Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaka ładowarka?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
912 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 wrzesień 2011 - 20:34

Jak podłączyłeś go do tego prostownika w garażu i poszło sporo ponad 15 V , to mogłeś go usmażyć.
Maksymalne napięcie przy ładowaniu aku Gel i AGM to 14,7-14,9V.
Mówimy tutaj o pracy cyklicznej, tzn. takiej jak są one przez nas użytkowane (naładowanie na full-rozładowanie do 12,5V lub mniei - naładowanie na full-...). I nie sądze, że wcześniejsze odłączenie prostownika przy np. 14,4 V przedłuży żywot AKU. Nie będzie on do końca naładowany.
Te same akumulatory przy pracy buforowej (takiej jak w UPS-ach) powinny być ładowane max. do 13,5-13,8 V.

Bazuję na moich doświadczeniach i na instrukcjach/specyfikacjach akumulatorów i ładowarek.

#22 OFFLINE   anpart

anpart

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 2077 postów

Napisano 20 wrzesień 2011 - 16:38

Używam od 2 lat ładowarki do wózków inwalidzkich,zakupiłem ją w W-wie na ul.Kruczej,jest mała i szybko ładuje akumulator.Sprzedawca ją trochę przerobił,zamienił wtyczkę na krokodylki.
Symbol ładowarki Pb-230-12.

#23 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 14 listopad 2011 - 14:51

chyba wychodzi na to, ze nowy aku byl poprostu niesformatowany albo cos?

wczoraj plywalem na wlaczomym echu przez jakies 6-7h i napiecie na aku jest 12.16v wiec mz calkiem ok przy sporym poborze z echa (kolo .5/.6 ampera ZTCP). Za pierwszym razem po okolo 10h wlaczyl mi sie alarm 10v na baterii.

#24 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 14 listopad 2011 - 15:27

Używałem ładowarki
MEAN WELL PB-300 12V 20A - 12,5A (od 60ah w górę) koszt ok 320 zł

teraz mam MEAN WELL PB-360 12v z wiatraczkiem (od 80ah w górę) koszt ok 360 zł

Obie są świetne, zmieniłem modele tylko dlatego że poprzednią mi ukradli. Można podłączyć do tej ładowarki aku na długo i nic złego się nie stanie pod warunkiem że nie podłączy się aku ze zbyt małą pojemnością. Dla mnie to plus że nie trzeba pilnowac czasu ładowania tylko można ją wpiąć i iść spać.



#25 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 27 luty 2012 - 13:32

heh moglby mnie ktos oswiecic co ja robie zle?

Mam 597ci hd di combo (mac 0,6A pobor pradu wg producenta - zmierzony okolo 0,45max jaki widzialem z podswietlaniem, gps, nagrywaniem na sd i co tam jeszcze wymyslilem - przetwornik nad woda w powietrzu nei wiem czy to wplywa na pobor pradu).

bateria 10Ah dawala rady kiepsko (na 4tym czy 5tym wyjezdzie pod rzad nei dala rady nawet 5h ZTCP zanim dala 10v).
Kupilem baterie 12Ah (byla oryginalnie naladowana do 12.7v) na 1szym wyjezdzie wytrzymala 6h we wodzie + 5h na sucho i napiecie pokazalo 11.7 a to rozladowanie do okolo 20% pojemnosci i juz w zasadzie powinna byc ladowana nie?
Czy to znaczy, ze wszystkie bateire jakie kupilem (jeden sklep jest w dublinie z akumulatorami tego typu- baterie nowki sztuki) byly uszkodzone?
no bo na chlopski rozum przy poborze rzedu 450mA powinienem dostac lekko 20h z aku 12Ah a tymczasem dostalem ledwie polowe...

mam tez wielka baterie (nie ma na niej pojemnosci dostalem uzywana, ale jest 1/3 wieksza jak lezace obok siebie 12 i 7 Ah wiec obstawiam, ze ma z 25 Ah? chodzi juz na sucho z 10h i napiecie dalej 12.7

wie ktos czy pojemnosc baterii zmieni sie z czasem albo czy generalnie nie robie bledu w swoich zalozeniach?

#26 OFFLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 28 luty 2012 - 11:13

Witam,

Wracając do polecanych ładowarek używam ładowarki Ultipower 8A do aku 120 Ah. koszt ładowarki ok 260 zł.
Ładowarka elektroniczna również nie martwisz się o to kiedy odłączyć. ładowarkę można zostawić podłączoną podobno nawet na zimę. Gdy napięcie spadnie ładowarka sama doładuje (według specyfikacji sprzedawcy, sam nie próbowałem).

ładowarkę kupisz w necie (dystrybutor i serwis silników elektrycznych, Piotrków Trybunalski.

Pozdr,
Rower



#27 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 28 luty 2012 - 11:22

ta ładowarka jest trochę za słaba do 120ah.nie potrzebne ryzyko że niedoładuje czy coś podobnego.za tą kase co dałeś dostałbyś bardzo dobrą i polecaną ładowarkę est 516.

#28 OFFLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 28 luty 2012 - 11:40

Wiesz co jeszcze sprawdziłem w instrukcji. Ładowarka zalecana do Aku od 20 do 120 Ah. Także jest ok. Broń Boże, nie polemizuję z wyższością jednych ładowarek nad drugimi chciałem tylko napisać że mi się sprawdza. Cały zeszły sezon dawała radę.

#29 OFFLINE   Voldemort

Voldemort

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1304 postów
  • LokalizacjaMałopolska
  • Imię:Jacek

Napisano 28 luty 2012 - 12:44

Witam,

Wracając do polecanych ładowarek używam ładowarki Ultipower 8A do aku 120 Ah. koszt ładowarki ok 260 zł.
Ładowarka elektroniczna również nie martwisz się o to kiedy odłączyć. ładowarkę można zostawić podłączoną podobno nawet na zimę. Gdy napięcie spadnie ładowarka sama doładuje (według specyfikacji sprzedawcy, sam nie próbowałem).


Pozdr,
Rower


Używam tej samej ładowarki i jestem zadowolony :D
Akumulator Toyama Gel 90Ah

#30 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 luty 2012 - 18:03

Ciekawe czy po spłynięciu wieczorem i zapieciu tej ładowarki do AKU 120 AH rankiem będzie full.
Teoretycznie 8 A x 10 godzin to jest 80 AH.
A z reguły jest tak, że ładowarka nie osiąga swojej pełnej mocy.

U mnie EST 516 przy rozładowanej 120 AH daje na początku 12-13A zamiast znamionowych 15A a później w miarę ładowania spada.

Co nie zmienia faktu , że może to być dobra ładowarka.

#31 OFFLINE   Voldemort

Voldemort

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1304 postów
  • LokalizacjaMałopolska
  • Imię:Jacek

Napisano 28 luty 2012 - 19:41

Ciekawe czy po spłynięciu wieczorem i zapieciu tej ładowarki do AKU 120 AH rankiem będzie full.
Teoretycznie 8 A x 10 godzin to jest 80 AH.
A z reguły jest tak, że ładowarka nie osiąga swojej pełnej mocy.

U mnie EST 516 przy rozładowanej 120 AH daje na początku 12-13A zamiast znamionowych 15A a później w miarę ładowania spada.

Co nie zmienia faktu , że może to być dobra ładowarka.

Według mnie ta ładowarka nie da rady tak szybko naładować rozładowanego akumulatora 120Ah. Z praktyki rozładowany akumulator Toyama 90Ah do ~ 11V, ładuje ona na full w 12godzin. Natomiast wielkim jej plusem jest to, że jest niewielkich rozmiarów i jest stosunkowo lekka, co ma czasami znaczenie (w namiocie na polu namiotowym zajmuje mało miejsca :mellow: )

#32 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 28 luty 2012 - 21:57

miałem na myśli dokładnie to co napisał kolega [godski].nie mówię że ładowarka jest zła lecz teoretycznie producont w papierach napisze co mu się podoba i faktycznie naładuje twój aku ale praktycznie będzie chodziła na max obrotach i wydłuży się czas ładowania.

#33 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 luty 2012 - 11:10

O to wlasnie chodzi, ze raczej nie bedzie full.
EST516 ma potencjometr, ktorym mozna zwiekszyc prad(w granicach rozsadku). Chodzi o to, zeby utrzymac prad 10% pojemnosci przez jak najdluzszy okres.
W momencie, jak zalazy nam na czasie, przy mocniejszym transformatorze(15A) mozna (majac na wzgledzie szybsze zuzycie aku) wymuszac nieco wieksze prady niz owe 10%.

Ladowarka 8A nie bedzie duzo mniejsza ani lzejsza, a jezeli jeszzce nie posiada owego potencometru...

Przy rozladowanym aku musialem zjezdzac potencometrem na min a i tak prad bywal w poczatkowej fazie w okolicach tych 10%.
Jak elektrolit sie nieco nasycil, prad spadal i moglem nieco podkrecic potenjcometr w celu uzyskania wiekszego pradu.

W momencie trafo 8A i braku regulacji, moze sie zdarzyc ze na poczatku prad bedzie wiekszy niz mozliwosci urzadzenia, natomiast pozniej nie bedzie mozna go zwiakszyc.

Widzialem takich urzadzen juz sporo (nawet z wiekszym trafo) - ladowanie pradem 10A przez 05h, pozniej 1h - 5A, nastepnie 99h - 05A <_<

Gumo
p.s.podalem przyklad, natomiast nie wiem czy tak jest w urzadzeniu powyzej. Juz nie bede tego sprawdzal - wspomniany EST516 zupelnie mi wystarcza i wcale nie jest(jak dla mnie) duzy i ciezki.

#34 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 29 luty 2012 - 12:30

Jak podłączyłeś go do tego prostownika w garażu i poszło sporo ponad 15 V , to mogłeś go usmażyć.
Maksymalne napięcie przy ładowaniu aku Gel i AGM to 14,7-14,9V.
Mówimy tutaj o pracy cyklicznej, tzn. takiej jak są one przez nas użytkowane (naładowanie na full-rozładowanie do 12,5V lub mniei - naładowanie na full-...). I nie sądze, że wcześniejsze odłączenie prostownika przy np. 14,4 V przedłuży żywot AKU. Nie będzie on do końca naładowany.
Te same akumulatory przy pracy buforowej (takiej jak w UPS-ach) powinny być ładowane max. do 13,5-13,8 V.

Bazuję na moich doświadczeniach i na instrukcjach/specyfikacjach akumulatorów i ładowarek.



WLasnie testuje 2gi komplet akumulatorow (ten 10Ah zepsulem podlaczajac zarowke by go rozladowac i zapominajac o nim) teraz mam 12Ah+nieznany duzy kloc aka NDK

najpierw testowalem 12 oraz NDK w stanie jakie je dostalem (echo pokazywalo 12.7V i wyniki 12 byly takie sobie (11h) - NDK mnie zastrzelil praca przez 31h+ i napieciem ciagle 12.2v wiec pewnie byly szanse by do 40 dociagnal a to by dalo wystarcxajaco wiatru nawet na dlugi letni weekend caly dzien na wodzie (bo tam gdzie lowie w nocy nie wolno).
Teraz po naladowaniu (ta sama ladowarka co poprzednio) 12 ma 14.8V (sic!) co powinno przedluzyc jej zycie o tyle o ile bym sie spodziewal a NDK 13.2 to chyba by tydzien bez przerwy chodzil - chyba go zamocuje na stale na lodzi

#35 OFFLINE   Kajtelek2

Kajtelek2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1334 postów
  • LokalizacjaAluminiowe Miasto

Napisano 10 marzec 2012 - 12:07

Witam.Mam akumulator żelowy 12V 100ah i potrzebna mi ładowarka do niego czy ta ładowarka http://allegro.pl/ladowarka-akumulatorow-zelowych-12v-2-90ah -auto-fv-i2187691940.html naładuje go i w jakim czasie?Będzie dobra ,czy naładuje do 100%?

#36 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 marzec 2012 - 14:40

W 30 albo 40 godzin naładujesz do pełna. Ale może to być mało.
Kolego, nie ma co oszczędzać. Kup sobie polecaną przez kolegów EST-516 i będziesz miał spokój na lata. 10 -12 godzin i aku naładowany 100%

#37 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 10 marzec 2012 - 16:02

taka ładowarka może jet dobra do ładowania akumulatorka sondy.chłopie daj sobie spokój i poszukaj konkretnej ładowarki 12-15A.

#38 OFFLINE   manonegra13

manonegra13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 411 postów
  • LokalizacjaHiszpania

Napisano 11 marzec 2012 - 12:16

Do ładowania akumulatora żel 90Ah posiadam ładowarkę STCL http://www.sonarsklep.pl/ladowarka-do-akumulatorow-zelowych- agm-kwasowych-46812a-12v-p-234.html ładuję nią nie cały rok , jak dla mnie jest ok po naładowaniu przechodzi w stan podtrzymania , ładowarka ma wbudowany wentylator zapobiegający przegrzaniu.
Do ładowania akumulatora echa 12Ah używam ładowarki impulsowej z balanserem IMAX B6 http://abc-rc.pl/p/7/3101/ladowarka-cyfrowa-z-balanserem-ima x-b6-zlacza-tamiya-ladowarki-i-osprzet.html ładowarka ładuje natężeniem od 0,1-5A Ładowanie LiIon LiPo i LiFe Ładowanie Ni-Cd i Ni-MH .Ja osobiście używam ją do ładowania żelówki od echa , akumulatorków paluszków do aparatu , jak dla mnie jest Ok ;)

#39 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 14 marzec 2012 - 21:23

Dorzucę i ja swoją opinię.
Jakieś 5 lat temu kupiłem sobie ładowarkę Multi XS 7000 firmy CTEK.
Ładowałem różne akumulatory od żelowych 7Ah z UPSów do samochodowych 200Ah. Dla mnie idealny produkt.
Tu możecie sobie poczytać http://www.sklepcent...entra/ctek.html
tu macie test który po latach potwierdził mój wybór.
http://www.auto-swia...do-akumulatorow



#40 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 marzec 2012 - 21:45

Wszystko dobrze, tylko taka 10A a to jest minimum dla w miarę szybkiego naładowania aku 100 i więcej Ah kosztuje ponad 5 stówek.
Mojej EST uzywam już grubo ponad 5 lat i prąd max 15A i za 3 stówki dla mnie to ideał.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych