Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kilka pytań początkującego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
78 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 12 marzec 2015 - 22:53

Tylko z tą różnicą, że pętla zarobiona wg mojego opisu nie puka o przelotki muchówki, czyli pełen komfort łowienia.

Tak z ciekawości zapytam podczas wędkowania jaką metodą (sucha, mokra, streamer, nimfa) stuka Ci łącznik o przelotki? Jedyne co mi przychodzi do głowy to krótka nimfa z dłuższym od wędziska przyponem. 


  • robert.bednarczyk lubi to

#42 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 13 marzec 2015 - 12:25

Tylko z tą różnicą, że pętla zarobiona wg mojego opisu nie puka o przelotki muchówki, czyli pełen komfort łowienia.

 

Ja tam się nie będę upierał,.... niech każdy wypraktykuje co dla niego najlepsze. Mam linki z gotowymi pętelkami i zakończone łącznikami - szczerze powiedziawszy wielkiej różnicy w komforcie łowienia nie widzę,..... no chyba, że jak pisze @thymalus  w przypadku przyponu dłuższego niż wędzisko rzeczywiście łącznik trochę czuć na przelotkach, ale w sezonie takim zestawem zdarza mi się łowić sporadycznie. Do krótkiej nimfy kupiłem linkę Rio Euronymph z gotowymi pętelkami i mam święty spokój.

A tak już na marginesie..... to producenci linek muchowych, zwłaszcza tych po parę stówek, którym nie chce zaprojektować procesu technologicznego tak by ich produkty miały pętelki..... zasługują na obicie batogiem......, no może mnie trochę poniosło...., niech będzie, że na olanie ich produktów, bądź skazanie  na "totalną wyprzedaż -70%".



#43 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4361 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 14 marzec 2015 - 08:32

Tak z ciekawości zapytam podczas wędkowania jaką metodą (sucha, mokra, streamer, nimfa) stuka Ci łącznik o przelotki? Jedyne co mi przychodzi do głowy to krótka nimfa z dłuższym od wędziska przyponem.


Ojjjjjjjj. Mylisz się.
Przy długiej nimfie bardzo często przypon ma długość regulaminową (2X dług. kija).
Przykłady? Łowienie lipieni czy pstrągów na niskiej czyściutkiej wodzie czy glowacic na głębokich dołach.

#44 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 14 marzec 2015 - 09:40

Ojjjjjjjj. Mylisz się.
Przy długiej nimfie bardzo często przypon ma długość regulaminową (2X dług. kija).
Przykłady? Łowienie lipieni czy pstrągów na niskiej czyściutkiej wodzie czy glowacic na głębokich dołach.

Chyba nie zrozumiałeś dokładnie o co mi chodziło. Ja nie piszę o długości przyponu. Ja piszę o sytuacji, kiedy łącznik podczas łowienia stuka o przelotki. Może on stukać tylko i wyłącznie jeśli łowimy samym przyponem, a końcówka sznura i łącznik jest gdzieś na długości kija . Chyba, ze ja Ciebie nie zrozumiałem i łowienie w odległości dwóch (niecałych) długości wędki uważasz za długą nimfę. 



#45 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4361 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 14 marzec 2015 - 13:01

Chyba nie zrozumiałeś dokładnie o co mi chodziło. Ja nie piszę o długości przyponu. Ja piszę o sytuacji, kiedy łącznik podczas łowienia stuka o przelotki. Może on stukać tylko i wyłącznie jeśli łowimy samym przyponem, a końcówka sznura i łącznik jest gdzieś na długości kija . Chyba, ze ja Ciebie nie zrozumiałem i łowienie w odległości dwóch (niecałych) długości wędki uważasz za długą nimfę.


A przepraszam. Rzeczywiście masz rację.
W moim przykładzie jedynie chwilowo pętelka jest w przelotkach (hol ryby, wysuwanie poza kij przed zarzuceniem zestawu). :)

#46 OFFLINE   jezier

jezier

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 245 postów
  • LokalizacjaBlisko Sanu ;)
  • Imię:Piotr

Napisano 14 marzec 2015 - 18:37

Dziękuję Panowie za wszystkie odpowiedzi, kolejna porcja cennych rad przyswojona, zaraz zabieram się za tworzenie pętelki. 

Pozdrawiam serdecznie

Piotr J.



#47 OFFLINE   Bugi86

Bugi86

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Maciej

Napisano 16 marzec 2015 - 13:53

Zapytam jeszcze o sznur do streamera. Mam muchówke #4 AFTMA planowałem ją głównie stosować do suchej no i teraz do nimfy. Ale okazało się, że łowienie na nimfę u nas na małych rzeczkachmożna zastosować z powodzeniem tylko w konkretnych okolocznościach tj przy podniesionej lekko trąconej wodzie. A teraz stan wody jest dosyć niski i każda próba podejścia nawet od ogona kończy się ucieczką ryb, więc chciałem spróbować streamerkiem. I moje pytanie, czy wędka nie jest za lekka? Tym bardziej że sznurów tonącytch do #4 jest jak na lekarstwo. Czy lepiej kupić drugi kij i mlynek typowo do streamerka co z kolei wiąże się ze sporym wydatkiem?



#48 OFFLINE   jezier

jezier

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 245 postów
  • LokalizacjaBlisko Sanu ;)
  • Imię:Piotr

Napisano 16 marzec 2015 - 19:00

Witam Panowie.

Na dużo swoich pytań znalazłem już informację jednak zostało mi jeszcze jedno (na ten moment).

Chodzi mianowicie o tzw floatanty, środki dzięki którym nasze wspaniałe, misternie wykonane muszki nie zatoną jak kamień. Po przeczytaniu recenzji kilku środków nabyłem Vision CDC float i tu pytanie:

Czy owy floatant nadaje się wyłącznie do muszek wykonanych z piórek cdc? Jak sprawuje się z muszkami wykonanymi z sierści? z jeżynką kogucią? Czy jest jakiś środek poprawiający pływalność który jeszcze warto zakupić? 

I drugie pytanie: konserwacja sznura, przyponu: Czy powinienem posiadać specjalne floatanty do sznura, przyponu konicznego które poprawią jego pływalność? Jak dbać o sznur? Czym go nacierać, smarować? Jak dbać o przypon koniczny? Czy muszę go czymś impregnować aby nie tonął?

Posiadam następujące modele przyponów:

https://www.fishing-...201-k14851.html

https://www.fishing-...201-k10226.html

https://www.fishing-...201-k10225.html

https://www.fishing-...1201-k6600.html

https://www.fishing-...786-k10532.html

https://www.fishing-...704-k10041.html

Sznur muchowy:

http://salar.pl/prod...roducts_id/8732

 

Pozdrawiam serdecznie

Piotr J.



#49 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4361 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 16 marzec 2015 - 21:02

Zapytam jeszcze o sznur do streamera. Mam muchówke #4 AFTMA planowałem ją głównie stosować do suchej no i teraz do nimfy. Ale okazało się, że łowienie na nimfę u nas na małych rzeczkachmożna zastosować z powodzeniem tylko w konkretnych okolocznościach tj przy podniesionej lekko trąconej wodzie. A teraz stan wody jest dosyć niski i każda próba podejścia nawet od ogona kończy się ucieczką ryb, więc chciałem spróbować streamerkiem. I moje pytanie, czy wędka nie jest za lekka? Tym bardziej że sznurów tonącytch do #4 jest jak na lekarstwo. Czy lepiej kupić drugi kij i mlynek typowo do streamerka co z kolei wiąże się ze sporym wydatkiem?

 

Skoro musisz łowić tonącym to próbuj.

Kup WF5 i wędka powinna dać radę jeżeli umiesz rzucać i nie będziesz starać się wyrzucić całego sznura np. na jeziorze.

Na małych rzeczkach nie wiem czy wyrzucisz więcej niż 9m. Ja mam patyka #6 (Loomisa) a ostatnio katowałem go WF7 i to dużymi muchami głowacicowymi bo #6 nie dawała rady. Lata wszystko bez żadnego wysiłku i duuuuuuużoooooo dalej.  :)

Nie wiem jaki kij masz i czy da radę.Może poproś jakiegoś kumpla który umie dobrze rzucać i czuje co dzieje się z kijem podczas wymachu. Wszystko zależy od wędki. Im szybsza tym więcej teoretycznie zniesie, choć i "mięsa" troszkę musi mieć a nie ścianki z "papieru".

 

Pozdro.



#50 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 16 marzec 2015 - 21:18

do #4 zawsze można zamiast tonącego sznura załozyć polyleader, np. Airflo Light Trout 5' w odpowiedniej do rzeczki prędkości tonięcia, lub streamer z coneheadem lub mosiężnymi oczkami lub nimfową główką... O tej porze roku ryby już na tyle aktywne że mucha nie musi iśc po dnie, a dobrze podana nawet pływająca i smużąca żaba potrafi wyciagnąć z kazdego dołka grubego kropka ;-)



#51 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 16 marzec 2015 - 22:06

Zapytam jeszcze o sznur do streamera. Mam muchówke #4 AFTMA planowałem ją głównie stosować do suchej no i teraz do nimfy. Ale okazało się, że łowienie na nimfę u nas na małych rzeczkachmożna zastosować z powodzeniem tylko w konkretnych okolocznościach tj przy podniesionej lekko trąconej wodzie. A teraz stan wody jest dosyć niski i każda próba podejścia nawet od ogona kończy się ucieczką ryb, więc chciałem spróbować streamerkiem. I moje pytanie, czy wędka nie jest za lekka? Tym bardziej że sznurów tonącytch do #4 jest jak na lekarstwo. Czy lepiej kupić drugi kij i mlynek typowo do streamerka co z kolei wiąże się ze sporym wydatkiem?

 

Wybór należy do Ciebie, ale...... dwa sezony męczyłem się wędką w #4 ze streamerami...., te cięższe kompletna porażka, lżejsze .... ujdzie, ale bez fajerwerków. Na małej rzeczce coś tam nawet łowiłem na małe streamerki ze sznurem intermedium i pływającym, ale tak generalnie to, wg mnie # 4 do tej metody się po prostu nie nadaje. Do streamera kupiłem kijaszka # 6 i wreszcie jakoś to wszystko zaczęło latać.

 

 

do #4 zawsze można zamiast tonącego sznura załozyć polyleader, np. Airflo Light Trout 5' w odpowiedniej do rzeczki prędkości tonięcia, lub streamer z coneheadem lub mosiężnymi oczkami lub nimfową główką... O tej porze roku ryby już na tyle aktywne że mucha nie musi iśc po dnie, a dobrze podana nawet pływająca i smużąca żaba potrafi wyciagnąć z kazdego dołka grubego kropka ;-)

 

.... no właśnie .... streamerki z małymi nimfowymi główkami jeszcze jakoś obsługiwałem, ale te cięższe z mosiężnymi oczkami.....dramat. No niby jakoś tam się da, ale jak żona mi nagrała filmik z moimi wygibasami...... ;)  :(  :huh:  :rolleyes: ....



#52 OFFLINE   Jozin

Jozin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 607 postów
  • LokalizacjaWędkarska Pustynia

Napisano 02 kwiecień 2015 - 12:04

Takie szybkie pytanie zadam, za podkład można użyć jakiejś zwykłej grubszej żyłki, np 0,30mm? Do linki wf4f. I ile go dać ?



#53 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 02 kwiecień 2015 - 13:06

Można aczkolwiek podkład 20 lb to wydatek kilkunastu złotych. Ile? Tyle żeby Ci się jeszcze linka zmieściła :)



#54 OFFLINE   jezier

jezier

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 245 postów
  • LokalizacjaBlisko Sanu ;)
  • Imię:Piotr

Napisano 02 kwiecień 2015 - 13:55

Takie szybkie pytanie zadam, za podkład można użyć jakiejś zwykłej grubszej żyłki, np 0,30mm? Do linki wf4f. I ile go dać ?

 

Do orvisa accessa II dokupiłem 91m dakronowego podkładu 20lb i linka wf4f mieści się idealnie z niewielkim zapasem:

http://salar.pl/prod...roducts_id/3046



#55 OFFLINE   Jozin

Jozin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 607 postów
  • LokalizacjaWędkarska Pustynia

Napisano 02 kwiecień 2015 - 19:04

Ja kręciołek mam Okume Airframe Af 4/6.

A można jakoś inaczej mocować przypon do linki bez tej specjalnej dokupowanej końcówki ?



#56 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 02 kwiecień 2015 - 19:27

Można, np tak:

 


  • Paweł Bugajski lubi to

#57 OFFLINE   Krzysztof W

Krzysztof W

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów

Napisano 02 kwiecień 2015 - 20:58

Ja wiąże żyłkę do linki, węzeł taki jak przy wiązaniu haczyka z łopatką, dodatkowo można nałożyć na węzeł koszulkę igielitową to zapobiega blokowaniu się łączenia linki z żyłką na przelotkach. Robię tak od zawsze i uważam to za najlepszy sposób łączenia. A gdy łowie mocniejsza wędką, nie używam przyponów łączonych tylko z jednej grubości żyłki, to stosuje tradycyjny łącznik z pętelką, ułatwia to życie przy częstych zmianach przyponu.



#58 OFFLINE   Jozin

Jozin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 607 postów
  • LokalizacjaWędkarska Pustynia

Napisano 02 kwiecień 2015 - 21:27

A co to za klej on w tym filmie używa?

#59 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 02 kwiecień 2015 - 22:04

Aquasure... ale tak samo działa zwykły Pattex Repair Extreme...



#60 Guest_mikolaj_*

Guest_mikolaj_*
  • Guests

Napisano 03 kwiecień 2015 - 11:06

Najprościej jak pisze Krzysztof zawiązać przypon na lince. Wbrew pozorom to działa świetnie i nawet tak robione pętelki z żyłku są w ciut starszych ale świetnych linkach Orvisa.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych