Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Nietypowy kij na lososie - budowac czy szukac gotowca?

blank łosoś

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 23 wrzesień 2009 - 04:19

Na przyszly sezon chcialbym sobie sprawic nowy kij lososiowy. O tyle nietypowy, ze w Polsce sie utarlo, ze te 50-60 gram to najczesciej gorna granica. Ja tyle nie potrzebuje, bo uzywam lzejszych przynet. Kolejny mankament do dlugi dolnik, ktory te kije dla mnie dyskwalifikuje. Ja potrzebuje cos takiego:
- 3m, no maksymalnie 3.20m
- przynety 5-15gr, maksymalnie 20gr
- krotki dolnik, od stopki kolowrotka do konca jakies 40-45cm
- akcja raczej szybka, zeby sie dobrze rzucalo, ale kij niezbyt sztywny, tak zeby zamortyzowal pierwszy zryw przy braniu, ktory jest bardzo gwaltowny, a ja lapie na plecionke
- mocy tyle, zebym w silnym nurcie nie dawal sie wozic rybkom 10-15lb bo takie najczesciej sie lowi w Szkocji, ale zapas na +20lb musi byc mellow.png
Prosze specjalistow od rodbuildingu i znawcow sprzetu wedkarskiego o porady. Czy warto budowac taki kij, czy moze juz jest cos takiego na rynku (moze byc nawet i za oceanem) i jesli tak to ile taki kij moze kosztowac?
Pozdrawiam



#2 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2639 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 23 wrzesień 2009 - 07:05

Ja bym robił ...
Gotowce są m.in. u St.Croix, Lamiglasa, czy Loomisa (w przedziale /w USA/ z grubsza $200-350), ale jednak co robiony, to robiony. Dolnik taki, jak chcesz. Przelotki wedle życzenia, że o omotkach nie wspomnę. Tak na szybko rzuciłem okiem w ofertę blanków i myślę sobie (aczkolwiek nie miałem kija na tym blanku w łapie), że taki Batson XST1264F mógłby pasować, albo nawet XST1263F, tudzież jakiś CTS. Zaznaczam, że to wszystko na sucho i katalogowo.
Pzdr,
Fatso

#3 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 23 wrzesień 2009 - 07:57

Nie wiem jak u Ciebie wygląda sprawa z siłą nurtu i jakich przynęt będziesz używał. Generalnie szukał bym czegoś do do 1oz. Kiedyś używałem 100MXF2 Talona. Bardzo dobrze się spisywał, dopóki nie zakładałem przynęt zdrowo mieszających wodę, jak karlinki K3-4 czy duże 7-10cm woblery, wtedy się poddawał. Mniejszymi przynętami radził sobie bardzo dobrze. Ma to 20lbs mocy, więc zatrzymanie ryby nie jest jakimś dużym problemem, pięknie pracuje pod rybą. Opinii na temat tej wędki powinieneś znaleźć sporo, bo jest dość popularna.
Co do batsonów,miałem kilka w ręku, ale większość w postaci blanków, niestety nie potrafię sprecyzować teraz który z czym się je.

#4 OFFLINE   Roman Pietrzak

Roman Pietrzak

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów

Napisano 23 wrzesień 2009 - 08:16

Parę blanków się znajdzie.
Moim zdaniem, kijek na łososie do 1 uncji to za mało, nawet na Szkocję. Ryby parokilogramowe, a takie chcesz łowić,do tego srebrne, to przeciwnik nie lada.
Sprawdzonymi w bojach są blanki z serii Blue Rapid z CD.Byłby to 3.0m do 35g lub 3.20m do 42g(tego drugiego będę robił sobie).Te CD stanowią takie uśrednienie między dwiema szkołami: stare wygi na trocie i łososie wolą kije wolniejsze, młodsza gwardia lubi szczotki. Na tych blankach można bawić się z długością rękojeści bez obaw, oczywiście w granicach rozsądku.
W Batsonie z kolei jest taki blank ISA 1266 3.20m do 42g. Tym kijem wyjmiesz chyba każdego Salmona, jeśli siły w rękach Ci wystarczy i żyły na czole nie popękają. Kijkiem tym łowiłem na jednej z rzek walijskich... pstrągi i dawałem radę.Minusem tego kijka jest jego waga, idąca po prostu w parze z mięsem blanku. Akcja tego kija odpowiada preferencjom starszej gwardii, a rybka na nim jest bardzo spokojna podczas holu.
Pozdrawiam.
Roman

#5 OFFLINE   klosskuba

klosskuba

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaPyskowice

Napisano 23 wrzesień 2009 - 12:02

Witam.
Nie znam kija o cw 5-20g, z którym 15lbs srebrniak by cie nie woził po rzece.
Bardzo mięsiste ze sporym zapasem mocy blanki robi cts. Sa tam dwa interesujące modele sc 1004 i sc 1063 kolejność nieprzypadkowa.
pozdrawiam. Klosskuba.
  • budzik lubi to

#6 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 23 wrzesień 2009 - 14:33

Z gotowców masz też CDRXLS2120MH, XLS 305cm, 8-32 gr. Wiem że chłopaki łowili tym w morzu, ze względu na niesamowity zasięg tego kija. Korek na dolniku ma 34,5 cm, z uchwytem kołowrotka od stopki wyjdzie ci około 42-43 cm, ładnie pracuje, bardzo czuły. To może być to :D.

#7 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 23 wrzesień 2009 - 16:12

@luko
mam na blanku o którym wspomina psulek zrobionego kijka wziąłem go jako rzeczny uniwersał dobrze rzuca już 7 gr woblerami w opadzie idzie połowić już 10 gr plus guma wydaje mi się, że twoje łowienie czyli wobler z dość mocną pracą plus nurt rzeki będzie ładnie uginał kij przy ściąganiu przynęty, szczytówka subtelna potężny zapas mocy w dolniku 15 lb śmiało można hamować

ps. na morzu też nim łowie :D

#8 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 24 wrzesień 2009 - 06:59

Dziekuje za wszystkie odpowiedzi. Nie mam zielonego pojecia o kijach zbrojonych na zamowienie, wiec zapytam wprost. Czy za te $300-350 bedzie kij z pracowni, czy kopniak w 4 litery? Nie zalezy mi na zadnych bajerach typu rezonans, spiralne zbrojenie itp.

@psulek, wklepalem w googlach podany przez ciebie symbol i jedyne co mi wyskoczylo, to ten post :wacko: Mozesz podac jakis link?

@Roman Pietrzak, stosuje glownie woblery 7-10grm. Chyba kijem do 42gr bedzie ciezko obsluzyc te lzjesze przynety?

Pozdrawiam

#9 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 24 wrzesień 2009 - 07:32

Composite Developments XLS Rods

Pozdrawiam

Paweł

#10 OFFLINE   Roman Pietrzak

Roman Pietrzak

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów

Napisano 24 wrzesień 2009 - 08:11

Dziekuje za wszystkie odpowiedzi. Nie mam zielonego pojecia o kijach zbrojonych na zamowienie, wiec zapytam wprost. Czy za te $300-350 bedzie kij z pracowni, czy kopniak w 4 litery? Nie zalezy mi na zadnych bajerach typu rezonans, spiralne zbrojenie itp.

@psulek, wklepalem w googlach podany przez ciebie symbol i jedyne co mi wyskoczylo, to ten post :wacko: Mozesz podac jakis link?

@Roman Pietrzak, stosuje glownie woblery 7-10grm. Chyba kijem do 42gr bedzie ciezko obsluzyc te lzjesze przynety?

Pozdrawiam

@Lukomat,
byc może te lżejsze tak. Z doświadczenia jednak wiem też, że np.gębale, które lubię, w ostrzejszym nurcie potrafią zabrać ze szczytówki dużo. A łowię głównie na pływające, więc nieciężkie... .
Chociażby dlatego nie poleciłbym kija na trocie w granicach 28g, wędka zbudowana na tym blanku może bardziej nadać się na kelty, których w Szkocji chyba się nie łowi... . W rzece kilkukilogramowemu łososiowi w pełni sił 1 uncjowym kijem się nie postawisz, jak będziesz musiał... .
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja podczas połowów w morzu z plaży. Po pierwsze, ryba może sobie hasać do woli, bo ma dużo miejsca, po drugie, nie ma nurtu, zwalonych drzew, zakrętów i tak dalej. Tu lżejszy kij jest spokojnie do zastosowania.
Złotym środkiem może okazać się kijek do 35g, który zresztą Ci wymieniłem.
Pozdrawiam.
Roman.

#11 OFFLINE   klosskuba

klosskuba

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaPyskowice

Napisano 24 wrzesień 2009 - 23:17

Witam.
350$ powinno starczyć na uzbrojenie Blue Rapida, na xls-a będzie mało, chyba.
Zgadzam się z p. Romanem, że blue rapid do 35g byłby kompromisem między mocą a c.w. przynęty ten kij ma głębsze ugięcie od xls-a do 32g i będzie się lepiej ładował lekkimi przynętami i omijał bym szerokim łukiem lekkie zbrojenie w sic tytanium n.p., zresztą budżet na to nie pozwala.
Zapas mocy, moim skromnym zdaniem, na 20lbs srebrniaka i forsowny hol jest w obydwu lichy.

#12 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 25 wrzesień 2009 - 05:41

[quote]
Dziekuje za wszystkie odpowiedzi. Nie mam zielonego pojecia o kijach zbrojonych na zamowienie, wiec zapytam wprost. Czy za te $300-350 bedzie kij z pracowni, czy kopniak w 4 litery? Nie zalezy mi na zadnych bajerach typu rezonans, spiralne zbrojenie itp.

@psulek, wklepalem w googlach podany przez ciebie symbol i jedyne co mi wyskoczylo, to ten post :wacko: Mozesz podac jakis link?

@Roman Pietrzak, stosuje glownie woblery 7-10grm. Chyba kijem do 42gr bedzie ciezko obsluzyc te lzjesze przynety?

Pozdrawiam
[/quote]
@Lukomat,
byc może te lżejsze tak. Z doświadczenia jednak wiem też, że np.gębale, które lubię, w ostrzejszym nurcie potrafią zabrać ze szczytówki dużo. A łowię głównie na pływające, więc nieciężkie... .
Chociażby dlatego nie poleciłbym kija na trocie w granicach 28g, wędka zbudowana na tym blanku może bardziej nadać się na kelty, których w Szkocji chyba się nie łowi... . W rzece kilkukilogramowemu łososiowi w pełni sił 1 uncjowym kijem się nie postawisz, jak będziesz musiał... .
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja podczas połowów w morzu z plaży. Po pierwsze, ryba może sobie hasać do woli, bo ma dużo miejsca, po drugie, nie ma nurtu, zwalonych drzew, zakrętów i tak dalej. Tu lżejszy kij jest spokojnie do zastosowania.
Złotym środkiem może okazać się kijek do 35g, który zresztą Ci wymieniłem.
Pozdrawiam.
Roman.
[/quote]

Hmm, nie sposób się z Tobą nie zgodzić, jednak moje doświadczenie z obydwoma tymi kijami (talon 28gr i CD BR do 35gr) , które miały okazję popracować na maxa, pokazuje że talon jest bardziej miękki i delikatniejszy. Ale pazurek pokazuje ,jeśli ktoś ma odwagę przytrzymać rybę na dokręconym hamulcu. Śmiem twierdzić że talonem można niewiele mniej niż tym CD. Co nie zmienia faktu że ta bestia do 35gr jest moim ulubionym narzędziem do łowienia.

#13 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 25 wrzesień 2009 - 07:33

(...) omijał bym szerokim łukiem lekkie zbrojenie w sic tytanium n.p., zresztą budżet na to nie pozwala (...)


Nie wiem do końca o co chodzi w tym zdaniu. Tytany to może rzeczywiście nie najszczęśliwszy pomysł pod względem finansowym. Ale chyba nie proponujesz zbrojenia w przelotki dwustopkowe?


Pozdrawiam

Paweł


#14 ONLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4432 postów

Napisano 25 wrzesień 2009 - 08:46

Witam,

Ja akurat bym proponowal uzbrojenie Blue Rapida 35 gr w dwu-stopkowe przelotki. Losos to silna ryba, szczegolnie taki 8-9kg jakie lowi @Lukomat. Ugiecie bedzie ciut glebsze co pozwoli na rzuty mniejszymi przynetami. Zeby nie byc golowslowny to mialem okazje lowic takimi samymi wedkami tylko inaczej uzbrojonymi- moja w dwu-stopkowe Alconity, kolegi w piersza podwojna a dalej pojedyncze Sic. Roznica na korzysc tej pierwszej :D

@Luko- jesli bedziesz mial wolna chwile to chetnie wpadne do dalekiej Szkocji- bedziesz mial okazje obmacac Blue Rapida.

Pozdrawiam,

Bujo

#15 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 25 wrzesień 2009 - 10:09

Bujo,

A czy nie lepiej zamiast dokładać na blank masy w przelotkach po prostu kupić coś wolniejszego, niekoniecznie CD? Przecież dokładając masy w postaci przelotek, obniża się faktyczny ciężar rzutowy kija.

Pozdrawiam

Paweł

#16 ONLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4432 postów

Napisano 25 wrzesień 2009 - 10:27

Witam,

@psulek- cos wolniejsze, niekoniecznie CD juz mialem zanim zdecydowalem sie na Blue Rapida. Tak czy inaczej jest super a jak to sie ma na moc kija to ciezko mi powiedziec.

Bujo

#17 OFFLINE   klosskuba

klosskuba

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaPyskowice

Napisano 25 wrzesień 2009 - 11:00

Witam.
Bujo po części odpowiedział na twoje pytanie do mnie, o to właśnie chodzi aby obniżyć ten ciężar rzutowy. Mocy przez to wędka oczywiście nie straci.
Co do drugiego pytania to chyba masz racje, ja myślałem na skróty bo mam xls-a na jednostopkowych alconitach a łowiłem Blue Rapidem na dwustopkowych i Rapid się zdecydowanie lepiej ładował lekkimi przynętami, gdyby analogicznie uzbroić xls to
chyba było by jeszcze lepiej. Ale do celów jakie postawił przed wędką @luko jest leprzy blue rapid jako że jest solidniejszy i z tym się zgadzam z p. Romanem, z wyboram blue rapida, pojawiły się też pomysły z xls więc to jest wybór między nimi, ja bym jednak i tak zbroił cts-a.
Jeszcze do @luko, ja bym zbroił jest wtedy możliwości wiele można z tego samego blanku zrobić zupełnie inne wędki, także taką jak ci pasuje, w gotowcu tego nie ma.
Pozdrawiam. Klosskuba.

#18 ONLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4432 postów

Napisano 25 wrzesień 2009 - 11:04

Witam,

XLS , plecionka i lososie- sorki ale mi to jakos nie pasuje.

Pozdrawiam,

Bujo

P.S. Tym XLS tez troche lowilem ale skonczylo sie nieszczesliwie :(

#19 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 28 wrzesień 2009 - 13:30

Przepraszam za brak odpowiedzi, ale rodzina i ryby skutecznie trzymaly mnie z dala od kompa. Dziekuje wszystkim za cenne uwagi. Dla mnie sezon prawie juz skonczony. Jeszcze troche ponad tydzien lowienia i wybywam za Wielka Wode. Czyli najlepszy okres na lososie mam z glowy. Wykorzystam ten czas na obmacanie seryjnych kijkow, a jak nic nie znajde ciekawego, to pewnie zamowie cos zbrojonego na miare.
Pozdrawiam

#20 OFFLINE   Włóczykij

Włóczykij

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1252 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 wrzesień 2009 - 18:45

Znawcą sprzętu nie jestem, ale kilka dni temu kupiłem sobie Beast Mastera Shimano 20-50g 2,7m jeszcze ze starej serii i jestem zaskoczony tym jak daleko z niego latają niewielkie woblery na lince 15lb. Tylko z wyważeniem gorzej, trochę leci na pysk.





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank, łosoś

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych