Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Instalacja elektryczna w łodzi wędkarskiej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
664 odpowiedzi w tym temacie

#521 ONLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1783 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 22 październik 2022 - 20:26

Można to zrobić bez przełącznika

 

Uwaga, wjeżdża profesjonalny schemat ;)

Załączony plik  Bez tytułu.png   15,84 KB   23 Ilość pobrań


Użytkownik karkoszek edytował ten post 22 październik 2022 - 20:55

  • fefko, thug i Ardoro lubią to

#522 ONLINE   Ardoro

Ardoro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 190 postów
  • LokalizacjaDolnośląskie

Napisano 22 październik 2022 - 21:19

Fakt, niezbyt skomplikowany  :)



#523 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5472 postów
  • Imię:adam

Napisano 23 październik 2022 - 10:29

Tylko przy takim rozwiązaniu, rozładowujesz akumulatory nie rownomiernie, pozniej należy je ładować każdego z osobna, bo 1 ladowarka 24v tego nie naładujesz na full

#524 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4787 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 23 październik 2022 - 11:18

Panowie, zapytanie odnosnie takiego scenariusza:

 

Na lajbie chce oprocz dziobowki xi3 na 12V zalozyc traxxis 80 lb 24 V. 

 

Czy posiadajac na lodce tylko 2 akumulatory jest sposob by podlaczyc instalacje tak, by naprzemiennie uzywac jednego z dwoch silnikow (tj. kiedy plyne na traxxisie wowczas nie uzywam dziobowki i vicewersja)? Myslalem nad takim przelacznikiem:

 

https://fox-boats-sh...4V-121-2OFF/442

Ten przełącznik realizuje połączenie równoległe a nie szeregowe. Najlepsze rozwiązanie przy dwóch bateriach, to jedna 12 a druga 24v.


Użytkownik psulek edytował ten post 23 październik 2022 - 11:19


#525 OFFLINE   fefko

fefko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 194 postów
  • LokalizacjaZgorzelec
  • Imię:Bartlomiej

Napisano 23 październik 2022 - 13:30

A czy jest mozliwosc ulozenia instalacji i odpowiednich przelacznikow tak, aby:

 

1. Scenariusz: 2 Aku podpiete szeregowo w napieciu 24 volt pod Traxxisa 80 lb

2. Scenariusz: 2 Aku podpiete rownolegle w napieciu 12 volt pod dziobowke

 

Rozumiem ze wowczas, kiedy chce przelaczyc sie na scenariusz 2, patrzac na ten schemat powyzej pomiedzy lewym i prawym aku na tym kablu w srodku musialoby za kazdym razem nastepowac rozlaczenie, by uniknac zwarcia. 



#526 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4787 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 23 październik 2022 - 13:46

Pewnie że istnieje taka techniczna możliwośc, gorzej jak zapomnisz przełączyć i sfajczy dziobówkę. Poza tym przełączeń musiało by być więcej niż 1.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Użytkownik psulek edytował ten post 23 październik 2022 - 13:49


#527 OFFLINE   Łukasz.t

Łukasz.t

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 292 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Łukasz

Napisano 01 listopad 2022 - 19:50

Czy ktoś może wie gdzie znajdę takie żarówki do lamp nawigacyjnych ?fbb7265dcdb8e0555e3805a8ed23a26a.jpgb5579293d61cb5d732d50790d0ce6c69.jpg

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#528 ONLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1783 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 01 listopad 2022 - 20:19

W sklepie motoryzacyjnym. Jest nawet na niej oznaczony symbol.


Użytkownik karkoszek edytował ten post 01 listopad 2022 - 20:20


#529 OFFLINE   Łukasz.t

Łukasz.t

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 292 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Łukasz

Napisano 01 listopad 2022 - 20:32

W sklepie motoryzacyjnym. Jest nawet na niej oznaczony symbol.

No niestety . Dwa styki na dole . Samochodowe mają tylko jeden

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#530 ONLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1783 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 01 listopad 2022 - 20:40

Nie widać, aby była dwuwłóknowa, to trochę nielogiczne. Jak wygląda jej gniazdo?

#531 OFFLINE   pasazer

pasazer

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 72 postów
  • LokalizacjaBielsko Biała
  • Imię:Michał

Napisano 01 listopad 2022 - 20:40

No niestety . Dwa styki na dole . Samochodowe mają tylko jeden

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Wpisz w googlach ,,r5w 12v dwa styki,, , trochę tego jest :) 


  • Łukasz.t i karkoszek lubią to

#532 OFFLINE   tato1

tato1

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 43 postów

Napisano 02 listopad 2022 - 18:02

Szukaj pod symbolem BA15D
  • Łukasz.t lubi to

#533 OFFLINE   wesoływędkarz

wesoływędkarz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 104 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 16 styczeń 2023 - 22:45

Witajcie,

Po przeczytaniu wątku proszę o opinie czy taka prosta instalacja wystarczy ? Czy może pominąłem coś ważnego ?

Marek

Załączone pliki


Użytkownik wesoływędkarz edytował ten post 16 styczeń 2023 - 22:46


#534 ONLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1783 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 16 styczeń 2023 - 23:02

Będzie działać.



#535 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4787 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 25 styczeń 2023 - 03:47

Ja bym dołożył hebel i potraktował go jednocześnie jako punk dystrybucyjny i dodatkowo rozbił instalację na dwa obwody. To akurat proste, bo heble mają długie i grube słupki, więc dwa oczka spokojnie wejdą. Obwód do spaliny bez bezpiecznika, tylko na heblu,  obwód do złącz zabezpieczony wg potrzeb silnika elektrycznego. 

Jeżeli silnik nie ma rozrusznika, tylko ładowanie, to to co narysowałeś w od biedy zadziała. Jeżeli ma rozrusznik, to spalisz bezpiecznik przy pierwszym odpaleniu....


  • wesoływędkarz lubi to

#536 OFFLINE   wesoływędkarz

wesoływędkarz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 104 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 11 luty 2023 - 22:54

Serdeczne dzięki za porady, silnik ma rozrusznik. Jako, że zdolności "elektryczne" nie są moją mocną stroną zwracam się z prośbą do autora ostatniej podpowiedzi jak również do innych kolegów o wskazanie poprawnego wariantu zmodyfikowanego schematu dwóch obwodów.

Gdyby jeden z tych schematów był poprawny zamierzam poprowadzić do silnika elektrycznego instalacje na kablach 16 mm2, zaś do spaliny (suzuki 20 hp) 10 mm2 (na pierwszy rzut oka oryginalne przewody w suzuki są właśnie w tym przekroju). Rozmyślam tylko czy końcówki kabli dać miedziane czy cynowane. Tu również proszę Was o kilka słów podpowiedzi.

Marek

Załączone pliki



#537 OFFLINE   Cola

Cola

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 59 postów
  • Imię:Peter

Napisano 12 luty 2023 - 19:16

Panowie,

jeżeli ktoś się na tym zna, proszę o podpowiedź. Zaczynam bawić się instalacją elektryczną na mojej łódce. Zakupiłem tzw. BEP (Digital VSR), dzięki któremu mogę ładować z silnika zaburtowego dwa akumulatory.

Akumulator rozruchowy (60Ah) oraz drugi akumulator (100 Ah) (zasilanie echosondy, pompa zęzowa, oświetlenie itd.) połączyłem ze sobą plusem poprzez VSR oraz minusy obu akumulatorów ze sobą (ten kabelek minusowy z VSR tez podpiąłem pod minus obu akumulatorów). Po przeczytaniu tego wątku wydaje mi się, że nie popełniłem tu żadnego błędu. Oczywiście plus i minus z silnika zaburtowego podłączyłem poprzez hebel na plusie do akumulatora rozruchowego.

Tyle odnośnie, co już zrobiłem, a teraz zasadnicze pytania:

 

1. Gdybym chciał doładować akumulatory w garażu korzystając z ładowarki - to czy powinienem podpiąć ją pod klemy akumulatora rozruchowego i nastąpi najpierw ładowanie rozruchowego a następnie VSR (BEP) przełączy na akumulator drugi? Czy ładuje jednocześnie dwa nadal, czy tylko ten drugi? mają różną pojemność. Czy któyś może być niedoładowany?

 

2. Gdybym chciał naładować ładowarką w garażu tylko ten drugi, to czy podłączywszy ładowarkę pod klemy drugiego akumulatora nastąpi tylko naładowanie tej baterii, czy tez VSR obsłuży naj[pierw drugi, a potem przełączy na akumulator rozruchowy? Czy VSR działa jakby w dwóch kierunkach? Nie uszkodzę instalacji? Urządzeń?

 

3 Czy powinienem na plusach od akumulatorów w kierunku do VSR położyć bezpieczniki? jaki amperaż, jeżeli to konieczne lub wskazane?

 

Dziękuje za wszelkie podpowiedzi i dziękuję za wyrozumiałośc. Nie każdy musi być specem we wszystkim. Elektryka to nie moja silna strona.



#538 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4787 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 12 luty 2023 - 21:05

Serdeczne dzięki za porady, silnik ma rozrusznik. Jako, że zdolności "elektryczne" nie są moją mocną stroną zwracam się z prośbą do autora ostatniej podpowiedzi jak również do innych kolegów o wskazanie poprawnego wariantu zmodyfikowanego schematu dwóch obwodów.

Gdyby jeden z tych schematów był poprawny zamierzam poprowadzić do silnika elektrycznego instalacje na kablach 16 mm2, zaś do spaliny (suzuki 20 hp) 10 mm2 (na pierwszy rzut oka oryginalne przewody w suzuki są właśnie w tym przekroju). Rozmyślam tylko czy końcówki kabli dać miedziane czy cynowane. Tu również proszę Was o kilka słów podpowiedzi.

Marek

 

 

Schemat 1 - oba obwody na słupek "wyjściowy" hebla. Zakładasz dwa oczka - jedno od silnika spalinowego, drugie od instalacji nazwijmy to "bytowej". Spokojnie się zmieszczą.

 

Wtedy oba obwody masz za wyłącznikiem głównym, z możliwością natychmiastowego wyłączenia. Chociażby dlatego, że niektóre silniki elektryczne pobierają cały czas mały prąd. Kolega przez zimę załatwił tak aku. 

 

Moim zdaniem 10mm do silnika zaburtowego to może być trochę mało, te kabelki fabryczne mają ~2m.  Jaką masz odległość? Może uda się je dociągnąć bezpośrednio do hebla? 16 jest bezpieczniejsze, różnica w kosztach żadna. Końcówki zdecydowanie cynowane, dodatkowo styki dobrze zabezpieczyć jakimś preparatem do klem, żeby się tam nie tleniło i nie grzało. Na pewno te główne, skręcane na stałe. Polecam Permatexa, używam jednego opakowania od kilku lat, jest na prawdę dobry, ale trzeba uważać przy aplikacji, bo brudzi na fioletowo. 


Użytkownik psulek edytował ten post 12 luty 2023 - 21:07

  • wesoływędkarz lubi to

#539 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4787 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 12 luty 2023 - 21:40

 

1. Gdybym chciał doładować akumulatory w garażu korzystając z ładowarki - to czy powinienem podpiąć ją pod klemy akumulatora rozruchowego i nastąpi najpierw ładowanie rozruchowego a następnie VSR (BEP) przełączy na akumulator drugi? Czy ładuje jednocześnie dwa nadal, czy tylko ten drugi? mają różną pojemność. Czy któyś może być niedoładowany?

 

Możesz podpiąć do dowolnego akumulatora. VSR sprawdza napięcie na obu bateriach i jeżeli na którejkolwiek odpowiednio wzrośnie (powyżej 13,5V), to je połączy równolegle i ładują się oba. Przy połączeniu równoległym to nie jest problem, ładowarka naładuje oba do pełna. Zaletą jest szybsze ładowanie niż osobno, bo możesz używać prądu dla połączanej pojemności - czyli jak 160Ah w sumie, to możesz spokojnie ładować 15A oba na raz.

 

2. Gdybym chciał naładować ładowarką w garażu tylko ten drugi, to czy podłączywszy ładowarkę pod klemy drugiego akumulatora nastąpi tylko naładowanie tej baterii, czy tez VSR obsłuży naj[pierw drugi, a potem przełączy na akumulator rozruchowy? Czy VSR działa jakby w dwóch kierunkach? Nie uszkodzę instalacji? Urządzeń?

 

Jak wyżej. Nic nie uszkodzisz. Jeżeli chcesz naładować tylko jeden, to dorób bezpiecznik na połączeniu VSR do masy i wyjmuj na czas ładowania lub długiego przechowywania. Na schemacie producenta go nie ma, ale VSR też pobiera trochę mA. Ewentualnie przetnij pętelkę z czerwonego przewodu i dorób wyłącznik. Ja bym był za bezpiecznikiem 1A na masie - jak coś tam się posypie, to masz od razu zabezpieczenie przeciwzwarciowe dla samego modułu sterowania. IMHO - ładowanie osobno jest bez sensu. Miałem 115 i 60Ah i ładowałem je zawsze razem prądem 15A. Aku działały bez zarzutu. 

 

3 Czy powinienem na plusach od akumulatorów w kierunku do VSR położyć bezpieczniki? jaki amperaż, jeżeli to konieczne lub wskazane?

 

Powinieneś z rozsądku założyć bezpieczniki o wartości zgodnej z obciążalnością twojego VSR/ociążalności instalacji podłączeniowej. 

 


Użytkownik psulek edytował ten post 12 luty 2023 - 21:42


#540 OFFLINE   wesoływędkarz

wesoływędkarz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 104 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 13 luty 2023 - 22:47

Zatem schemat 1. Instalacja na przewodach 16 mm2. Co do długości przewodów... instalacja będzie łączyć akumulator z przedniej bakisty z silnikami na pawęży, więc długość kabli wyniesie ok. 3,5 m. Miałem jeszcze taką myśl, aby jednym przewodem "+" przejść z przedniej bakisty do tylnej i tu rozdzielić instalacje na dwa obwody ale przeczytałem gdzieś, że bezpiecznik należy dać możliwie blisko akumulatora - tu poproszę o drobne wyjaśnienie tej montażowej ciekawostki.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych