Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Backing


  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Remek

Napisano 24 listopad 2009 - 20:53

:D chyba to tak siÄ™ specjalistycznie nazywa. Mnie interesujÄ… dwie rzeczy bo robiÄ™ zakupy:

- czy backing jest uniwersalny - tzn. kupujesz jedną wielką szpulę i możesz go stosować zarówno do #6 jak i #9?

- jak Å‚Ä…czycie backing z sznurem muchowym - specjalny wÄ™zeÅ‚, czy jakiÅ› magiczny Å‚Ä…cznik?

To jeszcze nie koniec pytań :D

Pozdrawiam
Remek

#2 OFFLINE   Adamus

Adamus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 170 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 24 listopad 2009 - 23:19

Np. taki w rozmiarze 30 lb
http://www.bobmarriottsflyfishingstore.com/detail.aspx?ID=35 876
kierował bym się ceną im tańszy byle markowy tym lepszy.
Węzeł na igle i modlić się by były ryby które go wykorzystają.

#3 OFFLINE   Saiblling

Saiblling

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 49 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 24 listopad 2009 - 23:47

Tu też jest spory wybór, można na spółkę z kumplem wciągnąć 200metrowy krążek i będzie jeszcze taniej.

http://www.bogdangaw...php?cPath=73_75

Odnośnie wiązania to jeżeli rdzeńlinki jest pleciony to łączę z podkładem węzłem zderzakowym lub wygodniej na pętelki. Prosty patent żeby dobrać się do rdzenia. Zanurzyć koniec linki (3-5cm) na kilkanaście sekund w acetonie. Później to to co było zanurzone łatwo daje się ściągnąc pazurkami z rdzenia:)
Jeżeli rdzeń jest monolityczny to igła. Można i bez igły zawiązać 'haczykowy' węzeł na lince. Ja zabezpieczam to to kapką kleju cyjanopodobnego (ostrożnie żeby linki nie zżarło).
Pozdrowienia

#4 OFFLINE   Herman

Herman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWÅ‚odawa

Napisano 25 listopad 2009 - 08:05

Cześć.
Backing jest bardzo uniewersalny. W sklepach są właściwie dwa rozmiary backingu- 20 i 30 lb, to wystarczy. Podkład 20 funtowy stosuje się do linek od 0 do 9 AFTM włącznie. Od klasy 10 i wyżej- dajemy podkład 30 lbs. Wybierasz tylko kolor, który Ci pasuje. Są białe, fluo żółte, fluo pomarańczowe, fluo zielone :D

Są jeszcze podkłady typu gel spun (przymajmniej w Orvisie taką ma to nazwę). To są podkłady cienkie (cieńsze niż standardowe), ale równie mocne, przydatne kiedy mamy ograniczoną pojemność szpuli kołowrotka a podkładu chcemy dać dużo- np. przy łowieniu ryb morskich daleko uciekających po braniu. Do łowienia szczupaków i innych naszych ryb- wystarczy podkład standardowy, choćby dlatego, że tańszy i grubszy.
Generalnie w zestawach lekkich (pstrąg, lipień) wystarczy 50 metrów podkładu, ale można i dać więcej, 70- 100, zależy jaka wielkość szpulki. W zestawie szczupakowym powinno być ze 100 metrów podkładu na szpuli. Dlatego kołowrotek powinien mieć odpowiednio pojemną szpulę. Kołowrotek na szczupaka najlepiej large arbor oczywiście. Myślę, że dobrym pomysłem na szczupaka jest kołowrotek z antyrewersem, robił takie Vision, robi Tibor, robił Hardy, pewnie ktoś jeszcze. Co ważne kołowrotek muchowy musi się podobać (właścicielowi) :D

Co ważne- na podkładzie, wg polskiego regulaminu, nie może być żyłki, choć jako taka znakomicie spełniłaby funkcję podkładu.

Węzeł łączący linkę z podkładem- polecam węzeł Alrbright- link w moim poście w wątku o łącznikach. Niezawodny.

#5 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 30 listopad 2009 - 09:28

Jeszcze tylko w ramach uzupełnienia - często na big game jest polecana zwykła plecionka, 50-65 lb ze względu na średnicę. Jedyny problem to nawinięcie pod obciążeniem aby nie wcinało się pod zwoje.
Ja na koniec sznura daję zwykły łącznik, dobrze zarabiam i jest ok.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych