Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Problem z wolnym biegiem w kołowrotku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   dziamber

dziamber

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 60 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 10 luty 2015 - 12:16

Witam. Mam problem z kołowrotkiem. Ostatnio jak nawijałem żyłkę zauważyłem że dzwignia wolnobiegu jest całkowicie luźna (nie zaskakuje z charakterystycznym kliknięciem) Wolnobieg działa ale tylko jak sie przytrzyma dzwignie palcem ku górze. Podejrzewałem że spadła jakaś sprężynka blokująca dźwignie i nie myliłem sie ale teraz nie wiem gdzie dokłądnie znajdowała sie ta czesc. Przegladałem kilka schematow kolowrotkow z wolnobiegiem jednak kazdy jest inaczej skonstruowany a do tego modelu nie udało mi sie znaleść.

 

Kołowrotek to YORK Tontor 4008. 

 

Tutaj jest zaznaczona sprezynka która spadła 

Załączony plik  1.jpg   98,31 KB   16 Ilość pobrań

Tak to wygląda po wyjeciu wszystkiego

Załączony plik  2.jpg   103,15 KB   11 Ilość pobrań

Podejrzewam ze tak to powinno mniej więcej wyglądac ale nie wiem gdzie przychodzi zaznaczona końcowka drucika (czy jest z jednej czy z drugiej strony to nic nie powoduje)

Załączony plik  4.jpg   100,9 KB   12 Ilość pobrań

Załączony plik  5.jpg   112,57 KB   10 Ilość pobrań

Załączony plik  3.jpg   84,99 KB   11 Ilość pobrań

podejrzewam że sprezynka powinna opierac sie gdzies na zapadce i blokować dzwigienke on/off (ale moge się mylić  ;) )

Załączony plik  6.jpg   95,06 KB   9 Ilość pobrań

 

Próbowalem na rożne sposoby ale póki co skończyły mi sie pomysły.

Serdecznie prosze o pomoc kogoś kto sie na tym zna.



#2 OFFLINE   Brambor

Brambor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 231 postów
  • LokalizacjaWlkp

Napisano 10 luty 2015 - 14:59

Tu masz co prawda kołowrotki inne ale mechanizm podobny.

 

http://www.haldorado...?articleid=2391

 

00038865.jpg

 

http://www.haldorado...?articleid=2466

 

00037252.jpg


  • marianosum i dziamber lubią to

#3 OFFLINE   jogger1

jogger1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • Lokalizacjamazowieckie
  • Imię:Konrad
  • Nazwisko:Grabowski

Napisano 11 luty 2015 - 19:26

jeżeli moge pomóc to radziłbym wysłać ten sprzęt do kogoś kto to zrobi dobrze-pełen serwis owszem samemu będzie taniej jeżeli się uda zrobić a drożej jeżeli się coś źle złoży bo wówczas trzeba będzie kupić drugi a kołowrotki z wolnym biegiem do NAJPROSTSZYCH nie należą.Pozdro.

#4 OFFLINE   drzejko

drzejko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 442 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Andrzej

Napisano 12 luty 2015 - 08:52

W którymś z mechanizmów wolnego biegu powinien być otwór do osadzenia końca sprężyny, jeśli go nie ma, mógł się odłamać.

Twoje zdjęcia nie są zbyt czytelne. Nie masz schematu do tego kołowrotka?

Może zapytaj u źródła: wedkarstwo@yorkpolska.pl

 

Z pozdrowieniami,

drzejko



#5 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 12 luty 2015 - 23:05

Spróbuj umieścić koniec sprężynki w miejscu które zaznaczyłem.Po drugie wyczyść i nasmaruj od nowa podzespoły mechanizmu,bo straszne ''błoto'' jest w środku.

Załączone pliki

  • Załączony plik  12.jpg   155,09 KB   6 Ilość pobrań

Użytkownik PablovelLoco edytował ten post 12 luty 2015 - 23:10


#6 OFFLINE   dziamber

dziamber

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 60 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 14 luty 2015 - 11:53

W którymś z mechanizmów wolnego biegu powinien być otwór do osadzenia końca sprężyny, jeśli go nie ma, mógł się odłamać.

Faktycznie strzał w dziesiątke. Oczko w ktore wchodzi zaznaczona końcówka drucika odpadło i leżało utopione w smarze  :rolleyes:
 

Spróbuj umieścić koniec sprężynki w miejscu które zaznaczyłem.Po drugie wyczyść i nasmaruj od nowa podzespoły mechanizmu,bo straszne ''błoto'' jest w środku.

Panie Pablo nie radzę sie brać za rozbieranie kołowrotków  :P W miejsce, które zaznaczyłeś przychodza te dwa kwadraciki które są z wierzchu koła zębatego i w momencie ruszenia korbką popychają zapadkę i wolnobieg automatycznie sie wyłącza. Racja kołowrotek nadawał sie do czyszczenia (został w zeszłym sezonie porwany razem z wedką przez karpia do wody  <_< ) Nie chciałem go czyscic póki go nie naprawie ale jednak trzeba było troche ogarnąć ten bajzel i dzieki temu natrafiłem na odlamany element. 
 
Udało sie z tego wybrnąć nawiercając nową dziurkę mikro wiertełkiem w śróbce która mocuje zapadke do wałka wolnobiegu (miejsce wiercenia zaznczone strzałeczką) Kołowrotek wyczyszczony i nasmarowany od nowa chodzi super i co najwazniejsze działa wolnobieg

302bef0a1f494c63gen.jpg


Użytkownik dziamber edytował ten post 24 marzec 2015 - 23:12


#7 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 14 luty 2015 - 13:49

Panie Pablo nie radzę sie brać za rozbieranie kołowrotków  :P W miejsce, które zaznaczyłeś przychodza te dwa kwadraciki które są z wierzchu koła zębatego i w momencie ruszenia korbką popychają zapadkę i wolnobieg automatycznie sie wyłącza.

 To ,że podpowiedziałem Ci błędnie,nie obliguje Cię do tego,aby mi radzić za co się mam brać lub nie.Czasami trzeba się umieć powstrzymać od takich odpowiedzi jeśli się kogoś nie zna.Co do rozbierania kołowrotków....to hmm...mam ich kilkanaście ,od kilkunastoletnich modeli po produkcje z 2014 r.Wszystkie były rozbierane ,smarowane,czasami wymieniłem łożysko ,czy skasowałem luz na przekładni podkładką i wszystkie działają idealnie.Fakt faktem nigdy nie rozbierałem ustrojstwa z wolnymbiegiem,więc mogłem się mylić,rzecz ludzka.

 

Ps.Jak by kołowrotek po rozebraniu został od razu wyczyszczony,co wydaje mi się normalnym postępowaniem przy jakichkolwiek usterkach,nie było by jak mniemam potrzeby zakładania tematu i ''śmiecenia'' nim forum.



#8 OFFLINE   dziamber

dziamber

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 60 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 14 luty 2015 - 17:09

Jeżeli Cie uraziła moja wypowiedź to przepraszam, nie miało to być obraźliwe, a bardziej żartobliwe  :) Co do śmiecenia na forum to się nie zgodzę bo ktoś może mieć taki sam problem z tym samym kolowrotkiem bo byc moze jest to ich słaby punkt i dzięki temu tematowi będzie wiedział co robić. Pozdrawiam

 

P.S. ja rozbierałem drugi raz w życiu kołowrotek a 1 raz z wolnym biegiem i wcale nie są tak skomplikowane na jakie wygladają  ;)


Użytkownik dziamber edytował ten post 14 luty 2015 - 17:11


#9 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 14 luty 2015 - 22:11

Witam. Mam problem z kołowrotkiem. Ostatnio jak nawijałem żyłkę zauważyłem że dzwignia wolnobiegu jest całkowicie luźna (nie zaskakuje z charakterystycznym kliknięciem) Wolnobieg działa ale tylko jak sie przytrzyma dzwignie palcem ku górze. Podejrzewałem że spadła jakaś sprężynka blokująca dźwignie i nie myliłem sie ale teraz nie wiem gdzie dokłądnie znajdowała sie ta czesc. Przegladałem kilka schematow kolowrotkow z wolnobiegiem jednak kazdy jest inaczej skonstruowany a do tego modelu nie udało mi sie znaleść.

 

Kołowrotek to YORK Tontor 4008. 

 

 

Jaki kołowrotek taki problem. Niestety to tylko York. daleko mu do prawdziwych " Bait runnerów"

 

 

 

 

 

 

 

P.S. ja rozbierałem drugi raz w życiu kołowrotek a 1 raz z wolnym biegiem i wcale nie są tak skomplikowane na jakie wygladają  ;)

Może i nieskomplikowane,ale jednak miał pan problem skoro szukał rady na forum


Użytkownik Józef Lesniak edytował ten post 14 luty 2015 - 22:12


#10 ONLINE   5384

5384

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1838 postów
  • LokalizacjaBug graniczny
  • Imię:Sebastian

Napisano 15 luty 2015 - 00:00

Jaki kołowrotek taki problem. Niestety to tylko York. daleko mu do prawdziwych " Bait runnerów"

 

 

Józefie nie zawsze się wpier....dala ambrozję :)
Nie wszyscy łowią bait runnerami :D
Czasami warto się przyjrzeć i tańszym konstrukcjom ;) a nie odrazu pociskać tekst że jak York to musi być do dupy B)


  • dziamber lubi to

#11 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 15 luty 2015 - 22:05

Józefie nie zawsze się wpier....dala ambrozję :)
Nie wszyscy łowią bait runnerami :D
Czasami warto się przyjrzeć i tańszym konstrukcjom ;) a nie odrazu pociskać tekst że jak York to musi być do dupy B)

 

Obrońca"Yorków" ? zbyt wiele się tego naoglądałem aby nie  stwierdzić że to jest do "dupy". Przykro mi że tak piszę ale piszę najprawdziwszą prawdę.

 

Lepiej pozbyć się takiego sprzętu który nie daje gwarancji z udanego holu okazowej,może jedynej ryby życia,a zakupić sobie prawdziwego "Runnera"

 

 

Pozdrawiam


Użytkownik Józef Lesniak edytował ten post 15 luty 2015 - 22:05


#12 ONLINE   5384

5384

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1838 postów
  • LokalizacjaBug graniczny
  • Imię:Sebastian

Napisano 15 luty 2015 - 22:13

Józef nie pomagasz!!!! Kolega ma konkretny problem, założył wątek i szuka pomocy i lepiej byś coś podpowiedział/pomógł jeśli możesz, a nie wyjeżdżasz z pouczającymi mądrościami co jest lepsze :D
Na pewno baitrunerem łowiło by się przyjemniej i pewniej ale ma Yorka i basta ;)



#13 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 16 luty 2015 - 08:49

https://m.youtube.co...h?v=tYGgNQj8FVc

#14 OFFLINE   Brambor

Brambor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 231 postów
  • LokalizacjaWlkp

Napisano 16 luty 2015 - 15:10

A ze tak zapytam z ciekawości panie Józefie jaki to jest ten prawdziwy Runner ?



#15 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 16 luty 2015 - 15:52

A ze tak zapytam z ciekawości panie Józefie jaki to jest ten prawdziwy Runner ?

Proszę bardzo, z najwyższej półki -  Shimano Power Aero SPIN POWER.

 

Tańszą opcją będzie zakup używanego BB LC ( Big Baitrunner LC ). Są tacy (znam ich ) co w zimie w mrozna pogodę łowią karpie np. na zbiorniku Rybnickim.Te kołowrotki  niczego się nie boja,mrozów także. BB LC będzie oblepiony cały szronem i lodem po nocnej zasiadce i dalej będzie działał. Daiwy np. odmawiają posłuszeństwa w eksrtemalnych warunkach.

 

Jeszcze taniej będzie w przypadku zakupu Shimano Super Baitruuner XTEA. Wielkości dostepne to 5000,6000.8000.10000.

 

Pozdrawiam

Józef Leśniak



#16 OFFLINE   Brambor

Brambor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 231 postów
  • LokalizacjaWlkp

Napisano 16 luty 2015 - 16:05

Te ostatnie akurat posiadam XTEA w wersji 5000, 6000 i 8000 i jak na razie chodzą, ale nie ma rzeczy co się nie psują. Nawet te najlepsze mają prawo się popsuć, jak się oczywiście ich używa bo co innego jak leżą na półce.



#17 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 16 luty 2015 - 19:19

Z tanich konstrukcji z wolnym biegiem dominatorem według mnie jest dragon maxima fr , miałem 60tki i 30stke i nic im nie było straszne, karpie, jesiotry , sumy na Wiśle. Cena około 200 zł.

#18 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 16 luty 2015 - 21:16

Witam. Mam problem z kołowrotkiem. Ostatnio jak nawijałem żyłkę zauważyłem że dzwignia wolnobiegu jest całkowicie luźna (nie zaskakuje z charakterystycznym kliknięciem) Wolnobieg działa ale tylko jak sie przytrzyma dzwignie palcem ku górze. Podejrzewałem że spadła jakaś sprężynka blokująca dźwignie i nie myliłem sie ale teraz nie wiem gdzie dokłądnie znajdowała sie ta czesc. Przegladałem kilka schematow kolowrotkow z wolnobiegiem jednak kazdy jest inaczej skonstruowany a do tego modelu nie udało mi sie znaleść.

 

Kołowrotek to YORK Tontor 4008. 

 

Tutaj jest zaznaczona sprezynka która spadła 

attachicon.gif1.jpg

Tak to wygląda po wyjeciu wszystkiego

attachicon.gif2.jpg

Podejrzewam ze tak to powinno mniej więcej wyglądac ale nie wiem gdzie przychodzi zaznaczona końcowka drucika (czy jest z jednej czy z drugiej strony to nic nie powoduje)

attachicon.gif4.jpg

attachicon.gif5.jpg

attachicon.gif3.jpg

podejrzewam że sprezynka powinna opierac sie gdzies na zapadce i blokować dzwigienke on/off (ale moge się mylić  ;) )

attachicon.gif6.jpg

 

Próbowalem na rożne sposoby ale póki co skończyły mi sie pomysły.

Serdecznie prosze o pomoc kogoś kto sie na tym zna.

Osadzenie jednego końca sprężyny pokazane na trzeciej fotce jest prawidłowe,natomiast drugi koniec powinien być zamocowany w elemencie pokazanym na ostatnim zdjęciu. W tym elemencie powinna być krzywka z otworem do osadzenia sprężyny,jeśli jej nie ma tzn. że została wyłamana co w tych kołowrotkach i im podobnych często się zdarza. Proszę umyć dokładnie części i się przyjrzeć.

 

Spróbuj umieścić koniec sprężynki w miejscu które zaznaczyłem.Po drugie wyczyść i nasmaruj od nowa podzespoły mechanizmu,bo straszne ''błoto'' jest w środku.

Absolutnie nie w tym miejscu.

 

Pozdrawiam

Józef Leśniak



#19 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 16 luty 2015 - 21:36

Te ostatnie akurat posiadam XTEA w wersji 5000, 6000 i 8000 i jak na razie chodzą, ale nie ma rzeczy co się nie psują. Nawet te najlepsze mają prawo się popsuć, jak się oczywiście ich używa bo co innego jak leżą na półce.

Zgadza się,wszystko może się popsuć. Jednak rozwiązanie systemu wolnego biegu przez Shimano doprowadzono do perfekcji o czym świadczy wiele generacji tego rozwiązania zastosowane w wielu kołowrotkach. Wszystko jest "grube" ,masywne i wykonane z bardzo dobrych materiałów włącznie z sama dzwignią.

Jednak system ten powoli zanika na rzecz nowszych rozwiązań jak np. BAITRUUNER SPOOL lub INSTANT DRAG.

 

Pozdrawiam

Józef Leśniak



#20 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 16 luty 2015 - 21:42

Tu masz co prawda kołowrotki inne ale mechanizm podobny.

 

http://www.haldorado...?articleid=2391

 

00038865.jpg

 

http://www.haldorado...?articleid=2466

 

00037252.jpg

Właśnie tak to powinno mniej więcej wyglądać. Sprężyną sprzęgamy przełącznik  do obudowy korpusu.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych