Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Warto przeczytać - książki oraz artykuły internetowe o wędkarstwie muchowym


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 08 grudzień 2009 - 13:19

Zapraszam do tworzenia listy książek oraz artykułów internetowych na temat wędkarstwa muchowego, które Waszym zdaniem warto przeczytać. Czyli Wasze rekomendacje.

Pozdrawiam
Remek

#2 OFFLINE   Jeziorm 1

Jeziorm 1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1189 postów

Napisano 08 grudzień 2009 - 13:24

Bardzo ciekawą pozycją jest ksiązka Wojciecha Węglarskiego Sztuczne muszki naprawde polecam :D

pzdr

#3 OFFLINE   dariusz

dariusz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 161 postów
  • LokalizacjaKöln, Niemcy
  • Imię:Darek

Napisano 08 grudzień 2009 - 14:01

Polecam gorąco książke Wędkarstwo muchowe (Adam Sikora).
Autor opisuje wszystkie warzne tematy flyfishingu jak na przykład sprzęt, techniki rzutu i metody połowu.
Szczególnie nowicjusz zapozna się z najwarzniejszymi aspektami wędkarstwa muchowego.

#4 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 08 grudzień 2009 - 14:33

Polecam gorąco książke Wędkarstwo muchowe (Adam Sikora).


Tą pozycję mam i rzeczywiście dobrze się ją czyta! Była to moja pierwsza książka o wędkarstwie muchowym.

#5 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2289 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 08 grudzień 2009 - 14:42

witam!
ksiązka wyłącznie o muchach. czyli coś dla wszytskich którzy wiążą muchy. fajnie napisana z bardzo ładnym zdjęciami -
Matching the Hatch Pat O'Reilly

http://img51.imageshack.us/img51/1304/p1000243k.jpg

druga fajna ksiązka to The Fly Tying Bible Peter Gathercole
czyli 100 wzorów zabójczych/popularnych imitacji w przedstawionych w formie fotografii z opisem jak je wykonać ( krok po kroku )
świetna jakość zdjęć. bardzo przystępnie opisane.

http://img40.imageshack.us/img40/6590/p1000241o.jpg

pozdrawiam

#6 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 08 grudzień 2009 - 14:57

www.namuche.pl
Moim zdaniem najlepsza polska strona o wędkarstwie muchowym w sieci- niestety R.I.P, ale kupa materiału została.
Polecam książkę S.Ciosa Co zjada pstrąg?. Nie tylko dla muszkarzy, a także dla tych którzy łowią ryby łososiowate. Zero wiadomości o sprzęcie i technikach, ale za to mnóstwo o ofiarach naszych ofiar :D .

#7 OFFLINE   Herman

Herman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 08 grudzień 2009 - 14:57

Cześć Koledzy Muszkarze!
Gorąco polecam:

Przewodnik wędkarski, Wolfgang Schulte, Hans Eiber, wyd. DELTA.

Książka w całości poświęcona wędkarstwu muchowemu. Książka dla globtrotter'a. Znakomite opisy przyrody, zdjęcia, konkretne porady sprzętowe. Mowa jest zarówno o łowieniu lipieni, pstragów, szczupaków, tajmieni na Syberii, piranii, palii, łososi, albuli, tarponów itp. Uwielbiam tą pozycję. Jest trudno dostępna, czasem na Allegro.

z innych ciekawych pozycji z mojej biblioteczki:

The Orvis fly-fishing guide Tom Rosenbauer.
Kompendium muszkarstwa, w jęz. angielskim. Bardzo sensowny podręcznik, wyczerpujące opisy ekwipunku muszkarza i inne informacje nt. technik łowienia. Solidna pozycja. To normalne u Orvisa :D Solidność znaczy.

Wędkarstwo praca zbiorowa.
Rzecz o wędkarstwie w ogóle, ale jest i rozdział dla muszkarzy. Nie najnowsza pozycja, ale czyta się bardzo przyjemnie. Sporo wiadomości.

Beginner's guide to flytying Chris Mann, Terry Griffiths
Książeczka dla początkujących o kręceniu muszek. Ładna grafika, kilka prostych much wykonanych krok po kroku. Dowiedziałem się z tej książeczki kilku rzeczy, których nie było w innych książkach. Język angielski.

The Fly Tier's Benchside Reference to Techniques and Dressing Styles Ted Leeson, Jim Schollmeyer
Książka dla ambitnych flytier'ów. Bardzo rozbudowana pozycja. Rozmaite aspekty budowy najróżniejszych sztucznych muszek.

Załączone pliki

  • Załączony plik  1.JPG   37,31 KB   440 Ilość pobrań


#8 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 08 grudzień 2009 - 21:47

Herman mnie ubiegł z przewodnikiem
Oczywiście dla mnie podstawa po polsku to książka p.Adama Sikory
Dobra jest książka p. Jeleńskiego
Bardzo dobra jest książka Rozwadowskiego, choć +- równo wiekowa to nadal chyba najlepsza pozycja wydana po Polsku.
Z zagranicznych to cytowany przez Peresadę Pat O'Reilly
No i Lefty Kreh - wszystko co napisał :mellow:


#9 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1618 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 28 grudzień 2009 - 15:54

Koledzy muszkarze, literatura literaturą, a myśleliście może o jakiejś serii artykułów będącej poradnikiem dla początkujących? Jak łowić na suchą, jak na nimfę, jak na mokrą, jak rzucić muchówką. Wprawdzie w sieci jest kilka tego typu artykułów jednak moim zdaniem przydałoby się coś takiego naprawdę na poziomie :D

pzdr

Wojtek

#10 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 28 grudzień 2009 - 16:24

Artykuły da się, jest jednak tyle pozycji, że bez problemu wygooglasz co potrzebujesz. Ja myślę, żeby zrobić wiosną coś innego - szkółkę muchową j.pl, np w porozumieniu z Hurch, bo wiem ze organizują bardzo dobre szkolenia. Może udałoby się zorganizować zloto-szkolenia, może udałoby się ugrać jakąś zniżkę ze względu na ilość osób... Bo nic nie zastąpi jednak zobaczenia w realu, skorygowania błędów etc, tego nie da żadna książka.
Dodatkowo bardzo trudno jest napisać jak łowić na suchą - inaczej będziesz łowił lipienie, inaczej pstrągi, inaczej w lutym, inaczej w sierpniu. To tak jakby napisać jak łowić na woblery czy jak łowić gumą. Nie sądzę, aby ktokolwiek ogarniał temat na tyle, żeby móc udzielić takiej odpowiedzi, a jakby i był w stanie to sądzę że musiałbyś liczyć się z elaboratem kilkuset stronicowym, no bo przecież jeszcze sucha na jeziorze, jętka ale też rójki caenis, łowienie na terrestiale, dapping, jednym słowem ćmoje-boje i temat rzeka. A ciągle bujamy się w temacie suchej muchy. A sucha podtapiana, w górę, w dół... sama wyliczanka tematów myślę zajęłaby kilka stron. Podobnie z każdą opcją, mokrą, streamerem, nimfą etc. Szukałbym dobrych polskich publikacji wymienionych w wątku, dodatkowo polookałbym po necie np na youtubie, tam wiele zobaczysz.

Na pewno gdybyś miał jakieś pytania to w miarę wiedzy i umiejętności wszyscy na forum będą starali się pomóc, lub tez odeślą do bardziej kompetentnych ludzi.
Pozdrawiam

#11 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4433 postów

Napisano 29 grudzień 2009 - 01:14

Koledzy muszkarze, literatura literaturą, a myśleliście może o jakiejś serii artykułów będącej poradnikiem dla początkujących? Jak łowić na suchą, jak na nimfę, jak na mokrą, jak rzucić muchówką. Wprawdzie w sieci jest kilka tego typu artykułów jednak moim zdaniem przydałoby się coś takiego naprawdę na poziomie :D

pzdr

Wojtek



Witam,

Bedzie juz niedlugo :D Obiecuje jak tylko bede mial wolna chwilke pojawi tutaj :D W naszym miejscu :D :D :D

Bujo

#12 OFFLINE   Herman

Herman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 13 grudzień 2017 - 17:22

Przeglądając dzisiaj oferty książek wędkarskich na Allegro trafiłem na polecaną już przeze mnie książkę: "Wędkarstwo". Tu link:

http://allegro.pl/we...68.html#thumb/4

Widać w nie najlepszym stanie, ale za tą cenę... Rozdziały o łowieniu na muchę i wykonywaniu sztucznych much zajmują kilkadziesiąt stron, sporo. Jest tu trochę o sprzęcie, o metodach, rzutach, o wykonywaniu sztucznych much, o łowieniu pstrągów, białorybu ale i łososi na wędkę muchową. Świetnie się czyta, polecam. To z tej książki pochodzi jeden z najlepszych cytatów nt. wędkarstwa muchowego jakie znam. Autor pisze:

 

"Na koniec już-poważne ostrzeżenie. Może byłoby lepiej dla Was, gdybyście nigdy nie spróbowali łowienia ryb na muchę. Jeśli bowiem do tego dojdzie, to już nigdy nie będziecie w stanie pasjonować się niczym innym! Ten dotykający głębin duszy rodzaj wędkarstwa i Was może całkowicie ogarnąć (...) Jeśli mimo wszystko staniecie się wędkarzami muchowymi, zmieni to całe Wasze życie sportowe. Zmieni to również Waszą świadomość wędkarską, gdyż innymi oczami spojrzycie na wody i żyjące w nich organizmy. My, wędkarze dwudziestego wieku, nie po zdobycz chodzimy na ryby."


  • Zielony i Rodu lubią to

#13 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 13 grudzień 2017 - 18:37

Warto też podlinkować ważne filmy "w tym temacie" trzy części filmu Romana Moser'a uważam za ważne ...

 

 

 


Użytkownik janusz.walaszewski edytował ten post 13 grudzień 2017 - 18:39


#14 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 13 grudzień 2017 - 20:37

Polecam, mocno nabita w wiedzę pozycja.

Załączone pliki


  • analityk lubi to

#15 OFFLINE   jaceen

jaceen

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 562 postów

Napisano 14 grudzień 2017 - 00:13

Wrócę jeszcze do książek Adama Sikory. Jest wydanie w okładce twardej i w miękkiej.

Mam oba i bogatsze o wpisy autora:)

Jako, że jestem w klasie początkujących do książeczek zaglądam kilka razy w roku.

 

Załączony plik  WP_20170930_19_09_06_Pro_easyHDR-BASIC-2_resized.jpg   56,28 KB   9 Ilość pobrań Załączony plik  WP_20170930_19_10_21_Pro_easyHDR-BASIC-2_resized.jpg   34,74 KB   9 Ilość pobrań

 

 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych