Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Zastosowanie niefabrycznych łozysk w kolowrotku

łożyska tuning naprawa kołowrotek

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
52 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 18 lipiec 2012 - 13:03

Pod kołem zębatym jak najbardzie a te dwa pozostałe niekoniecznie ale dla spokoju też można wymienić.

#42 OFFLINE   osiak

osiak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 677 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Kuba

Napisano 18 lipiec 2012 - 13:16

@ Jozi Dzięki,
Czy warto wymienić również wszystkie fabryczne łożyska na np. japońskie łożyska EZO? Zakładając, że na tą chwile nie słychać żeby nawalały. Jest jakaś odczuwalna różnica w pracy kołowrotków po takim zabiegu? Wiem, że to może nie jest coś koniecznego ale dla satysfakcji chciał bym spróbować jeśli da to jakiś efekt w pracy kołowrotka.

#43 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 18 lipiec 2012 - 13:22

Oszczędzasz zębatkę jak masz łożyska bo tak się nie wyciera jak przy teflonowych ślizgach.Łożysko zawsze bardziej usztywnia elementy ruchome, tylko musisz wziąć pod uwagę, że jak podłożysz pod worm shafta to trzeba zastosować podkładki aby zachować przeciwbieżność łożyska, bo w teflonie worm się kręci a na łożysku będzie siedział sztywno.
Podobnie ten piesek na worm shafcie powinien mieć delikatną podkładeczkę od spodu.

#44 OFFLINE   osiak

osiak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 677 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Kuba

Napisano 18 lipiec 2012 - 13:58

tam są fabryczne podkładki nr 2409 i 2298 ze schematu, trzeba dodać jeszcze jakieś?

#45 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2532 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 18 lipiec 2012 - 13:58

[quote title=pitt napisał(a) dnia czw, 02 czerwiec 2011 10:30]09 caldia 2506, wymiana 2 tulejek na lozyska i wymiana 1 zepsutego lozyska na nowe, lozyska zakupione w www.bocabearings.com, podkladki zakupione www.sl-planets.co.jp/shop/c

http://www.tackle-junkies.com/coppermine/albums/userpics/09CAL2506_1_2.JPG

Całkowicie OT, jeden z najładniejszych kołowrotków jakie widziałem :D

#46 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 18 lipiec 2012 - 16:13

Np masz podkładkę 2409 która powinna być mniejszej średnicy od zewnętrznego pierścienia łożyska aby nie było oporu przy obracaniu tzn. worm shaft powinien być jakby zablokowany w wewnętrznym pierścieniu łożyska, które się obraca wraz z worm shaftem.Z drugiej strony łożyska, które jest osadzone w gnieździe powinna być podkładka o średnicy zewnętrznej grubości łożyska i średnicy wewnętrznej większej od średnicy pierścienia wewnętrzego łożyska tak aby wewnętrzny pierścień łożyska, który obraca się wraz z worm shaftem nie dotykał do spodu tzn aby nie było tarcia wewnętrznym pierścieniem, bo łożysko jest równe a idea jest taka, że wewnętrzny perścień się kręci a zewnęrzny stoi nieruchomo.
Nie wiem jak z tym pieskiem co chodzi po worm shafcie, z tym to pewnie dałym sobie spokój, niech zasuwa na tym teflonowym pierścionku B).
To są już niuanse ale jak chcesz aby chodziło idealnie to tak trzeba zrobić.Robiłem tunning TP 2500 98r i na worm shafcie po zastosowaniu takich podkładek i 2 łożysk od góry i jednego z dołu osiągnąłem zamierzony efekt sztywności wałka.Było trochę zabawy z pasowaniem ale warto bo twinek kręci jak stella B).
Ja jeszcze ciąłem ten plastik 7940 nad zębatką co jest nad worm shaftem i tam wstawiłem 2 łożyska B).

#47 OFFLINE   osiak

osiak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 677 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Kuba

Napisano 18 lipiec 2012 - 20:40

Z tym dolnym łożyskiem i podkładkami rozumiem o co chodzi i tak zrobię jak mi powiesz gdzie te podkładki kupić :D
Dodając je wychodzi na to ze mamy jedna podkładkę więcej niż w oryginale, nie ma z tym problemów?

A co do tego plastiku 7940 na górze i cięcia go nie wiem o co chodzi:) Jak byś opisał to dokładniej był bym wdzięczny.

#48 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 18 lipiec 2012 - 20:51

Aby dopasować łożysko od góry trzeba go obciąć czyli skrócić o grubość łożyska+ podkładki :D.
Skąd podkładki np stąd :
http://allegro.pl/podkladki-m2-mosiezne-kpl-8-sztuk-i2481683 302.html
Trzeba się pobawić jeszcze pilniczkiem iglaczkiem i papierem ściernym aby ją wycienić.

#49 OFFLINE   chrzanek

chrzanek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaCzarna Białostocka

Napisano 18 lipiec 2012 - 22:26

Jozi,dzięki za linka,facet ma podkładki jakie tylko potrzeba :mellow: a ja kombinowałem,wycinałem,dremelkiem się pierdzieliłem :lol:

pitt,a możesz podać wymiary łożyska jakie wsadziłeś w rolce caldii i jakimi podpierałeś podkładkami?Jeszcze jedno -jak zamówiłeś podkładki z tej stronki www.sl-planets.co.jp/shop/c ja nawet z tłumaczem nie mogę się połapać :blush:może gdzieś indziej można zamówić,w jakimś angielskim języku się dogadać ;) też bym podtuningował swoją białą 2500,bo wymiary łożyska pod szpulą są te same co wymiar tulei,ewentualnie plus podkładki,jak rozumiem?To ogarnę.Mogę potrudzić się pomierzyć tuleję w rolce i szukać łożyska o podobnych wymiarach,ale może byś był łaskaw podać :D leń jestem,a podkładki w rolce dałeś tylko po to ,żeby wymiar się zgadzał z wymiarem tulei,czy ,żeby oprzeć łożysko ,znaczy żeby tarło się pomiędzy podkładki ,a nie bezpośrednio o inne elementy?Znaczy muszą być podkładki,czy może być bez :unsure: ?

#50 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 19 lipiec 2012 - 05:04

Chrzanek jak zamieniasz na łożysko musisz mieć podkładki bo inaczej pracuje pierścień teflonowy a inaczej łożysko.
Dobrze kumasz że łożysko może obcierać, bo ba kęcić przeciwbieżnie, a dobrze spasowane może wycierać.
Pitt dawał podkładki aby rolka prowadząca linkę idealnie i bez oporów się kręciła :D .

#51 OFFLINE   Damian111oneeleven

Damian111oneeleven

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 338 postów

Napisano 19 lipiec 2012 - 07:28

pitt,a możesz podać wymiary łożyska jakie wsadziłeś w rolce caldii ...
Znaczy muszą być podkładki,czy może być bez :unsure: ?


podkładki muszą być , bo jest tak fabrycznie w podobnych (podkładki trzymają sztywno wewnętrzną bieżnie łożyska, a rolka się kręci swobodnie na zewnętrznej), bliźniaczych modelach które mają łożysko w rolce, sam to przerabiałem już daaawno temu ;)

łożysko ma 3x6x2,5 temat się już przewijał kilka razy, zajrzyj tu http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&goto=250164 &#msg_250164 ;)

#52 OFFLINE   chrzanek

chrzanek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaCzarna Białostocka

Napisano 19 lipiec 2012 - 10:00

Dzięki wielki ,Panowie.
To wszystko już mam jasne w temacie caldii :mellow: tylko zakupić co trzeba i podziałać

#53 OFFLINE   Łożysko24

Łożysko24

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Kądziela

Napisano 20 kwiecień 2018 - 11:30

Takie wpisy Kolego, to proszę w dziale giełda, najlepiej w podpiętym wątku komercyjnym.

Już byłeś ostrzegany, nie przeginaj.


Użytkownik bartsiedlce edytował ten post 20 kwiecień 2018 - 15:06

  • przemo_w lubi to





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: łożyska, tuning, naprawa, kołowrotek

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych