Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Fluorocarbon na pstrągi/okonie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#21 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14822 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 15 grudzień 2009 - 11:53

Przymierzam sie do sprawdzenia w przyszlym sezonie zestawu z linka glowna (plecionka) i przyponem z FC lub zylki 0.20.

Pytanie jakie sie rodzi : jakiej dlugosci zalecacie przypon do lowienia kleni / jazi na 4-5 cm woblery na duzej rzece ?

Pytanie drugie : ktory z prezentowanych wezlow jest optymalny jak chodzi o jego rozmiar - tak by w mozliwie najmniejszy sposob utrudnial rzuty ? spodziewam sie ze przypon bedzie na tyle dlugi ze bedzie nawijany ten wezel az na kolowrotek...

Jesli tak nie jest to prosze wyprowadzic mnie z bledu.

Guzu

#22 OFFLINE   StCroix

StCroix

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 402 postów
  • LokalizacjaJastrzębie Zdrój
  • Imię:Irek
  • Nazwisko:Klag

Napisano 15 grudzień 2009 - 13:41

osobiście używam przyponów FC w połowach sandaczy, pstrągów i okoni. długość ze względu na węzeł którym łączę linki to ok. 1-1,5m.
sam węzeł jest prosty, aczkolwiek mocny. składam ze sobą dwa odcinki - ok. 25-25 cm plecionki i FC - oplatam je o siebie 20-25 razy, składam pętlę przez którą przeciągam krótki koniec plecionki wraz z dłuższym końcem przyponu (nie zapominajmy, że są ze sobą splecione), powtarzam to (przewlekanie) 5-7 razy po czym zaciągam węzeł.
zdaje się, że podobny węzeł (bez oplatania o siebie linek) stosuje się powszechnie w muszkarstwie przy czym tam nie obcina się jednego z końców, a dowiązuje się do niego drugą muszkę.
niestety nie dysponuję graficznym przedstawieniem powyższego węzła ani też innym filmem pokazującym jak go wykonać, mam jednak nadzieję, że opis jest prosty i zrozumiały.

StCroix
  • rafix lubi to

#23 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 15 grudzień 2009 - 17:51

@guzu
ja wiazalem jakies 4-5 metrow i jak sie z tego zrobilo 50 cm, to wiazalem od nowa ... teraz juz takimi rigami nie lowie
jako wezel mozesz tez sprobowac surgeon knot, nail knot a nawet podwojny uni (http://www.netknots....e_uni_knot.html ja robilem 5-7 petelek) ... jak cie sie bedzie rzucac i ktorym najlepiej ... ???



#24 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14822 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 15 grudzień 2009 - 18:03

Dzieki za informacje.

Wezel bedzie dobry ten, ktory bedzie dobrze przechodzil przez przelotki.
Ja wiecej jak 3 metry to nie dam...bo po co ? :D


Guzu

#25 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 15 grudzień 2009 - 20:16

1 stosowalem przypon z zylki 0,18-0,20mm do plecionki PP 8 lbs. Kij 6,6 i przypon dlugosci kija. Stosowanie FC do plecionki na klenie niebardzo mi pasuje.

2 Z moich obserwacji najlepie podczas rzutow spisywal sie wezel zderzakowy. W castingu istotne, po oprocz przelotek jest jeszcze maly wodzik..



#26 OFFLINE   Apioo

Apioo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1226 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 17 kwiecień 2016 - 21:51

Odświeżę temat, jaki florocarbon używacie na przypony przy lekkim łowieniu?

#27 OFFLINE   xyzzvpc

xyzzvpc

    Zaawansowany

  • Oczekujący na akcept
  • PipPipPip
  • 1558 postów
  • Imię:Paweł

Napisano 17 kwiecień 2016 - 22:57

Sunline Siglon FC. Najlepszy jaki do tej pory miałem. Kiedyś dostałem w prezencie szpulkę od kolegi na zawodach, bardzo mi się spodobał. Super do przyponów, polecam. Stosunkowo miękki jak na FC i nie przegrubiony, na węźle dobrze trzyma.

 

Teraz jest w promocji:

 

http://www.zloty-kar...0m-fluorocarbon

http://www.zloty-kar...0m-fluorocarbon



#28 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1618 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 17 kwiecień 2016 - 23:09

Gajosik, jakim węzłem łączysz z linką?



#29 OFFLINE   xyzzvpc

xyzzvpc

    Zaawansowany

  • Oczekujący na akcept
  • PipPipPip
  • 1558 postów
  • Imię:Paweł

Napisano 17 kwiecień 2016 - 23:32

Używam tego węzła ze zdjęcia, szybki prosty i bardzo dobrze trzyma.

 

Zielona linka plecionka, szara fc.

Załączone pliki

  • Załączony plik  indeks.jpg   11,06 KB   47 Ilość pobrań

Użytkownik gajosik edytował ten post 17 kwiecień 2016 - 23:33


#30 OFFLINE   Apioo

Apioo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1226 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 18 kwiecień 2016 - 09:06

Gajosik, dziękuję za odpowiedź, próbowałeś go może łączyć z pletką za pomocą Daiwy Sokkou?



#31 OFFLINE   xyzzvpc

xyzzvpc

    Zaawansowany

  • Oczekujący na akcept
  • PipPipPip
  • 1558 postów
  • Imię:Paweł

Napisano 18 kwiecień 2016 - 10:40

Nie używałem, ja już któryś sezon jadę na tym z fotki, leży mi bardzo i nie szukałem nowych rozwiązań. Jest jeszcze jeden węzeł który bardziej mi się podoba niż ten z foto, w sumie samo wykończenie węzła, ale jest strasznie czasochłonny, i nad wodą szkoda mi czasu się z nim bawić.

 

Zabawy dużo ale zero wąsów i idealo przechodzi przez przelotki i raczej do grubszych fluorocarbonów.:

 


  • Lepton i Apioo lubią to

#32 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9473 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 28 wrzesień 2016 - 06:48

Używam tego węzła ze zdjęcia, szybki prosty i bardzo dobrze trzyma.

 

Zielona linka plecionka, szara fc.

Bardzo dobry węzeł. Wytrzymały. Stosuję w łowieniu morskich troci. Może lekko przeszkadzać, przy dłuższych przyponach lub krótkich wędziskach, o mniejszych przelotkach.


  • xyzzvpc lubi to

#33 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 29 wrzesień 2016 - 12:11

Używam i polecam - wiąże sie go w pare sekund i nie jest skomplikowany, a spora cześć znajomych po zobaczeniu go dostała instruktaż tak sie im spodobał :). Nigdy mi nie pękł tez na węźle zawsze strzelał fc poniżej plecionki.




  • Marcin1 lubi to

#34 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1962 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 29 wrzesień 2016 - 12:18

Wydaje się łatwiejszy w wiązaniu od baryłkowego, szczególnie w zaciskaniu. Dziś se uwiąże na jutro na Dadaj :D


Użytkownik Robert Crocker edytował ten post 29 wrzesień 2016 - 12:18


#35 OFFLINE   alkarn

alkarn

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaPodkarpacie
  • Imię:Dawid

Napisano 22 styczeń 2017 - 21:10

Cześć 

Jaki byście dodali do Berkley Nanofil 0.04 przypon z  fluorocarbonu.

Chodzi mi o rozmiar i markę. Chcę wydać na fluorocarbon ok 20-30zł.


Użytkownik alkarn edytował ten post 22 styczeń 2017 - 21:11


#36 OFFLINE   *Hektor*

*Hektor*

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1212 postów
  • LokalizacjaPPL-SPIN
  • Imię:Piotr

Napisano 16 październik 2017 - 16:46

Napisałem przedtem, ale inny Piotr już moderacją się zajął ;)

 

@PiotrCz

Mogłeś w już istniejącym temacie zadać nurtujące Cię pytania.

 

Max o którego pytasz, był jeden z lepszy jakie stosowałem pod kontem zabezpieczenia przed zębami szczupaczych przyłowów. Przy okoniowaniu 0,35 na popuszczonym hamulcu dobrze chronił esoxy do ~65 przed kolczykowaniem. Oczywiście po wypuszczeniu ryby musiałem przewiązać posiekaną końcówkę przyponu. Sztywny, ale mi to nie przeszkadzało.

Ostatnio potrzebowałem do uniwersalnego zestawu i kupiłem 0,45 Balzaxa, kilka ryb nawet nie poczułem po braniu... w okolicznym sklepiku z Max'a był tylko ostatni 0,50 , problem ścinek znów znikł.


  • PiotrCz lubi to

#37 ONLINE   PiotrCz

PiotrCz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 218 postów

Napisano 17 październik 2017 - 19:27

Dzięki.

Stosowałeś może cieńsze?

 

Napisałem przedtem, ale inny Piotr już moderacją się zajął ;)

 

@PiotrCz

Mogłeś w już istniejącym temacie zadać nurtujące Cię pytania.

 

Max o którego pytasz, był jeden z lepszy jakie stosowałem pod kontem zabezpieczenia przed zębami szczupaczych przyłowów. Przy okoniowaniu 0,35 na popuszczonym hamulcu dobrze chronił esoxy do ~65 przed kolczykowaniem. Oczywiście po wypuszczeniu ryby musiałem przewiązać posiekaną końcówkę przyponu. Sztywny, ale mi to nie przeszkadzało.

Ostatnio potrzebowałem do uniwersalnego zestawu i kupiłem 0,45 Balzaxa, kilka ryb nawet nie poczułem po braniu... w okolicznym sklepiku z Max'a był tylko ostatni 0,50 , problem ścinek znów znikł.

Dzięki.

A może masz doświadczenia z cieńszymi?



#38 OFFLINE   *Hektor*

*Hektor*

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1212 postów
  • LokalizacjaPPL-SPIN
  • Imię:Piotr

Napisano 17 październik 2017 - 22:21

Dzięki.

Stosowałeś może cieńsze?

 

Dzięki.

A może masz doświadczenia z cieńszymi?

0,27 (chyba, bo rozmiarówek już nie pamiętam), ten miętki, wiązał sie lepiej, bez problemu na 8obwinień szło zaciągać... nadawał się tylko do przynęt kleniowych co szczupakom nie smakują :P

Miałem też jakąś szpulkę 3? (j/w czy to 32 czy 35 było w rozmiarówce) jeszcze łatwo było wiązać, i o dziwo czasem szczupaka na okoniową gumkę się wyholowało mimo że posiekał.

Jak by jeszcze były w jakimś okolicznym sklepie, to bym zakupił z zapasem (możliwe nawet w sieci poszukam...), niby małe ilości na szpulkach w porównaniu z innymi, ale dobra wytrzymałość na urazy.



#39 ONLINE   PiotrCz

PiotrCz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 218 postów

Napisano 18 październik 2017 - 09:29

Dzięki.

Ja używałem do UL 0,19 i 0,21. Niestety moje doświadczenia z tymi rozmiarami nie są korzystne. Pękają w najmniej spodziewanym miejscu. Dodam że węzły zabezpieczałem kropelką. O ile wiąże się łatwo to jak wspomniałem pęka gdzie chce.

Pytanie zadałem ponieważ chciałem potwierdzić swoje spostrzeżenia. A może trafiłem felerną szpulkę? Obecnie stosuję sufix 0,21 ( 6 lbs). W tym rozmiarze deklarowana wytrzymałość jest mniejsza od MAX, jednak na sufixie (przy odpowiednim doborze) haki rozginam na zaczepie. Jest sztywniejszy od MAX-a. Haczyki specjalnie dobrałem z cienkiego drutu ponieważ łowię w miejscach o bardzo dużej ilości zaczepów. Jednak sufix bez zabezpieczenia węzłów klejem potrafi się rozwiązać.

Może znajdzie się ktoś kto używa innego rodzaju carbonu i opisze swoje spostrzeżenia?



#40 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 919 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 21 październik 2017 - 09:52

seaguar R18,mam 6,8,10,14lb,latwiej dostepny niz sunline sniper ktorego wczesniej uzywalem,ktory rowniez jest swietny

mocny na wezle,bardzo klarowny,nie zbiera syfu,w porownaniu do innych(a uzywalem ich sporo)w miare miekki,nie przebarwia sie,swietnie przenosi wszystko na reke

sufix wypada bardzo blado

p.s. jest rowniez wersja LTD ,ktorej nie testowalem ,ale kupil bym  w ciemno


Użytkownik didi edytował ten post 21 październik 2017 - 09:55

  • PiotrCz lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych