Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Serwisujemy kołowrotek - krok po kroku

kołowrotek serwis

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
637 odpowiedzi w tym temacie

#601 OFFLINE   Catrol

Catrol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 602 postów
  • LokalizacjaJanów / Mińsk Maz.
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Jot.

Napisano 19 październik 2018 - 21:24

A może smar spadł na oś szpuli, zaciągnęło we wnętrze pinion'a...?



#602 OFFLINE   morrum

morrum

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • LokalizacjaPustynia Kujawska
  • Imię:Michał

Napisano 20 październik 2018 - 11:10

Tego nie wiem, rozkręcałem tylko tyle żeby wymienić sprężynkę kabłąka.
W wolnej chwili (nie mam pojęcia kiedy owa nastąpi) postaram się zajrzeć mu w bebechy.
Cieszy mnie że wskazujecie na problem ze smarem a nie np. łożyskiem.

W małej Daiwie crosfire, którą odkupiłem od kolegi który wygrał ją w zawodach, miałem ze smarem większy przebój.
Kupiłem z myślą o zimie i blaszce podlodowej. Kręciła miodzio, ale w domu. Na lodzie okazało się, że kręcić się nie da wcale :P

#603 OFFLINE   robert3.s

robert3.s

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 54 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Robert

Napisano 21 październik 2018 - 10:23

Dzięki, super temat.



#604 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 12 listopad 2018 - 20:11

Testowałem kilka smarowideł ,od tanich po droższe , skonczyłem na Pennie. tydzien temu postanowiłem przesmarować rozcienczonego mobilitha z olejem 15W-40 nie na gesto i nie na wode a w sam raz , przesmarowałem jeden młynek , pracojac przez tydzien zadnej zmiany po za tym ze mlynek miekko i sam sie kreci :) jak długo nie wiem ale pomysł odpaliłem po tym jak mobilita 1 raz rozrobiłem z tym wlasnie olejem i przesmarowałem suwaki na bramie garazowej i wjazdowej , płynnnosc pracy w porownaniu ze smarami wczesniejszego uzytku po dlugim okresie tak mnie zadowolila ze sklonilo mnie to do przesmarowania mlynka puki co mega na plus.


  • doktorek lubi to

#605 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 12 listopad 2018 - 23:17

Tego nie wiem, rozkręcałem tylko tyle żeby wymienić sprężynkę kabłąka.
W wolnej chwili (nie mam pojęcia kiedy owa nastąpi) postaram się zajrzeć mu w bebechy.
Cieszy mnie że wskazujecie na problem ze smarem a nie np. łożyskiem.

W małej Daiwie crosfire, którą odkupiłem od kolegi który wygrał ją w zawodach, miałem ze smarem większy przebój.
Kupiłem z myślą o zimie i blaszce podlodowej. Kręciła miodzio, ale w domu. Na lodzie okazało się, że kręcić się nie da wcale :P

Tę Crosfire wyczyść dokładnie z fabrycznego smaru i oliwki. Dobrze byłoby też dostać się do oporówki i ją wyczyścić i wysuszyć. Nie czekaj na mróz i lód, bo może nie będzie ;) , tylko włóż na chwilę do zamrażarki i sprawdź jak będzie chodzić na sucho. Jeśli wszystko będzie grało, to symboliczne przesmarowanie przekładni i równie symboliczna ilość oliwki wewnątrz pioniona. Przy podlodówce kołowrotek za dużo nie pracuje, więc nie ma potrzeby przesadzać ze smarowaniem.



#606 OFFLINE   fish28

fish28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2672 postów
  • Imię:Darek

Napisano 21 styczeń 2019 - 21:54

Może ktoś będzie chciał sobie przez zimę zbudować własną stellę, choć dizajnersko podobny trochę do exista 😄
Z niecierpliwością czekam na końcowy produkt.


Użytkownik fish28 edytował ten post 21 styczeń 2019 - 21:54

  • Mateo1989 lubi to

#607 OFFLINE   fish28

fish28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2672 postów
  • Imię:Darek

Napisano 27 styczeń 2019 - 20:11

Część druga


#608 OFFLINE   fladra

fladra

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 107 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Bartosz

Napisano 27 styczeń 2019 - 20:55

Koledzy mam pytanie. Sporo poczytałem i zanim wziąłem się za swoje lepsze kołowrotki rozebrałem dwa stare które używam raz do roku przy gruntówce. Były to kołowrotki z tylnymi hamulcami proste konstrukcje
. Operacje przeszły dosyć sprawnie, ale jest jedno ale. Obydwa terkoczą czyli jak kręcę jest lekka tarka. Co jest przyczyną? Zauważyłem, że jak docisne korbke do obudowy to jest lepiej. W obydwu jest identycznie tak jakby wytworzył się luz na trybach. Dziękuję za każdą podpowiedź.

#609 OFFLINE   RedJin

RedJin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 423 postów
  • Lokalizacja07-300 Bug, Narew
  • Imię:Piotr

Napisano 28 styczeń 2019 - 09:57

Panowie pytanie. Znajomy mi dał do przejrzenia kołowrotek Okuma Epix Pro, bo coś "dziwnie chodzi"...osiem lat nie serwisowany... Po zdjęciu szpuli i kręceniu rzuca nim jak wszą na grzebieniu, ale rotor nie ma luzu. Tu nie wiem czy dobrze opiszę. luz jest jest na osi główniej (tej co szpula na niej siedzi) w każdą możliwą stronę. I w poziomie w każdym kierunku i góra dół. Az się boję go otwierać. Któreś łożysko mogło się wysypać i luz jest czy to już raczej szrot będzie?

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

#610 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 28 styczeń 2019 - 12:23

Koledzy mam pytanie. Sporo poczytałem i zanim wziąłem się za swoje lepsze kołowrotki rozebrałem dwa stare które używam raz do roku przy gruntówce. Były to kołowrotki z tylnymi hamulcami proste konstrukcje
. Operacje przeszły dosyć sprawnie, ale jest jedno ale. Obydwa terkoczą czyli jak kręcę jest lekka tarka. Co jest przyczyną? Zauważyłem, że jak docisne korbke do obudowy to jest lepiej. W obydwu jest identycznie tak jakby wytworzył się luz na trybach. Dziękuję za każdą podpowiedź.

Coś źle złożyłeś i zrobił się luz na kole napędowym(za bardzo odstaje) może zamieniłeś łożyska(tulejki), źle dałeś podkładkę jeśli takowe były lub w ogóle nie dałeś. Może to jest dźwięk źle złożonej zapadki obrotów wstecznych? Czasami tulejki maja takie "wąsy" by się nie obracały w czasie pracy, może nie weszły w otworki, ale wtedy by i obudowa dobrze nie doszła?



#611 OFFLINE   RedJin

RedJin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 423 postów
  • Lokalizacja07-300 Bug, Narew
  • Imię:Piotr

Napisano 28 styczeń 2019 - 13:24

.

Użytkownik RedJin edytował ten post 28 styczeń 2019 - 13:25


#612 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 31 styczeń 2019 - 12:58

Jak jest możliwość, zmniejsz luz na przekładni.

#613 OFFLINE   Kadi

Kadi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 159 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Kadi

Napisano 02 luty 2019 - 18:00

A może mi ktoś powiedzieć jakimi smarami są owe "smary dedykowane" do kołowrotków? Taki Shimano, Penn czy Ardent? Litowe, molibidenowe, silikonowe? W grafit wątpię... Nigdzie nie mogę znaleźć kart charakterystyk na te smary. Gdzie np. do smarów CX 80 są dostępne w necie w kilka sekund.



#614 OFFLINE   fish28

fish28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2672 postów
  • Imię:Darek

Napisano 03 luty 2019 - 20:43

Cześć trzecia



#615 OFFLINE   salmon1977

salmon1977

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1561 postów
  • LokalizacjaIńsko-STARGARD
  • Imię:GrzehU

Napisano 04 kwiecień 2019 - 08:13

Czy szumiące łożysko oporowe w biomasterze 400fb mogę przeczyścić(przesmarować) oliwką ?w starych shimano na oporówce było 'no oil'.Pytam abym nie miał problemu z przepuszczaniem.

Użytkownik salmon1977 edytował ten post 04 kwiecień 2019 - 08:14


#616 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1779 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 04 kwiecień 2019 - 14:28

Jeśli szumi to możesz troszkę dać. Jeśli mocno wyeksploatowane to co najwyżej zacznie puszczać wtedy umyjesz i będziesz miał szumiące łożysko, jeśli mocno będzie Ci przeszkadzać to wymienisz na nowe.


  • salmon1977 lubi to

#617 OFFLINE   Kadi

Kadi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 159 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Kadi

Napisano 04 kwiecień 2019 - 14:29

Wyczyść, kropnij oliwki i wsadz go do lodówki na jakieś 5*C wyjmij i zobacz czy puszcza. Przy minusowych temperaturach (od minus 10-15) puszczają wszystkie. Przy 5* przynajmniej u mnie trzymają wszystkie kołowrotki z kapniętą kropelką.


Użytkownik Kadi edytował ten post 04 kwiecień 2019 - 14:29

  • salmon1977 lubi to

#618 OFFLINE   Kadi

Kadi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 159 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Kadi

Napisano 15 kwiecień 2019 - 17:27

Mam problem z kołowrotkiem Mikado Abrams fd 2010.

Złapał nieszczęsny luz pinion-ośka.

Przy obrotówce nr 2 w średnim nurcie stuka jak kałasznikow :D Przy woblerkach do 3g czy gumach do 5g zjawisko nie występuje. Wystarczy obrotówka 6g i zaczyna się jazda.

Kołowrotek ma już swoje lata, ale inne luzy nie występują. Ośka nie ma prowadnic jak np. Daiwy jest tylko jedno zabezpieczenie, taka przykręcana blaszka i da się ruszać ośką na prawo i lewo co powoduje stuki podczas pracy kołowrotka pod obciążeniem.

Czy ktoś wynalazł jakiś magiczny sposób na taki luz? Ewentualnie czy da się gdzieś kupić ośkę o średnicy 4,1mm co by ciaśniej siedziała w pinionie?



#619 OFFLINE   Przemek_M

Przemek_M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 199 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 15 kwiecień 2019 - 17:54

Kadi, jesli dobrze zrozumialem to blaszka ta ustala oś, moze zamiast nadwymiarowej osi dorobić nową blaszkę z otworem?

#620 OFFLINE   Kadi

Kadi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 159 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Kadi

Napisano 15 kwiecień 2019 - 19:25

Kadi, jesli dobrze zrozumialem to blaszka ta ustala oś, moze zamiast nadwymiarowej osi dorobić nową blaszkę z otworem?

Tak ta blaszka i blokuje ona oś w jednej płaszczyźnie aby nie ruszała się w kierunkach boków kołowrotka ale druga płaszczyzna jest na luźno. Kołowrotek 2 sezony chodził prawie na sucho bo dopiero w tym roku go rozkręciłem i dałem smaru. Ośka pewnie, pinion i ta oporowa blaszka zapewne dostały po dupie bo powstał ten luz. Przekładnia w stanie bardzo dobrym i łożyska też zdrowe łącznie z oporówką.

Mówisz dorobić blaszkę w sensie żeby były dwie? Jest to jakiś pomysł tylko nie wiem czy będzie tam tyle miejsca żeby ją gdzieś przykręcić.







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: kołowrotek, serwis

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych