Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kij sklepowy a kij z pracowni - różnice

rodbuilding

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
198 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   ziuta

ziuta

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 06 marzec 2008 - 23:24

@gumo, @ radzio dzięki za cenne informacje,
a mam jeszcze pytanie czy co by było o oczko niżej od wspomnianego SH1143-2 (290cm) przy tej samej długości, chciał bym porównać i wybrać odpowiedni dla mnie kijek.

#22 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 07 marzec 2008 - 00:50

@ziuta

wpadnij do mnie do pracowni, mam te blanki na miejscu, przynajmniej sobie obejrzysz i porównasz, zawsze to lepiej organoleptycznie niz wirtualnie wybrać odpowiedni blank

Pozdrawiam

#23 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 07 marzec 2008 - 07:14

Witam
Przeczytałem ten wątek i widzę jeden wielki groch z kapustą. Fachowcy od zbrojenia prześcigają się w terminologii specjalistycznej podając wyszukane symbole. Inni forumowicze dostrzegają istotne lub mniej istotne szczególiki i.t.d. Jeden wielki świnio-kwik.
Człowiek pyta o wędkę weekendową na wiele ryb i podaje, że się w ogóle nie zna. Jak czytam zapytanie bez mocy kija tylko z określonym ciężarem wyrzutowym i woblerami, które nie mają masy tylko długość natomiast jest ściśle określona popularna długość kija jestem sceptyczny. Większość kiji ze stojaka da się zasugerować takimu klientowi. I co najważniejsze różne porpozycje będę w/g podanych założeń odpowiednie.
donio@ moja propozycja jest taka.
należy na początek uprościć ten katalog ichtiologiczny czyli wybrać jakąś rybę, który ci się podoba i chciałbyś ją łowić. Potem poproś w sklepie wędkarskim o kilka katalogów większych dostawców wędek . zapoznaj się z porpozycją. Potem idz do sklepu i obejrzyj wybrane modele. jeżeli będzie ci się podobać kupisz. Jeżeli nie pójdziesz do zbrojmistrza. Wówczas będziesz wiedział co mu powiedzieć.
pamiętaj, że to ty będziesz łowił i ty będziesz płacił zbrojmistrzowi. U niego to ty masz mówić, a on słuchać. Nie odwrotnie!

życzę udanego wyboru

#24 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 marzec 2008 - 08:21

@Thymallus
masz oczywiscie Andrzeju pełne prawo odnosić się krytycznie do dyskusji która się tu toczy. Pozwól jednak, że ja odniosę się, częściowo, krytycznie do tego co Ty napisałeś.
Otóż moim, skromnym, zdaniem radzenie komuś żeby czerpał wiedzę z katalogów producentów polskiej masówki, tudzież w sklepie - jest chyba poradą najgorszą z możliwych.
W katalogach człowiek naczyta się głupot lub zwyczajnych kłamstw, a sprzedawca w sklepie - statystycznie edukowany w zakresie sprzętu na tychże samych katalogach - tylko to potwierdzi.
Jeżeli ktoś nie zna się na sprzęcie - bo na przykład się tym nie interesuje, żadna to ujma, wielu dobrych wędkarzy nie przywiązuje większej wagi do sprzętu - a chciałby jednak mieć dobry pewny kij, który go nie zawidzie, powinien zgłosić się do profesjonalisty który mu w tym zakresie doradzi. Czyli do rodbuildera. Taka porada nic nie kosztuje!
To jest oczywiscie tylko moje zdanie.

Pozdrawiam

#25 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 07 marzec 2008 - 08:31

..... a najważniejsze jest w tym to, ze ludzie nie orientujący się w sprzętowych niuansach zadają pytanie na jerkbait.pl a nie w sklepie co świadczy o renomie portalu. Wiec polecanie polskich katalogów na otwartym forum jest niedżwiedzią przysługą..

#26 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 07 marzec 2008 - 08:43

Friko@
Również pozwolę sobie na odniesienie się do Twojego tekstu Pawle. Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że produkty ze sklepu są do dupy. To po pierwsze. Znam wielu bardzo dobrych wędkarzy, którzy używają w swoich łowach głównie kiji fabrycznych. Przykładem może być kol. Remek, który ciągnie wielkie szczupaki na kije fabryczne. To po pierwsze. Wielu znawców sprzętu jeździ na ryby seryjnymi samochodami z salonów. Jak n.p. kol Friko ma samochód fabryczny, a nie żadnego Morgana czy AC robionego ręcznie. To po drugie.
Nie zgadzam się z głoszoną przez Ciebie tezą, że tylko zbrojmistrz potrwfi zrobić bardzo dobry kij i jest panem i bogiem wiedzy na temat. Widziałem wiele knotów z krajowych i zagranicznych warsztatów. Ani w pierwszym, ani w drugim przykładzie nie podawałem marki więc pozolisz, że w tym trzecim przypadku również nie wymienię nazwy pracowni.
Zachęcam do dokładnego zapoznania się z ofertą sklepową, a dopiero później odwiedzić zbrojmistrza. Natomiast o paradę donio@ prosi na forum. Zbrojmistrz ma mu wykonać to co on będzie potrzebować. To donio@ ma decydować czym będzie łowił i co mu będzie się podobać, a nie zbrojmistrz. On ma wykonać wędkę na miarę i tyle.

pozdrawiam

#27 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 07 marzec 2008 - 09:04

Ciekawi mnie w tym przypadku jedno. Co się stanie jeżeli jakiemuś zbrojomistrzowi złożę zamówienie na knota? Czyli ta wędka robiona na miarę będzie knotem. Czy w związku z tym to na karb zbrojomistrza należy zrzucić winę wykonania tak kiepskiego wędziska?

#28 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 07 marzec 2008 - 09:13

jak zorientujesz się jeszcze przed odebraniem możesz po prostu sobie darować B), ale podstawa to wiedzieć czego się chce i podejmować przemyślaną decyzje a nie w chwili uniesienia :lol:

#29 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 07 marzec 2008 - 09:17

To akurat wiem, ale chodzi mi sytuację wspomnianą przez Thymallusa. Widzimy wędzisko zrobione przez jakąś pracownię, którą oceniami jako niewypał zupełny. Czy w związku z tym powinniśmy pracownięobarczać odpowiedzialnością za ten produkt? A może pracownie nie przyjmują zamówień które budzą wątpliwości? Tego nie wiem i stąd moje pytanie.
Moje doświadczenia (jak na razie) wskazują, że korzystanie z usług dobrego zbrojomistrza jest lepszym rozwiązaniem niż gotowce ze sklepu (ale może za kilka miesięcy czy lat zmienię zdanie).

#30 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 07 marzec 2008 - 09:27

Myślę że dobry budowniczy nie zrobi czegoś co budzi jego wątpliwości, albo przynajmniej podzieli się wątpliwościami jakie budzi dana konstrukcja. jeśli jest inaczej to mamy do czynienia z naciągaczem i ma zastosowanie kodeks cywilny

#31 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 marzec 2008 - 09:28

@ziuta
Z racji m-ca zamieszkania najlepiej bedzie sie udac tam gdzie masz najblizej i gdzie jest duzo blankow do wyboru.
Z pewnoscia pojawia sie kolejne znaki? i powoli cos wybierzesz...

Chociaz wypowiedz byla skierowana do Friko...

Andrzeju, zgodze sie tylko z tym, ze w temacie panuje niezly burdel. I w sumie trudno, zeby bylo inaczej :D ...biorac pod uwage, ze lowienie nie da sie zmodułować to i w narzedziach musi panowac chaos a przynajmniej dylemat(dla tych co sa juz po chaosie)

...Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że produkty ze sklepu są do dupy...
Są.
I to jest wlasnie element, sluzacy zainteresowanym do okreslenia co maja wybrac. Dwa zdania, calkowicie przeciwstawne, kazde jest pojedynczym flosem w dyskusji. Trudno, trzeba wybierac...

Co do zbrojenia kijow recznego...kilka razy bylem swiadkiem, jak wedkarz uzeral sie ze zbrojmistrzem, w wiekszosci wypadkow chodzilo o dlugosc rekojesci.

....To donio@ ma decydować czym będzie łowił i co mu będzie się podobać, a nie zbrojmistrz. On ma wykonać wędkę na miarę i tyle.

Nie do konca tak, bo klient moze calkowicie nie lapac zagadnienia i chciec zrobic cos, czego sie zrobic nie da albo nie powinno sie.
A zbrojmistrz ma to wykonac a potem jeszzce wziac na siebie wine, jak to sie rozsypie..? :lol:

Co do innych racji (o Remku i samochodach seryjnych zwlaszzca) to uwazam, ze to super żarcik na nadchodzacy weekend :D

Gumo



#32 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 07 marzec 2008 - 09:49

do Gumofilca
Witaj Pawle.
masz dużo racji. Pamiętam kiedyś, dawno temu w Warszawie był sklep z bardzo dobrymi wędkami zbrojonymi ręcznie przez gdańską firmę anos pod kierownictwem pana Andrzeja O. Sklep był na ulicy Tamka jeżeli dobrze pamiętam koło księgarni. Niestety okradli byli i nie ma. Dlaczego o tym piszę. To był doskonały przykład/miejsce dla ludzi, którzy chcieli mieć dobrą rzecz i się nie znali. Tam mieli gotowiznę na tojaku na wprost drzwi wej.ciowych tuż przy schodkach. pamiętam wszystko dokładnie. Klient nie usiał definiować kija, mówić orybach czy długościach woblerów. Kupował kij, który mu się podobał.
Również dawno temu w sklepie Bass były kije zbrojona na blankach Lamiglasa przez Zbyszka K. z Lublina. Również można było sobie kupić.
Natomiast idąc do zbroimistrza bezpośrenio trzeba wiedzieć co się chce. Budowniczy wędki woli takiego klienta, który jest preyzyjnie określony. Z atkim człowiekiem łatwiej się rozmawia. Nie trzeba mu niczego wmawiać czy wręcz wciskać. (niepotrzebne skreślić)

pozdrawiam

#33 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9480 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 07 marzec 2008 - 10:40

Sporo racji w Twojej tezie ( i wspomnieniach) Andrzeju. Osobiście wolałbym wybierać wsród gotowców nie zas wsród czegoś o czym nie mam bladego pojęcia.
Przyznaję, że na ostatnim zlocie poraz pierwszy miałem okazję obglądywać/macać/machać/wyginać i co tam jeszcze wymyśliłem, samymy blankami.
Jednak, goły blank niewiele mi mówi o gotowym wędzisku. Na to trzeba lat praktyki i doświadczenia.
Dlatego, siłą rzeczy, zdaję się na dobór blanku w/g wskazań rodbuildera w tym zakresie. Oczywiście, nie zawsze musi być to dobór trafiony.
Jak na razie trafiam zawsze, chociaż pewne ryzyko istnieje :D .

Troszkę własnej statystyki:

-na 3 wędziska, komponowane i budowane, tylko na podstawie konsultacji telefoniczno-majlowych, z pracowniami.
Dobór trafiony w 100% i 200% zadowolenia :D

- na 4 wędziska (tzw. klasowe) kupowane na podstawie takich samych konsultacji, ze sprzedającym gotowe produkty.
Dobór trafiony w 50%, czyli w przypadku 2 wędzisk.

#34 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 07 marzec 2008 - 12:53

witajcie

nie wiem czy będąc poniekąd częścią przedmiotową tegoż wątku powinienem zbierać głos w sprawie ale coś mnie ciśnie na kilka słów wyjaśnienia. Nie mam zamiaru rozstrzygać czy lepiej w sklepie czy u rodbuildera, natomiast nie zgodzę się z całym szacunkiem dla ciebie Andrzeju że do rodbuildera przychodzi się ze sprecyzowanymi wymaganiami i już się z góry wie czego chce. My jesteśmy nie tylko ślepymi wykonawcami poleceń klienta, mamy wszyscy sporą wiedzę i porównanie odnośnie sprzętu jak niewielu przeciętnych wędkarzy i naszym głównym zadaniem jest przede wszystkim doradzić i dobrać wędkę do potrzeb i zastosowania klienta- bez znaczenia czy dobieramy ją do wody czy ryby. Oczywiście trzeba być otwartym na sugestie zamawiającego- ale w większości przypadków to my decydujemy i doradzamy na czym i jak wędkę zbudujemy. Oczywiście pewne ryzyko nie trafiania w gust czy wymagania zamawiającego istnieje- ale czy idąc do fryzjera jesteś na 100% pewien jak będziesz wyglądał po wyjściu od niego? Oczywiście każdy z nas doradza klientowi pod kątem własnych doświadczeń i upodobań - ale to samo zastaniesz w każdym sklepie wędkarskim gdzie sprzedawca sugeruje ci dobór sprzętu wg własnych spostrzeżeń. I nie jest wcale tak że wolę klienta który wie czego chce- mi nieporównywalnie większą radość sprawia jak mogę ja wybrać blank dla klienta , uzbroić go i usłyszeć potem że to jest dokładnie to czego potrzebował. Dlatego nie wiem skąd masz takie spostrzeżenia....Ja w każdym razie pozwolę sobie z nimi się nie zgodzić. Poza tym my w naszej firmie, mając świadomość że są to często wirtualne wybory klientów, staramy się stosować zasadę pt Satysfakcja Gwarantowana .Oznacza to że jeżeli zbudowana wędka Ci nie odpowiada i nie trafiliśmy w Twój gust dobierając blank- zbudujemy ci za nią inną a tę możesz nam zwrócić. Na szczęście do tej pory nam się to nie zdarzyło, ale może pierwszy raz kiedyś będzie. Myślę że żaden sklep ci tego nie zaoferuje niestety.

Pozdrawiam serdecznie

#35 OFFLINE   elpojo

elpojo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 874 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 07 marzec 2008 - 13:05

Czy Pan Paweł ma we Wrocławiu jakiś sklep/salon/warsztat czynny od X:00 do Y:00 by bez zapowiedzi zajrzeć i pooglądać to i owo?
W goglach nic nie znalazłem... :wacko:

#36 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 07 marzec 2008 - 13:08

Czy Pan Paweł ma we Wrocławiu jakiś sklep/salon/warsztat czynny od X:00 do Y:00 by bez zapowiedzi zajrzeć i pooglądać to i owo?
W goglach nic nie znalazłem... :wacko:


ATLANTIS
Paweł Olszewski
ul. Ketlinga 2
54-515 Wrocław
tel. (71) 349-72-62
kom. 0-606-134-293
masz i sprawdz <_<

#37 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 07 marzec 2008 - 13:16

Do Pawła musisz wcześniej zadzwonić i się umówić, nie ma on jakiegoś lokalu typu sklep czynnego od ..do... Wszystko na telefon wcześniej.

Pozdawiam

#38 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 marzec 2008 - 13:20

ale to samo zastaniesz w każdym sklepie wędkarskim gdzie sprzedawca sugeruje ci dobór sprzętu wg własnych spostrzeżeń


Danielu,

z tym stwierdzeniem nie do końca się zgodzę. Od czasu do czasu robię wycieczki po sklepach wędkarskich - powstało ich np. w Warszawie bardzo dużo, praktycznie w każdej galerii handlowej jest taki przybytek - i to co się tam mówi i słyszy często stawia włosy na głowie. Nie chcę uogólniać że nie ma wśród sprzedawców dobrych wędkarzy, bo z pewnościa są, ale niestety aż nazbyt często spotkałem się z przypadkami gdzie zatrudnione osoby nie miały zielonego pojęcia o wędkarstwie i jeśli cokolwiek mogly powiedzieć to klepały formułki z katalogów albo stosowały prostą sugestię cenową tj. czym kij droższy tym lepszy.

Moim zdaniem nie możemy abstrahować od punktu odniesienia, od naszej polskiej rzeczywistosci. Rzeczywistośc jest taka, że w sklepach nie ma markowych wędek seryjnych st.croix czy megabassów Remka na które powołuje się Andrzej jako przykłady wędek seryjnych dobrej jakości - jest za to dużo produktów jakości powiedzmy podejrzanej, dużo dezinformacji katalogowej ze strony dystrybutorów tych wyrobów i najczęściej, choć pewnie nie zawsze - brak profesjonalnego doradztwa w samym sklepie.

Człowiek znający się na sprzęcie w takiej rzeczywistości sobie od biedy poradzi, bo będzie w stanie mniej więcej sam ocenić towar, i zapewne wybrać z oferty te mniej liczne produkty które zapewnią komfort i poczucie bezpieczeństwa nad wodą.

Człowiek który na sprzęcie sie nie zna - bo przecież nie musi - w takiej sytuacji wyjdzie ze sklepu w najlepszym razie z jakimś przypadkowym produktem który musiał wybrać sam, bo nikt mu w tym wyborze nie był w stanie pomóc, albo po prostu ze sprzętem który wcisnął mu sprzedawca.

Dlatego pozostanę przy swoim zdaniu, że w polskich realiach - realiach sklepowej niedostępności produktów o zweryfikowanej jakości - jeżeli tylko ktoś ma taką mozliwośc powinien udac sie do pracowni rodbuilderskiej.

#39 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 07 marzec 2008 - 13:53

Znam przynajmniej jeden sklep (w drugim do Wisły trochę dalej) w Wawie, gdzie ludzie się nieco znają, a kija możesz wziąść nad Wisłę (czyli ok.50 m) i pomachać. Jednak zgoda- średnia wiedza sprzedawców, jest delikatnie mówiąc średnia.

#40 OFFLINE   donio

donio

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Dominik
  • Nazwisko:Kubicki

Napisano 07 marzec 2008 - 15:24

@Thymallus
Masz rację nie podałem mocy, cw bo się na tym nie znam. Do tej pory dla mnie moc była tożsama z masą wyrzutową im większa tym mocniejsza wędka. Nie jestem w stanie wybrać jednej ryby bo gdy tylko mam trochę wolnego czasu biorę sprzęt, jadę i łowię a wędkę dobieram tylko i wyłącznie do przynęt a nie konkretnego gatunku. I mam nadzieję, że gdy pójdę do wędkomistrza to On mi doradzi te wszystkie moce, cw, psi i inne parametry bo ja mam tylko wiedzę do czego będę potrzebował kija.(długość akurat znam bo już ich kilka przerobiłem i wiem jaka jest dla mnie optymalna)





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: rodbuilding

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych