Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Przewożenie pontonu na dachu kombi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
74 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   PiotrekF

PiotrekF

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 273 postów

Napisano 13 kwiecień 2015 - 18:01

Witam wszystkich w końcu udało nam się z kumplem kupić ponton oraz resztę gratów. Ponton to ET Marine Sport 380 podłoga alu,  już po pierwszych testach na wodzie i jesteśmy niesamowicie zadowoleni, z Yamahą 9.9 pływa się naprawdę fajnie....... Jednak do sedna, chodzi mi o transport pontonu. Czytałem gdzieś na forum, że bez problemu można go przewozić na dachu samochodu. Niedługo będę miał okazję odkupić za grosze od brata pasata b4 kombi. Zastanawiam się jak jeździ się z takim kolosem na dachu i czy jest to bezpieczne i dozwolone. Czy ktoś z kolegów przewozi ponton o długości 380 i może coś powiedzieć w temacie.... :)  Pierwsza przymiarka za nami  zauważyłem, że ponton jest szerszy od relingów i koniecznie trzeba zamontować jakieś belki poprzeczne typu bagażnik do relingów lub stelaż z kątownika zamkniętego.  :) Pływadło można by przypiąć pasami transportowymi przez dach, myślę że 3 porządne pasy z atestem dałyby radę. Jednak czy można wozić takie gabaryty na dachu ? jak jest ze służbami, czy mają jakiekolwiek zastrzeżenia do takich patentów ?  jak z bezpieczeństwem powiedzmy przy mijaniu z ciężarówką chodzi mi o podmuchy powietrza i ogólne bezpieczeństwo jazdy do 100km/h.

 

Niestety nie mam jeszcze ani pasów ani stelaża żeby się przekonać, dodam że włożenie go na dach nie stanowi dla nas żadnego problemu i byłoby to bardzo komfortowe gdybyśmy nie musieli rozkładać go za każdym razem. Przyczepka niestety niestety odpada, dlatego z szukam innej alternatywy   :)

 

Poniżej ponton w całej okazałości :)

 

2dj4dnk.jpg

 

313m9md.jpg


Użytkownik PiotrekF edytował ten post 13 kwiecień 2015 - 18:27


#2 OFFLINE   saw70

saw70

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • LokalizacjaJeziorsko wędkarskie El Dorado
  • Imię:Tomek

Napisano 13 kwiecień 2015 - 18:58

Identyczny ponton przewoziłem na dachu i bez problemu się jedzie, trzeba tylko linką przymocować przód pontonu do jakiegoś miejsca z przodu auta i pasami dookoła przez drzwi. Jeśli ten passat ma służyć na ryby, to zamontuj sobie ucho do mocowania linki z przodu maski, ja przewoziłem infiniti fx, trochę śmiesznie wyglądało ale dawałem radę i samemu można zapakować ponton na auto.



#3 OFFLINE   spy

spy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1309 postów

Napisano 13 kwiecień 2015 - 19:15

Ponton załaduj odwrotnie.



#4 OFFLINE   crizz100

crizz100

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1214 postów
  • Lokalizacjamultikonto (@esoxx87, @Marcisio1, @esexlucius)

Napisano 13 kwiecień 2015 - 19:16

Wydaje mi sie ze ponton nie moze wystawac poza obrys samochodu tzn konkretniej za światła. Wiec tu moze byc problem ze sluzbami jak sie przyczepią

#5 OFFLINE   spy

spy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1309 postów

Napisano 13 kwiecień 2015 - 19:19

Tak


Użytkownik spy edytował ten post 01 czerwiec 2015 - 18:46


#6 OFFLINE   PiotrekF

PiotrekF

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 273 postów

Napisano 13 kwiecień 2015 - 19:40

Tylko jak z oporami powietrza jak ponton załaduje odwrotnie kilem do dołu, powietrze będzie szło po masce i pod ponton  :) dziób nie wystaje jakoś znacząco,  jeżeli położy się kilem do góry. Jedynie tył, ale w niczym to nie przeszkadza, przynajmniej tak mi się wdaje. Myślę, że jakbym złapał  pasem przy końcu podsufitki praktycznie na początku przedniej szyby  to byłoby ok z dziobem. Trasy jakie chciałbym pokonywać to ok 100 km w jedną stronę  :)


Użytkownik PiotrekF edytował ten post 13 kwiecień 2015 - 19:43


#7 OFFLINE   spy

spy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1309 postów

Napisano 13 kwiecień 2015 - 19:56

Dymaliśmy po 600 w jedną stronę i było ok, ja wróciłem ponton "po bożemu" i nie ma różnicy, no może poza tym że policja często zatrzymuje na dmuchane.



#8 OFFLINE   PiotrekF

PiotrekF

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 273 postów

Napisano 13 kwiecień 2015 - 20:05

hehe no nic dziwnego że Panowie mają wątpliwości co do trzeźwego myślenia, bo wygląda to dość widowiskowo prawie 4 metrowa łajba na dachu :) zresztą nieważne byleby działało :D Passat będzie typowym wołem roboczym tylko i wyłącznie do wypraw wędkarskich, także nie przejmuję się skutkami ubocznymi takiego wożenia :) Najważniejszy warunek to bezpieczeństwo zarówno pasażerów jak i pontonu 


Użytkownik PiotrekF edytował ten post 13 kwiecień 2015 - 20:07


#9 OFFLINE   darogryf

darogryf

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 258 postów
  • LokalizacjaGryfino

Napisano 13 kwiecień 2015 - 20:19

Aby przewozić zgodnie z przepisami jakiekolwiek towary na dachu samochodu nie wystarczy mieć relingi. Należy mieć bagażnik. Jak trafisz na służbistę to wpisowe zapłacisz. Ale każdy sam decyduje.


  • delux64 lubi to

#10 OFFLINE   PiotrekF

PiotrekF

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 273 postów

Napisano 13 kwiecień 2015 - 20:35

czytam przepisy...... szczególnie do mojego zapytania odnosi się Art. 61 http://www.gddkia.go...-ruchu-drogowymi jakoś nie znalazłem że tak powiem haka na ten pomysł.... wygląda jakby było ok ... jeżeli oczywiście ładunek  jest odpowiednio zabezpieczony pasami , to nie stwarzam żadnego zagrożenia i mieszczę się w wymogach   :)  :)


Użytkownik PiotrekF edytował ten post 13 kwiecień 2015 - 20:35

  • delux64 lubi to

#11 OFFLINE   markir

markir

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 259 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:K.

Napisano 13 kwiecień 2015 - 20:55

Jeśli bagażnik dachowy to z odpowiednią homologacją (dopuszczalna masa i prędkość). Ten ponton sporo waży, gabaryt tesz ma słuszny.


  • kedar lubi to

#12 OFFLINE   piernik

piernik

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 330 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 13 kwiecień 2015 - 21:01

Ponton wazy przeszło 80 kg ( obciążenie statyczne) , poszukaj belki do relingów , które to wytrzymają .



#13 OFFLINE   PiotrekF

PiotrekF

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 273 postów

Napisano 13 kwiecień 2015 - 21:10

szukam info w necie i widzę, że nawet taki patent w gazecie opisywali https://www.facebook...=message_bubbleo dziwo nawet większa jednostka bo  390 ...... na zdjęciu kilem do dołu  :)



#14 OFFLINE   mdziam_78

mdziam_78

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1713 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Napisano 13 kwiecień 2015 - 21:19

Ale jaja...
Miałem Mondeo kombi z fabrycznymi relingami, w instrukcji stało, że maks obciążenie to 70kg. Jeżeli masz takiego pryszcza to faktycznie można ponton ładować, ale jak masz cokolwiek lepszego to trochę szkoda.

#15 OFFLINE   Zack

Zack

    Forumowicz

  • Twórcy
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaTorun

Napisano 14 kwiecień 2015 - 10:45

Witam wszystkich w końcu udało nam się z kumplem kupić ponton oraz resztę gratów. Ponton to ET Marine Sport 380 podłoga alu,  już po pierwszych testach na wodzie i jesteśmy niesamowicie zadowoleni, z Yamahą 9.9 pływa się naprawdę fajnie....... Jednak do sedna, chodzi mi o transport pontonu. Czytałem gdzieś na forum, że bez problemu można go przewozić na dachu samochodu. Niedługo będę miał okazję odkupić za grosze od brata pasata b4 kombi. Zastanawiam się jak jeździ się z takim kolosem na dachu i czy jest to bezpieczne i dozwolone. Czy ktoś z kolegów przewozi ponton o długości 380 i może coś powiedzieć w temacie.... :)  Pierwsza przymiarka za nami  zauważyłem, że ponton jest szerszy od relingów i koniecznie trzeba zamontować jakieś belki poprzeczne typu bagażnik do relingów lub stelaż z kątownika zamkniętego.  :) Pływadło można by przypiąć pasami transportowymi przez dach, myślę że 3 porządne pasy z atestem dałyby radę. Jednak czy można wozić takie gabaryty na dachu ? jak jest ze służbami, czy mają jakiekolwiek zastrzeżenia do takich patentów ?  jak z bezpieczeństwem powiedzmy przy mijaniu z ciężarówką chodzi mi o podmuchy powietrza i ogólne bezpieczeństwo jazdy do 100km/h.

 

Niestety nie mam jeszcze ani pasów ani stelaża żeby się przekonać, dodam że włożenie go na dach nie stanowi dla nas żadnego problemu i byłoby to bardzo komfortowe gdybyśmy nie musieli rozkładać go za każdym razem. Przyczepka niestety niestety odpada, dlatego z szukam innej alternatywy   :)

 

Poniżej ponton w całej okazałości :)

 

2dj4dnk.jpg

 

313m9md.jpg

 

Witam, jeżeli chcesz transportować ponton na dachu dobrze jest zabezpieczyć miejsca gdzie stykają się profile łączące podłogę pontonu z dnem pontonu, niby dach auta gładki ale lubi się  przecierać dno pontonu w tych miejscach, od zewnątrz przyklejasz  na profile po 2-3 warstwy power tape, i jest zabezpieczone ,dobrze jest zmoczyć dach auta przed włożeniem pontonu również sprzyja to trwałości dna.pzdr



#16 OFFLINE   PiotrekF

PiotrekF

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 273 postów

Napisano 14 kwiecień 2015 - 14:38

O jakich profilach dokładnie mówisz... chodzi o te służące do usztywnienia podłogi ? Aluminium na nich jest bardzo gładkie :)  



#17 OFFLINE   Vodzu

Vodzu

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 33 postów
  • LokalizacjaSandomierz
  • Imię:Emil

Napisano 14 kwiecień 2015 - 23:22

Witam, jeżeli chcesz transportować ponton na dachu dobrze jest zabezpieczyć miejsca gdzie stykają się profile łączące podłogę pontonu z dnem pontonu, niby dach auta gładki ale lubi się  przecierać dno pontonu w tych miejscach, od zewnątrz przyklejasz  na profile po 2-3 warstwy power tape, i jest zabezpieczone ,dobrze jest zmoczyć dach auta przed włożeniem pontonu również sprzyja to trwałości dna.pzdr

Jeżeli przewozi ponton dnem do dołu wystarczy nie spuszczać do końca powietrza z kila.


Użytkownik Vodzu edytował ten post 14 kwiecień 2015 - 23:26


#18 OFFLINE   PiotrekF

PiotrekF

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 273 postów

Napisano 16 kwiecień 2015 - 11:54

Panowie a jakich pasów używacie do przymocowania pontonu :) Transportowych z klamrą ? oraz jak je rozmieszczacie  


Użytkownik PiotrekF edytował ten post 16 kwiecień 2015 - 11:55


#19 OFFLINE   thug

thug

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1118 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 kwiecień 2015 - 14:28

Zwykłe transportowe o szerokości 5cm. Zamówione na wymiar. Spinam dwoma, naciągam klamry i nic nie ma prawa się ruszyć.

Teraz robię to samo z łódką :)


Użytkownik thug edytował ten post 16 kwiecień 2015 - 14:30


#20 OFFLINE   lokoko83

lokoko83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 522 postów

Napisano 17 kwiecień 2015 - 17:41

W lidlu  były i nie wiem czy jeszcze nie są, dł. na 5 m za 12 pln






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych