Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

[Artykuł] Kolumbia Brytyjska, 2014


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   @slider@

@slider@

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2730 postów

Napisano 10 marzec 2015 - 11:16

O mały włos, a wyjazd mógł się dla nas nieprzyjemnie zakończyć tuż po wylądowaniu w Vancouver. Nadgorliwa pani celniczka zarządała dokumentu potwierdzającego, że żona wyraziła zgodę na wyjazd dziecka do Kanady. Myślałem, że robi sobie ze mnie jaja, ale jej śmiertelnie poważna mina zdawała się temu przeczyć. Trochę to trwało zanim przekonałem kobietę, że nie planuję porwać Maksymiliana i za dwa tygodnie grzecznie wrócimy do domu. Wkrótce doleciał do nas Papa Broda i już razem ruszyliśmy odkrywać łowiska Kolumbii Brytyjskiej.

Vedder River – za, a nawet przeciw!
Chilliwack, zwane zamiennie Vedder, to lewobrzeżny dopływ Fraser, największej rzeki w B.C. Dostęp do łowiska jest bardzo dobry. W zasadzie na całym odcinku udostępnionym dla wędkarzy można wszędzie dojechać, a wzdłuż rzeki są doskonałe szlaki dla pieszych i kilka campingów. Zapewne dlatego tłok na rzece jest nieprzeciętny. Nasze pierwsze podejście okazało się niewypałem. Ryb było bardzo dużo, ale niski stan rzeki spowodował, że zgrupowały się w najgłębszych dziurach, które z kolei szczelnie obstawiali wędkarze. Nie po to dymaliśmy taki kawał, żeby przepychać się do rzeki. Okolica oferowała też inne atrakcje, a za największą uznaliśmy lokalne winnice i ich produkty, co było dla nas niemałym zaskoczeniem. Jakością wcale nie odstawały od kalifornijskich kuzynów.

 



 

Dołączona grafika

Symbol Kanady

Rzekę odwiedziliśmy ponownie przed odlotem. W międzyczasie porządnie popadało, woda poszła w górę i łowisko momentalnie nabrało na atrakcyjności. Kingi gdzieś wyniosły się, ale napłynęły kety. Chyba najbrzydsze z łososi pacyficznych jednak walecznością nadrabiały za wygląd. Indianie karmią swoje psy ketami ze względu na brak walorów kulinarnych i stąd też pochodzi potoczna nazwa - dog salmon. Ilość spławiających się ryb zrobiła duże wrażenie na Maksie, który postawił sobie za punkt honoru złapać choć jedną. Zadanie przyszło zrealizować z wielkim trudem. Do południa młody adept sztuki wędkarskiej miał na koncie cztery zerwane łososie, drugie tyle brań, tuzin straconych much na zaczepach i ręce po kolana.



 



 

Dołączona grafika

Dziadek musiał pomagać pod koniec

“Masz dość ?” spytałem podczas przerwy z cichą nadzieją, że dziecko się zniechęci i dostanę wolne popołudnie. “Nie!” i wszystko jasne. Zawiązałem kolejną muchę pod spławikiem (mało elegancka metoda, ale dla ośmiolatka to jedyna opcja żeby zaprezentować muchę przy samym dnie czego wymagała specyfika łowiska) i do dzieła. Po południu tylko jedno branie, ale może to i dobrze, bo przy pierwszym odjeździe ryba mało mi chłopaka z woderów nie wyciągnęła. “Teraz masz już dość, synku?” “Jeszcze parę rzutów i możemy wracać na kolację”…





 



 

Dołączona grafika

87cm

Dlaczego za, a nawet przeciw? Za, bo ładna rzeka, łatwy dostęp, dużo ryby i można się wyszaleć. Przeciw, bo tłok, a ja cenię sobie spokój. Ale jesli spytcie o zdanie mojego syna, to usłyszycie tylko na temat ilości ryb.





 



 

Dołączona grafika

Pożegnalna sieja

Fraser, Harrison, Thompson i cała reszta
Nasza droga na północ w rejony dorzecza Skeeny wiodła zygzakiem, bo chcieliśmy chociaż rzucić okiem na łowiska znane z filmów lub magazynów wędkarskich. Akurat w tym czasie znajoma ekipa z UK łapała z przewodnikiem na Harrison. Zatrzęsienie kety, codziennie mieli po kilkadziesiąt holi, ale bez jednostki pływającej dla muszkarzy temat nie do ogarnięcia, bo choć rzeka niezbyt głęboka, to szeroka na 200-300m i trzeba znaleźć odpowiednie miejsce z nurtem. Woda ciekawa, ale ani senior ani junior nie wyrazili ochoty dygać 3km w górę rzeki do potencjalnej miejscówki. Sam widok rzeki i spławiających się w oddali łososi był wystarczający, aby zaspokoić wędkarską ciekawość.













 



 

Dołączona grafika

Panorama Harrison




 



 

Dołączona grafika

Przystań wędkarska

Na Fraser z kolei płynęła mętna woda i szansa na łososie na muchę była bliska zeru, o czym zresztą moi znajomi się przekonali ratując dzień jesiotrami, z których rzeka słynie. Papa Broda się uparł, że za żadne skarby świata na padlinę łapać nie zamierza. Taki z niego orthodox, stalki na muchę albo nic!





 



 

Dołączona grafika

Dobry posiłek to podstawa

Ostatnią rzeką nad którą dłużej zabawiliśmy bez wędkowania, to Thompson. Kiedyś jedno z najlepszych steelheadowych łowisk. Dziś już jest tylko cieniem własnej legendy. Jednak stalogłowi koneserzy potrafią dniami chodzić za jedną rybą i jak już weźmie to podobno jazda jest niesłychana. Rzeka była niezwykle urokliwa i kusiła, lecz podjęliśmy wspólną decyzję, aby ograniczyć czas na turystykę i przeć mocno na północ w dorzecze Skeeny, bo tam niehybnie steelheady już na nas czekały.





 



 

Dołączona grafika

Thompson

Nie wiem dlaczego B.C. zawsze kojarzyła mi się z nieprzebytymi lasami i wodą płynącą lub stojącą na każdym kroku. Jak się okazało telewizja kłamie. Po odbiciu na północ od Thompson krajobraz stracił na atrakcyjności. Wyżynny teren pokryty szaro-burą trawą, która wskazywała, że deszcz nie jest tu częstym gościem. Od czasu do czasu napotykane zielone oazy, sztucznie utrzymywane przez intensywne nawadnianie gleby, mocno kontrastowały z otoczeniem.





 



 

Dołączona grafika

Droga na północ




 



 

Dołączona grafika

Zielona oaza

Po noclegu i przepysznym sushi w Prince George obraliśmy kierunek na północny-zachód. Krajobraz powoli zmienił się do tego znanego z tv, a w Houston (nie mylić z Houston, Texas), po obowiązkowym zdjęciu z najdłuższą muchówką świata, przekroczyliśmy górny Bulkley.





 



 

Dołączona grafika

Wędeczka

Bulkley River
Smithers jest drugim co do wielkości miasteczkiem z dorzecza Skeeny, położonym w zakolu Bulkley. Zimą, baza narciarska, a przez resztę roku baza wędkarsko-turystyczna. W centrum sporo sklepów i barów, supermarket, monopolowy (bardzo dobrze zresztą zaopatrzony), no i najwazniejszy dla nas punkt, czyli sklep wędkarski Oscar. Mają ze sprzętu wszystko i na bierząco można dowiedzieć się gdzie warto jechać i na co łapać. Dobra informacja okazała się dla nas kilkukrotnie bezcenna.













 



 

Dołączona grafika

Tablica informacyjna




 



 

Dołączona grafika

Jutro my tam połowimy

Sama rzeka Bulkley, największy dopływ Skeeny, jest łowiskiem ze stosunkowo łatwym dostępem. Przy pomocy Google i odrobinie wysiłku wszędzie można dotrzeć. Oczywiście należy liczyć się z konkurencją w postaci innych wędkarzy, ale nikt sobie na głowę nie wchodzi. Pełna kultura, nie tu to za zakrętem znajdzie się wolna miejscówka.





 



 

Dołączona grafika

“Miejski” odcinek Bulkley




 



 

Dołączona grafika

Podobno w deszczu słabo biorą

Wrzesień na Bulkley jest terminem bezpiecznym, bo jeszcze są łososie, steelheadów przybywa, a pogoda łaskawa. Natomiast na październik przypada szczyt ciągu steelheada i jedynym czynnikiem, który może ale nie musi skomplikować plany jest deszcz. W naszym przypadku spełnił się najczarniejszy scenariusz. Na początku było mokro, a poźniej bardzo mokro, co miało swoje odzwierciedlenie w poziomach wód.





 



 

Dołączona grafika

Hol




 



 

Dołączona grafika

Do rodzinnego albumu

Udane dni przeplatały się z bezwzględnym zerem. Nie ukrywam, w takich momentach rączka świerzbiła żeby sięgnać po spinning, szczególnie gdy wędkarz w trampkach z przeciwnego brzegu w kwadrans wyjał dwie stalki w podmętniałej wodzie. W towarzystwie taty jednak nie wypadało inaczej niż na dwureczną i muchy jego produkcji. W drodze szczególnego wyjątku Maks dostał zezwolenie na plastikową kulkę imitujacą ikrę, metodę bardzo skuteczną nie tylko na Alasce.





 



 

Dołączona grafika

Anorektyczne sieje z Bulkley chętnie i często łykały kulki

Morice River
Wysoka i metna woda zmuszała nas do szukania miejscówek coraz wyżej, aż dotarliśmy do Morice, głównego dopływu Bulkley. Łódka jest olbrzymim atutem na tej rzece ze względu na trudny teren wzdłuż brzegów. Ścieżek jest niewiele i często przyszło nam przedzierać się przez gęste krzaczory, aby dojść do łowiska. Nie było więc łatwo, ale na szczęście kilka ryb odpłaciło za nasz trud.













 



 

Dołączona grafika

Papa Broda na muchę




 



 

Dołączona grafika

Maks na kulkę

Najprzyjemniejsze momenty wyjazdu były związane z sukcesami najmłodszego uczestnika. Po heroicznej walce Maksio musiał skapitulować gdy steelhead zaparkował za kamieniem. Przejąłem wędkę i wskoczyłem do wody z nadzieją na uwolnienie ryby. Udało się, ale tylko częściowo, bo pstrąg natychmiast wystrzelił w powietrze na krótkiej żyłce i zanim zdążyłem zareagować było po zabawie. Złość, gorycz i rozczarowanie w oczach dziecka nie są miłym widokiem. Zachęciłem go standardowym ”nic się nie stało, gramy dalej, w nastepnym rzucie może wziąć kolejny…” choć sam do końca w to nie wierzyłem, bo steelheady to przecież nie płotki. Jakież zdziwienie mnie ogarnęło, gdy po pierwszym rzucie Maks wykrzyczał “Jeeest!”. Tym razem wszystko zagrało jak trzeba do końca i Papa Broda podebrał wnukowi ślicznego jak stokrotka steelheada.





 



 

Dołączona grafika

Stalogłowy Maksa




 



 

Dołączona grafika

Na kolacje krewetki, a na deser krab królewski

Morice najdłużej pozostała czysta i zanim rzeka uległa całkowitemu zamuleniu udało nam się skusić do brania dwie stalki z czego moja, pod 90cm, nosem już dotknęła nadbrzeżnych kamieni. Niestety brak zdecydowania wędkarza, który zaproponował pomoc w podebraniu zakończył hol porażką. Nie pierwszą i pewnie nie ostatnią, bo taka jest natura stalogłowych. Walczą niewiarygodnie i do samego końca trzeba zachować czujność. Pewnie dlatego też mają rzesze wiernych wielbicieli, którzy poza steelheadami nie uznają innych ryb.





 



 

Dołączona grafika

Początek końca




 



 

Dołączona grafika

Koniec

Babine River – ostatnia rzeka ratunku
W widłach Skeeny i Bulkley położone jest indiańskie miasteczko Hazelton, w którym to znajduje się również muzeum poświęcone pierwszej nacji. I tu mała uwaga, za nazwanie indian indianami można dostać strzałę między łopatki i stracić skalp. “First nation” lub “natives”, jak mnie grzecznie poinstruowano, są bardzo wrażliwi na tym punkcie. Wizyta w wiosce indiańskiej była żelaznym punktem programu naszej wycieczki na północ, ale trochę rozczarowała. Kilka totemów i baraków z malowidłami na ścianach. Nawet nikt się nie pofatygował, żeby nas skasować po piątaku. Miejscowi dostają dotacje od państwa i pracują tylko wtedy kiedy naprawdę muszą.













 



 

Dołączona grafika

Muzeum w Hazelton




 



 

Dołączona grafika

Totemy

Z Hazelton jest wszędzie blisko. Poza Bulkley i Skeeną jest rzut beretem na Kispiox i dwa rzuty beretem (terenowym) na Babine, ale naszą ciężarówką doturlaliśmy się po wertepach w godzinę trzydzieści i… pocałowaliśmy klamkę. Ostatnia rzeka ratunku była tak samo brudna i niełowna jak pozostałe łowiska w okolicy. Zaraza.





 



 

Dołączona grafika

Babine, czyli kawa z mlekiem




 



 

Dołączona grafika

Hotel zero-gwiazdkowy

Odwrót na południe i przeprosiny z Vedder okazały się jedyną i słuszną opcją, o czym już wcześniej wspomniałem. Wyjazd był inny niż wszystkie do tej pory. Bardziej turystyczny i z tempem dopasowanym do młodego. W ciagu trzynastu dni nabiliśmy na liczniku prawie trzy i pół tysiąca kilometrów, zobaczyliśmy na własne oczy to, co do tej pory nakręcało naszą wyobraźnię. Pomimo trudnych warunków zrealizowaliśmy marzenia i zakosztowaliśmy steelheadów na dwuręczne muchówki i bez owijania w bawełnę powiem wprost, że chcemy więcej.





 



 

Dołączona grafika

Aby do października

Autor: Lukomat, 2014


Kliknij tutaj by zobaczyć artykuł artykuł

#2 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9626 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 10 marzec 2015 - 14:03

Luko - uwielbiam Twoje relacje z wypadów za ocean.

Fajny klimat, 3 pokolenia na jednej wyprawie.

Foto świetne.



#3 OFFLINE   rogu

rogu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 229 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Rogowiecki

Napisano 10 marzec 2015 - 14:25

Ach, przypomniały mi się własne podróże w te strony. Znajome miejsca na fotkach :-). Miło się czytało.


  • Kuba Standera lubi to

#4 OFFLINE   Fiskare

Fiskare

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 307 postów
  • LokalizacjaMalmö
  • Imię:Maciej

Napisano 10 marzec 2015 - 15:03

Fajnie się czytało, dzięki!  :)



#5 OFFLINE   ...not here

...not here

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 906 postów

Napisano 10 marzec 2015 - 21:54

W tych wyprawach po Ameryce Polnocnej, coraz bardziej posuwasz sie na poludnie....w dobrym kierunku wedrujesz.
  • Guzu i Maraky lubią to

#6 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3589 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 11 marzec 2015 - 08:44

Waćpan czary przywiózł zza wielkiej wody...

Dziękuję za podzielenie się nimi.



#7 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 11 marzec 2015 - 09:43

Fantastyczny!!!! Super artykuł!

#8 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 11 marzec 2015 - 20:25

Ciesze sie, ze doceniacie moje wypociny.

 

Tak Darku, powoli na poludnie zmierzamy. Floryda jest na liscie zyczen, ale chlopcy musza dorosnac do tarponow. Pisze chlopcy, bo w tym roku do zespolu dodajemy najmlodszego. Bilety do Kolumbii juz kupione teraz pozostaje czekac i cwiczyc na lososiach. Nie to samo co steelheady, ale przynajmniej sa :)


  • robert67, @slider@ i ...not here lubią to

#9 OFFLINE   ...not here

...not here

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 906 postów

Napisano 11 marzec 2015 - 21:29

Trening czyni mistrza- i tak trzymac! Na cieple wody slonecznego stanu, gdzie tylko taka mala rybka jak bonefish( o reszcie nie wspomne) szybciej odkreca szpule kolowrotka niz losos, taka zaprawa sie napewno przyda!

#10 OFFLINE   tomekkor

tomekkor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 145 postów
  • LokalizacjaWąwelnica :)

Napisano 12 marzec 2015 - 12:45

Fajnie się czyta, fajnie ogląda. Tylko ten "hegemon brodaty" co nie pozwala spiningiem pomachać ;)



#11 OFFLINE   robert79

robert79

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 60 postów
  • LokalizacjaRadomsko

Napisano 12 marzec 2015 - 19:34

Rewelacja! Tylko pozazdrościć :)



#12 ONLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2285 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 12 marzec 2015 - 20:51

fajowa relacja Luko. Daj cynę jesienią może bedzie dane sie spotkac gdzieś w BC :-)



#13 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 12 marzec 2015 - 21:10

Podobało się :)



#14 OFFLINE   Muskie

Muskie

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 249 postów
  • Lokalizacjaokolice W-wy

Napisano 14 marzec 2015 - 15:31

Miodzio :) Ja też z rozrzewnieniem wspominam wyprawy na Fraser, Harrison, Chilliwack i Thompson River . . .



#15 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 14 marzec 2015 - 22:33

Dzieki.

 

@peresada, bedziemy od 8 do 23 pazdziernika, tym razem lecimy do Terrace.

 

@Muskie, co lowiles na Thompson, lososie czy staloglowe?



#16 OFFLINE   bigos

bigos

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 650 postów
  • LokalizacjaIrlandia

Napisano 17 marzec 2015 - 04:36

I tak mieliscie farta, bo udalo Wam sie wbic tuz przed sama meteo katastrofa. Ja Telkwy innej niz na tej Twojej focie nie widzialem. Generalnie bez sensu lowienie w blocie. Przypadkowe ryby...Zycie. 



#17 OFFLINE   Muskie

Muskie

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 249 postów
  • Lokalizacjaokolice W-wy

Napisano 17 marzec 2015 - 15:15

Dzieki.

 

@peresada, bedziemy od 8 do 23 pazdziernika, tym razem lecimy do Terrace.

 

@Muskie, co lowiles na Thompson, lososie czy staloglowe?

Próbowałem stalogłowe. Byliśmy tam w maju, raczej kiepski okres. Wtedy głównie łowiłem jesiotry na Fraser, największe miały 220 i 225 cm. Koło Thompson przejeżdżaliśmy w drodze do malowniczej Bella Cula i oczywiście musiałem się zatrzymać. Ale to było w 2005 roku, wtedy jeszcze było sporo rybek


  • lukomat lubi to

#18 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 18 marzec 2015 - 23:11

I tak mieliscie farta, bo udalo Wam sie wbic tuz przed sama meteo katastrofa. Ja Telkwy innej niz na tej Twojej focie nie widzialem. Generalnie bez sensu lowienie w blocie. Przypadkowe ryby...Zycie. 

 

To fakt, moglo byc duzo, duzo gorzej, ale takie uroki wedkowania. W tym roku bedzie lepiej. Musi byc!!!



#19 OFFLINE   bigos

bigos

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 650 postów
  • LokalizacjaIrlandia

Napisano 19 marzec 2015 - 16:54

Gajd i lodka na Bulkley. Nigdy wiecej lazenia po brzegu jak debil. A zwlaszcza jak warunki slabe i trzeba punktowo lowic ( wiedziec gdzie sie ryba ustawia na jakiej wodzie), zeby cos zlowic w ogole. Za dlugo trzeba w samolocie siedziec zeby pozniej improwizowac. Stary sie robie, nie chce mi sie juz. To co widzialem na tej rzece teraz, to byl dramat- wszedzie, na kazdej miejscowce czlowiek. Slupia w styczniu 15 lat temu, jak jeszcze byla ryba...Wszycy z calego dorzecza chyba zwalili sie na 30 km tej rzeki...Jesli przy lepszych warunkach jest podobna presja, to nigdy wiecej Bulkley...


  • Guzu lubi to

#20 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 19 marzec 2015 - 19:53

Podczas naszego pobytu nie bylo tlumow. Bez wiekszego wysilku znajdowalismy wode (byla jeszcze wtedy czytelna), a ryby staly praktycznie na kazdym zakrecie. Mozliwe, ze pozniej jak na Skeenie i Kispiox plynelo bloto, to towarzystwo z calej okolicy sie zjechalo, ale na szczescie tego nie doswiadczylismy.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych