Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szczupaki na muchę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2253 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 30 maj 2006 - 14:40

Jak w temacie. Poszukuję wszelkich informacji na temat połowu szczupaków na muchę. Po Szwecji i rozmowach z naszym przewodnikiem przychodzą mi różne myśli do głowy (nie koniecznie mądre). Czy ktoś z Was może podzielić się wiedzą na ten temat? Warsztat muszkarza, wędziska, kołowrotki, głowica rzutowa itd. itd. Chciałbym poznać szczegóły i może spróbować :huh:. A może ktoś chciałby mnie wziąć nad wodę i pokazać jak to się robi?

Pozdrawiam
Remek


#2 OFFLINE   ORION99

ORION99

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 314 postów
  • LokalizacjaKoszalin
  • Imię:Rafał

Napisano 30 maj 2006 - 14:46

No to wpadaj na pomorze Remku.
Pokaże co i jak :lol:
A tak na poważnie, to poważnie. :mellow:
Ale sądze, że w Wawie też są osoby, które z muchą za pan brat stoją.
No a narazie mówię narazie, jadę na Grabową z Muchówką, bo nastaje najpiękniejszy okres muchowy.
Rójka jętki - czyt. ryby szaleją. :mellow: :mellow: :mellow:

Pozdr.
Rafał B)

#3 OFFLINE   phalacrocorax

phalacrocorax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 794 postów
  • LokalizacjaDziekanów Leśny

Napisano 30 maj 2006 - 14:48

już był taki temat na samym początku powstania faorum o ile pamiętam ale nie wiele się w nim działo. Może teraz temat się bardziej rozwinie. A przyznam szczerze że i mnie zaczyna coraz bardziej interesować muchowanie.

#4 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2415 postów

Napisano 30 maj 2006 - 14:58

Remek - na pogawedkach wystepuje asknet, on wie na ten temat bardzo duzo, pogadaj z nim
  • Arturrr lubi to

#5 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 maj 2006 - 15:05

@Phala,

to ja rzuciłem ten temat ale nie było chętnych do wymiany informacji. :D

Także jestem zainteresowany szczupakowym muchowaniem. Mam niewielkie doświadczenie w muchowaniu w skali 5-6 na naszych nizinnych rzekach, zaliczone parę kleników, jazików i jelczyków :lol:
Wiem, że bardzo istotnym elementem szczupakowej muchy jest dobranie odpowiedniej głowicy rzutowej, aby rzuty były dośc długie i mniej męczące.

Czekam na informacje.


#6 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 30 maj 2006 - 15:06

Remek - na pogawedkach wystepuje asknet, on wie na ten temat bardzo duzo, pogadaj z nim



Właśnie o Asknecie myślałem :D Z tego co pamiętam on głównie łowi na muszchę. Podpytam.

Pozdrawiam
Remek


#7 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2415 postów

Napisano 30 maj 2006 - 15:26

ma tez wlasna strone, ale nie mam linku :(

#8 OFFLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3523 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 30 maj 2006 - 18:19

http://www.echosonda.etoh.edu.pl/mambo

#9 OFFLINE   ORION99

ORION99

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 314 postów
  • LokalizacjaKoszalin
  • Imię:Rafał

Napisano 30 maj 2006 - 22:53

Juro coś napisze, bo dzisiaj już mi się nie chce. :mellow:
Oczywiście tyle co wiem.
A napewno warto zająć się muchowaniem, naprawdę warto. :mellow: :unsure:
Pozdr.
Rafał B)

#10 OFFLINE   heniutek

heniutek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 323 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 31 maj 2006 - 05:26

No,widzę że nie jestem oryginalny,ale po cichu właśnie nabyłem moją pierwszą muchówkę :mellow: ,co prawda używaną,ale do nauki w sam raz.Teraz poszukam bezludnego miejsca i popróbuję co z niej mogę wycisnąść. :mellow: :mellow: .Nakłoniły mnie pstrągi,które teraz zaczęły ignorować inne przynęty. :mellow:

#11 OFFLINE   rocky

rocky

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 730 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański

Napisano 31 maj 2006 - 10:47

Tu znajdziecie troszkę na ten temat
http://www.namuche.pl/ryby.php?ryba=szczupak&sid=26b6e15 765a8a59a1668a4fa1d86e5a3

#12 OFFLINE   rafael

rafael

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaSłupsk

Napisano 31 maj 2006 - 12:13

Witam serdecznie <_<

juz 70cm zębacz walczący na delikatnym (w porównaniu z jerkowym) sprzęcie muchowym dostarcza niezapomnianych wrażeń. Słupski klub muchowy Trzy Rzeki, którego jestem członkiem(przez ostatni rok nieuczęszczającym na spotkania-sorry chłopaki Embarassed ) co roku w maju organizuje zawody w łowieniu szczupaków na muchę. Jeżeli ktoś odwiedza łowisko Piaseczno (www.lowisko-piaseczno.pl)oraz Wygonin, znakomitym specjalistą w tej dziedzinie jest Artur Banachowski, jeżeli ktoś odwiedza łowisko UNICHOWO (www.unichowo.com) niech pogada z Tomkiem Bogdanowiczem. Ponadto proszę odwiedzić stronę www.namuche.pl, jest tam sporo informacji.
pozdrowionka dla wszystkich
osobiście łowienie na muchę troche mi pszeszło, a opętała mnie pasja jerkowania. Jestem w trakcie kompletowania sprzętu.

Nie mam netu w domu dlataego tak z doskoku coś na forum napiszę i to w godzinach pracy, ale każdą informacją chętnie się podzielę.

pozdrowionka <_<

#13 OFFLINE   ORION99

ORION99

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 314 postów
  • LokalizacjaKoszalin
  • Imię:Rafał

Napisano 01 czerwiec 2006 - 10:24

No to coś napisze. B)
Remku@, phala@ ;
chcąc zacząć na łowić muchę i do tego zaczynać od jeziora, np. z łódki za szczupakiem i okoniem, to uważam, że mógłby to być świetny wstęp do dalszych poczynań. :mellow:
Ponieważ, nic by Was nie ograniczało w rzucaniu sznurem, a to na początek BARDZO DUŻY PLUS. :unsure:
Sam coś o tym wiem, bo niestety zaczynałem od zakrzaczonych i zatrawionych (czyt.trawy po pas) pomorskich rzek. I od początku zaczęły się rwania przez niedoskonałą jeszcze technikę rzutu.

A na jeziorze - poprostu bajka. :mellow: Chyba najczęstszymi zaczepami byłyby ryby. :mellow: :unsure:
Szczególnie polecałbym płytkie 2-3 metry zatoki jezior, gdzie oprócz masy szczupaków i okoni jest sporo wzdręg, które przy okazji polowania na te cętko-pasiaste predatorki, możemy pięknie połowić na suchara (czyt.suchą muchę) :mellow:
Sprzęt proponowałbym nie za mocny.
Kijek w klasie 5-6 AFTM i długości 2,70 powinien w zupełnści wystarczyć.
Do tego nieduży kołowrotek - tutaj raczej powinniście zwrócić uwagę na w miarę sprawny hamulec, choć wielu wędkarzy wcale go nie używa, ale to przyjdzie z czasem i doświadczeniem. :unsure:
Do tego linka. Ostatnio nabyłem linkę z końcówką tonącą.
Jest to linka, która ma właśiwości pływające a tylko jego, np. 3 metrowy odcinek ma tendencję tonącą.

Można to zastąpić samąlinką pływającą, dodając do zestawu odpowiednie odcinki przyponów tonących.

I chyba takie rozwiązanie na początek byłoby dla Was najbardziej odpowiednie. :unsure:

Rafal B)


Załączone pliki



#14 OFFLINE   ORION99

ORION99

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 314 postów
  • LokalizacjaKoszalin
  • Imię:Rafał

Napisano 01 czerwiec 2006 - 10:26

Tonące końcówki, które można dołączyć do linki pływającej

Linka pływająca z trzy metrowym odcinkiem tonącym tzw. sink tip


Pozdr.
Rafał B)

Załączone pliki



#15 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 01 czerwiec 2006 - 12:54

Mam kilka pytań:
- czy kijek w klasie 5-6 AFTM nie będzie za słaby? Słyszałem, że do szczupaków stosują nawet 8-9.
- czy ktoś może wytłumaczyć mi na czym polega zasada działania głowicy rzutowej? Widziałem to w katalogu jakiejś szwedzkiej firmy, plus znalazłem opis w tekście Banachowskiego.
- czy np. można kupić gdzieś muchy szczupakowe, czy wszystko robicie sami?
- czy ktoś mógłby dać konkretne namiary na sprzęt? Kołowrotek oraz wędzisko. Oczywiście w rozsądnych cenach.

Pozdrawiam
Remek

#16 OFFLINE   rocky

rocky

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 730 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański

Napisano 01 czerwiec 2006 - 17:41

Remku ! Nic nie stoi na przeszkodzie jeśli chcesz możesz nabyć kijek 6/7 a to według mnie zupełnie wystarczy na początek.Linka 7 najlepiej WF pływająca-do niej można można stosować przypony o różnych klasach tonięcia.Kołowrotek typu largearbour-z szeroka szpulą-praktycznie wypiera on w tej chwili tradycyjne.Podstawa to opanować technike rzutu klasycznym sprzętem.O głowicach rzutowych na razie nie myśl-rzuca się nimi inaczej,z wykorzystaniem specjalnej plecionki podkładowej.Mocniejsze wędki mają wykorzystanie dopiero w połowach morskich,w bardzo wietrznych warunkach pozwalaja przy pomocy linek Windmaster osiagnąć duze odległości.Fanatykiem sprzętowym nie jestem więc niewiele ci doradzę.Sam używam Millenium Dragon Pike 6/7AFTM i bardzo mi pasuje.Pięknie się ładuje i bez problemu daleko rzuca.Łowiłem nia na szkierach.
Co do much to jak zechcesz zajać się tym sam to nie widać końca :mellow: Diabelnie wciąga-coraz to nowe wzory ,materiały itp :lol:Te kilkanaście much bez problemu zdobedziesz tu i tam... B)

#17 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 01 czerwiec 2006 - 21:24

Cześć,
Znalazłem ciekawą stronę. Jak będę miał jakieś pytania to będę zadawał.

http://www.pikeonthefly.com/

Pozdrawiam
Remek

#18 OFFLINE   asknet

asknet

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 8 postów
  • LokalizacjaPiaseczno

Napisano 02 czerwiec 2006 - 08:32

Witam
sorry ze tak późno, ale czasu ostatnio mało
Nie wiem jak łowią inni ja używam kija w klasie 7 2.9 do tego kilka sznurów
1. sink tip w 3 klasie tonięcia
2. sznur intermediate
3. oraz głowicy rzutowej intermediate
najcześciej ostatnio sięgam do głowicy...Głownie ze względu na zasięg....•zasadą lansowana przez wiele osób jest dosyć długi przypon wtedy, gdy łowimy w jeziorze ja ze względu na wygodę stosuje w swojej wędce 3-4 m przypony
łowiąc na jeziorach z lodzi czy pływadełka staram się wybierać się miejsca o głębokości 2-3 m samo prowadzeni to jak w spinningu ...Pełna wolna amerykanka...krótkie agresywne podszarpywanie ...dlugie powolne pociągnięcia z długim postojami czy co mi tam przyjdzie do głowy
kołowrotek mam solidny, od kiedy kucną mi ładny szczupak oduczyłem się stosować byle, jakie kołowrotki
jak wrócę ... Postaram się powiesic klika much, które tam gdzie zdarza mi się łowić okazały się być skuteczne


#19 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 04 czerwiec 2006 - 14:56

Dzięki,
Muszę kiedyś, przy okazji spróbować. Mam do Was jeszcze jedno pytanie. Gdzie można nabyć komponenty do robienia sztucznych much? A tak przy okazji jak działa wspomniana przez Ciebie głowica rzutowa?

Asknet, wrzuć proszę kilka zdjęć Twoich much. Jestem bardzo ciekawy jak one wyglądają.

Pozdrawiam
Remek

#20 OFFLINE   GrynszpaN

GrynszpaN

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 118 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 04 czerwiec 2006 - 15:04

Szkoda, że jesteś tak daleko. Dwa lata temu nieźle zarobiłbym za to od warszawiaków w czerwcu. Siedzieli jak turki na blacie, a ja na muchę wyjąłem im spod łódek 2 szczupaki 70 i 75. Na szczęście wieczorem przy piwie doszliśmy do porozumienia i wzięli kilka lekcji.
Jestem do dyspozycji, trudno będzie zsynchronizować czasowo jakiś wypad, ale muchy, praktyka czemu nie.
Pozdrawiam





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych