Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szczupaki na muchę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2253 odpowiedzi w tym temacie

#1921 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 31 grudzień 2019 - 12:33

Mnie interesują flesze jakich używacie do much. Maja być cienkie, wytrzymałe, nie plączące się, pracujące. W sklepach opisy są takie że bez doświadczenia można "nadziać się tylko na minę" bo albo grube, szerokie, sztywne albo takie jak sieczka z której powstanie później splątany błyszczący kołtun.
  • hi tower i Mmunio3 lubią to

#1922 ONLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1830 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 31 grudzień 2019 - 14:13

Arku, każdy z fleszy ma ciut inne zastosowania. Cienkie i wytrzymałe, są zwykle dosyć sztywne, ale nadrabia się to ich długością. Te delikatniejsze mieszasz z innymi materiałami i nadają jedynie ciut "blasku". Ja stosuję wszystko co mi wpadnie w ręce - szerokie choinkowe też, ale tych daję pojedyńcze dosłownie pasma, cut w ogonie, coś tam na samym końcu idące po bokach lub grzbietem - po 2-3-4 na stronę, przez całą długośc muchy. Sztywniejsze czasem nawet lepsze na płynąca wodę, bo wtedy fakrycznie potrafią pracować. To jak z jeżynkami do mokrych. Niby stosuje sie kurę, ale czasem lepiej dać "żeńskiego" koguta, bo jeżynka nie klei się do tułowia.


  • Paweł Bugajski, tzienkiewicz i Richi55 lubią to

#1923 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1974 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 31 grudzień 2019 - 19:40

U mnie podstawą są flesze od @piketerrorflies oraz dodatkowo do specjalnych zastosowań, podobnie jak Marian różne inne wynalazki z działu świątecznego.

#1924 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 31 grudzień 2019 - 23:16

Chodzi mi właśnie o takie delikatne niteczki jak np. twoje w tych muchach (post #1748).

http://jerkbait.pl/t...a-muchę/page-88

Czy @tombrajder (post #1794).

http://jerkbait.pl/t...a-muchę/page-90

I kolegi @wobi (post #1847).

http://jerkbait.pl/t...a-muchę/page-93

W różnych kolorystykach oczywiście. Srebrny, złoty, perła, itp.
Te sztywne paseczki o których pisze Marian znam, nadają się pod materiały które je trzymają aby nie wydostały się na zewnątrz niwelując plątanie. Drobne i miękkie mogą być dodawane do materiałów typu craft fur (dywan) i świetnie razem z nim pracują i prześwitują imitując łuskę.

#1925 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1974 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 31 grudzień 2019 - 23:27

Tak jak już napisałem wcześniej. Polecam flash-e od Tomka Bogdanowicza, sygnowane marką Pike Terror Flies:

http://www.flyhouse....es.aspx?lang=en

https://m.facebook.c...0&locale2=pl_PL

#1926 ONLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1830 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 31 grudzień 2019 - 23:59

Arek, te są przyzwoite, cieniutkie, wytrzymałe, dosyć miękkie:

 

https://pl.aliexpres....30c52e0er2Bdf7



#1927 OFFLINE   Pasta

Pasta

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 967 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:P

Napisano 01 styczeń 2020 - 16:37

Załączony plik  IMG_20200101_163414_347.jpg   105,71 KB   12 Ilość pobrań

#1928 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 01 styczeń 2020 - 17:34

Dzięki Marian za link. 

Nie wiem czy na tych fotkach będzie widać ale o taki flash mi chodzi.Prawie tak cienki jak materiał z którego zrobiona jest mucha.

________

 

Załączone pliki


  • Bułka lubi to

#1929 ONLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1830 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 01 styczeń 2020 - 18:00

Któraś z materiałowych wariacji znana pod nazwą Angel Hair ;)

Rózne długości i jakość... Niektóre mieszane z innymi włoknami, a inne same pakowane w pęczkach.



#1930 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 01 styczeń 2020 - 19:31

Możliwe. tak mi mów mój ...  ;)

Pytanie teraz tylko które mają odpowiednią długość ok 10-15cm i są cienkie. bo wytrzymałość mam nadzieję że mają.

Te z fotki mojej muchy dosyć ciężko było wyskubać i wolałem obcinać obcinaczkami nad wodą ożywiając wygląd muchy.   :)

Naciągały się jak gumka lub elastyczna folia i dopiero po dosyć długim manewrach urywały się. 

Chyba będę musiał kupić te "włosy anielskie" i się przekonać czy dobrze celuję. Te z Ali do których podałeś link to mocno się różnią od Angel Hair? Wyglądają na sztywniejsze niż włosy.  :)

_______

 

Aaaaaa. Masz potworka żeby nie było tak na ... sucho.  :P  ;)

W sumie nie szczupak ale .... może przejdzie.  :)

____

Załączone pliki


Użytkownik trout master edytował ten post 01 styczeń 2020 - 19:50


#1931 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1596 postów
  • LokalizacjaPL/NL

Napisano 07 styczeń 2020 - 15:38

Ja używam różnych:sklepowych,z alli i świątecznych, najbardziej cenię  szerokie na ok.1mm. i miękkie które pięknie pracują na bucktaillu, ostro mieszają wodę i robią (przynajmniej u mnie) robotę.Eksperymentowałem ostatnio w dość mętnej wodzie z wiggletailami i właśnie takimi streamerami o agresywnej pracy i skuteczność była identyczna,więc po co się męczyć wilggle tailami...


  • trout master lubi to

#1932 OFFLINE   jbk

jbk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1278 postów
  • LokalizacjaKętrzyn , Meolo(I)
  • Imię:Jarosław
  • Nazwisko:Balik

Napisano 20 styczeń 2020 - 07:41

 

Zamówiłem taki materiał jak na filmie, ale trochę jeszcze muszę poczekać kiedy do mnie przyjdzie

Odebrałem materiał z tego filmu. W dotyku i rozciągliwości podobny do tego z którego są zrobione te ogony

 

Załączony plik  Opera Zdjęcie_2020-01-20_073415_www.instagram.com.png   478,37 KB   14 Ilość pobrań

 

ale jest minimalnie grubszy. Zamówiłem biały, będę kolorował mazakami. Wymiary materiału to 90 na 150 cm.



#1933 OFFLINE   Pasta

Pasta

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 967 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:P

Napisano 20 styczeń 2020 - 21:40

Zamówiłem biały, będę kolorował mazakami. Wymiary materiału to 90 na 150 cm.


Można też pobawić sie z czymś tego typu https://www.agawa.pl...5156-85751.html
  • Kacper.K i ezehiel lubią to

#1934 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 postów
  • LokalizacjaHannover
  • Imię:Zbigniew

Napisano 25 styczeń 2020 - 13:55

Servus Koledzy ,

Szukam Info na temat wedki Winston xtr -5 wt 8 i wt 9 . Ktora waszym zdaniem bedzie lepsza na szczupaki ?
A moze g Loomis crosscurent glx 9 wt 9 bedzie lepszym wyborem ?
Dziekuje za Opinie i zycze milego weekendu Zbigniew

Użytkownik krokop edytował ten post 25 styczeń 2020 - 14:04


#1935 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 25 styczeń 2020 - 17:21

Nie mając kija w ręce i tak bym powiedział, że te w wyższej klasie czyli #9. Mam #8 i mam #10 i #11 też mam i jakoś #8 nie widzę jako kija szczupakowego. Z tym, że przyzwyczaiłem się do łowienia na ciężko. Lubię duże muchy, lubię duże jerki, lubię duże ryby :). Gdy zdałem sobie sprawę, że z kija #10 po przezbrojeniu wyszedłby spining taki do ok 40g to przestałem o tym myśleć jako o czymś co mogłoby mnie przerażać :). No bo kto by nie dał rady łowić kijem do 40g? Przecież to "szczupak na lekko" ;)
  • kleniarz i jbk lubią to

#1936 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 25 styczeń 2020 - 19:34

Nie mając kija w ręce i tak bym powiedział, że te w wyższej klasie czyli #9. Mam #8 i mam #10 i #11 też mam i jakoś #8 nie widzę jako kija szczupakowego. Z tym, że przyzwyczaiłem się do łowienia na ciężko. Lubię duże muchy, lubię duże jerki, lubię duże ryby :). Gdy zdałem sobie sprawę, że z kija #10 po przezbrojeniu wyszedłby spining taki do ok 40g to przestałem o tym myśleć jako o czymś co mogłoby mnie przerażać :). No bo kto by nie dał rady łowić kijem do 40g? Przecież to "szczupak na lekko" ;)

 

Pozwolę sobie mieć odmienne zdanie. Kij w klasie #8 9' lub 9'6" bardzo dobrze sprawdza się przy połowie szczupaków. Można spokojnie podawać muchy wielkością 15-20 cm i doprowadzić pod nogi sporą rybę. W moim przypadku zaczynałem od mocnej #9 9' by dzisiaj łowić #8 o przyjemnym ugięciu, kilku znajomych miało podobnie. Liczą się indywidualne preferencje.


  • Paweł Bugajski, Jack__Daniels, venom_666 i 1 inna osoba lubią to

#1937 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 postów
  • LokalizacjaHannover
  • Imię:Zbigniew

Napisano 25 styczeń 2020 - 19:36

Poczytalem na kilku niemieckich forach ze morski Winston xtr —5 czesciowy np. w klasie 9 rzuca dobrze linkami 9—10—11.w klasie #8 rzuca 8—9—10. Gloomis crosscurrent glx 9 wt 9 rzuca dobrze Guideline costal od 8 do 9 .
W.w wedki moge Tutaj kupic uzywane do 350 Euro. Napalilem sie na holenderskie szczupaki w tYm roku Ale nie chce wydawac Worka pieniadzy na nowe prototypy.

#1938 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 25 styczeń 2020 - 22:36

Andrzeju, pokażesz proszę największe muchy, które latają Ci na #8? Poprosiłbym o fotkę z czymś dla skali, jeżeli to nie problem oczywiście.
"Liczą się indywidualne preferencje" - nic dodać, nic ująć!
Dlatego tak trudno znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania na forach tematycznych. Nigdy nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W temacie muchy już raczkuję bo łowię zaledwie 4 lata i przerobiłem wędki od klasy 3 do 11 z pominięciem 9 bo tylko taka mi się nie trafiła. Najrzadziej łowię klasami poniżej 6, powiedziałbym, że w ogóle nimi nie łowię :). Wolę się uganiać z mucha w morzu. Stąd podstawowe wędki to #6,7 i 8 z czego po 8 sięgam najrzadziej. Tylko wtedy jak wiatr łeb urywa. To są morskie kije i są szybkie dlatego jeśli myślę o szczupaku to myślę o wolniejszym kiju bo mi się takim łatwiej rzuca dużymi muchami - znowu te preferencje! Mam dwa kije w klasie ciężkiej 10 i 11. Z czego ta druga jest dość szybka, że umożliwia rzuty na wietrze mniejszymi muchami. 10 jak dla mnie jest wolna, ale te największe muchy (które mam) latają tak jak powinny.
Jak zaczynałem z mucha to przeczytałem prawie wszystko co było na naszym forum, a wiedza i tak przyszła z doświadczeniem.
Powodzenia w wyborze kija ;)

Użytkownik Jack__Daniels edytował ten post 25 styczeń 2020 - 22:51

  • jbk i Przemek_M lubią to

#1939 OFFLINE   Robert.Bart

Robert.Bart

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaBartoszyce

Napisano 26 styczeń 2020 - 10:05

Witam używałem parę lat xtr wt9 3
3 częściowy na szczupaki jak najbardziej się nadaje duże muchy .Przekazałem go linka #10 Vision ,posiadam jeszcze Sagę Rplxi 9wt,3pcs również super kij do połowu szczupaków. Niestety bardzo rzadki do kupienia.Poz

#1940 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 26 styczeń 2020 - 20:48

Witam używałem parę lat xtr wt9 3
3 częściowy na szczupaki jak najbardziej się nadaje duże muchy .Przekazałem go linka #10 Vision ,posiadam jeszcze Sagę Rplxi 9wt,3pcs również super kij do połowu szczupaków. Niestety bardzo rzadki do kupienia.Poz

______
Ostatnio sprzedałem tego Sage kumplowi, komplet-700PLN.
Co do rzucania nim Rio OB WF9F czy Vision Big Daddy WF8/9 było kiepsko. Najlepiej rzucało mi się tym RPLXi Rio Pike/Musky WF10F. Kij naprawdę bardzo dobry. Trochę głowatek wyjął. Teraz śmigam Cabelas SLi #9, linka ta sama czyli w/w Rio Pike/Musky. :)
_____

Użytkownik trout master edytował ten post 26 styczeń 2020 - 20:53





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych