Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szczupaki na muchę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2253 odpowiedzi w tym temacie

#1961 ONLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 01 luty 2020 - 12:58

Witam.

Pasta ... podejrzewam gdzie będziesz łowił - pojeździłem tam w zeszłym roku i powiem Ci że ciężka sprawa w temacie muchówki. Szczupaki ma muchę to tam zaraz po ich tarle tylko połowisz, jak jeszcze będą na płytkiej wodzie. Potem robi się dla nich za ciepło, schodzą głębiej i żerują przed samym spadem, na 30-40 metrach od brzegu. A od września, jak się z kolei woda już zaczyna oziębiać, to schodzą jeszcze niżej i żrą na spadzie oraz u jego podnóża, na głębokości ok. 6-8 metrów. Chyba że trafisz na zielsko, którego wcale tam tak dużo nie ma. Do spadu już muchówką nie dorzucisz, a co dopero żeby spad obłowić. Próbowałem i skończyło się na spinie i minimum 40-50 metrowych rzutach.

Ale dzięki temu wróciłem do spina, czego wcale nie żałuję - zwłaszcza na tym zbiorniku  :D

Pozdrawiam.



#1962 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 01 luty 2020 - 13:31

Panowie, potrzebuje rady co do linki. Będzie to mój pierwszy sezon z muchą wielkości sroki a jest jeszcze chwila czasu aby się przygotować.

To co mam na teraz: kij 9wt #9, pływającą linka z krótką głowicą w 9 klasie, jakiś młynek i podkład.

Łowisko - woda stojącą, duży akwen. Łowienie tylko z brzegu brodząc (zakaz łowienia z łodzi). W zasięgu rzutu głębokość max 2-5m.

Jestem w stanie sobie wyobrazić że linka wpływa nie tylko na głębokość podania przynęty ale również na tor jakim będzie się poruszać w czasie ściągania. W głębszych miejscach nie bardzo widzę sens prowadzenia muchy przy powierzchni, czy w takiej sytuacji zastosowanie tonącego przyponu przy pływającej lince ma sens? Wiem ze najlepiej byłoby mieć 10 sznurów na każdą okazje ale ja jadę nad wodę łowić a nie zmieniać sznury przez większość czasu.

Jest jakieś stosunkowo uniwersale rozwiązanie do takiego łowienia?

 

Przerobiłem sporo linek i kijów, jak dla mnie optymalną linką jest OutBound Short WF 8F/I. Łowię nią płytko i głęboko, kwestia odpowiednich much i przyponu. Dla podparcia pływak RIO OUTBOUND WF8F - sięgam sporadycznie. Szczupak potrafi się podnieść nawet z kilku metrów. Łowię na spadzie 4-6 metrów, muchę podaję na spad i ściągam do brzegu, jeśli jest na braniu zbiera na 0,5-2 metrach i odpływa. Fajna była też Guideline Pike WF F/S3 z długą głowicą, wybrałem ostatecznie OB.



#1963 OFFLINE   Pasta

Pasta

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 969 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:P

Napisano 01 luty 2020 - 14:41

Dziękuję za szybki odzew i konkrety :)

Forest z opisu łowiska dobrze się domyślasz:) to mój cel na maj gdy ryba będzie jeszcze w zasiegu. Później chyba przyniosę się na łowisko Andrzeja ;) tam przynajmniej można poćwiczyć rzuty z łódki

#1964 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 01 luty 2020 - 14:51

(...) Fajna była też Guideline Pike WF F/S3 z długą głowicą, wybrałem ostatecznie OB.


To jakiś stary model? Bo z tonących ja kojarzę i posiadam tylko model S1/S3.

#1965 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 01 luty 2020 - 17:52

To jakiś stary model? Bo z tonących ja kojarzę i posiadam tylko model S1/S3.

 

Z tego co pamiętam running lines był pływający a głowica F/S3 lub I/S3. Lubiłem nią rzucać ze względu na długą głowicę, spore muchy ładnie siadały bez chlapania. Pamięć zawodna, jak dobrze poszukać to jest gdzieś info na Jerku. Czasy fascynacji Loop-em i linkami Guideline. Wspomniana jest nawinięta na jednym z młynków.

 

Załączony plik  04.jpg   84,12 KB   14 Ilość pobrań


  • Bułka lubi to

#1966 OFFLINE   gladki

gladki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • Imię:Tomek

Napisano 01 luty 2020 - 18:21

Jak dla mnie kołek. Za to Daiwa Wilderness XT super kij, ale robili w wyższych klasach tylko #8 9,6'


Potwierdzam, tani i bardzo fajny kij! Ale tylko Wilderness XT bo jest jeszcze ST ale to inny blank i zupełnie nie ta bajka!

#1967 OFFLINE   Pasta

Pasta

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 969 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:P

Napisano 01 luty 2020 - 19:49

Znalazłem ciekawą linkę od Rio https://salar.pl/produkt-2308-k-58 używa ktoś?

#1968 OFFLINE   gladki

gladki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • Imię:Tomek

Napisano 01 luty 2020 - 20:28

Znalazłem ciekawą linkę od Rio https://salar.pl/produkt-2308-k-58 używa ktoś?


Mam - dobra linka, polecam, spokojnie pociągnie większą muchę.

#1969 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 01 luty 2020 - 21:52

Generalnie szczupak nie jest fighterem i bynajmniej nie jego waleczność jest powodem używania kijów powyżej #8 (ja preferuję #10). Tu chodzi o muchy! Dla mnie szczupakowa mucha to min 15-18cm na dużym haku 6/0 i rzucanie tym „towarem” kijem #6 jest nieporozumieniem.

 

Zerknij na OWNER SSW model 5115 wielkość 1/0 - 3/0 lub większe. Używam i jestem bardzo zadowolony, muchy w granicach 10-25 cm decyduje stosina pióra Magnum Grizzly. Swego czasu była moda na PARTRIDGE ABSOLUTE PREDATOR w rozmiarze 4/0-6/0, tutaj faktycznie bez armaty trudno, wyleczyłem się i jest mi z tym dobrze.  ;) Ósemki to fajne kije...  :D


  • Przemek_M lubi to

#1970 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 02 luty 2020 - 10:32

Zerknij na OWNER SSW model 5115 wielkość 1/0 - 3/0 lub większe. (...)


W internetach piszą że to haki (tfuuuuuu) karpiowe....

Jeśli chodzi o lekkie muchy na pajki to nie ma co wyważać otwartych drzwi i najlepiej je wiązać na Ahrex PR350 - Light Predator. Są w wersji z zadziorem jak i BL.

Zresztą dobór haczyka do muchy to dla mnie jeden z istotnych elementów jej konstrukcji mający ostatecznie wpływ na jej zachowanie. Dlatego mam też muchy wiązane na grubaśnych czerwonych Big Mama które bardzo dobrze stabilizują muchę.

A wędka ma mi obsłużyć cały zakres różnych przynęt dlatego 80% łowienia pajków to u mnie #9. Ósemkę też mam i używam ale niesie to za sobą większe ograniczenia.
  • jbk lubi to

#1971 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 02 luty 2020 - 10:54

W internetach piszą że to haki (tfuuuuuu) karpiowe....

Jeśli chodzi o lekkie muchy na pajki to nie ma co wyważać otwartych drzwi i najlepiej je wiązać na Ahrex PR350 - Light Predator. Są w wersji z zadziorem jak i BL.

Zresztą dobór haczyka do muchy to dla mnie jeden z istotnych elementów jej konstrukcji mający ostatecznie wpływ na jej zachowanie. Dlatego mam też muchy wiązane na grubaśnych czerwonych Big Mama które bardzo dobrze stabilizują muchę.

A wędka ma mi obsłużyć cały zakres różnych przynęt dlatego 80% łowienia pajków to u mnie #9. Ósemkę też mam i używam ale niesie to za sobą większe ograniczenia.

 

Łowiłem karpie lata temu, miniony sezon również i nie czuję "tfuuuuuu" jak sugerujesz. Jeśli wierzysz we wszystko co piszą to Twoja sprawa. Haki są do połowów morskich w karpiowaniu również się sprawdzają. Jeśli chodzi o szczupaki dobrze trzymają rybę, trudno się z nich uwolnić, są bardzo mocne i ostre, sztywne pióra Magnum o długiej stosinie dobrze pracują nie będąc ograniczane trzonkiem haka jak w innych modelach. Tyle z mojej strony. Miłego...



#1972 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3591 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 02 luty 2020 - 14:02

@Andrzej Stanek
Niestety jak nie łowisz drapieżnika to jesteś beee.
Przekonałem się o tym nie raz łowiąc karpie(białoryb) na spinning.
Ot taki zwyczaj ludzi z tego forum.
Chociaż przez niektórych byłych forumowiczów można zostać zelżonym za to, że jest się nadal członkiem tego forum.

Co do 5115 to nie jest hak na karpie, sam korzystam z nich i są dobre.

5115 SSW with Super Needle Point
is ideal for baiting up ‘crawlers and
minnows for walleye and panfish,
and for rigging crabs, shrimp and blood
worms for surf and bay fishing.
Features up-eye forged shank and
reversed-bend point. Available in a
black chrome or red finish — perfect
for baiting roe berries for steelhead.




Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

#1973 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 02 luty 2020 - 20:59

Zerknij na OWNER SSW model 5115 wielkość 1/0 - 3/0 lub większe. Używam i jestem bardzo zadowolony, muchy w granicach 10-25 cm decyduje stosina pióra Magnum Grizzly. Swego czasu była moda na PARTRIDGE ABSOLUTE PREDATOR w rozmiarze 4/0-6/0, tutaj faktycznie bez armaty trudno, wyleczyłem się i jest mi z tym dobrze.  ;) Ósemki to fajne kije...  :D


Andrzeju, chyba przegapiłś moje zapytanie. Czy możesz wrzucić fotkę swoich much szczupakowych, które latają na kiju #8. Poproszę o fotkę z czymś dla skali. Z góry dziękuję za odpowiedź.

#1974 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 02 luty 2020 - 21:45

Andrzeju, chyba przegapiłś moje zapytanie. Czy możesz wrzucić fotkę swoich much szczupakowych, które latają na kiju #8. Poproszę o fotkę z czymś dla skali. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 

Nie przegapiłem tylko nie widzę potrzeby focić specjalnie na tą okazję.
Zalinkowałem kilka fotek, zdjęcia prywatne z różnych okresów + fotki jak niżej.
Wszystkie obsługują kije w klasie #8: Ventus, Ignis i SAGE Xi3, miałem też Xi3 #9 za mocna jak na moje potrzeby.
Nawiasem mówiąc fotki kilka razy były już publikowane, są w zasobach forum...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Załączony plik  20.jpg   55,31 KB   14 Ilość pobrańZałączony plik  21.jpg   52,38 KB   14 Ilość pobrańZałączony plik  22.jpg   60,61 KB   14 Ilość pobrańZałączony plik  23.jpg   44,56 KB   14 Ilość pobrańZałączony plik  25.jpg   57,71 KB   13 Ilość pobrańZałączony plik  26.jpg   47,33 KB   13 Ilość pobrańZałączony plik  27.jpg   57,17 KB   16 Ilość pobrańZałączony plik  28.jpg   60,35 KB   16 Ilość pobrań
 
Jeszcze jedna "muszka" tym razem od Kolegi prezent. Całkiem dobrze sobie radziła z kijkiem jak z fotki, jedyny mankament to ogonek - po kilku rybach poległ...
 
Załączony plik  muszka wydmuszka 1.jpg   79,99 KB   17 Ilość pobrań

Użytkownik Andrzej Stanek edytował ten post 02 luty 2020 - 22:16


#1975 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 02 luty 2020 - 22:33

Względnie małe i smukłe w profilu, choć nie będę ukrywał że miłe dla oka. Jednak wbrew temu o pisałeś, wiązane na tradycyjnych hakach. U mnie z sezonu na sezon muchy rosną i nabierają objętości (choć nie w samej ilości materiału). Po odejściu od małych much odczułem drastyczny spadek ilości brań i ogólnej liczby łowionych ryb, ale z drugiej strony rzadko kaleczę śledzie, które kiedyś stanowiły zdecydowaną większość. Co ciekawe czasem taka 50-tka i tak potrafi łyknąć 25cm muchę po agrafkę...

Widać każdy ma swoją drogę i trudno o jedną receptę na pajkowy flajfiszingu...
  • Wobi i ark70 lubią to

#1976 OFFLINE   kuba67810

kuba67810

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 37 postów

Napisano 05 marzec 2020 - 19:45

Dzień dobry, bardzo długo przeglądam ten pos i nie mogę znaleźć odpowiedzi na mój problem. Posiadam kij scierra big fly #8. Poszukuję sznura do tej wędki spotkałem się z opinią że dobrze radzi sobie z klasą wyżej. Tu pytanie do użytkowników co byście polecili do tej wędki i na co zwrócić uwagę. Jeśli chodzi o łowienie szczupaków na muchę jestem nowy.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

#1977 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 05 marzec 2020 - 22:41

Kup linkę Scierra Big Fly w klasie kija...

#1978 ONLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 05 marzec 2020 - 22:57

Witam.

Mam Big Fly#9 - jest dosyć sztywnąwędką i najwygodniej mi się nim używa linek z tradycyjnymi, czyli dosyć długimi głowicami jak na linki szczupakowe. Przy krótkich odnoszę wrażenie żę szarpią kijem. Tak jak Marian wyżej napisał - producent firmuje do nich linki pod tą samą nazwą - głowice w nich mają ponad 11 metrów. Jak byś chciał sparować z kijkiem linki innych producentów to raczej tym się właśnie kieruj.

Pozdrawiam.



#1979 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 06 marzec 2020 - 05:40

Miałem ostatnio ten kij w ręce, niestety tylko na sucho i przyznam że robi pozytywne wrażenie. Jeśli będziesz chciał skorzystać z powyższych rad Kolegów to rozważ również Big Mama (glowica 12,5m) w wersji Inter lub SloMo w klasie kija. Scierra Big Fly jest tylko dostępna w opcji F, F/S3 i S3. Choć niewątpliwie jej zaletą jest cena. Ale jeśli to ma być jedyna linka to ja bym brał jednak jakiś Inter.

#1980 OFFLINE   pientek

pientek

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaSławków

Napisano 06 marzec 2020 - 13:43

Najlepsze linki jakie mnie w łapki wpadły pod duże muchy, to absolutnie A.Jensen. Scierra ma jeden plus - cena




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych