Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jakie kolory i jakie przynęty na jesienne zębacze


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Raptor1981

Raptor1981

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów
  • LokalizacjaGolub-Dobrzyń k/Torunia

Napisano 26 październik 2009 - 11:32

Jestem młodym stażem wędkarzem i chciałbym się dowiedzieć jakie przynęty w jakich kolorach stosujecie na październikowo-listopadowe szczupaki.

Byłem w październiku kilka razu na rybkach i chodziłem za szczupłym ale bez efektu w swoim arsenale kilka sliderów salmo w rozmiarach 7 i 10 cm i jak na razie nic na nie zawiesiło. Czy slidery nie są tak skuteczne jesienią? Może zostawić je tylko i wyłącznie na wiosenne wypady? Jeżeli slider jesienią to w jakich kolorach ???
Może jesienią odstawić slidery na półkę i skupić się na twisterach albo kopytach?? Wszelkie odpowiedzi i podpowiedzi będą mile widziane za co z góry dziękuję.

Jestem nowy na tym forum ale cieszę się że udało mi się tutaj trafić na pewno w przyszłości skompletuje sobie sprzęt typowo castingowy i spróbuję swoich sił z jerkami.

Pozdrawiam Marcin

#2 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 26 październik 2009 - 18:35

witaj na jerkbait.pl :D

na to pytanie potrafia odpowiedziec tylko damy ... zreszta nie tylko na to pytanie, ale tez na pytania typu: jakie woblery? jakie gumy? jakie wahadla? jakie prowadzenie? na jakiej glebokosci? itd ... duzo zalezy od dziennej formy

np. wczoraj gryzly tylko i wylacznie na zama 16 SV w kolorze szczupaka (wychodzily tez do innych wabikow, ale zagryzc nie chcialy), brania na glebokosciach okolo 3-4 metrow, staly na porosnietych kantach z sasiedztwem glebszej wody ... czyli szczupakowa jesienna klasyka

jesienny (i nie tylko) szczupak, to nie tylko kolor wabika

#3 OFFLINE   Raptor1981

Raptor1981

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów
  • LokalizacjaGolub-Dobrzyń k/Torunia

Napisano 27 październik 2009 - 07:52

Wiadomo że wszystko zależy od dnia od pory roku i upodobanie kolorystyczne też się zmienia na jednym zbiorniku. Ale nurtuje mnie czy jesienią ma sens stosowania jerkbaitów a dokładniej mówiąc Sliderów Salmo bo takowe posiadam i w jakiej kolorystyce się poruszać z dostępnej oferty Sliderów.

#4 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 27 październik 2009 - 08:03

Wiadomo że wszystko zależy od dnia od pory roku i upodobanie kolorystyczne też się zmienia na jednym zbiorniku. Ale nurtuje mnie czy jesienią ma sens stosowania jerkbaitów a dokładniej mówiąc Sliderów Salmo bo takowe posiadam i w jakiej kolorystyce się poruszać z dostępnej oferty Sliderów.

Na ostatniej wyprawie na jeziorze próbowano różnych przynęt. Ja również ich próbowałem. Na gumę czy obrotówkę były jakieś skubnięcia. Szczupaki biły tylko w jerki i to krótkimi okresami. Jerki miały od 9 do 14 cm.

#5 OFFLINE   Raptor1981

Raptor1981

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów
  • LokalizacjaGolub-Dobrzyń k/Torunia

Napisano 27 październik 2009 - 09:42

Kolego Sławku jakie kolory wyeksponowałeś szczupakom podczas swojego wypadu, czy to były kolory naturalne czy takie które biło po oczach a może jednak ciemne kolory zbliżone do czerni ???

#6 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 27 październik 2009 - 09:46

Skuteczne były raczej tzw. oczojebki :D

#7 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 27 październik 2009 - 17:36

...
Ale nurtuje mnie czy jesienią ma sens stosowania jerkbaitów a dokładniej mówiąc Sliderów Salmo
...

w takim razie proponuje lekture tego artykulu
http://www.jerkbait.pl/?p=28

#8 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 27 październik 2009 - 17:43

jesienia i na przedzimiu sprobuj flagowca. Czerwony leb i biala reszta. W nomenklaturze Salmo RH.

Ten wabik sprawdzal mi sie jesienia wielokrotnie. Ze sliderow bym zrezygnowal na rzec fatso. Lepiej pracuje przy wolnym prowadzeniu. Jesienia tez stawialbym bardziej na troling w glebszych miejscach. Minimum 4m. Spinningowanie za szczupakiem to dla mnie zdecydowanie wiosna i lato. Jesli masz problem z doborem wabika na jesienne szczupaki, zawsze pozostaje sprawdzona klasyka. Duze srebrne wahadlo typu Gnom czy Alga z malym czerwonym akcentem. Ewentualnie srebrna lub zlota duza obrotowka typu Aglia 5

Jak spada temperatura powietrza i wody to zdecydowanie wolniej nalezy prowadzic wabik. Po pierwszych przymrozkach zrezygnowalbym z wszytkich wabikow mniejszych niz 9 cm

powodzenia

JW :D

#9 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 27 październik 2009 - 20:28

@jurek
cos chyba szczupaki slabo biora w omanie moim zdaniem jesien i zima, to szansa na najwieksze, nazarte po same skrzela, zebacze
'duza' alga i 'normalna' wahadlowka szczupakowa :mellow:

Załączone pliki



#10 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 27 październik 2009 - 21:05

no faktycznie kiepsko ze szczupakami ostatnio. Podobno woda zaslona

statystycznie najwieksze szczupaki trafialy mi sie od pazdziernika az po wigilie, a nawet i pozniej. Slidery nawet te 12S :wacko: jakos nie urzekly wowczas swoja skutecznoscia. Fatso 10 RH tak, podobnie jak 9cm shad rap SDR czy Hydro magnum Yo Zuri. Te dwa ostatnie prowadzone za lodzia na spadach do 8-10m Generalnie leniwie pracujace wabiki prowadzone bardzo wolno byly niezle. Wahadla tez. Moja najwiejsza alga jest podobnej wielkosci jak ta wieksza z twojego zdjecia. Tyle, ze wyklepal ja jakis lokalny podpoznanski rzemieslnik. Moj kuzyn meczyl szczupaki na gumy 15 cm. Jak nie lubie duzych wabikow to akurat jesienia i zima byly zdecydowanie najlepsze. Tajemnica poliszynela :lol:

Pamietam jeszcze jedno jeziorko godzine drogi od Poznania. Do poki pazdziernikowe noce byly cieple to szczupca mozna bylo lowic na letnio czyli w zatokach o maksymalnej glebokosci 3-4m. Po pierwszych ostrych przymrozkach esoksy schodzily na glebsza wode i powyzej 6 m niebylo nic. Wowczas przestawalem spinningowac i przechodzilem zupelnie na dorozke...
Dosc regularnie ntrafialem na sztuki w kolicach 70 cm co biorac pod uwage warunki i zasobnosc moich polskich lowisk uwazam nawet dzis za sukces :D


ale mi sie na wspomnienia wzielo.... :( :unsure:

JW

#11 OFFLINE   riverside

riverside

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 27 październik 2009 - 22:19

Raptor zapoznaj się z ciekawym artykułem Pepe o kolorach
http://www.salmo.com...page.php?id=351

#12 OFFLINE   Raptor1981

Raptor1981

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów
  • LokalizacjaGolub-Dobrzyń k/Torunia

Napisano 28 październik 2009 - 08:02

Dziękuje koledzy za szczegółowe wyczerpanie tematu zwłaszcza koledze pittowi który podkleił artykuł dotyczący remkingu bardzo ciekawy sposób łowienia na pewno spróbuje tej metody. I znowu łowienie sliderami mnie zaskoczyło na prawde jest to uniwersalna przynęta którą można łowić nie tylko w poziomie ale również w pionie. Jeszcze raz dziękuję koledzy.

#13 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 28 październik 2009 - 08:07

Tylko łowienie w pionie wymaga czasu i cierpliwości :D. Lepiej jest, gdy znajdziesz w zbiorniku płytsze rejony z obecnym szczupakiem :D - a to wcale nie jest takie niemożliwe.

#14 OFFLINE   Raptor1981

Raptor1981

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów
  • LokalizacjaGolub-Dobrzyń k/Torunia

Napisano 28 październik 2009 - 10:30

czas i cierpliwość raczej posiadam a wszystko wyjdzie jak to mówią w praniu mam w okolicy taki płytki niewielki zbiornik o pow. 3,5 ha który jest regularnie zarybiany szczupakiem tylko żeby tam jeszcze chciały na slidery zagryzać to by było pięknie

#15 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 28 październik 2009 - 11:30

Czasami nie ma to znaczenia, ale czasami prowadzenie ma wielkie znaczenie. Ostatnio ze znajomym przez jakiś czas łowiłem właśnie gliderami. Znajomy wyjął 4 a ja jednego i to dopiero wtedy gdy zauważyłem na ile dawał się swojemu wychylać na boki. Zwężyłem pracę poprzez delikatniejsze ruchy i napięcie linki i zadziałało. Więcej nie daliśmy rady sprawdzić, bo brania ustały.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych