Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kij sklepowy a kij z pracowni - różnice

rodbuilding

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
198 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   donio

donio

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Dominik
  • Nazwisko:Kubicki

Napisano 04 marzec 2008 - 17:10

Jako, że to mój pierwszy post witam wszystkich serdecznie. Mam małe pytanie mianowicie szukam dla siebie wędki i prawie znalazłem. Prawie bo usłyszałem, że zamiast płacić 5 stów za model seryjny mogę dorzucić trochę i kupić coś na miarę. Wcześnie nawet nie brałem tego pod uwagę ale.. no właśnie co będzie lepszym wyborem kij ze sklepu za 5-6 stów na sic-ach czy może jakiś batson na forecastach(cena)? Trochę przeraża mnie wybór blanku i tej całej reszty zwłaszcza, że jestem zielony w temacie ale z drugiej strony szukam czegoś co ciężko znaleźć gotowego. Miała by to być wędka(2,60-2,90) na rzekę; przynęty do 17g wśród niech głównie woblery 3-8 cm. Ryby to zimą pstrąg+kleń latem boleń i brzana. Od razu dodam, że nie łowię dużo średnio 2 weekendy w miesiącu ale wtedy cały dzień więc niska waga byłaby atutem. Tylko teraz nie wiem czy coś takiego sobie zafundować czy może kupić gotową daiwę i dać sobie spokuj.

#2 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18564 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 marzec 2008 - 17:23

@donio

witaj na forum!

Powiem tak - wędka od rodbuildera to nie tylko sprawdzonej jakości komponenty. To przede wszystkim indywidualny krój pod kątem potrzeb/oczekiwań. Tego nie kupisz w sklepie.

Rodbuilder w pracowni doradzi Ci w wyborze komponentów nie musisz sie tym zajmować. Musisz tylko dobrze przemyśleć swoje potrzeby i oczekiwania od kija.

pozdrawiam

#3 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 04 marzec 2008 - 17:25

witaj Donio na najlepszym polskojezycznym forum spinningowo castingowym... :D

500 zł to juz niamała suma i wcale nie jesteś zmuszony do montowania kija na najtańszych komponetach. Na rynku rodbuilderskim jest sporo tanich a dobrych przelotek jak np. wspomniany przez ciebie forecast batsona czy fuji alu oxy i Hardloy. W Sici w sklepie bym nie bardzo wierzył. To bardziej sa siki niż Sici :D . Chyba, ze masz na myśli seryjne kije St Croix czy Loomisa, ale raczej za 500 zł takich kijów na sicach nie dostajesz.

Jest sporo fajnych blanków na rynku gdzie relacja ceny do jakości jest bardzo atrakcyjna Zwróć uwagę na blanki ATC/Shikari z serii ATC II, St Croix Premier i Avid. Lamiglas Competitor i G 1000. Czy Talon Explorer.

Na forum znajdziesz ogrom informacji o rodbuildingu..

pozd JW :D

p.s no właśnie Friko podał istotę rodbuldingu .. indywidualne podejście do wedki. Czasami wcale nie rzadko, mozna mieć sporo lepszą wędke na średniej klasy komponętach niż produkcyjniaka na topowych. Poprostu dobry rodbuilder wyciska z blanku maksimum możliwosci, kiedy seryjne kije sa raczej mocno z optymalizowane Wyjątkiem sa jedynie wysokiej klasy kije uznanych producentów. St Croix`a z serii Legende Tourament czy Legende Elite brałbym w ciemno, mimo, ze to w zasadzie seryjny kij produkcyjny...ale one kosztują minimum 2x więcej niż wymieniona przez ciebie daiwa za 500 zł....

rodbulding wciąga.. po pierwszym dopasowanym indywidualnie kiju chce sie mieć następne... :o ;) B)

#4 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 04 marzec 2008 - 17:28

witaj donio


życzę miłego korzystania z forum

Osobiście tez szukam takiego kija głownie pod bolenie wybór padł na avida 9`6 do 3/4 oz pogadaj z rodbuilderami z forum na pewno coś ci doradzą

#5 OFFLINE   Adam Łuczak

Adam Łuczak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 04 marzec 2008 - 17:38

jestem zielony w temacie ale z drugiej strony szukam czegoś co ciężko znaleźć gotowego - to wszystko wyjaśnia - jesteś skazany na wędmistrza :D On Ci wszystko wyłuszczy, wytłumaczy, nakreśli, opowie, naświetli, wskaże, przypasuje, przymierzy, zademonstruje, objawi i oświeci tak że wyjdziesz zadowolony z innym kijem niż pierwotnie myślałeś :mellow: No chyba że pierw przejrzysz ofertę gotowców st.croix. Avidy dla przykładu bardzo lekkuśne i mogą przypasić.

#6 OFFLINE   Ireneusz Matuszewski

Ireneusz Matuszewski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 315 postów

Napisano 04 marzec 2008 - 17:44

Witam,
@Donio, jeśli masz jakieś wątpliwości dam Ci przykład. 12 funtowy Batson SH1143-2 z RX6 długości 2,90m i cw 10-21gram na Hardloyu Fuji w ramce Y i szczytowym SiCu to koszt ok 550 zł. Masz do tego korek klasy A, uchwyt Fuji i ładną gałkę. Długość rękojeści ustalasz do własnych potrzeb, a kolorystykę omotek jaką lubisz. Do tego dostajesz 5 lat gwarancji i masz do wyboru co najmniej 5-ciu monterów w kraju którzy Ci go złożą. Wybieraj.
Pozdrawiam,
Ireneusz Matuszewski

#7 OFFLINE   Marcel

Marcel

    pasjonaci

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1391 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Leloch

Napisano 04 marzec 2008 - 22:51

Pam Irek mnie uprzedził :mellow:
Wejdz na strone FISHING CENTER kliknij na forum. Poczytaj posty, bo jest tam wielu takich, ktorzy pytaja o to co Ty.
Miłej lektury :D

#8 OFFLINE   donio

donio

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Dominik
  • Nazwisko:Kubicki

Napisano 04 marzec 2008 - 23:42

Dzięki za wszystkie odpowiedzi z pewnością poczytam forum na FC i coś wybiorę dla siebie bo już mam dość ganiania po sklepach.

#9 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 04 marzec 2008 - 23:54

witaj

Myślę że moi poprzednicy rozwiali juz Twoje wątpliwości

Ja ze swojej strony proponowałbym , jeśli masz do dyspozycji wymienione okolice 500 zł, zastanowić się nad Batsonami SH1084-2 (275cm) lub jesli ma być dłuzszy to SH1143-2 (290cm)-tak jak proponował Irek. Mimo opisu oryginalnego do 21 gr sa to kije które bardziej powinny być opisane jako 5-17 gr , świetnie się nadaja do Twojego przeznaczenia. A jeśli chciałbyś troszkę dołożyć do podanej kwoty to mozna je zrobić na Fuji Alconite- najbardziej optymalnych przelotkach do nich.

Pozdrawiam



#10 OFFLINE   ziuta

ziuta

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 05 marzec 2008 - 00:18

Witam.
Przy okazji ( aby nie zakładać nowego wątku) wrzucę tu swoje pytanko: czy jest jakiś odpowiednik SH1143-2 (290cm): z wyrzutem 3-17, o akcji medium taki na klenie,jazie i ew. na bolki.
pozdrawiam B)

#11 OFFLINE   Maciejowaty

Maciejowaty

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1177 postów
  • LokalizacjaLegionowo

Napisano 05 marzec 2008 - 08:30

Witam.
Przy okazji ( aby nie zakładać nowego wątku) wrzucę tu swoje pytanko: czy jest jakiś odpowiednik SH1143-2 (290cm): z wyrzutem 3-17, o akcji medium taki na klenie,jazie i ew. na bolki.
pozdrawiam B)


Mam kijek na SH1143 i ja bym go opisał 5-18gr.(te 5gr. to już ładnie z niego lata) chociaż wabiami 3gr. też można spokojnie łowić.
Jeżeli chcesz pogodzić bolenia z kleniem to jest dobre rozwiązanie.
Nic słabszego niż 12lbs na bolki bym nie proponował.



#12 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 marzec 2008 - 09:16

...taki na klenie,jazie i ew. na bolki.

Jest taki Lamiglas CP 2,9m, ktory jest opisany do 17LB a wyglada na 1 rzut oka na sporo mniej i ma wyrzut do 17g.
Na kleniojazie by sie nadal ale nie przy paprochowym podejsciu.

A tak zupelnie na wszystko to Talon 3m IM6+ 15LB do 21g. Jak go umiejetnie uzbroic (lekko)to bedzie chyba to czego szukasz.
Nie wszyscy lubia ten blank bo jest stosunkowo wolny. Tutaj jednak nie ma innego wyjsca jak sie chce pogodzic kilka rzeczy...

Miewalem takie dylematy, kusi zeby odchudzic zestaw to bedzie lepsza wspolpraca z lekkimi przynetami. Najczsciej zasieg sie bardzo nie zwieksza, a koszt w postaci utraty mocy jest az nadto widoczny...

Mnie udalo sie pojsc jeszzce dalej, bo chce miec wedke na rzeke, ktora mozna lowic podane gatunki dorzucajac kilka innych, lacznie z brzana.
W tym roku bede chcial sprawdzic czy Talon MXF 2,75, 20LBS bedzie spelnial zalozenia

Gumo

#13 ONLINE   elpojo

elpojo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 872 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 05 marzec 2008 - 10:54

A czy przy podobnym budżecie możliwe jest zmontowanie szybkiego kijka ~2,75 pod gumy 10-30 gram z przeznaczeniem na wielkorzeczne drapieżniki (z ukierunkowaniem na sandacza)? Kierując się cenami blanków o akcji FAST sądzę, że nie jest to możliwe :(

#14 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 05 marzec 2008 - 11:01

witaj, zależy co rozumiesz przez fast, ale za ok 600zł można spokojnie coś takiego złożyć na tańszych przelotkach np. Forecastach .

Pozdrawiam

#15 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1936 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 05 marzec 2008 - 11:57

Tak ten sh 1024 mimo opisu realnie współgra z z wabikami do 15 gram, przy 20 to już porażka. Dość fajny kijek do małych wabików. wobków i małych wirówek

#16 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 marzec 2008 - 12:09

Mialem ten kijek w wersji RX7, bardzo handlowa maszynka, czyli sprezysty a ladnie amortyzujacy pod obciazeniem.
Nie ma co przeginac, jezeli chodzi o rozpietosc c.w., kijek toleruje przynety 5g ok., ale kosztem zawezenia gornej granicy c.w.

Cudow nie ma, gdyby mozna bylo rzucac swobodnie powyzej 20g to trzeba by bylo zrezygnawac z finezji a bardzo czesto tak sie u nas lowi...

Gumo

#17 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1936 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 05 marzec 2008 - 12:13

wiadomo - przy jaziokleniach finezja konieczną jest raczej

#18 OFFLINE   donio

donio

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Dominik
  • Nazwisko:Kubicki

Napisano 05 marzec 2008 - 22:10

przeszukałem forum i znalazłem namiary na:
ATLANTIS
Paweł Olszewski
ul. Ketlinga 2
54-515 Wrocław
czy jest to ktoś kto mógłby mi pomóc(doradzić) w wyborze i zrobieniu kija czy muszę opuścić dolnyśląsk i szukać poza Wrocławiem.
  • cinek1973 lubi to

#19 OFFLINE   Radzio

Radzio

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 06 marzec 2008 - 07:32

Mam kijek na SH1143 i ja bym go opisał 5-18gr.(te 5gr. to już ładnie z niego lata) chociaż wabiami 3gr. też można spokojnie łowić.


Ja również posiadam taki kij.Zbrojony w Atlantisie przez Pana Olszewskiego i opisany właśnie 3-18g B). Wobkami 3-4 cm spinninguje się bardzo wygodnie a przy długości 5-8cm wręcz idealnie. Wspaniale czuć pracę tych przynęt.Ogólnie kij na tym prostym blanku - niezastąpiony do ciężkiej roboty jak ktoś często jest nad wodą. Jak ktoś kocha łowić spinningowy białoryb w rzece, na małe i średnie woblery - serdecznie polecam :D


#20 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18564 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 marzec 2008 - 08:03

@donio
oczywiście że mógłby - jeżeli masz blisko, to idz do atlantisa, obejrzysz pare kijkow i sie zorientujesz czyto jest to co Ci odpowiada





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: rodbuilding

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych