Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Blank pod szczupaka na lekko

blank szczupak

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
280 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 12 styczeń 2010 - 20:54

A ma sens projektowanie pod konkretny kołowrotek? Czy to już dorabianie ideologii i takich rzeczy się nie robi.

#22 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 12 styczeń 2010 - 20:58

Dokładnie jak napisali koledzy, blank o hot-shotowej pracy byłby idealny do twojego zastosowania: delikatna szczytówka która dobrze będzie współpracowała ze stosunkowo małymi i lekkimi przynętami oraz stosunkowo mocny dolnik pozwalający na panowanie nad rybą w Twoich warunkach.

Wspomniany wczesniej Lamiglas bedzie OK.

Z Batsona możesz zastanowić się nad modelem HS1021 2,60m 7 do 28 gr - ma bardzo czułą szczytówkę i mocny 20 funtowy dolnik, no i oczywiście jest w 2 kawałkach.

Ja poleciłbym Ci jeszcze Lamiglasa XS 842M 7' czyli 2,15m 7-28gr 10-20 lb. To naprawdę świetny blank, lekki,mocny z bardzo czułą szczytówką, stworzony z myślą o sandaczowaniu ale do Twojego celu też będzie idealny. Na łodke moim zdaniem dł całkowice wystarczy. Blank kosztuje 440 zł - z bardzo przyzwoitym uzbrojeniem zmieścisz się w założonej kwocie.

W Talonie Guzu wspomnaiał już o modelu 74MXF2 - to też dobra propozycja , choć moim zdaniem dwa poprzednie będą miały delikatniejsze szczytówki i do twoich małych przynęt będą ciut lepsze.

Jest jeszcze Composite Developments EXT 7'9 7 do 26 gr 14 lb - moim zdaniem tez by się nadał, mimo 14 lb w opisie tym kijem można naprawdę ostro powalczyć z rybą. Niestety tu ciężko bedzie zmieścić się w cenie z gotową wędką.


Pozdr







#23 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 12 styczeń 2010 - 21:05

Wielkość kołowrotka używanego ma znaczenie przy projektowaniu kija,szczególnie przy doborze i rozmieszczeniu przelotek , jednak wybór kija do kołowrotka jest moim zdaniem już lekko bez sensu, są ważniejsze kryteria przy wyborze blanku jeśli ma to służyć do skutecznego łowienia ryb

I jeszcze jedno - samo oglądanie i machanie na sucho blankiem dla osoby bez doświadczenia może niewiele powiedzieć w tego typu wędce, przelotki w kijach typu hot-shot mocno zmieniają pracę wędki na ogół. Często warto zaufać rodbuilderowi zwyczajnie w tej kwestii...

Pozdr

#24 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18579 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 styczeń 2010 - 21:58

Z Batsona możesz zastanowić się nad modelem HS1021 2,60m 7 do 28 gr - ma bardzo czułą szczytówkę i mocny 20 funtowy dolnik, no i oczywiście jest w 2 kawałkach.


BINGO B) zgadzm sie też z Danielem że przy takim blanku ważne jest zbrojenie - powinno być lekkie na szczytówce, natomiast na dolniku nie zawadzi solidna przelotka która pozwoli wyciągnąć moc z kija. Zupełnie przy okazji wyjdzie jedna z najbardziej uniwersalnych wędkek jakie znam, nie tylko na szczupaki, ale rowniez na sandacze, do trola... a od biedy tak naprawdę do wszystkiego B)

bo z hot-shotami jest tak, że każdy ich potrzebuje, nie każdy tylko o tym jeszcze wie :lol: idealny wybór na pierwszy kij z pracowni.

#25 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 styczeń 2010 - 23:48

Jezeli juz ma byc szansa na silowe wyciagniecie sporego szczupaka na filigranowa przynete to do glowy przychodzi mi Talon o ktorym juz byla mowa -2,3m 20lb.
Czego innego nie szukalem bo uwazam znalezienie czegos lepszego za niemozliwe (mysle o wersji IM6+)
Ewentualnie, jak potrzeba troche dluzej, stosuje kij blizniaczy ale 2,6m.
Do tego plecionka 15LB PP, skoro juz ma byc mocno a jednoczesnie na delikatne przynety.

Gumo

#26 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 13 styczeń 2010 - 13:36

Gumo, są i inne kije o podobnej pracy i mocy, bez obaw - znalezienie jest możliwe, na Talone świat się nie kończy Co nie zmienia faktu że to dobra wędka :D

#27 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 styczeń 2010 - 14:17

Daniel. :D Nie neguje ze jest mozliwe, natomiast niech mi bedzie wolno tego nie sprawdzac.(w mysl zasady:jakos to tak szło:lepsze wrogiem dobrego <_<)

To sa moje spostrzezenia - wszystko o czym pisze...i rzeczywiscie na Talonie swiat sie nie konczy...jest jeszzce Lamiglas...i nieraz cos szukam w St.Croixie lub Batsonie...

A co do meritum czyli Budowa lekkiego kija na szczupaki to musze stwierdzic, ze ten kij jest lekki ale tylko jesli chodzi o wage...jesli chodzi o wykorzystanie to jest juz waga ciezka (20LB).
Na podobny kij, tyle ze 2,6m zdarzalo mi sie wyjmowac sumy okolo 20kg z lodki.
Jezeli sie przedtem uzywalo kija 15g ze sklepu to bedzie to duzy przeskok.
Szczytoweczka 2mm a dolnik tez ze 2mm ale grubosci scianki.

Gumo

#28 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 13 styczeń 2010 - 15:03

Używam tylko plecionek 15-20lb tak mi się wydaje bo na funtach to ja się średnio znam. Po polskiemu 0.08-0.01 w granicach 7-9kg.


Warto by było ostatecznie wyjaśnić, z jaką linką zamierza używać Krisu23 swojej lekkiej wędki na duże szczupaki. Trudno mi bowiem wyobrazić sobie, że dotąd do seryjnego spinningu o c.w. 15 g stosował plecionkę 20 lb. Padły też średnice 0,08 – 0,10 (?), które, być może, u naszych dystrybutorów mają opisy 7-9 kg; wynikałoby z tego, że równie dobrze może chodzić o linki w typie PP 8,10 lb.

Dlaczego drążę ten temat? Dla mnie plecionka 15, a jeszcze częściej 20 lb to oczywisty wybór do takiego łowienia. Jednak dla większości wędkarzy, których znam, takie coś to monstrualnie gruby sznur, dobry na jakieś sumy albo dorsze. Jeśli więc Krisu bez reszty zaprzedał duszę skrajnej finezji, i łowi plecionkami cieńszymi, bo bardziej mu współgrają z drobnymi przynętami, może powinien kierować się raczej ku hotshotowatym blankom opisywanym jako 8-17 lb, by wykorzystać przy holu ryby coś więcej niż kawałek cienkiej szczytówki i hamulec kołowrotka?


#29 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 13 styczeń 2010 - 15:40

To nie do końca jest tak, że duszę zaprzedałem, po prostu mam parę łowisk na których muszę łowić bardzo lekko. I nie chodzi tu nawet o wielkość gumy bo czasem i 3-4 calowa jest w robocie. Potrzebuję wolny opad a to dają mi lekkie główki. Kijek musi być maksymalnie czuły do tych lekkich przynęt. Wiem, że oznaczenia producentów odnośnie średnicy i wytrzymałości na węźle to bujda. Mógłbym wsadzić linkę o większej średnicy i spowolnić opad, ale wtedy jest gorzej z braniami. Odnośnie linek to też żaden ze mnie ekspert kupuję zawsze wyższe modele z dragona i ew kamatsu techron. Staram się trzymać oznaczeń na pudełkach 0.08mm jak to się ma do rzeczywistej średnicy to nigdy nie sprawdzałem. Robię to bardziej tak na oko. Jak linka spodoba mi się w sklepie to ją kupuję.
Mam takie jeziorko o którym kilka lat temu nie wiedział nikt. Szczupaki brały wtedy dosłownie na wszystko, teraz sytuacja się zmieniła. Duża presja, co prawda ryby dalej są, ale brania tak delikatne, że najlepiej łowi mi się jak na razie na sklepowe 15gr kijki. Do tego czysta woda przejrzystość do 2.5m stąd te cienkie linki. Własnie na to i kilka podobnych łowisk potrzebuję złożyć kijek. Dodatkowo może się on okazać pomocny w łowieniu sandaczy a mieszkam nad zaporówką.

#30 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 13 styczeń 2010 - 15:59

Tak przeczuwałem, że w delikatnym łowieniu, jakie opisujesz, mogło Ci być nie po drodze z plecionkami 15-20 lb: ich wersje Power Pro opisywane są jako 0,19 i 0,23 mm (choć to raczej tylko orientacyjna grubość).
Na Twoim miejscu poeksperymentowałbym jednak z trochę mocniejszym sznurkiem: piszesz, że trafiają Ci się kabany, nad którymi nie jesteś w stanie zapanować. Choćby kij był nie wiadomo jak mocny - trzeba odpowiedniej linki, która z niego tę moc wydobędzie. Do linek podobnych tym, jakie dotąd stosowałeś, z wymienianych tu blanków najprędzej chyba nadadzą się wspominane wyżej Lamiglasy.
Nie mam na tym polu żadnych osobistych doświadczeń, ale coś czuję, że do Twojego łowienia najtrafniejszym wyborem mógłby być jednak spinning na blanku jednoczęściowym.

#31 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 13 styczeń 2010 - 16:05

Strasznie boję się jednoczęściowego blanku. Roztrzepany jestem jak cholera i jak sobie wyobrażę tego lamiglasa talona czy cokolwiek innego przytrzaśniętego tylnymi drzwiami to już mi się włosy na głowie jeżą :angry:

#32 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • LokalizacjaLempäälä

Napisano 13 styczeń 2010 - 16:09

Jak masz już te tylne drzwi... W sensie - pojazd, to najważniejszy warunek dla jednoczęściówki spełniasz. Dalej już z górki - wsadzisz wędkę w twardą tubę i żadne przytrzaskiwanie Ci nie straszne.

#33 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9490 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 13 styczeń 2010 - 16:30

Strasznie boję się jednoczęściowego blanku. Roztrzepany jestem jak cholera i jak sobie wyobrażę tego lamiglasa talona czy cokolwiek innego przytrzaśniętego tylnymi drzwiami to już mi się włosy na głowie jeżą :angry:

@Krisu23 Ty roztrzepany. Dzisiaj założyłem gumiaki bez wkładek i dłuuugo zastanawiałem się, czy to nogi mi się skurczyły, czy pianka buta się rozchodziła

#34 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 13 styczeń 2010 - 17:50

@popper he he niezłe. A tak na poważnie to napisałem do paru pracowni czekam na odpowiedzi. Wtedy może jeszcze się o coś dopytam. Na razie to mnie koledzy zarzucili taką masą wiedzy, współczynników i symboli, że mi ta roztrzepana głowa puchnie.

#35 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 12 luty 2010 - 17:06

Dokładnie za tydzień odbieram ten kijek, już się doczekać nie mogę :mellow:

#36 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9490 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 12 luty 2010 - 20:18

Dokładnie za tydzień odbieram ten kijek, już się doczekać nie mogę :mellow:

Ten, to znaczy który? Opisz go proszę, jak odbierzesz, pomlaskasz, pocmokasz i pomachasz już nim na sucho :D

#37 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 14 luty 2010 - 21:14

No nie tak na sucho, co prawda ten kijek ma być na szczupaki, ale... Odbieram go w sumie po drodze jadąc w bory tucholskie. Więc jeśli tylko na Brdzie będzie jakaś dziura wolna od lodu to nie omieszkam machnąć nim w realu :mellow:. Zrobiona na pac bay Rainforest II 6-10lb. Dwuskład 2.53m. Rękojeść ze split gripem. Mam już do niej młynek. Stradica fc. W sumie kij był pod niego robiony wizualnie, więc powinno fajnie się komponować. Na razie po prostu przykręcę na chwilę pstrągowy i postaram się na brdzie znaleźć jakiś dołek żeby spróbować gumką jak śmiga. Doczekać się nie mogę.

#38 OFFLINE   Finnczyk

Finnczyk

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 14 luty 2010 - 23:00

Czyzby szczuuuupak wciagnal pod lod Krisu :lol:

#39 OFFLINE   Maciej

Maciej

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 15 luty 2010 - 16:09

Witaj Krisu 23

Odnośnie Twojego zapytania , ja mam Lamiglasa Certiefeld Pro
2,13 m 2 - skład całość na sic 7-28 g 10-20 lbs.ta wędka ma stosunkową delikatną szczytówkę lecz szybko się ona wzmacnia
i jest tam w dole sporo mocy.3 gramy plus kopyto ca 7 cm
myślę że da radę ,natomiast 5 g sam łowiłem i jest ok ,na opisywane ryby da sobie radę .Porównując do talona ITM MXF2
7-28 g też do 28 g , ten pierwszy zdecydowanie lepiej
spisze sie na stojącej wodzie z glowkami ca 4/5/6 g plus guma ca 7-10 cm. Jesli zdecydujesz się na jednoskład co polecam
z łódki sam mam doświadczenia z ATC III ISJ 663 15 LBS 18 g
łowi mi się super z potonu zarówno szczupaki ca 75 cm jak i większe okonie od 25 cm.Jeśli nie musi to być nowy kij wspomniany Lami jest do sprzedania w dobre ręce...

Pozdrawiam
maciej


#40 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 22 luty 2010 - 20:57

Doczekałem się i mam! Mój pierwszy custom kijek. Testowałem w warunkach nie z myślą o nim stworzonych bo do lekkiego szczupakowania jeszcze dwa miesiące. Ale myślę, że na pstrągi to też fajny wybór. Pac Bay rainforest II. 6-10lb. Pewnie są jeszcze ładniejsze i lepsze wędki do lekkiego spiningowania na gumy, ale dla mnie ten jest najlepszy. Pewnie do momentu kiedy nie zachoruję na coś innego z pracowni, bo już wiem, że to choroba :mellow:.

Łowiłem nim na Brdzie i sprawdził się bardzo dobrze. Najpierw na woblerki i byłem bardzo pozytywnie zaskoczony. Szczytówka pięknie chodzi pod woblerkiem. Firm oczywiście nie wymieniam.

Póżniej znalazłem wielką dziurę tak na oko 2.5m i spróbowałem gumowania. Na szczęście temperatura na plusie więc plecionkę też mogłem założyć dla lepszego oglądu. W moim odczuciu super.
To trochę inna bajka niż wędka ze sklepu za 2stówki. No i zaczep się trafił, wielka gałąź, więc mogłem się przekonać, że trochę mocy w tej delikatnej na pozór wędeczce drzemie.
To tyle wrażeń na początek, bo kropkowanego potwora niestety nie było. Teraz pewnie zacznę zbierać kasę na jeszcze jedną <_<





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank, szczupak

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych