Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szczupaki na muchę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2253 odpowiedzi w tym temacie

#2201 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1974 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 07 marzec 2022 - 20:44

Panowie, z czego robicie szanki do much szczupakowych? Nierdzewny drut spawalniczy Cro-Ni 1,1 mm się nada czy raczej kupujecie gotowce?

I jakiego drutu szukać do mocowania dragon taili (cienki ale sztywny)? Nie wiem jak to się fachowo nazywa ale nie chodzi mi o samo mocowanie taila tylko tą przedłużkę z drutu.


Szanki kupuję gotowe od Pike Terror Flies. A do wiggle/dragon tail-i najlepszy jest drut tytanowy.
  • zeralda lubi to

#2202 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 08 marzec 2022 - 07:34

Drut 1,1mm będzie trochę za gruby i trudniejszy w obróbce, spawalniczy 0,8mm stosuję do szczupakowych, do trociowych intruderów używam 0,5mm.

Drut uformujesz za pomocą okrągłych szczypiec i odrobiny cierpliwości, nie trzeba żadnej zginarki do drutu, choć wiadomo - łatwiej, szybciej.

Samemu uformujesz sobie taką długość jakiej potrzebujesz.

 

Drut do mocowania ogona i haka - knot2kinky, od biedy grubsza linka jubilerska. Do tego kup sobie kilka zapinek żeby móc wymieniać ogony - na przykład takie:

https://abcwedkarza....A01-900-11.html


  • Paweł nizinny i zeralda lubią to

#2203 OFFLINE   zeralda

zeralda

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 366 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 08 marzec 2022 - 12:38

Dzięki kolegom za rady. Jeszcze proszę o info czy to ten poniższy drut tytanowy (miałem go na oku ale obawiałem się, że to jest coś w stylu zbyt miękkiego przyponu od Visiona)?

 

 bmKadvU.jpg



#2204 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 08 marzec 2022 - 13:25

Tak, to dokładnie ten. Nie jest miękki, jest sztywny ale elastyczny.


  • zeralda lubi to

#2205 OFFLINE   zeralda

zeralda

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 366 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 02 maj 2022 - 11:37

Tak dla "podierżenia razgawora". Wczorajsze:c4b9d5b9e6ba1033bdc4d3b6d114d106.jpgd4d1486c732dc15bddd8fc3d7cb256b2.jpg

Wysłane z mojego POCO F1 przy użyciu Tapatalka

#2206 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 02 maj 2022 - 20:23

Uwielbiam te "zębate strzały". Zwłaszcza na kiju. 


  • Przemek_M i zeralda lubią to

#2207 OFFLINE   zeralda

zeralda

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 366 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 02 maj 2022 - 20:56

Łowię je teraz na płytkiej wodzie 1,2-1,5m. Widzę prawie każde "wyjście". Ten ślad płetwy przed uderzeniem i hol muchówką - jerki i sztywna pała poszły w odstawkę...

Sent from my Armor 8 using Tapatalk

#2208 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 02 maj 2022 - 22:43

Łowię je teraz na płytkiej wodzie 1,2-1,5m. Widzę prawie każde "wyjście". Ten ślad płetwy przed uderzeniem i hol muchówką - jerki i sztywna pała poszły w odstawkę...

Sent from my Armor 8 using Tapatalk

Do tego się po prostu dojrzewa 😉. Jesteś już po właściwej stronie.

#2209 OFFLINE   Zed Zgred

Zed Zgred

    Zed Zgred

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1503 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:RA-V

Napisano 09 maj 2022 - 14:13

Do tego się po prostu dojrzewa . Jesteś już po właściwej stronie.

A nawet, rzekłbym,  się z tego nie wyrasta! :)


  • Paweł nizinny, wiwaldi1970 i Przemek_M lubią to

#2210 OFFLINE   wiwaldi1970

wiwaldi1970

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • Lokalizacjapomorskie/Warszawa

Napisano 10 maj 2022 - 09:00

A nawet, rzekłbym,  się z tego nie wyrasta! :)


Przeważnie jest to droga w jedną stronę.
  • Paweł nizinny i Zed Zgred lubią to

#2211 OFFLINE   Zed Zgred

Zed Zgred

    Zed Zgred

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1503 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:RA-V

Napisano 15 czerwiec 2022 - 15:09

Przemykanie po cichu między szuwarami ma swój urok. Bez silnika i echosondy, zdany na wędkarski nos i przychylność pogody. :)

Załączone pliki



#2212 OFFLINE   shavt

shavt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 818 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Bartek

Napisano 27 sierpień 2022 - 17:07

Witam

 

Kilka lat temu nawet zajrzałem do tego wątku.. to nie było dla mnie.

Następnie zobaczyłem na własne oczy jak się łowi na muchę.. to ciągle nie było dla mnie.

 

To jest trudne technicznie, zasięg rzutu śmieszny, wiele czynników utrudniających łowienie no i te przynęty jakoś do mnie nie przemawiały ;)

 

W tym roku kiedy złowienie na spinning metrowego szczupaka nie było żadnym problemem powiedziałem sobie że trzeba sobie życie trochę skomplikować i spróbować łowienia na muchę.

Tu na wysokości zadania stanął @ark70 i zaocznie przeszadłem kurs łowienia szczupaków na muchę.

Początki były.. rzutowo trudne aczkolwiek druga ryba złowiona na zdobyczna muchę wyglądała tak:

 

Załączony plik  1661614866751.jpg   100,58 KB   23 Ilość pobrań

 

Do metra zabrakło 5cm, nawet nie wiedziałem jak holować, czy kolowrotkiem czy z ręki.

Ta ryba spowodowała że po spinning zacząłem sięgać coraz rzadziej.

 

Zacząłem od zestawu który mogłęm kupić w Szwecji, gotowy Guideline Pike Kit, kijek 9' z pływającą linką w klasie 9.
 

cdn.



#2213 OFFLINE   PL1962

PL1962

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 77 postów
  • LokalizacjaZ PKS-u

Napisano 25 październik 2022 - 08:49

Stanąłem przed wyborem kija muchowego pod pajki. Zdecydowanie stawiam na klasę 9# lub 10# z delikatną przewagą na 10#. I tutaj pojawia się moje pytanie do tych co przerzucili kilka wędek w tych klasach. Które kije z dostępnych obecnie na rynku są warte uwagi? Moje typy idą zdecydowanie w stronę kiji typowo morskich, pytanie czy to dobry trop?  



#2214 ONLINE   albercik2

albercik2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 690 postów
  • LokalizacjaChotylow
  • Imię:albercik
  • Nazwisko:przemyslaw

Napisano 25 październik 2022 - 16:59

Jestem użytkownikiem kilku TFO ticr x i dziś pewnie stawiał bym na ich następcę czyli TFO Axiom



#2215 OFFLINE   pientek

pientek

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaSławków

Napisano 25 październik 2022 - 19:52

Jest sporo fajnych patyków, kilka przerzuciłem, używam teraz trzech, Loop Booster, Vision Grand Mama i moja ulubiona wykałaczka Jensen Viper https://www.e10-flyf...ke/#description

#2216 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 25 październik 2022 - 20:22

Stanąłem przed wyborem kija muchowego pod pajki. Zdecydowanie stawiam na klasę 9# lub 10# z delikatną przewagą na 10#. I tutaj pojawia się moje pytanie do tych co przerzucili kilka wędek w tych klasach. Które kije z dostępnych obecnie na rynku są warte uwagi? Moje typy idą zdecydowanie w stronę kiji typowo morskich, pytanie czy to dobry trop?  

Czy to dobry trop... i tak i nie. Wiem, odpowiedz troche bez sensu. Jednak w tym przypadku mam do Ciebie pytanie, czy to ma byc pierwsza muchowka czy juz na muche lowisz? Jesli lowisz to wolisz wedki wolniejsze czy szybkie szpady? Bardzo duzo lowie w morzu i tam uzywam tylko szybkich kijow. Wymaga tego koniecznosc poslania smuklej muchy na 30+ metrow. Na szczupaki mam 3 patyki w klasie 10, 10-11 i 11-12(nie az taka mocna jakby sie wydawalo ;) ) - stalem sie posiadaczem troche z przypadku bo nie planowalem kupna zadnej z nich, po prostu trafily sie w dobrych cenach i to bylo czynnikiem decydujacym.

Zasadnicza roznica dla mnie miedzy takimi typami lowienia jest to co jest uwiazane na koncu przyponu. Jesli mam rzucac pierzastym kurczakiem to wole o wiele (trudno to zdefiniowac) wolniejsze kije (w porownianiu do tych morskich). Powiedzialbym, ze to takie medium fast nawet z kierunkiem w strone medium. Pewnie bedziesz lowil z jakiegos srodka plywajacego wiec zapewne ekstremalnie dlugie rzuty nie beda Ci potrzebne. Co tez nie oznacza, ze nie da sie calej linki wywalic. Na Twoim miejscu bralbym cos co zostalo specjalnie pod szczupaki/muskie zrobione. Takie patyki na pewno beda rzucaly dobrze duzymi pierzakami. Czy klasa 10 czy 9 , no coz, to rowniez indywiduwalna kewstia. Ja wyszedlem z zalozenia, ze jak zjem dobre sniadanie to bede mogl machac caly dzien mocnym kijem ;) ... no i to kazda #10 rzucisz to samo co mozna wyrzucic z #9 ale niekoniecznie na odwrot ;)


  • Richi55 lubi to

#2217 OFFLINE   pientek

pientek

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaSławków

Napisano 26 październik 2022 - 12:39

Tak, zdecydowanie warto brać kij który został zaprojektowany pod szczupaki!

#2218 OFFLINE   PL1962

PL1962

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 77 postów
  • LokalizacjaZ PKS-u

Napisano 26 październik 2022 - 14:10

Czy to dobry trop... i tak i nie. Wiem, odpowiedz troche bez sensu. Jednak w tym przypadku mam do Ciebie pytanie, czy to ma byc pierwsza muchowka czy juz na muche lowisz? Jesli lowisz to wolisz wedki wolniejsze czy szybkie szpady? Bardzo duzo lowie w morzu i tam uzywam tylko szybkich kijow. Wymaga tego koniecznosc poslania smuklej muchy na 30+ metrow. Na szczupaki mam 3 patyki w klasie 10, 10-11 i 11-12(nie az taka mocna jakby sie wydawalo ;) ) - stalem sie posiadaczem troche z przypadku bo nie planowalem kupna zadnej z nich, po prostu trafily sie w dobrych cenach i to bylo czynnikiem decydujacym.

Zasadnicza roznica dla mnie miedzy takimi typami lowienia jest to co jest uwiazane na koncu przyponu. Jesli mam rzucac pierzastym kurczakiem to wole o wiele (trudno to zdefiniowac) wolniejsze kije (w porownianiu do tych morskich). Powiedzialbym, ze to takie medium fast nawet z kierunkiem w strone medium. Pewnie bedziesz lowil z jakiegos srodka plywajacego wiec zapewne ekstremalnie dlugie rzuty nie beda Ci potrzebne. Co tez nie oznacza, ze nie da sie calej linki wywalic. Na Twoim miejscu bralbym cos co zostalo specjalnie pod szczupaki/muskie zrobione. Takie patyki na pewno beda rzucaly dobrze duzymi pierzakami. Czy klasa 10 czy 9 , no coz, to rowniez indywiduwalna kewstia. Ja wyszedlem z zalozenia, ze jak zjem dobre sniadanie to bede mogl machac caly dzien mocnym kijem ;) ... no i to kazda #10 rzucisz to samo co mozna wyrzucic z #9 ale niekoniecznie na odwrot ;)

cześć, 

łowię prawie 20lat na muchę, niestety przeprowadziłem się i nie mam możliwości pożyczyć od znajomka i potestować. Co do akcji to mam i takie i takie w zależności od warunków i łowiska dobieram zestaw. Co do klasy to zdaje sobie sprawę że dyszka będzie bardziej "uniwersalna" od 9 i też licze się z jego wagą. Zainteresował mnie temat morskich wędek i tego co napisałeś. Wnioskuję z tego że bardziej komfortowo posyła się duże muchy kijami opisanymi jako pike/musky.  

jeżeli to nie tajemnica jakie to konkretnie kije? 

Myślałem o Winstonie B2MX miałeś może przypadkiem nad wodą? 

 

#2219 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 26 październik 2022 - 20:55

PL1962 

niestety zadnego mocnego Winstona nie mialem w reku wiec nic na jego temat powiedziec nie moge.  Z tego co mam na szczupaki to Guideline RSv2 #10, Loop #10-11 taki z osmiokatna rekojecia, zupelnie wypadl mi model z glowy i Scierra BW2 #11-12 z czego Scierra ma 8,8 stopy, a pozostale dwa po 9 stop. Najczesciej siegam po Guidelina, ktory tez jest z nich "najslabszy" i "najwolniejszy". Najprzyjemniej rzuca mi sie nim pierzakami na lince intermedium. Linki mam SA Sonar Titan. 

Probowalem tez lowic z Belly Boata #8 bo znalazlem jeziorko takie, gdzie dno widac chyba w kazdym miejscu i zabralem ze soba Sage Method i Sage Bolt, w tym przypadku znowu wolalem Bolta bo jest wolniejszy. Na morzu Method jest swietny, ale jak masz krewetke na koncu, a jak pierzaka czy poppera (genialne brania) to wolalem Bolta. Bardzo mozliwe, ze to indywidualne spostrzezenia bo na muche nie lowie zbyt dlugo wiec ktos ponizej moze miec zupelnie odmienne zdanie.

Gdzie teraz mieszkasz? Zapytaj na forum, moze bedzie ktos z jakims "magnumem" z okolicy, spotkacie sie, pomacasz (oczywiscie, nie kolege ;) ) kija i moze sie cos rozjasni. 

Kiedys byl u mnie jakis festyn wedkarski w sklepie wedkarskim i mozna bylo zabrac zestawy nad taki dmuchany, dlugi basen przed sklepem i pamietam, ze bardzo zaskoczyl mnie przeskok o dwie klasy w gore. #8 mialem prywanie, ale dali mi porzucac czyms #10 (ktorys z Visionow, Big Mama/Daddy) i przyznam, ze roznica byla ogromna w porownianiu do tego czym wczesniej rzucalem. Sam kurczak no koncu zostawu mocno kopie w nadgarstek. Jednak zabawa jest doskonala jak cos fajnego sie uwiesi na koncu zestawu. 


  • Przemek_M lubi to

#2220 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 postów
  • LokalizacjaHannover
  • Imię:Zbigniew

Napisano 26 październik 2022 - 21:12

Servus Wedkarze,
mam i lowie:
GLoomis : ATC 6/ Crosscurent 7/ NRX 8/Glx 9.
to extrafasty , pracujace na calej dlugosci i gnace sie pod sam dolnik. Podczas rzutu, wyrywaja doslownie muchy z wody na kazdej lince ( plywajca, intermedium, s3/5). To bardzo Wazne gdyz faza wyciagania muchy na wolniejszych wedkach meczy reke.
Te wyzej wymienione wedki nie maja tego opoznienia. Unosisz wedke lekko do tylu i blank katapultuje sznur niesamowicie szybko.
Glx Wt 9 sparowalem z Guideline Pike 9/ 21g Glowica . Rzucalem Kurczakiem 25cm dociarzonym lameta. Po 2 wymachach leci na 25 m , Bez wysliku. Ten blank jest mega dynamiczny.
Taki sam efekt ma nrx wt 8 z linka Guideline 8/19 g i Muchami do 20 cm.
Crosscurent i AtC Tak samo reaguja.

Poszukaj gloomis Nrx w klasie 9 albo 10. Dopasuj linke i ciesz sie z lowienia.

Pozdrawiam Zbigniew

P.s w.w wedki Same zacinaja!

Użytkownik krokop edytował ten post 26 październik 2022 - 21:14

  • Darek P, Jack__Daniels i sviderek lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych