Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Nawijanie plecionki. Ciasno, średnio, podkład ? Wasze patenty i rozwiązania.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   gawron

gawron

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaWisła
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:Gawroński

Napisano 25 luty 2015 - 10:19

Witajcie. Mam do was pare pytań. Macie jakieś swoje patenty na nawijanie plecionki na kołowrotek ?

 

-Najlepiej nawijać ciasno ?

Jak się nawija za luźno często robi się broda ale jak nawinie się ciasno to po jakimś czasie łowienia też może zrobić się broda bo pleciona nie nawija się już ciasno lecz w swim rytmie i nie mieści się na szpuli bo troszczekę pęcznieje.

 

-Stosujecie podkłady z żyłki, czy macie jakieś inne rozwiązania aby plecionka się nie ślizgała się na szpuli ?

Ja np. okleiłem szpule plastrem opatrunkowym. Nie stosuję podkładów z żyłki.

 

Może ktoś inny ma jakieś pytania ? Pomysły ?

 

 

 



#2 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 25 luty 2015 - 10:27

Mam takie same doswiadczenia i tez sie przejmowalem. Teraz poprostu lowie ryby a plecionka niezaleznie co bys od niej chcial i tak sie zachowuje po swojemu :) ps czesto jednak daje kawalek podkladu z zylki mimo ze na naklejkach z gabki od pp nigdy sie nie slizgala. Lowie wylacznie na plecionki mam je na 6 czy 7 kolowrotkach zaliczam moze 2 czy 3 brody na rok.

#3 OFFLINE   G_rzegorz

G_rzegorz

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1342 postów
  • LokalizacjaKujawsko pomorskie
  • Imię:Grzegorz

Napisano 25 luty 2015 - 10:29

Można spróbować nawijać na mokro, tzn. szpulka z pletką do wiaderka z wodą i wtedy nawijać na kołowrotek...

#4 OFFLINE   Terier

Terier

    Nowy

  • Zbanowani
  • Pip
  • 21 postów
  • Imię:Tomasz

Napisano 25 luty 2015 - 10:38

 Nie stosuję podkładów z żyłki.

 

 

Jak nie stosujesz podkładu z żyłki to ile musiałbyś nawinąć plecionki powiedzmy 0,15 na kołowrotek wielkości 4000?



#5 OFFLINE   gawron

gawron

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaWisła
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:Gawroński

Napisano 25 luty 2015 - 10:53

Można spróbować nawijać na mokro, tzn. szpulka z pletką do wiaderka z wodą i wtedy nawijać na kołowrotek...

Też tak nawijałem lecz wydaje mi się że idzie za luźno przez co wchodzi mniej plecionki. Może na mokro i obciążyć jakoś szpule ?

 

Jak nie stosujesz podkładu z żyłki to ile musiałbyś nawinąć plecionki powiedzmy 0,15 na kołowrotek wielkości 4000?

Mam tylko Penny Slammery 260tki i 460tki

I tu jest problem bo to właśnie chodzi o to jak się nawija. Kupuję zawsze pp 15lb na tego 260 i ze szpuli 300yd sporo zostaje ... Chyba będę kupował na m. Wie ktoś ile dokładnie wchodzi plecionki PP 15lb na młynek Penn Slammer 260 ?

 

 

gooral czyli łowić i się nie przejmować ? :)


Użytkownik gawron edytował ten post 25 luty 2015 - 10:55


#6 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4772 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 25 luty 2015 - 13:14

Podkłąd z żyłki jest konieczny. Co najmniej 5m. Inaczej nawój może obracać się na szpuli po dokręceniu hamulca. Taśmy nie używam, bo później nawój jest nierówny i mie się zwyczajnie nie podoba. Na 4000 musiałby nawinąć 270m 0.15 żeby ją wypełnić (piszę p Power Pro)



#7 OFFLINE   gawron

gawron

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaWisła
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:Gawroński

Napisano 25 luty 2015 - 14:29

Psulek ja oblepiam plastrem opatrunkowym i nie obraca się na szpuli i dla mnie to lepsze rozwiązanie niż żyłka.


Użytkownik gawron edytował ten post 25 luty 2015 - 14:30


#8 OFFLINE   pablo07

pablo07

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 37 postów
  • LokalizacjaPomorze
  • Imię:Paweł

Napisano 25 luty 2015 - 16:33

Szpulke z pletka wrzucam do wiadra z woda. Jako podklad daje dratew lub gruba zylke.

Wysłane z mojego LG-P710 przy użyciu Tapatalka

#9 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4772 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 25 luty 2015 - 18:39

Psulek ja oblepiam plastrem opatrunkowym i nie obraca się na szpuli i dla mnie to lepsze rozwiązanie niż żyłka.

Może i dobry patent, taki plaster jest chropowaty, więc powinno działać. Co do pojemnośći 260, to powinno wejść jakieś 230-240 m 15lb. Najprościej zmierzile ci zostało.



#10 OFFLINE   gawron

gawron

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaWisła
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:Gawroński

Napisano 25 luty 2015 - 19:52

Właśnie nie mam jak. Bo te szpule z reszta plećki już gdzieś zapodziałem, ale z 300yd czyli 270m szpuli zostawało więcej niż 30-40m. Oj więcej, ale fakt nawijałem nie zbyt ciasno ...



#11 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1735 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 25 luty 2015 - 20:27

Na szczęście łowię przeważnie multikiem, które, jak wiadomo raczej zapasowych szpul nie mają. Ale też nie jest problemem nie zapełnić szpuli, co w przypadku stałoszpulowców jednak gra rolę przy wyrzucie. :D



#12 OFFLINE   pacek222

pacek222

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 297 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Grzegorz

Napisano 26 luty 2015 - 08:02

Przy multiku też gra rolę szczególnie przy ul gdzie liczy się każdy gram przy starcie szpuli bo przy średnich wabiach już znaczenia niema.

#13 OFFLINE   BGM

BGM

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 311 postów

Napisano 26 luty 2015 - 08:58

ja zaczynam od plecionki nawijam cala szpulke plecki pozniej dokladam do konca zylki  grubosc w zaleznosci od wytrzymalosci plecki nastepnie obracam i mam rowniutko jesli mam duza szpule plecki podobnie tylko na koncu dodaje ok 10m zylki nawijam ze srednim uciagiem czy wyczuciem ale to juz sprawa pewno indywidualna



#14 OFFLINE   BGM

BGM

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 311 postów

Napisano 26 luty 2015 - 09:06

zapomnialem dodac ze ze szpuli na szpule wychodzilo mi gorzej robie to na zewnatrz przewaznie na ogrodzeniu zreszta mozna w innych warunkach kiedys poplatal mi bazant :D i teraz przewaznie na ogrodzeniu



#15 OFFLINE   MALIN.

MALIN.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 254 postów
  • LokalizacjaŻyrardów
  • Imię:Mirek

Napisano 26 luty 2015 - 10:47

Można spróbować nawijać na mokro, tzn. szpulka z pletką do wiaderka z wodą i wtedy nawijać na kołowrotek...

Popieram pomysł, poprawia nawój i ciaśniej się układa.



#16 OFFLINE   MALIN.

MALIN.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 254 postów
  • LokalizacjaŻyrardów
  • Imię:Mirek

Napisano 26 luty 2015 - 10:51

Psulek ja oblepiam plastrem opatrunkowym i nie obraca się na szpuli i dla mnie to lepsze rozwiązanie niż żyłka.

A przy wysokich temperaturach nie wyłazi klej z tego plastra? Kiedyś tak zrobiłem i przy przewijaniu ostatnie 20 m. nie nadawało się do użycia, ponieważ było posklejane i paskudne.


  • gniady lubi to

#17 OFFLINE   MALIN.

MALIN.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 254 postów
  • LokalizacjaŻyrardów
  • Imię:Mirek

Napisano 26 luty 2015 - 10:56

Osobiście uważam, że dobry kołowrotek sam sprawę załatwia, ;)  dlatego starsze modele shimaniaków są nadal w takiej cenie! Przy shimano raczej  nie ma problemu z nawojem (kryptoreklama z tego wyszła) :)



#18 OFFLINE   Pawgas

Pawgas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 782 postów
  • LokalizacjaBerlin/Szczecin
  • Imię:Paweł

Napisano 26 luty 2015 - 10:57

Zawsze daję podkład z żyłki bo mam raczej duże kołowrotki i żeby cienka plecionką wypełnić szpule to trzebaby ze 300 m jej nawijać. Najpierw na podkład dawałem grube żyłki rzędu 0,35 ale teraz zawsze stosuję 0,20 lub 0,22 bo jednak ciaśniej się nawija dając równy nawój niż taka grubsza.



#19 OFFLINE   Piotreq

Piotreq

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 426 postów
  • LokalizacjaPłock

Napisano 26 luty 2015 - 11:00

Kiedyś używałem taśmy teflonowej ale po kilku nawinięciach ciężko później schodzi ze szpuli, teraz przy nowej plecionce jako podkład stosuję starą pletkę.



#20 OFFLINE   gawron

gawron

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaWisła
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:Gawroński

Napisano 26 luty 2015 - 11:06

Widzę że temam idzie w jedną stronę podkładów. Może ktoś się wypowie czy plecionkę nawijać ciasno czy bardzo ciasno ? Jakie są wasze opinie i doświadczenia ?


  • BGM lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych