Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Puszcza oporówka... na mrozie

łożyska kołowrotek

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
159 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   5384

5384

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1838 postów
  • LokalizacjaBug graniczny
  • Imię:Sebastian

Napisano 17 luty 2015 - 11:42

Łożysko oporowe bo tak inaczej mówimy na oporówkę jak każde inne łożysko potrzebuje oliwki :D

Czasami wystarczy "film" z oliwki, a czasami ciut więcej ;)

Wszystko zależy od rodzaju łożyska i jego stanu B)



#42 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 17 luty 2015 - 12:02

A ja zaczynam się powoli skłaniać do teorii, że za popuszczanie oporówek (głównie daiwkowych) odpowiedzialność ponosi system mocowania i załączania, a co za tym idzie drobna bo drobna ale możliwość obrotu tej cholery... :rolleyes: No i chyba jest tak, że jak takie łożysko ma możliwość "drygnąć", a do tego dołożymy precyzję pasowania (jak znajdę "takie KOYO-skie tabelki wymiarowe to wrzucę), trochę mrozu, który tę precyzję nieco zaburza, trochę smaru, który na mroziku też nie pozwala wałkom szybko i swobodnie latać, to "ni ma odpowiedniego docisku" albo wałki "nie dochodzą do końca" i łożycho puszcza...

 

No bo faktycznie w multikach, nawet takich co to już ledwo kupy się trzymają, a łożysko też "wytarte do białości i "zapaćkane "na sztywno" smalcem nic nie popuszcza, korba nawet milimetr się nie cofa...


Użytkownik zorro edytował ten post 17 luty 2015 - 12:10


#43 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 17 luty 2015 - 12:28

Znalazłem link do "obrazków"...

http://pdf.directind...9004-69384.html



#44 OFFLINE   Zbigart

Zbigart

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 71 postów

Napisano 17 luty 2015 - 17:10

Witam

 

Kupiłem u Plata oporówkę daiwy , w środku miała milimetr smaru . Po zamontowaniu długo sprawdzałem kołowrotek , oporówka trzyma na beton .

Przepuszczanie ma się nijak do jej nasmarowania , chyba że to musi być odpowiedni smar , tego nie wiem.

Sądzę że przepuszcza jak jest wyrobiona , kołowrotek nie może za długo służyć , interes musi się kręcić .

 Zbyszek


  • Guzu lubi to

#45 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 17 luty 2015 - 18:06

Az sprawdzilem, co tez Daiwa JP mowi :  a tam, Daiwa Certate 3000 :  2200 JPY za lozysko oporowe z serwisu daiwy.

 

Chyba tak jak pisze Zbigart powyzej - trzeba kupowac czesci zamienne...a w domu miec jedna na zapas. Na wszelki wypadek.

Jacku  - jesli potrzebujesz czesci z JP - daj po prostu znac :)

 

Pozdrawiam

 

Guzu

 

p.s. tak mam w domu zapasowa oporowke do Daiwy . tak na wszelki :D


  • Kamil Z. i jacekp29 lubią to

#46 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 17 luty 2015 - 18:59

Do Caldii podpasi? ;)

#47 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15583 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 luty 2015 - 19:53

Faktycznie to te oporówki Daiwy są marnie zaprojektowane i wykonane. To jest jeden z powodów dla których przeszedłem na Shimano. Tylko kanciak z podwójna oporówka został.


  • Jozi lubi to

#48 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 17 luty 2015 - 19:58

Faktycznie to te oporówki Daiwy są marnie zaprojektowane i wykonane. To jest jeden z powodów dla których przeszedłem na Shimano. Tylko kanciak z podwójna oporówka został.

U mnie oporówka w starym czarnuchu przeżyła piekło i kręci do dzisiaj. Na mrozie nawet nie pierdnie. Daiwy po takim użytkowaniu pewnie by już dwie padły.


  • Józef Lesniak i Pluss lubią to

#49 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 17 luty 2015 - 20:01

Daiwowska można też na stałe zablokować i wtedy nie puści ale będzie głośno....w tanich ulepach się to nawet opłaca ;)

#50 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 17 luty 2015 - 20:03

W niektórych kołowrotkach a dokładniej modelach, rzeczywiście trochę oliwki a nawet niezbyt duża ilość odpowiedniego smaru nie przeszkadza. Dlatego napisałem też wcześniej i podparte jest to moim osobistym doświadczeniem iż kołowrotki Daiwy ,te nowsze są bardzo narażone na tą przypadłość (przepuszczanie) w przeciwieństwie do swoich starszych modeli. Spowodowane pewnie jest to właśnie dokładnością wykonania oraz użytymi materiałami elementów odpowiedzialnych za blokadę obrotów wstecznych.

A co do tego że Daiwa swoje łożyska i pewnie inne części przysyła zakonserwowane to chyba normalne ,jest to swego rodzaju zabezpieczenie. 

PS:

Jak ktoś kupi tarcze hamulcowe to są one zakonserwowane , ale czy to ma oznaczać że trzeba je w takim stanie zamontować do samochodu i od razu jechać ???  ;)  :)


Użytkownik miramar69 edytował ten post 17 luty 2015 - 20:09


#51 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 17 luty 2015 - 20:07

Kilka daiw w zyciu mialem.
Ostatni kolowrotek z którym mialem oporowe problemy to shimano stella sw 01 jdm.

#52 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 17 luty 2015 - 20:15

Sporo fajnych informacji się pokazało a tematów była masa o oporowce, fajnie jakby moderator to przeniósł w już istniejący wątek żeby gdzieś w czelusciach tematów typu "kołowrotek do 500 zł" nie przepadło.

#53 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 17 luty 2015 - 20:27

Nieśmiało dodam iż w SZYMKACH też takie cuda się zdarzały.

Po długim okresie użytkowania pomiędzy obsługowego przypadłość taka dotykała TP 98 i TP F; TP FA; TP PG 2002r.; Stradick FA; FH.

Opieram się na tym co miałem i przerabiałem przez kilka sezonów - tu widać że nie tylko DAIWY na to chorują  ;) .



#54 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15583 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 luty 2015 - 21:09

U mnie tylko w Daiwach. I to w starszych Turkowato/Emblemowatych. Nowszych generalnie nie używałem.

Samo spojrzenie na konstrukcję takiej oporówki w porównaniu z Shimano z tej półki cenowej daje wiele do myślenia. Wielkość rolek i sposób ich dociskania.



#55 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 17 luty 2015 - 21:21

U mnie tylko w Daiwach. I to w starszych Turkowato/Emblemowatych. Nowszych generalnie nie używałem.

Samo spojrzenie na konstrukcję takiej oporówki w porównaniu z Shimano z tej półki cenowej daje wiele do myślenia. Wielkość rolek i sposób ich dociskania.

 

Andrzeju,

 

Sam kiedys mialem faze "lubienia" tych Tournamentow i Emblemow.

Przyznaje.

Jednak te kolowrotki maja tyle miejsc, gdzie mogloby byc COS lepiej rozwiazane...ze naprawde pozostawiam je ich entuzjastom.

Niech kreca u nich :)



#56 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15583 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 luty 2015 - 22:11

Andrzeju,

 

Sam kiedys mialem faze "lubienia" tych Tournamentow i Emblemow.

Przyznaje.

Jednak te kolowrotki maja tyle miejsc, gdzie mogloby byc COS lepiej rozwiazane...ze naprawde pozostawiam je ich entuzjastom.

Niech kreca u nich :)

Też tak miałem . Dużo później ale jednak. To nie dla mnie. 

To nieszczęsne łożycho i dużo skłonność do ząbkowania. Nawet nowych egzemplarzy. Brak podparcia piniona z tyłu.

Oczywiście plusy też są . Nienaganny nawój do pełna i rozmiar i jakość łozysk. Długowieczność mechanizmów. Ale świat poszedł do przodu.

Ale Emblemika 2500 sobie zostawiam. Żal sprzedac za grosze a to co 8 letnia córka z nim wyprawia przy pełnym nawoju to poezja. 0 bród.


  • Guzu, Jozi i Józef Lesniak lubią to

#57 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 17 luty 2015 - 22:13

U mnie oporówka w starym czarnuchu przeżyła piekło i kręci do dzisiaj. Na mrozie nawet nie pierdnie. Daiwy po takim użytkowaniu pewnie by już dwie padły.

I u nie jednego działa.Aż się wierzyć nie chce że w tych starych już kołowrotkach łożysko oporowe zapaćkane zużytym i już czarnym mazidłem działa bez względu na temperaturę. Pisałem o tym kiedyś. Ale nie we wszystkich tak jest,bo zdarzają się też przepuszczające i to nagminnie,zarówno w Daiwach jak i w Shimano. W czym rzecz,trudno tak do końca powiedzieć. Temat ten corocznie o tej porze roku powraca jak bumerang.

Na pewno znaczenie mają warunki eksploatacji  i sposobu użytkowania kołowrotka. W tym miejscu powinien panować idealny porządek i czystość.

Na podstawie oględzin wewnętrznego pierścienia,tego który znajduje się wewnątrz łożyska (dotyczy Shimano) można zauważyć ślady zużycia w postaci wybitych dołków od styku rolek z tym pierścieniem.

Dodatkowo same rolki też noszą ślady zużycia,mają nierówną powierzchnie i nie są gładkie,błyszczące jak "lusterko".Do tego dochodzi zużycie o parę mikronów tulejki nakładanej na pinion + osłabienie sprężynek,które można trochę zreanimować przez delikatne podgięcie,ale to wszystko na nie wiele się zda gdy pozostałe elementy są zużyte.

Daiwowskich łożysk nie rozbieram,bo się do tego nie nadają choć wiem że niektórzy tak robią,ale jest to na krótki okres i lepiej zakupić nowe.Dotyczy to również zużytych łożysk Shimano.

Odnośnie oliwienia  łożysk oporowych powiem tylko tyle,że jedne lubią kąpać się w oliwce,a drugie nie lubią. Należy to wyczuć przeprowadzając wiele prób w niskich temperaturach. Lodówa lub za okno na mróz.

 

Pozdrawiam 

Józef Leśniak


Użytkownik Józef Lesniak edytował ten post 17 luty 2015 - 22:16

  • Guzu, Jozi i Pisarz.......ewski Piotr lubią to

#58 OFFLINE   Bander

Bander

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1000 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Radek

Napisano 17 luty 2015 - 22:40

Ja daję oliwkę na oporówkę do turków ZC i nie mam najmniejszego problemu. Po wykąpaniu, wytelepaniu i wyzamiataniu pędzelkiem w izopropanolu aplikuje 2-3 krople - nie więcej. Oliwa quantum (czerwona). To też łożysko... są tam obrotowe elementy - kto nie smaruje to nie jedzie, można szybko niesmarowaną oporówkę zajechać...

Może wasze doświadczenia z puszczającą oporówką po oliwieniu wynikają z jej zużycia ?



#59 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15583 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 luty 2015 - 23:14

Ja daję oliwkę na oporówkę do turków ZC i nie mam najmniejszego problemu. Po wykąpaniu, wytelepaniu i wyzamiataniu pędzelkiem w izopropanolu aplikuje 2-3 krople - nie więcej. Oliwa quantum (czerwona). To też łożysko... są tam obrotowe elementy - kto nie smaruje to nie jedzie, można szybko niesmarowaną oporówkę zajechać...

Może wasze doświadczenia z puszczającą oporówką po oliwieniu wynikają z jej zużycia ?

Nie, nie wynikają z ich zużycia. Konstrukcja jest słaba. I praktycznie nie można nic z tym zrobić. To nie tylko moja opinia.


  • homax lubi to

#60 OFFLINE   BGM

BGM

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 311 postów

Napisano 18 luty 2015 - 13:37

ja po umyciu i zalozeniu na sucho oporowki daiwa krecila jakbym do puszki gwozdzi nawrzucal rozebralem i dalem po kropli oliwki na kazdy walek juz drugi rok smiga jak nowka i mroz jej nie straszny







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: łożyska, kołowrotek

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych