Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Rzuty i wiatr


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 07 grudzień 2009 - 23:04

Mam do Was takie oto pytanie. W Szwecji 2 lata temu łowiąc :lol: muchą szczupaki na otwartym akwenie miałem problem z rzutami. Problem spowodowany był wiatrem, który wiał w plecy. Linka odrzucona do tyłu po prostu wracała przede mnie (tutaj przesadzam ale nie dało jej się odrzucić do tyłu). Jak radzicie sobie podczas dużego wiatru?

Pozdrawiam
Remek

#2 OFFLINE   Dejv

Dejv

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 67 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 07 grudzień 2009 - 23:20

Czołem!
Tak naprawdę mucha i spinning nie leżą tak daleko od siebie. Zależności w doborze sprzętu i ogólne zasady są bardzo zbliżone.
Cóż w skrócie, potrzeba większego ciężarka o odpowiednim kształcie i większej dynamiki wędki aby pokonać wiatr. Dla mnie idealną linką na takie sytuacje jest linka extreme dystance firmy Vision. Tak zaprzyjaźniliśmy się razem, że używam ją nawet podczas normalnych warunków. Kształt głowicy i running są super dobrane. Ponieważ nie jestem sprzętowcem teoretykiem, a także testerem nie mam zbyt wielu porównań. Dla mnie istotne, że mam pewien nadmiar mocy który mogę wykorzystać w sytuacjach ciężkich. Kiedy pierwszy raz użyłem tej linki nie mogłem uwierzyć w to co mogłem z nią zrobić. Polecam!

#3 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 07 grudzień 2009 - 23:25

Super! Dziękuję za radę! Sprawdzę :D

#4 OFFLINE   costi

costi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 134 postów

Napisano 08 grudzień 2009 - 09:56

Jeśli wiatr nie chce urwać głowy to bardzo pomaga zawężenie pętli przy wyrzucie do tyłu.

Albo rolką go, przy wietrze z tyłu idzie gładko...

#5 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4431 postów

Napisano 08 grudzień 2009 - 10:06

Witam,

Najlepszym sposobem jest spedzenie kilku-kilkunastu godzin z kims kto potrafi rzucac. Dziala duzo lepiej niz najlepsze linki i glowice. Sprawdzone osobiscie. Polecam :D :D :D

Bujo

#6 OFFLINE   costi

costi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 134 postów

Napisano 08 grudzień 2009 - 10:25

Ciężko odmówić Ci racji :D

#7 OFFLINE   sloniu

sloniu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 127 postów
  • LokalizacjaMuscat, Oman

Napisano 08 grudzień 2009 - 10:58

Mam dwa sposoby na rzuty pod wiatr. Pierwszy to kucnięcie przy wymachu w przód, widziałem to gdzieś na youtube, sprawdziłem i działa. Niestety stojąc po po pas w wodzie ciężko kucać... wtedy staram się podawać linkę jak najbliżej powierzchni wody. Sposób drugi to rzucanie tyłem do wody. Wiem że brzmi to cokolwiek dziwnie, kiedy usłyszałem od znajomego o takim rzucie to o mało nie parsknąłem śmiechem, w zasadzie tylko przez grzeczność. Ale później na rybach zobaczyłem i uwierzyłem. Stoisz plecami do wody, wtedy wiatr pomaga Ci wydłużać linkę podczas wymachu w przód. Ostatni wymach kładący muchę do wody wykonujesz z półobrotem. Rzut jest niezbyt celny ale tam gdzie łowiłem super celność nie jest wymagana.

#8 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 08 grudzień 2009 - 11:00

Tu jest trick podpatrzony w książce leftyego kreha
przy bardzo silnym wietrze z tyłu odrzucasz linkę do tyłu nisko, przerzucenie linki w tył robisz z boku nie nad sobą, natomiast rzut do przodu wykonujesz dużo wyżej niż zazwyczaj - wystrzeliwujesz linkę nie przed siebie tylko pod dość sporym kątem w powietrze, wiatr porywa ci to wszystko i dodaje sporo do rzutu. W tym roku wiosną w czasie ostatniego wędkowania w Irlandii miałem taką sytuację. Łowiłem na odcinku Shannon pod zapora - tam gdzie kiedyś staliśmy oglądając wodę i schodziłem w dół rzeki. Wiatr był bardzo mocny, naprawdę aż smarki uszami wyciskało. Jako że na ten wyjazd miałem ze sobą jedynie muchówkę nie było innego wyjścia jak coś z tym zrobić i rybę złapać. Próbowałem rolką ale linka 1 na 3 stopień tonięcia dodatkowo ozdobiona 15cm bunny bugsem na końcu to niestety ale złe kung fu wyszło, może ja czegoś nie wiem ale to nie latało zupełnie. Owszem, rolka żeby przed poderwaniem podnieść sznur i muchę do powierzchni to standard przy łowieniu na tonące linki, ale daleko rzucić tym nie potrafię. W każdym razie trick leftyego zadziała jak zawsze z jego trickami, linka odrzucana obok mnie do tyłu nisko nie stawiała aż takiego oporu na wiatr (choć nie ukrywam, kilka razy jak dostałem w łepetynę rozpędzoną głowicą i muchą z oczkami to jakoś miałem nagle ochotę usiąść i pokontemplować przyrodę zanim światełka nie zgasną :mellow: ) a wyrzucona do przodu z wiatrem, ale właśnie w górę frunęła znakomicie. Dużo do dystansu dodawało mi to że stałem ok 1, metra nad woda, a na zaporze to w ogóle ze 3 metry będzie, więc rzut choćby przez to był dalszy. Ale to jeden z nielicznych przypadków gdy osiągałem linką szczupakową z wielką muchą na końcu prawie całą linkę w wodzie, normalnie taka sztuka nie potrafi mi wyjść. Także takie warunki mogą być sprzyjające, ale tak naprawdę, oprócz tego co napisał Bujo, co zaoszczędzi każdemu sporo czasu (bycie nad wodą z chętnym do pomocy bardziej zaawansowanym muszkarzem) to dorzuciłbym jeszcze dwa pomysły. Jeden jest łatwy. Zaopatrzyć się w dobra literaturę. Dla mnie jednym z największych kroków było trafienie na książki leftyego (tak, nie mylicie się, mam zupełnego pierdolca na punkcie tego człowieka) i doczytanie o teorii rzutów. Jest mnóstwo rzeczy do których sam bym dochodził latami a u niego są podane na tacy, okraszone rysunkami, przystępne i łatwostrawne. Drugi warunek jest już bardzo trudny i wymaga sporego wyrzeczenia. Jest nim poświęcenie wyjazdu na muszkarstwo. Żadnego zapasowego multiplikatorka schowanego na jakby wiało czy na inne filmy katastroficzne. Żadnych zapodzianych jerków, które skąd one się tu wzięły przyjechały pod postacią całej skrzynki :mellow:
Bierzesz na wyjazd tylko muchówki, muchy, zestaw do motania się i przyponówki. Inaczej zawsze znajdzie się świetne usprawiedliwienie żeby przy najmniejszym zniechęceniu brakiem wyników przerzucić się w dobrze wyorane koleiny i olać muchę. A niestety to nie tędy droga i tylko combat fishing w każdych warunkach, czy to po pas w bagnie na Strzeszynku, czy na ostrodze nad Wartą, czy w urywającym głowę wietrze na Shannon daje rozwój techniki potrzebny żeby zacząć myśleć o łowieniu nie rzucaniu.

#9 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 08 grudzień 2009 - 13:17

Sposoby niesamowite. Te Slonia pojąłem :D Standerus nie masz jakiejś ilustracji z tej książki by to zobaczyć (zilustrować)?

Pozdrawiam
Remek

#10 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2287 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 08 grudzień 2009 - 15:02

ja osobiście przy łowieniu zębatych jeżeli wiatr jest naprawdę mocnym łapie za jerkówke :D
pozdrówka


#11 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 08 grudzień 2009 - 17:02

Remek, z wiatrem przy sensownie dobranym sprzęcie, nie będziesz miał problemów z rzucaniem. Ostatnio w Ire rzucałem przy dość silnych podmuchach i sznur oczywiście nie prostował mi się za plecami, ale wogóle to nie przeszkadzało, a nawet dalej rzucałem niż dzień wczesniej, gdy była flauta.

#12 OFFLINE   Kuros

Kuros

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów

Napisano 14 grudzień 2009 - 02:31

Może spróbuj speycast, a jeszcze lepiej double spey - tylko nie wiem, jak na tego typu rzuty pozwala dużą przynętą szczupakową?



#13 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 14 grudzień 2009 - 15:26

Remek, z wiatrem przy sensownie dobranym sprzęcie, nie będziesz miał problemów z rzucaniem. Ostatnio w Ire rzucałem przy dość silnych podmuchach i sznur oczywiście nie prostował mi się za plecami, ale wogóle to nie przeszkadzało, a nawet dalej rzucałem niż dzień wczesniej, gdy była flauta.



Może być tak jak mówisz bo linkę wtedy miałem jakąś z łapanki no i ... nie było łatwo. Zresztą swoje zmagania z wiatrem czułem następnego dnia :lol:




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych