Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Przyczepa podłodziowa - rolki, płozy czy podpory?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
775 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Bandit

Bandit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 360 postów
  • LokalizacjaLegionowo
  • Imię:Marcin

Napisano 18 luty 2015 - 14:39

Pytanie od praktykujących kolegów.

 

Stoję przed zakupem przyczepy podłodziowej i mam dylemat jeśli chodzi o jej wyposażenie. Mianowicie w zestawie mam 2 rolki kilowe natomiast zastanawiam się nad pozostałym wyposażeniem czyli czy wybrać:

 

podpory boczne tego typu:

http://bhlew.info/sk...00-thickbox.jpg

 

czy rolki tego typu

http://allegro.bagaz...a_niebieska.jpg

 

czy zrobić sobie płozy tego typu

http://www.shafran-s...MA/DSCN1596.JPG

 

z opinii w innych wątkach polecane są płozy obite materiałem jednak mnie w tym rozwiązaniu przeraża fakt, że materiał szybko może złapać różnego rodzaju brud i piach co w efekcie daje piękną powierzchnię o charakterystyce papieru ściernego. Mam zatem obawy że po całym sezonie lodź z laminatu może mocno odczuć trudy wodowania.

 

Rolki z kolei w przeczytanych opiniach generują ryzyko uszkodzenia w miejscu styku z dnem podczas transportu po wyboistych drogach. Zastanawiam się czy jednak takie podwójne rolki, które de facto podtrzymywały by tylko łódź od dołu po obu stronach a główny ciężar jednak spoczywałby na kilu nie były by lepszym rozwiązaniem.

 

Ostatecznie można też zastosować widoczne ja wyższym zdjęciu podpory które są swego rodzaju kompromisem. Obłożone są materiałem gumopodobnym więc brudu nie łapią łatwo je wyczyścić, powierzchnia styku z łodzią jest większa niż rolek no i dają większa stabilność i jednak lepsze rozłożenie ciężaru. 

 

Ponieważ nie posiadałem do tej pory przyczepy, opinie osób użytkujących je co sezon są dla mnie najlepszą wykładnią i pozwolą podjąć ostateczną decyzję.


  • Bartek1978 lubi to

#2 OFFLINE   trolinka666

trolinka666

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 87 postów
  • LokalizacjaPodlasie
  • Imię:Bartek

Napisano 18 luty 2015 - 15:30

Witam ,właśnie montujemy z kolegą naszą pierwszą przyczepkę i po zasięgnięciu opinii u kilku,a może i kilkunastu użytkowników zdecydowalśmy się na wariant trzeci (z lekką modyfikacją).

Jeszcze jedna uwaga odnośnie zawieszenia, ze względu na nadbużańskie drogi polecano nam zawieszenie z resorem i amortyzatorem .

Mam nadzieję ,że trochę pomogłem pomimo tego że użytkownikiem będę od 1 go maja i dopiero będę mógł podzielić się własnymi doświadczeniami



#3 OFFLINE   thug

thug

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1116 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 luty 2015 - 16:25

Temat juz poruszany miedzy innymi w tym watku:

http://jerkbait.pl/t...ta-podłodziowa/

 

Moim zdaniem przesadzasz z tym brudem i uszkodzeniami z tego wynikajacymi. U mnie jest jedna rolka (druga moze doloze) i wlasnie jestem w trakcie robienia ploz. Nie mam obaw co do tego rozwiazania :)

Ale wcale nie twierdze, ze te podpory sie nie sprawdza. Widzialem w sieci wiele przyczep w nie wyposazonych.



#4 OFFLINE   wilk325

wilk325

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 195 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Tadeusz
  • Nazwisko:Wilk

Napisano 18 luty 2015 - 16:56

Ja mam rolki jak w wariancie 2, tylko że po 3 sztuki na każdą ze stron. Co do płóz-myślałem o nich ale jak masz 500kg do zepchnięcia samemu, a nie wszędzie jest slip aby wjechać całą przyczepą do wody to niestety :( Puzianem nie jestem i rolki sprawdzają się.



#5 OFFLINE   thug

thug

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1116 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 luty 2015 - 17:06

Przy duzej wadze lodzi  musi byc polaczenie rolek i podpor niestety :)



#6 OFFLINE   wilk325

wilk325

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 195 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Tadeusz
  • Nazwisko:Wilk

Napisano 18 luty 2015 - 18:34

Przy duzej wadze lodzi  musi byc polaczenie rolek i podpor niestety :)

Wiem, ale moja spoczywa na 4 rolkach kilowych, te 3 podwójne to tylko do blokowania przechyłów.



#7 OFFLINE   Bandit

Bandit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 360 postów
  • LokalizacjaLegionowo
  • Imię:Marcin

Napisano 18 luty 2015 - 20:09

Moja ma a raczej bedzie miala wage okolo 130 kg i rolki tez bym traktowal w kategorii bocznego trzymania.

Jezeli chodzi o brudzenie płoz to napisalem czego sie obawiam i stad prosba o wypowiedz do praktykow tematu.

#8 OFFLINE   RadaRl

RadaRl

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 25 postów
  • LokalizacjaJura

Napisano 18 luty 2015 - 21:27

Moja łódź waży łącznie z silnikiem 650kg i mam oryginalnie rolki. Producent łodzi ustawił mi rolki w przyczepie, podstawowa sprawa to cały ciężar ma być na kilku, a boczne lekko podpierają.
  • jaca11 lubi to

#9 OFFLINE   mariuszwf

mariuszwf

    Zaawansowany

  • Forumowicz+ bez giełdy
  • PipPipPip
  • 817 postów
  • Lokalizacjapodlaskie
  • Imię:Mariusz

Napisano 18 luty 2015 - 21:33

Dokładnie :)  Mam własnoręcznie zrobioną przyczepkę podłodziową, ciężar łodzi rozłożony jest na 3 rolkach, boczne 2 rolki i 2 poduszki podpierają łódź tylko :). Zrobiłem ją na amortyzatorach przyczepa bardzo dobrze amortyzuje wszelkie nierówności drogi i dziury :)

Jest tylko jedna pewna mało przeszkadzająca wada, poprzez zastosowanie amortyzatorów łódź jest umieszczona wyżej niż w standardowych przyczepach :(


  • AngusCK lubi to

#10 OFFLINE   arti-zander

arti-zander

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Budzik Budziński

Napisano 19 luty 2015 - 14:35

Miałem ten sam problem co autor wątku.

Po czterech sezonach jazdy z przyczepą podłodziową po całym kraju mogę z całą pewnością stwierdzić, że najlepszym rozwiązaniem są podpory boczne. 

Przerabiałem początkowo wyłącznie przyczepę z rolkami bocznymi i teraz już wiem,że to nie  było najlepsze rozwiązanie ze względu na kiepską stabilność łódki na przyczepie.

Jak już łajba leży na podporach bocznych to czujesz jej stabilność,czujesz się bezpieczniej podczas podróży.

 

Plusy podpór bocznych:

 

- niesamowita stabilność podczas transportu

- bezpieczeństwo dla dużej i ciężkiej łodzi ( w przypadku zastosowania rolek, te mogą wybić dno w łodzi).

 

Minusy podpór bocznych:

 

-przy ciężkiej łodzi trzeba mieć nie lada krzepę aby samemu zwodować łódz( dotyczy miejsc wodowania gdzie nie ma możliwości zanurzyć całej lawety)

 

Plusy dla rolek bocznych:

 

-bardzo łatwo zwodować łódz w każdych warunkach

 

Minusy dla rolek bocznych:

 

-niestabilne podczas transportu większej łodzi (moim subiektywnym zdaniem)


  • spy i PiernikTorunski lubią to

#11 OFFLINE   pawelG

pawelG

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 226 postów

Napisano 19 luty 2015 - 14:55

Tez stoję przed dylematem przeróbki przyczepki i sie zastanawiam nad połączeniem rolek i podpór .Widział ktoś takie rozwiązanie?Przód podpory i na tył rolki  .Może to byłby dobry kompromis miedzy stabilnością i wygoda wodowania.Na ta chwile jestem zdecydowany na podpory w stylu płóz bocznych ,ale mam obawy czy wodowanie nie będzie bardzo uciążliwe .



#12 OFFLINE   janih

janih

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 469 postów
  • Lokalizacjanad wodą

Napisano 19 luty 2015 - 15:15

o takie cos wam chodzi?

niemam problemu wrzucic czy zrzucic lodke z ploz

Załączony plik  07.jpg   197,79 KB   121 Ilość pobrań


  • kotwitz i Piotrek84 lubią to

#13 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 19 luty 2015 - 15:23

Pewnie tak, tylko te płozy mogłyby być nieco dłuższe, dla lepszego podparcia. 
Muszę pomyśleć u siebie. 



#14 OFFLINE   mariuszwf

mariuszwf

    Zaawansowany

  • Forumowicz+ bez giełdy
  • PipPipPip
  • 817 postów
  • Lokalizacjapodlaskie
  • Imię:Mariusz

Napisano 19 luty 2015 - 16:53

Tez stoję przed dylematem przeróbki przyczepki i sie zastanawiam nad połączeniem rolek i podpór .Widział ktoś takie rozwiązanie?Przód podpory i na tył rolki  .Może to byłby dobry kompromis miedzy stabilnością i wygoda wodowania.Na ta chwile jestem zdecydowany na podpory w stylu płóz bocznych ,ale mam obawy czy wodowanie nie będzie bardzo uciążliwe .

Ja mam w swojej przyczepce połączenie rolek z podporami :) i sprawdza się :)


  • pawelG lubi to

#15 OFFLINE   pawelG

pawelG

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 226 postów

Napisano 19 luty 2015 - 22:16

Rolki i płozy widzę robią robotę ,zatem zmieniam koncepcje na taka .pozdrawiam



#16 OFFLINE   Greg77

Greg77

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 147 postów
  • LokalizacjaKoszalin
  • Imię:G
  • Nazwisko:C

Napisano 20 luty 2015 - 06:12

Witam wszystkich przy budowie przyczepy stałem przed podobnym dylematem i zastosowałem kółka pompowane od wózków transportowych . Kółka świetnie się sprawują dodatkowo łódź spinam dwoma pasami do przyczepki i jest ok.


  • Ogdan lubi to

#17 OFFLINE   krzysiek7008

krzysiek7008

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 122 postów
  • LokalizacjaRyki
  • Imię:Krzysztof

Napisano 21 luty 2015 - 09:39

Witam

U mojej przyczepce mam 3 rolki kilowe na której podpiera się cała łódź.

Dodatkowo dwie boczne z przodu łodzi i dwie boczne z tyłu.

Po sezonie wyjazdów na ryby boczne rolki zrobiły małe wgłębienia w łódce :wacko:

Łódź ma 140 kg i 4,20m.

Muszę to koniecznie przerobić.

Planuję na przód podpory a na tył po dwa kółka pompowane z obu stron



#18 OFFLINE   niko333

niko333

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 229 postów
  • LokalizacjaMarki
  • Imię:Andrzej

Napisano 21 luty 2015 - 14:11

Ja swoją przyczepkę zaprojektowałem pod kątem wodowania w trudnym terenie. Jest to moja druga konstrukcja - ulepszenie pierwszej. Jeśli chcesz łódkę wodować na rzece rolki na przegubie są dobrą sprawą gdyż znacznie ułatwiają wciąganie łódki. Niezbędne są natomiast płozy (dołożyłem je po jakimś czasie), gdyż pozwalają na utrzymanie łódki we właściwym miejscu podczas wciągania. Prąd wody ma to do siebie, że cały czas ściągą łódkę i przy samych rolkach łódź będzie miała tendencję do spadania z rolek. Ponadto płozy powodują, że kil nie "wgniata" się w łódkę. Rolki boczne natomiast służ tylko do tego aby podczas wodowania łódź się nie przechylała - nie mogą ściśle dociskać łodzi. Moją są wahliwe po dwie z każdej strony - na około półmetrowym ramieniu - i jest to wg mnie lepsze rozwiązanie od pojedynczych rolek. Z przodu zastosowałem natomiast dwie gumy podporowe takie i wymiarach ok. 14 x 25 cm które po wciągnięciu łódki ją stabilizują i z przodu niepotrzebne są żadne pasy. Pewnie gdybym dzisiaj ją robił jeszcze raz to dorobiłbym "łamany" dyszel z przodu.



#19 OFFLINE   RobertsWalters

RobertsWalters

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 105 postów
  • LokalizacjaWschowa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:W

Napisano 21 luty 2015 - 14:36

Witam ,ja jutro chcę zwodować po raz pierwszy LakeFoxa 320 ,pogoda super wiec może się uda.Aby nie zaczynać nowego wątku chcę zapytać jakie ciśnienie ma być w oponach przyczepy ,łódka waży 115 kg ,Yamaha ok 40kg ,aku 35 kg + silnik elektryczny 10 Kg co daje nam ciężar 200kg.Koła 13`` chyba na 155 od jakiejś skody Felicji.

Dziękuje za podpowiedzi.



#20 OFFLINE   thug

thug

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1116 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 luty 2015 - 15:55

Panowie w miarę możliwości wstawiajcie zdjęcia swoich rozwiązań. Możemy sobie pomóc :) Ja rónież wrzucę zdjęcia swojej przyczepy, za kilka dni będę montować odnowione płozy. Jestem w trakcie poszukiwania materiału na obicie.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

1 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


    mario