Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Trocie w morzu na muchÄ™


  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
142 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Remek

Napisano 08 listopad 2009 - 17:43

Cześć,
Ponieważ już za niespełna miesiąć będziemy łowić, albo próbować łowić :D trocie w morzu tym razem co najmniej 50% swego czasu chciałbym poświęcić na muchę. Proszę o pomoc w przygotowaniach - sprzęt, wzornictwo much, taktyka?

Pozdrawiam
Remek

#2 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 08 listopad 2009 - 17:46

dobry temat niech sie chłopaki wypowiedzą też czekam na informacje może trocie mi super nie wyjdą z muchą ale belony już bedą na pewno na sznurek :D

#3 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9626 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 08 listopad 2009 - 20:36

Fizyk teoretyk mówi że albo dobra linka distance (airflo 40+ za nieduze pieniądze do kupienia w uk, przed zlotem zdążysz) albo głowica. Ja bym brał intermedium, będzie lepiej latać pod wiatr niż pływająca, a pozwoli spokojnie łowić bez obaw o zbyt szybkie zatonięcie.
Przypon - fluorocarbon muchowy 0,30 do 0,35
muchy - krewetkowe na doublach i tobiaszowe - srebrne podłuzne.
Tyle w teorii, tak sie zamierzam przygotować.

#4 OFFLINE   harp

harp

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 566 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 listopad 2009 - 22:25

Moim zdaniem jednak 40+ .Trudności jakie sprawia połączenie zwykłej głowcy z rozbiegówką i haczenie o przelotki czyni je niezdatnymi (przerabiałem). Na Rozewiu można brodzić kilometrami nie wiem jak w innych miejscach.

#5 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9626 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 08 listopad 2009 - 22:30

40+ to dobry wybór. Nie wiem jakie trudności sprawia ci głowica hacząc o przelotki - przecież pierwszym wymachem wyciągasz ją po za wędkę i dalej już ładujesz i robisz hauling mając głowicę po za szczytówką wędki, na trociach to bym nawet głowicy nie przeciągał tylko ściągał pod nogi, zostawiał głowicę po za wędką, podrywał i rzucał, szczególnie jak masz pływająca albo intermedium, da się bez problemu.. Jak się odpowiednio obrobi koniec runningu i łącznik to aż tak nie haczy. Ale jedno pewne, początkującemu muszkarzowi dużo łatwiej będzie opanować dalekie rzuty 40+ czy inna linką tego typu niż głowica. Tak się mi wydaje. Z drugiej strony... no tym trzeba porzucać, wielu muszkarzy nie lubi głowic.

#6 OFFLINE   harp

harp

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 566 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 listopad 2009 - 23:15

Posiadam głowice. pierwszy running był nylonowy (bo tani) okazał się zwykłą grubą i sztywną żyłką. Plątał się mimo kosza i był trwale odkształconą spiralą. Chciałem kupić prawdziwy running ale był cholernie drogi więc odwróciłem zwykła linkę wf i korzystałem z jej cienkiego końca jako tej rozbiegówki. Wiem że w Morzu nie muszę ściągać całego sznura ale po pierwsze jak podciągnąć podbieraną rybę (moim zdaniem łączenie zwiększa ryzyko utraty zdobyczy) a po drugie jesli będę chciał tym sznurem pomachać na śródlądziu? Koszt głowicy i podkładu może być większy niż 40+


#7 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 09 listopad 2009 - 09:37

Na początek można zanabyć drogą kupna 40+ Airflo, czyli zintegrowaną głowicę z rzutówką, do kupienia w UK już za 16 GBP. Myślę iż wersja fast intermedium z przeźroczystą końcówką będzie najbardziej optymalna - ja w każdym razie takiej używam... Jak ktoś chce wydać ciut więcej na linkę to polecam OutBonda firmy Rio- zasada konstrukcji taka sama natomiast wykonanie wydaje się być dużo lepsze, szczególnie przejście z głowicy w running-jest łagodne i prawie niewidoczne , bez żadnych zgrubień. Niestety moje doświadczania z łowieniem na muchę w morzu są zbyt małe bym mógł dawać jakieś rady...Jedyna rzecz o której mnie przestrzegali doświadczeni koledzy to żeby się nie zapędzać w przeciążanie wędki głowicami w klasie 1 lub 2 wyżej niż klasa patyka, pozornie powoduje to lepsze ładowanie na początku i łatwiejsze rzuty ale w rzeczywistości bardzo mocno ogranicza odległosć rzutów. W Skandynawii standardem przy łowieniu troci w morzu są rzuty po 30-40 metrów, a tego nie zrobi się przeciążonym kijem....

#8 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9626 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 09 listopad 2009 - 09:56

Harp, to co opisujesz sugeruje że takim zestawem nie łowiłeś - tzn z normalnym runningiem. Odwrócona wfka jako running daje ci wszystkie wady linek zintegrowanych i wadę głowicy, czyli łączenie.
O bezpieczeństwo w czasie holu bym się nie martwił - bardzo dużo ludzi na świecie łowi głowicami i są produkowane chyba ze względu na zapotrzebowanie ze strony klientów ;) Czyli chyba są jednak zdatne. Ja sam nie mogłem się przekonać do głowić - pierwszą kupiłem dawno temu i zupełnie to nie robiło, nie potrafiłem dociąć jej odpowiednio etc. Odbiłem się od metody. Później w Ie przyjechali do mnie koledzy na łososia i byłem w szoku z jaką łatwością (fakt, dwuręcznymi wędkami) osiągali imponujące odległości na Moy, a sami twierdzili że dopiero zaczynają łowienie takimi zestawami (choć to bardzo doświadczeni muszkarze) i za wiele nie potrafią. Opowiadali o Skandynawach rzucających często po 50-60metrów :huh: . Jako że wtedy przechodziłem muszkarską remisję i usiłowałem wszystko i wszędzie multikiem to temat olałem. Teraz temat wrócił na głowatkach, usiłowałem posłać dość duże muchy na zadowalająca odległość i szło tak sobie, kolega tym samym zestawem co w IE rąbał regularnie pod drugi brzeg. Jako że wędki mamy dokładnie takie same poprosiłem go o zamienienie się zestawami i sam spróbowałem jego setu z głowicą. Byłem w szoku jak to leci w porównaniu z moją linką szczupakową. Stąd też biegusiem kupiłem głowicę, niestety trochę za szybko tonącą na Dunajec, ale na Wisłę będzie w sam raz.
Wracając do tematu - dobrze obrobione łączenie, dobrze dobrana masa i długość głowicy i nie ma strachu, można wygodnie łowić.
Koszt głowicy i podkładu na pewno będzie wielokrotnie droższy niż np 40+, więc ja bym się zastanawiał czy na początek, ew jak ktoś nie chce pakować w to kasy warto się szarpać na taki wydatek (głowica to ok 40-50 funtów a running dobry to ok 30 funtów)

#9 OFFLINE   pafek

pafek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 772 postów
  • LokalizacjapstrÄ…gowe strumienie

Napisano 09 listopad 2009 - 10:24

TrochÄ™ o trociach w morzu : Havørredens Hemmeligheder 2 Kystflue http://www.salar.dk/...enoutdoorf.html ZdjÄ™cia podwodne zapierajÄ… dech :D Ciekawe sÄ… też inne części o spiningu i muchospinningu (z kulÄ… wodnÄ…)

Wzory much, artykuły, taktyka masa na: http://globalflyfisher.com/
pozatym ta strona jest ciekawa :
http://www.seatroutf...sher/Index.html


#10 OFFLINE   harp

harp

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 566 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 listopad 2009 - 20:56

gdzieś na youtube był filmik jak koleś rolką posyła głowice gdzieś w kosmos. nie mogę tego odszukać.

#11 OFFLINE   Jeziorm 1

Jeziorm 1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1189 postów

Napisano 10 listopad 2009 - 01:08

A co myślicie o uzywaniu miski do magazynowania sznura przy muchowaniu w morzu, czy jest ona konieczna ?

pozdrawiam

#12 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9626 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 10 listopad 2009 - 01:16

Polecają, mnie wk.. brak zbyt dużej możliwości ruchów, ale znowu wezmę i znowu będę próbował <_<

#13 OFFLINE   Jeziorm 1

Jeziorm 1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1189 postów

Napisano 10 listopad 2009 - 01:22

Masz może foty tego ustrojstwa ?

Moze uda mi sie cos takiego skombinować, moze sam cos wymysle, bo pewnie w polsce to cudo jest ne dostepne...

ps najbardzej interesuje mnie mocowanie...

#14 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9626 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 10 listopad 2009 - 01:25

Są różne - z żyłkami, zwykłe miski etc
wklep w google stripping basket

#15 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 10 listopad 2009 - 11:11

Marcin, są dostepne, trzeba tylko chcieć poszukać . Robi je Salix Alba, są Orvisa, Williama Josepha czasem... A jak chcesz zobaczyć inne modele używane na świecie to zrób to co proponował ci Kuba: skorzystaj z Googla dopisz tylko frazę best stripping basket on the market , przejrzysz wówczas par wypowiedzi na forach anglojęzycznych i zobaczysz co piszą na ten temat praktycy. Ja dla siebie prawdopodobnie będę szukał w sklepach tego modelu:

http://www.fries-rod...xi_stripper.htm

Pozdr





#16 OFFLINE   Jeziorm 1

Jeziorm 1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1189 postów

Napisano 10 listopad 2009 - 11:14

Wiesz Daniel nie szukałem bo wiem jaka jest dostepnosc sprzetu w polsce :D ale tutaj mnie zaskoczyłeś ( najbardziej salix alba)

dzieki za informacje

ps ja jutro szukam komponentów i robie robie to cudo sam...zobaczymy co wyjdzie...

#17 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 10 listopad 2009 - 11:31

To do dzieła Marcin, jak ci wyjdzie to drugi zrobisz dla mnie, ok?

#18 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9626 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 10 listopad 2009 - 11:33

Ty lepiej Daniel powiedz, masz jakiś dostęp do tych ciekawych podbieraków co rozmawialiśmy kieedyś o nich?


#19 OFFLINE   Jeziorm 1

Jeziorm 1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1189 postów

Napisano 10 listopad 2009 - 11:56

nie ma problemu Daniel :D

pzdr

#20 OFFLINE   sloniu

sloniu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 127 postów
  • LokalizacjaMuscat, Oman

Napisano 10 listopad 2009 - 15:22

Jeśli chodzi o stripping basket to używałem dwóch typów:
Mangrove® Hip Shooter Stripping Basket

http://images.cabelas.com/is/image/cabelas/s7_320268_imageset_01?$main-Large$

ten jest niezły, zwłaszcza na głębokiej sfalowanej wodzie i pewnie łatwy do chałupniczego wykonania. Natomiast ten:

http://www.cabelas.com/cabelas/en/content/Pod/00/13/79/p001379sq01.jpg

jak go dosięgają fale to działa jak dryfkotwa :wacko:




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych