniowe w zależności od upodobań i fantazji o których nie będę pisał bo wykroczył bym daleko poza przyzwoitą objętość tekstu.

Jeśli chodzi o silikon na formy to używałem polastosilu M-33 z fabryki w Sarzynie koszt ok 100 zł za kg starcza na od 2 do kilku form w zależności od wielkości przynęty poniżej strona www.
http://www.silikony.pl/ps/produkty/pro_w/produkty_polastosil _m_33.htm

UWAGA: Świeżo sporządzony silikon należy poddać działaniu próżni w celu odpowietrzenia. Nie będą wtedy na powierzchni modelu osiadać bąbelki powietrza tworzące kaszę na modelu.

Otwory przelewowe powinny być małe wtedy piana AB zastyga pod dużym ciśnieniem i odlew jest trwardszy.

Formę przed nalaniem piany spryskiwałem cieniutką warstewką rozdzielacza silikonowego do form Polsilform również z Sarzyny.
Analogicznie rozdzielaczem należy spryskać również model i pierwszą połowę formy (1 raz się nadziałem bo zapomniałem - połówki formy się skleiły i forma była do wyrzucenia)

Używam wg. mnie rewelacyjnej piany z Bydgoskiego Zachemu. Izopianol 50/110 (składnik A)i Izocyn B(składnik B) taniocha coś koło 17 zł i można kupić w puszkach po 1 kg. poniżej stronka www.
http://www.zachem.com.pl/oferta/produkty/systemy/p_sztywna/p _sztywna.shtml

Nie należy kupować piany AB na zapas ponieważ łatwo chłonie wilgoć i ulega zniszczeniu.

Zwykle pierwsze przynęty wykonane tą metodą idą do kosza bo poddawane są wielu modernizacjom np. wyważenia, zmiany punktów mocowań itp.

Pozdrawiam
  • Hubert Bielesza lubi to

#7 OFFLINE   ORION99

ORION99

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 314 postów
  • LokalizacjaKoszalin
  • Imię:Rafał

Napisano 30 kwiecień 2006 - 18:51

No Waci.
Nie wiedzialem, że z Ciebie taki zawodnik :mellow:
Po tym co piszesz widać, że dużo eksperymentowałeś.
Rafał B)


#8 OFFLINE   Waci

Waci

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 156 postów
  • Lokalizacjato tu to tam

Napisano 01 maj 2006 - 21:01

Kurcze jak teraz spojrzałem na moją wypowiedź to prawie artykuł napisałem. Może mnie zrobią ekspertem albo redaktorem. :lol: :lol: :lol:


#9 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 02 maj 2006 - 22:23

To i ja coś dodam od siebie
Doświadczenia nabyte przy robieniu woblerów z drewna często nam się nie przydadzą (inna masa właściwa pianki i drewna). Po drugie do stworzenia naprawdę dużego ciśnienia w formie najlepsze wydają się formy zamknięte a nie otwarte o których piszesz. Wtedy mniej jesteśmy zależni od ewentualnego niedokładnego rozmieszczenia obciążenia.

Pozdrawiam

#10 OFFLINE   Waci

Waci

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 156 postów
  • Lokalizacjato tu to tam

Napisano 03 maj 2006 - 15:33

Ja mam dobre efekty z formami otwartymi. Tylko musi być dobrze sciśnięta pomiędzy np. deseczkami. Używam imadła i ścisków stolarskich i to wystarczy. Zresztą jak widać że piana zaczyna wychodzić z formy to można by nawet i palcem otworek zamknąć, ale po co jeśli jestem zadowolony z tego co osiągnąłem z formy otwartej no i palca brudzić nie muszę :lol: . Silikonowa forma jest miękka i zbyt duże ciśnienie mogło by ją deformować ze szkodą dla odlewu. Co do obciążenia to jest nim zwykle walec ołowiany zaciśnięty na drucie. Myślę, że formy zamknięte mogły by być w wersji metalowej ale to już wyższa forma technologii zarezerwowana raczej dla przemysłu, a nie dla amatorów.

#11 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 03 maj 2006 - 15:50

Jakoś udało mi się obejść owo raczej dla przemysłu (było warto), choć oczywiście nie robię form z metalu.
Pozdrawiam i życzę ewentualnych miłych eksperymentów :D

#12 OFFLINE   Waci

Waci

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 156 postów
  • Lokalizacjato tu to tam

Napisano 03 maj 2006 - 17:49

:huh: To może jakieś szczegóły. Please.

#13 OFFLINE   hotpoint

hotpoint

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 148 postów
  • LokalizacjaBarlinek
  • Imię:Ardiansson

Napisano 03 maj 2006 - 18:31

Witam Panowie.
Myślałem, że tamat został olany a tu takie duskujse !!!
Osobiście był bym za uwolnieniem technologii dla amatorów jak i dla przemysłu.
Pozdrawiam i czekam na dalsze ciekawe niusy.

Agraph B)

#14 OFFLINE   rainbowek

rainbowek

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 14 styczeń 2007 - 23:42

Witam
Bardzo zainteresował mnie ten temat. Czy moglby ktos opisac jak wykonac taka forme najlepiej ktok po kroku :D ewentualnie jakas fote takiej formy Z gory dzieki

#15 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2643 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 15 styczeń 2007 - 04:24

Tutaj trochę o tym znajdziecie

#16 OFFLINE   rainbowek

rainbowek

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 15 styczeń 2007 - 13:25

Dzieki Artech za odpowiedz sprubuje na poczatek wytworzyc taka forme z zywicy gdyz jest o wile tansza od polistosilu. Natomiast do produkcji woblerow chyba lepszym rozwiazaniem jest piana ktorą proponuje @waci ? I pytanie jesli wytworze formy w ktorym miejscu zrobic wlew na piane oraz wylew i jednoczesnie odpowietrzacze i ile ma ich byc ?

#17 OFFLINE   benito

benito

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 457 postów
  • Lokalizacjasiedzące (szczecin)

Napisano 15 styczeń 2007 - 15:47

@rainbowek

w jaki sposob chcesz zdobyc ta pianke?

#18 OFFLINE   rainbowek

rainbowek

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 16 styczeń 2007 - 12:05

@benito
Z piana nie ma zadnego probemu gdybys uwaznie sledzil ten wątek to kolega @waci podal nazwe gdzie mozna to kupic a nawet wstawil linki takze neiwiem z czym masz problem? Pisalem do Zachemu piana 15 zl http://www.c-l.pl/sk...ex.php?cat_id=5 tutaj masz zywice epoksydowe epidian 5 i utwardzacz Z1 tez groszowe sprawy

#19 OFFLINE   benito

benito

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 457 postów
  • Lokalizacjasiedzące (szczecin)

Napisano 16 styczeń 2007 - 13:55

Wiem, ze waci podal linki tylko chodzi mi o to ze ta pianke mozna kupic tylko na miejscu.

#20 OFFLINE   rainbowek

rainbowek

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 16 styczeń 2007 - 16:39

Skontaktuj sie z tą fabryką i sprzedadzą ci bez problemu jakąś firmą spedycyjną ewentualnie ta piana tez sie nadaje http://www.gaz-bud.c...ur-rz-1051.html




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych