Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Blank pod szczupaka na lekko

blank szczupak

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
280 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   ciechan

ciechan

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów
  • Lokalizacjawarszawa

Napisano 16 czerwiec 2008 - 14:25

Witam,

Właśnie dopadła mnie chorobliwa myśl o tym, by wreszcie zrobić sobie wędkę W związku z mym bardzo małym doświadczeniem zarówno w dziedzinie rodbuildingu jak i wędkarstwa ogólnie - dopiero niedawno zacząłem swoją przygodę ze spiningiem - chciałbym się zwrócić do was z prosba o poradę.

Interesuje mnie spining typowo na szczupaki, połów w 90% z łodzi, jezioro o głębokości średnio ok 4 m (nieliczne doły i miejsca ok 10 m), przynęty to kopyta/gumy z obciążeniem 7-15g, Salmo Slider 7 a wyjątkowo jakies obrotówki lub blachy. Kołowrotki, które posiadam i których chciałbym używać to Shimano Stradic 2500FH i Shimano Super GT 4000. Wzrost to 1,87m. Szczupaki wyciągane z jeziora, na którym łowię to średnio 50-60cm choć zdarzyły się i 80cm ale zawsze jest nadzieja na większe


Pytanie główne i nurtujące to na jakim blanku zrobić taką wędkę, żeby przy tym koszt jej wykonania był max 500-600 PLN? Trochę mi ostatnio namieszano w głowie bo pewien właściciel dość dużego salonu wędkarskiego powiedział mi, żebym zrobił sobie wędkę z e-glass'u na blanku Seekera bo jest niezniszczalna i wogóle super a znów Pan Paweł Olszewski z Wrocławia (u którego w ogóle chciałbym wykonać wędkę) w rozmowie powiedział, że jednak do takich celów najlepszy grafit jednoczęściowy ok 2,15m. Nie mam podstaw by mu nie ufać bo w końcu zna się na tym ale chciałbym jednak przed zamówieniem usłyszeć wasze rady i opinie - w końcu bedę tym kijem machał po kilka godzin dziennie

Z góry dziękuję za wszelkie rady i wskazówki i pozdrawiam.

#2 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 czerwiec 2008 - 14:44

Dosc trudno mi przyjdzie cos poradzic, bo moje podejscie jest inne...staram sie tak wybierac, zeby wlasnie nie pasowalo tylko do jednego typu lowienia...
Seekera bym zdecydowanie zostawil na jakis ciezki troling albo inne wedzisko, z przeznaczeniem na Morze...
Dla mnie 2,15 to zdecydowanie za krotko, zwlaszzca przy wedzisku niezbyt duzej mocy, gdzie nie chodzi o ciskanie odwaznikami.
Wzialbym cos okolo 2,5m...

Gumo

#3 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 czerwiec 2008 - 15:06

@ciechan

jeżeli koszt gotowego kija ma nie przekroczyć maksymalnej sumy 500 do 600 zł, to nie masz dużego wyboru. Co nie znaczy, ze za te pieniądze, nie zbudujesz sobie fajnej wędki.

Zakładam ze nie masz mozliwosci indywidualnego importu blanku i bedziesz kupował blank na miejscu w kraju. W takim przypadku i w tym przedziale cenowym praktycznie nie do pobicia jest oferta blanków Batsona. Na Twoim miejscu zainteresowałbym się dwuczęsciowymi blankami z serii IP, dlugosci 230 i 240 cm, o mocy 17 funtów. Do tego zbrojenie na przelotkach Hardloy lub Batson Forecast Hard i powinienes zamknac sie w podanym przedziale cenowym. Wyjdzie Ci z tego dosyc uniwersalna szczupakówka.

Pozdrawia m





#4 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 17 czerwiec 2008 - 07:07

mam takiego batsona jak pisze pawel, bardzo wygodna w uzyciu (2.30 dlugosci w dwoch kawalkach) i bardzo uniwersalna (17 lb i 3/4 OZ) wedka, uzywam jej do lowienia nie tylko szczupakow ... przynety to w 75% woblery, ale nie tylko, softjerkbaity, wszelakie gumiactwo ... czasami obrotowki ...
jak juz pisalem, kij bardzo uniwersalny


#5 OFFLINE   Ireneusz Matuszewski

Ireneusz Matuszewski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 315 postów

Napisano 17 czerwiec 2008 - 08:31

Witam,
Myślę, że bardzo dobrą propozycją jest blank Batsona IP904F jak napisał @pitt. Paweł z pewnością zrobi ten kij poniżej 600 zł.
Pozdrawiam,
Ireneusz Matuszewski

#6 OFFLINE   ciechan

ciechan

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów
  • Lokalizacjawarszawa

Napisano 19 czerwiec 2008 - 19:33

Rozmawiałem dziś z Panem Pawłem i powiedział, że jak dla mnie i na szczupaki to proponuje kij na blanku Batson z serii IP albo z jakiejś poprzedniej kolekcji mieszanka grafit/e-glass - dobra jakość za rozsądną cenę



#7 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 12 styczeń 2010 - 18:15

Witam, od dłuższego czasu noszę się z zamiarem pierwszego w życiu zamówienia w pracowni rodbuilderskiej.
Celem jest stworzenie lekkiego kija na szczupaki, WYŁĄCZNIE pod przynęty gumowe. Moje łowiska są bardzo płytkie max to ok 3 metry. Łowię głównie gumami na główkach 3-5 gram gdyż szczupaki preferują wolny, maksymalnie wolny opad. Brania są też zwykle bardzo delikatne. Jak do tej pory stosowałem seryjne spinningi o długośći 2.4m i cw ok 15gr. Problem w tym, że takie wędki są na większe szczupaki po prostu za słabe.
Chodzi mi o kijek który pokaże każde nawet najbardziej delikatne branie i umożliwi łowienie gumkami... no dajmy na to 2.5 calowe kopyto plus główka 3gr. A jednocześnie będzie miał wystarczający zapas mocy.
Nie wiem czy można te cechy pogodzić, dlatego proszę o pomoc bardziej doświadczonych kolegów.
To będzie moje pierwsze w życiu takie zamówienie, a w totka jak dotąd nie wygrałem, więc proszę tylko o szczere i fachowe odpowiedzi.
Chciałbym się zmieścić w ok 1000zł. Czy to możliwe?

#8 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 12 styczeń 2010 - 18:28

Jest.

Jakiej wielkości łowisz te szczupaki najczęściej ? Jakiej mocy lub gr linki używasz? Czy potrzebujesz np siłowo holować ryby z pomiędzy zielska? Łowisz z łódki czy brzegu? Kij może być jednoczesciowy czy musi być 2-skład ?

Jak widzisz jest parę jeszcze drobiazgów które warto by było wiedzieć by coś Ci konkretnie zaproponować.....

Pozdr

#9 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 12 styczeń 2010 - 18:46

Witam wiedziałem że tak będzie ale to nawet lepiej. Czekałem na pytania.
Wolałbym dwuskład bo odległośći duże do przejechania więc byłoby wygodniej. Używam tylko plecionek 15-20lb tak mi się wydaje bo na funtach to ja się średnio znam. Po polskiemu 0.08-0.01 w granicach 7-9kg.
Jeśli chodzi o wielkość szczupaków to zazwyczaj do 70 max 80cm. No i tu jest problem bo jak w zeszłym roku miałem 90tke to nie mogłem zrobić nic. Płytko zielsko i słaby sprzęt.

#10 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 12 styczeń 2010 - 18:48

Ma to być wędka wyłącznie do łódki

#11 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18576 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 styczeń 2010 - 18:51

Jednym słowem, potrzebujesz Hot-Shota B)

#12 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 12 styczeń 2010 - 19:00

Albo Lamiglasa G-1000 GSH90 2 MT: 2,30, 8-17 lb, 7-25 gr. Widziałem minionej jesieni, jak ten niepozorny kijaszek wyciągnął z ziela szczupaka 105 cm! Tylko widziałem...

#13 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 12 styczeń 2010 - 19:17

Tez bym opiniowal za Hot Shotem.
To wedki przewidziane do lowienia na niewielkie przynety, szczegolnie takie ktore, nie stawiaja oporu w wodzie.
Zapas mocy pozwala pokonac konkretna rybe...
Popatrz na cos 2 kawalkach o mocy 15 lb - 20 lb.

W Lamiglasie bedzie ten wskazany prez Chuba :
GSH 90 2MT
7'6
2
8-17
1/4-3/4
0.540
4.5
2 1/8

A np

U Talona np wystepuje cos takiego (zacny blank) :
74MXF2 VI plus 2 2,25 7-28 8-20 X/Fast Medium

Generalnie znajdziesz cos co spelni Twoje wymagania


@Chub norris
MT - magnum taper to wlasnie takie Hot Shotowate wsrod Lamiglasow.
Sam lowie na 260 cm 17 lb MTS z serii Certified Pro :D

Pozdrawiam

Guzu


#14 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 12 styczeń 2010 - 19:29

Dzięki wielkie za sugestie, nie wiem tylko co to hot shot :(
Jak do tej pory źródłem wędek był dla mnie sklep.
Zastanawiam się też dalej nad charakterystyką brań które są bardzo delikatne. Czy myślicie, że rezonans to dobre rozwiązanie? Na pracowniach rodbuilderskich też się nie znam. Patrzyłem na Art Rod, ale dopóki nie będę miał w szczegółach dopracowanej wędki to nie kontaktuję się z żadną.
Aha jeszcze coś, mam prawie 2m wzrostu i długie łapska, myślicie że trzeba zastosować inną niż standardowa długość dolnika dla takiego dziwoląga?
Generalnie proszę o jak największą ilość informacji bo w temacie komponowania wędki jestem zielony do bólu.

#15 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 12 styczeń 2010 - 19:29

Mam tego samego Certified Pro - a więc mam i ja hot shota!
Brak mi doświadczeń z innymi hot shotami, ale coś mi się zdaje, że zarówno p. Irek Matuszewski, jak i Tomek Mańczak daliby nam po łapach za takie uproszczenie.
Swoją drogą, ja tego XSH 102 2MT, choć zamawiałem go głównie z myślą o sandaczach, używam także w podobnych sytuacjach, do jakich potrzebuje wędki @Krisu23: szczupak na małe przynęty, ale u mnie raczej z brzegu - nad Biebrzą i na starorzeczach.

#16 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 12 styczeń 2010 - 19:34

Krisu,

Jak nie masz preferencji odnosnie pracowni to skieruj sie do tej, ktora bedzie miala dla Ciebie blank, na ktory sie zdecydujesz.
Jak Talon to pewnie Fishing Center.
Jak Lamiglas czy St Croix to pewnie Art Rod...

Zdecydowanie zmierz ile cm dolnika bedzie optymalnie dla Ciebie.
Wskazana dlugosc to do lokcia, lub tuz za lokiec - gdy nadgarstek spoczywa w pozycji uzytkowej na wedce :D

Jak masz wiecej pytan - to smialo. Pomozemy Ci rozwiac watpliwosci klebiace sie wokol pierwszego kija custom.

@Chub

A za co po lapach ? :D
Hot shot to hot shot. Taka jego charakterystyka i zastosowanie w Polskich warunkach.
Nikt raczej nie lowi ta technika (hot shot czy plug) lososiwatych w Polsce...

Guzu

#17 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 12 styczeń 2010 - 19:34

Na pracowniach rodbuilderskich też się nie znam. Patrzyłem na Art Rod, ale dopóki nie będę miał w szczegółach dopracowanej wędki to nie kontaktuję się z żadną.


@Krisu23,
sęk w tym, że za to rodbuilderzy znają się na swojej robocie. Zadając Ci pytania o Twoje warunki i preferencje pomogą Ci uświadomić sobie, czego tak naprawdę szukasz i co Ci pasuje. Przecież kontakt z nimi nie jest równoznaczny z natychmiastowym zamówieniem zasugerowanej Ci wędki.

#18 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 12 styczeń 2010 - 19:59

Już wiem o co chodzi z hot shotem :mellow:
Znalazłem taki blank w Fishing Center:
HS9000
RX7
2,30
7-14
8-17
X/Fast
Light
cena ok, miejsce super bo często w Warszawie bywam.
Myślicie, ze da sobie radę ze szczupłymi? Bo z podanych przez was propozycji blanków ten jest najdelikatniejszy a o to mi chodzi bo sprawdzi się przy obciążeniu 3gr.

#19 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 12 styczeń 2010 - 20:03

Jak bedziesz miewal szczupaki 70 - 80 cm to poradzisz sobie. Nie ma obaw.
Pamietaj tylko zeby je potem wypuscic :D

Pozdrawiam

Guzu

#20 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 12 styczeń 2010 - 20:08

Ale to jednoczęściowy będzie.
O tym blanku nic nie powiem, jednak zdecydowanie polecam wizytę w Fishing Center, albo jakiejkolwiek innej pracowni, jeśli masz taką możliwość. Żadne porady i opisy nie zastąpią obejrzenia blanku na żywo, a bywa, że w pracowniach mają gotowe lub prawie gotowe wędki na interesujących Cię blankach. Zamówisz, nie zamówisz - co se pomacasz to Twoje <_<





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank, szczupak

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych