Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Malowanie woblerów oklejonych folią aluminiową


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   flygobius

flygobius

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Majchrzak

Napisano 28 styczeń 2015 - 21:36

Łazienka super miejsce, ale mieszkam w bloku z żoną i dzieckiem. Raczej nie zaakceptują śmierdzącego domaluxu między bielizną na sznurkach hahahaha
Mam stare akwarium, napełnię troszkę wodą i wobki będę wieszał nad nim ooo ;-)

#22 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 28 styczeń 2015 - 21:54

(...)
Mam stare akwarium, napełnię troszkę wodą i wobki będę wieszał nad nim ooo ;-)

Wystarczy mokra szmatka ;)


  • maniek44 lubi to

#23 OFFLINE   Radbraw

Radbraw

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1148 postów
  • LokalizacjaBug i bużyska

Napisano 28 styczeń 2015 - 22:29

,,[quote name="Tomek1988" post="1607221" timestamp="1422474892"]
Jako, że głównie robię boleniówki nic a nic nie przeszkadza to w ich pracy a przynajmniej mam pewność, że folia nie odklei się nawet gdy wobki będą leżeć w upały na słońcu a znam takie przypadki, że folia
odłaziła z wblera bo było mało lakieru,,

Miałem 4 warstwy lakieru przysmażyło majowe słońce i jerka obierałem niczym ziemniaki.

Użytkownik Radbraw edytował ten post 28 styczeń 2015 - 22:32


#24 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2189 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 28 styczeń 2015 - 22:40

,,[quote name="Tomek1988" post="1607221" timestamp="1422474892"]
Jako, że głównie robię boleniówki nic a nic nie przeszkadza to w ich pracy a przynajmniej mam pewność, że folia nie odklei się nawet gdy wobki będą leżeć w upały na słońcu a znam takie przypadki, że folia
odłaziła z wblera bo było mało lakieru,,

Miałem 4 warstwy lakieru przysmażyło majowe słońce i jerka obierałem niczym ziemniaki.

Ale co ma ilość lakieru do puszczania kleju? To lakier ten ma jakieś właściwości termoizolacyjne? Jak chcecie żeby wam klej z foli nie puszczał, do dajcie mu w coś wniknąć.


Użytkownik krzychun edytował ten post 29 styczeń 2015 - 08:57

  • Kielo i eRKa lubią to

#25 OFFLINE   G_rzegorz

G_rzegorz

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1342 postów
  • LokalizacjaKujawsko pomorskie
  • Imię:Grzegorz

Napisano 29 styczeń 2015 - 07:53

:D

Ja dosuszam wobki w łazience . Mam tam i odpowiednią temperaturę i odpowiednią ilość wilgoci . To jest idealne miejsce .  :)

 

Wyjąłeś mi to z ust.

Dla mnie też to najlepsze miejsce do suszenia wobków właśnie ze względu na wskazane przez Ciebie "argumenty"



#26 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2189 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 29 styczeń 2015 - 09:01

A dlaczego do wody nie wkładacie?

Na opakowaniu jest napisane 40%-65%. 40% to jest zimą w ogrzewanym pomieszczeniu (to już jest wystarczający poziom wilgotności do prawidłowego utwardzenia Envirotexu - z którym to tyle problemów jest). 60% mamy w pokoju latem.

Najlepiej do nad gotującą wodę w garnku je dawać. Będzie ciepło i wilgotno.


  • Kielo lubi to

#27 OFFLINE   Radbraw

Radbraw

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1148 postów
  • LokalizacjaBug i bużyska

Napisano 29 styczeń 2015 - 11:42

Ale co ma ilość lakieru do puszczania kleju? To lakier ten ma jakieś właściwości termoizolacyjne? Jak chcecie żeby wam klej z foli nie puszczał, do dajcie mu w coś wniknąć.


Folia nadal trzyma się drewna wyśmienicie, tylko pierwsza warstwa lakieru przestaje przylegać do folii.

#28 OFFLINE   Vigo

Vigo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 91 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Krzysiek

Napisano 29 styczeń 2015 - 12:53

Folia nadal trzyma się drewna wyśmienicie, tylko pierwsza warstwa lakieru przestaje przylegać do folii.

Folię aluminiową po naklejeniu na korpus, kiedy układaliśmy i dociskaliśmy ją gołymi palcami (czyli solidnie natłuściliśmy powierzchnię) należy bezwzględnie, dokładnie odtłuścić, to zdecydowanie polepszy przyczepność pierwszej powłoki lakieru.



#29 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2189 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 29 styczeń 2015 - 13:24

Folia nadal trzyma się drewna wyśmienicie, tylko pierwsza warstwa lakieru przestaje przylegać do folii.

W tę mańkę.

Ale to cokolwiek tej folii się trzyma?



#30 OFFLINE   @spius83

@spius83

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaPolska...:))
  • Imię:Tomek

Napisano 29 styczeń 2015 - 22:06

No nie wiem u mnie się trzyma, a woblery u mnie lekkiego życia nie mają  <_<



#31 OFFLINE   Radbraw

Radbraw

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1148 postów
  • LokalizacjaBug i bużyska

Napisano 30 styczeń 2015 - 21:35

Folię aluminiową po naklejeniu na korpus, kiedy układaliśmy i dociskaliśmy ją gołymi palcami (czyli solidnie natłuściliśmy powierzchnię) należy bezwzględnie, dokładnie odtłuścić, to zdecydowanie polepszy przyczepność pierwszej powłoki lakieru.

  

W tę mańkę.
Ale to cokolwiek tej folii się trzyma?


Słuszna uwaga z tym odtłuszczaniem. Odtłuszczam ale moze złym środkiem, czym to robisz ? ja acetonem i szmatką do okularów.

Trzyma się trzyma :) tylko słońce mocno tą folię ,, podgrzewa,, i lakier schodzi nawet z drewna na grzbiecie i brzuchu jerka zaczynając od boków na których jest folia.

#32 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2189 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 31 styczeń 2015 - 00:11

Robiłem kilka prób i nic się folii nie trzymało. Może moja była jakaś kiepska.



#33 OFFLINE   Tomy

Tomy

    SUM

  • Twórcy
  • PipPipPipPipPip
  • 15988 postów

Napisano 31 styczeń 2015 - 01:25

Trzyma się dopóki powierzchnia lakieru jest nienaruszona.Po przecięciu np.przez szczupaka zlezie jak skóra z kartofla.


Użytkownik Tomy edytował ten post 31 styczeń 2015 - 01:25


#34 OFFLINE   Radbraw

Radbraw

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1148 postów
  • LokalizacjaBug i bużyska

Napisano 31 styczeń 2015 - 01:59

Trzyma się dopóki powierzchnia lakieru jest nienaruszona.Po przecięciu np.przez szczupaka zlezie jak skóra z kartofla.


To samo napisałem wcześniej :) To co zrobić by nie schodziła ?

Użytkownik Radbraw edytował ten post 31 styczeń 2015 - 02:01


#35 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2189 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 31 styczeń 2015 - 09:13

Trzyma się dopóki powierzchnia lakieru jest nienaruszona.Po przecięciu np.przez szczupaka zlezie jak skóra z kartofla.

Nie trzyma się w ogóle. Zalana lakierem zanurzeniowo robi coś w rodzaju kokona. Wystarczy gdzieś zacząć odrywać i tak zejdzie. To samo jest z żywicami. Pytałem technologa w firmie produkującej lakiery (nie mieszalni) i niczego przezroczystego coby się al trzymało nie znał.

Na twardych materiałach to nie problem, ale na balsie tragedia (chyba, że się połozy 15 warstw, albo bardzo mocno utwardzi balsę) - wystarczy nacisnąć paznokciem ażeby się trochę balsa ugięła i pęcherzyk powietrza pomiędzy lakierem a  folią gotowy.

Namiastką rozwiązania jest ta przygotować tak folię, ażeby gdzieniegdzie lakier mógł przesiąknąć przez nią. Podziurawić.



#36 OFFLINE   zibi

zibi

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaŚrem

Napisano 31 styczeń 2015 - 13:56

Japońcy cały czas oklejają folią alu. Rapala original , polskie Storki czy woblery Janusz Widły również folia .

Od jakiegoś czasu robię imitację uklei.Wszystko oklejane. Co do zębów ryb, kamieni to jeszcze nie wiem.Nie były jeszcze w rzece. Ale wpływ temperatury na pewno sprawdzę. Idą na kaloryfer potem do piekarnika.



#37 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2189 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 31 styczeń 2015 - 15:46

Japońcy cały czas oklejają folią alu. Rapala original , polskie Storki czy woblery Janusz Widły również folia .

 

I z każdego z nich zdejmiesz lakier bez uszkodzenia okleiny.

Nikt nie pisze, że jest źle. Piszemy, że można lepiej.


  • Łukasz Z 86 lubi to

#38 OFFLINE   Vigo

Vigo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 91 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Krzysiek

Napisano 31 styczeń 2015 - 16:54

  
Słuszna uwaga z tym odtłuszczaniem. Odtłuszczam ale moze złym środkiem, czym to robisz ? ja acetonem i szmatką do okularów.

Trzyma się trzyma :) tylko słońce mocno tą folię ,, podgrzewa,, i lakier schodzi nawet z drewna na grzbiecie i brzuchu jerka zaczynając od boków na których jest folia.

Ja akurat odtłuszczam etanolem spożywczym, bo mam taki pod reką ;) (nie nie pijam onego :P odparowywuję raczej i wdycham opary :rolleyes:).

Tak jak koledzy napisali powyżej aluminium jest wrednym materiałem do malowania i lakierowania, wszelkie powłoki trzymają się na słowo honoru i dużo lepiej sprawdza się kiedy folia naklejona jest na twardszy, trudniej odkształcalny korpus, jeżeli mamy miękki korpus, na nim cienkie aluminium, które też jest plastyczne i twardy jak szkło lakier to jak wspomniał krzychun sztywność lakieru w przypadku wgniecenia podłoża może spowodować jego odwarstwienie się od powierzchni i w konsekwencji odpadnięcie.

 

Już fachowcy, tęgie głowy roztrząsali ten problem :lol: :

 



#39 OFFLINE   Radbraw

Radbraw

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1148 postów
  • LokalizacjaBug i bużyska

Napisano 01 luty 2015 - 09:34

Japońcy cały czas oklejają folią alu. Rapala original , polskie Storki czy woblery Janusz Widły również folia .
Od jakiegoś czasu robię imitację uklei.Wszystko oklejane. Co do zębów ryb, kamieni to jeszcze nie wiem.Nie były jeszcze w rzece. Ale wpływ temperatury na pewno sprawdzę. Idą na kaloryfer potem do piekarnika.

Myyyyyy pieczone alu wobki, mogą być niezłe :) Coś mi chodzi po głowie że to nie tylko temperatura ale i uv negatywnie wpływa na nasze przynęty.
Dla ścisłości robię woby z lipy a jerki z dębu i buku więc dwa gatunki bardzo twarde a i tak lakier na słońcu odchodzi.
P.S. Kąpiel w caponie obowiązkowa.

Użytkownik Radbraw edytował ten post 01 luty 2015 - 09:35


#40 OFFLINE   Tomy

Tomy

    SUM

  • Twórcy
  • PipPipPipPipPip
  • 15988 postów

Napisano 01 luty 2015 - 16:10

Adolf też to tłumaczył.

 


Użytkownik Tomy edytował ten post 01 luty 2015 - 16:13

  • spinnerman lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych