Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Zastosowanie niefabrycznych łozysk w kolowrotku

łożyska tuning naprawa kołowrotek

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
52 odpowiedzi w tym temacie

#1 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 10 styczeń 2010 - 00:56

Witam,

Nosze sie zamiarem wymiany lozysk w posiadanym przeze mnie kolowrotku staloszpulowym.
Wiem, ze koledzy od multikow maja temat dobrze rozpracowany, natomiast jak dotad mi nigdy nie trafilo sie takie zadanie.

Dotychczas w kolowrotku zastosowane byly otwarte z jednej strony lozyska opisywane jako ARB.
Cena tych elementow w serwisie producenta kompletnie wyklucza ich zakup (28 usd za sztuke). Chcialbym wymienic 1 lozysko bedace podpora korbki i to podpierajace kosz.

Wpadlem na pomysl zakupu lozysk na rynku,lozysk o pasujacych wymiarach.
Stosowal ktos tego typu rozwiazania w staloszpulowcach ?

Bede wdzieczny za wszelkie komentarze i ewentualne informacje gdzie najlepiej kupic takie lozyska.


Guzu



#2 ONLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 10 styczeń 2010 - 01:02

bez problemu wymieniałem łozyska w kolowrotku Tica Libra,kupione w hurtowni z łozyskami,zapłaciłem chyba 11zł za szt i smigało wszystko ok.jesli jest to jedno łozycho to nieodczujesz róznicy w pracy ,inaczej by było gdyby były to wszystkie,napewno niższej klasy łożyska nie bedą tak wysmienite no ale tańsze

#3 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 10 styczeń 2010 - 01:05

A uwazasz ze te ARB to taki cud ?
Z tego jak slysze jak chodza - kolowrotek w chwili obecnej przypomina zbior luznych elementow :D, to raczej spodziewam sie poprawy po wymianie tych dwoch, o ktorych pisalem.
To znajdujace sie po drugiej stronie korbki ma troche inny rozmiar...
Znasz moze jakas strone www z oferta rozmiarow i typow, by wiedziec na co wogole mozna liczyc ?

Najgorsze ze wszystkich jest to w rolce kablaka :(
Ale tu chyba bede musial kupic w serwisie :(

Guzu

#4 ONLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 10 styczeń 2010 - 01:15

w shimaniakach np TP4000FA były ok te ARB,

a co do łozysk to poprostu poszedłem ze starymi i dopasowałem było to w płocku,w necie niestety nie znam namiarów,

ja wymieniałem tylko jedno i te raczej w TICE były podobnej klasy, do tych co kupiłem.

Nowe nizszej klasy napewno bedzie lepsze niż wyekploatowane nawet wyższej.domniemam ,że już sa wyekploatowane 8)skoro o wumianie mowa.
plus tych zakrytych to praktycznie niełapanie syfu.

trzeba zrobić spis i do najbizszego sklepu lub myknąć ze starymi
dopasuja Ci.


#5 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 10 styczeń 2010 - 01:22

No wlasnie juz zmierzylem je, rownoczesnie rozejrzalem sie po necie i widze ze spory wybor maja.
Moze nawet trafie pasujace do rolki kablaka...za ten element po numerze wg schematu krzycza 38 usd w serwisie ! :mellow:

Nie chce podawac o jaki model chodzi, bo temat wart potraktowania jak najbardziej ogolnego.

A nie, ze za tydzien ktos przeczyta i zalozy temat : lozysko do caldii, a za 2 tyg bedzie lozysko do Stradica... :D

Guzu

#6 OFFLINE   Bury knives

Bury knives

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Lokalizacjahttps://www.facebook.com/buryknives

Napisano 10 styczeń 2010 - 07:15

te łożyska sa naprawde swietne wszyscy moi znajomi tuningowali nimi stradiki te starsze modele i swietnie sie spisuja


http://www.albeco.com.pl/?i=magazyn&symbol=&nazwa=&a mp;sr_wewn=6&sr_zewn=13&szerokosc=4&nazwa_symbol =on

#7 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 10 styczeń 2010 - 10:09

W dużym sklepie z łożyskami kupisz prawdopodobnie wszystkie łożyska, jakie będą Ci potrzebne. Również te zastosowane w rolce kabłąka. I chyba nieco taniej niż 28 USD :unsure:
Pozdrawiam :D

#8 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 10 styczeń 2010 - 11:51

Witam,

Dziekuje za informacje.

Jak juz wymienie , pochwale sie jak to wyszlo.


Guzu

#9 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 12 styczeń 2010 - 06:11

@Guzu
Google wpisz albeco, szukaj katalogu łożysk.Ja używam od nich do shimaniaków i nie narzekam.
Powinno coś być chociasz ostatnio podałem gościowi i nie dobrał rozmiaru.Mają łożska firmy bodajże ezo.

#10 OFFLINE   elpojo

elpojo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 874 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 12 styczeń 2010 - 08:54

Z powodzeniem wymieniałem tuleje na łożyska w Shimańcu, w Ryobi podmieniałem szumiące łożyska na nowe, wszystko śmigało aż miło B) Uzywałem wyłącznie japońskie łożyska nierdzewne...
http://www.ardamet.p...?o=lozyska&p=10

#11 OFFLINE   Damian111oneeleven

Damian111oneeleven

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 338 postów

Napisano 19 styczeń 2010 - 12:01

Z powodzeniem wymieniałem tuleje na łożyska w Shimańcu, w Ryobi podmieniałem szumiące łożyska na nowe, wszystko śmigało aż miło B) Uzywałem wyłącznie japońskie łożyska nierdzewne...
http://www.ardamet.p...?o=lozyska&p=10

i gdzie kupowałeś te łożyska i w jakiej cenie ? zwykłe kryte łożyska 4zł, i ponoć nierdzewne i opisane że do kołowrotków shimano to cena dość wysoka 25zł :o (oryginalne S-ARB to to na pewno nie jest, więc niewiem czy jest warte tej ceny, opłacalna cena hybrydowych ceramicznych to ok 10$/28pln) tu zaś łożyska ze stali nierdzewnej za 5.80zł(choć z opisu może wynikać że tylko osłony są nierdzewne) http://www.sklep.rcracing.pl/product_info.php?cPath=118_175_ 320&products_id=6879

co do łożysk shimano ARB i daiwa CRBB są to nierdzewne łożyska, niby troszkę wytrzymalsze. są jeszcze ceramiczne(trochę za drogie) lub ceramiczne hybrydowe(kulki ceramiczne reszta ze stal inierdzewnej) i te są najbardziej oplacalne cenowo.
jednak do łowienia w słodkiej wodzie wystarczą porządne łożyska kryte ze stali nierdzewnej, i proszę o propozycje gdzie i jakie łożyska kupujecie/ warto kupić.

tu jest fajny artykuł o konserwacji Biomastera 5000 (2007)i wymianie zużytych łożysk/plastikowych tulejek. http://www.fishingka...ic.php?t=137978 ultegra, stradic, twinpower(2005-2007) jest podobnej budowy jednak nie we wszystkich da się wymienić tulejki na łożyska.
np. na podparciu wałka posuwu szpuli(nie wiem czy jest to kwestia rozmiaru kołowrotka, może ktoś ma jakieś dowiadczenia w tej materii) w rozmiarze 5000 można wsadzić dwa niewielkie łożyska(rozmiar bliżej nieznany), nie jestem pewnien czy w 2500 jest tam na nie miejsce. kolejne to na wałku pędnym rotora jest jedno łożysko u góry, w tym Biomasterze jest jeszcze drugie podpierające spód tego wałka.
podstawowa sprawa to z prawej strony na podparciu korby 7x11x3 tuleja w Uletegrze i Techniumie.
pozdrawiam

ps. patrząc na tego TP http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&th=12007&am p;am p;am p;am p;am p;am p;start=0&
o ile dobrze widzę w rozmiarze 2500 nie ma miejsca/tulei pod wałkiem pędnym jak w 5000. ale co do tych dwóch małych na podparciu ślimakowego wałka posuwu tu już nie jestem pewien(co najmniej jedna tuleja tam jest do wymiany).

#12 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 09 luty 2010 - 18:12

Odswiezam temat.

Troche dluzej niz sie spodziewalem trwala dostawa lozysk.
Niemniej jednak dotarly...i efekt jest bardziej niz zadawalajacy.
Wiadomo, iz odnosnie trwalosci zastosowanego rozwiazania bede mogl sie wypowiedziec najwczesniej na koniec sezonu 2010.

Oczywiscie, nie omieszkam podzielic sie ta informacja :D


Guzu

#13 OFFLINE   tpe

tpe

    www.basshunting.blogspot.ie

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • LokalizacjaIre
  • Imię:Tomek

Napisano 09 luty 2010 - 18:38

Mnie też udało się wymienić ostatnio łożysko w rolce kabłąka. Cała historia została opisana w tym wątku:
http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&th=12320&am p;start=0&

#14 OFFLINE   witek

witek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 960 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 luty 2010 - 10:30

W Ardamedzie kupowałem łożysko do rolki kabłąka w Ryobi Applause 8000, kosztowało 30 zł. Fabryczne wytrzymało jeden wyjazd do Norwegii, wymienione śmiga już 3 rok i jest ok.


#15 OFFLINE   Damian111oneeleven

Damian111oneeleven

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 338 postów

Napisano 12 luty 2010 - 15:31

właśnie dziś rozbierałem Ultegre w rozmiarze 2500(dokładnie model 2000S), istnieje możliwość wymiany jednej tulei z prawej strony podparcia korby i jednej wspierającej od spodu wałek oscylacji szpuli(w modelach pow. 5000 są jeszcze dwa miejsca).
zastosowane łożyska to nierdzewne kryte ABEC3 o odpowiednich wymiarach, wchodziły bardzo ciężko, czyli dobrze spasowane - na oko już widać że bardzo ładnie usztywniły mechanizm i kręci płynniej, można powiedzieć upgrade do Biomastera

#16 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 12 luty 2010 - 15:50

Ciekawe rozwiazanie Damian.

Na pewno to droga w slusznym kierunku :D

Daj znac, jak bedzie mozliwosc sprawdzic jak to kreci za czas jakis.


Guzu

#17 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14823 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 26 marzec 2011 - 15:56

:D

#18 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 26 marzec 2011 - 22:08

:D

#19 OFFLINE   Damian111oneeleven

Damian111oneeleven

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 338 postów

Napisano 27 marzec 2011 - 16:03



#20 OFFLINE   Wisni@

Wisni@

    Forumowicz

  • Fotograficy
  • PipPip
  • 196 postów
  • LokalizacjaGdańsk, Southampton
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Wiśniewski

Napisano 29 marzec 2011 - 10:09

Rozumiem, że te uśmieszki oznaczają, że wymienione łożyska dobrze się spisują?
Chce wymienić łożyska w scorpionie i własnie przydałyby sie jakieś dobre i tanie. Minął już rok od waszych testów więc może
powiecie jak się spisują te wasze.





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: łożyska, tuning, naprawa, kołowrotek

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych