Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jak tanio zrobić sobie samemu poppery muchowe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 17 kwiecień 2015 - 17:48

Przeglądając rynek stwierdziłem, że takie przynęty są dosyć drogie. Koszt jednej to suma za którą można kupić woblera. Więc postanowiłem zrobić sam na szybko. Do tego potrzeba albo kombinowania albo gotowych zestawów do montażu. Znalazłem dwa rodzaje które wypróbowałem. Polecam to:

http://www.fishing-m...1550-k8746.html

Hak ma sprytny patent w połowie trzonka jest wygięcie drutu które zapobiega obracaniu się haka w korpusie pianki. Pianka super twarda, wytrzyma zębate zwłaszcza po przejechaniu lakierem albo jeszcze lepiej żywicą dwuskładnikową. Korpusy można oklejać folią malować, lakierować jak woblery co kto woli.

Najpierw należy na hak nawinąć nić wiodącą. Trzeba tak wymierzyć, żeby wystawała poza korpus po jego wklejeniu. Wklejać można czym kto uważa. Ja zastosowałem technicoll klej konstrukcyjny i sprawdził się na 100%. Po utwardzeniu kleju dodałem z tyłu crystal flash i ice wing fibers. Korpus okleiłem folią plus oczy 3d i zalakierowałem. Od razu zaznaczam, że do równego oklejania się nie przykładałem bo dla siebie to mnie to nie obchodzi. Poppery chodzą idealnie a najlepsze efekty uzyskać można robiąc np dremelem wyżłobienie w przedniej części pianki. Bardziej wtedy chlapie a pod wodą po szarpnięciu porusza się slalomem.

 

1z73705.jpg


Użytkownik Krisu23 edytował ten post 17 kwiecień 2015 - 17:49


#2 OFFLINE   Pumba

Pumba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2532 postów
  • LokalizacjaGdynia / Tobołowo
  • Imię:Łukasz

Napisano 17 kwiecień 2015 - 18:12

Jeśli ryby będą brały tak jak dwa lata temu to obawiam się, że wrócisz z samymi haczykami :)

 

Nie za ciężkie żeby z muchówki to podawać?



#3 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 17 kwiecień 2015 - 18:51

Nie ważyłem ale...muchołapka 7-8, sznur Airflo 40+,  muchy są stworzone do tego zestawu. Już to Harremu napisałem- żeby szykował w pudełku miejsce i się chłopak napalił. Zobaczymy zainspirowało mnie konkretnie to:

 

Zacząłem szperać za takimi przynętami i wszystko drogie. A te które zrobiłem na prawdę chodzą super. To zasługa zestawów do montażu. Wszystko równe i docięte na wymiar. Doklejasz parę farfocli i jest mucha. Te które zrobiłem mają być na bolki. Na szczupaki do Laponii dam więcej włosia i dłuższe ogony zrobię.


Użytkownik Krisu23 edytował ten post 17 kwiecień 2015 - 18:52


#4 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 17 kwiecień 2015 - 19:13

Mniejsze pod #5 też kręciłeś? ;)

#5 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 17 kwiecień 2015 - 19:46

Też mam #8 i airflo 40+ ;)

 

Zdziełasz mi kolego taką parkę? 10 zestawów z FM to mi za dużo :)



#6 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 17 kwiecień 2015 - 21:02

A mi już za mało ;)  Teraz muszę 4 zdziełać na szczupaki dla siebie i kumpla zostanie 4 na rezerwę. Musisz sam kombinować.



#7 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1830 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 17 kwiecień 2015 - 21:21

zawsze można na zwykłym haku muchowym zrobić gurglera... Chlapie jak rasowy popper, może imitować żabę jesli odpowiednio wykonamy, a i rybkę lub jakikolwiek organizm poruszający się po powierzchni lub tuz pod nią...

Nie jesteśmy też ograniczeni wielkością gotowych pianek...


  • Tomek88 lubi to

#8 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 18 kwiecień 2015 - 05:46

Można. Mam gurglerów sporo kolega mi kiedyś zrobił. Są w pudełku szczupakowe i mniejsze na bolenie. Ale nie wiem czy chlapią tak jak te z gotowych zestawów. Moje na pewno nie. Może to kwestia pod jakim kątem jest zawiązana ta przednia część pianki(czy gąbki bo  to raczej jest miękkie). Ja po prostu chciałem pokazać w jaki sposób można takie coś sobie wykonać na szyko. I masz 100% pewności, że będzie działać poprawnie. Do wiązania much się raczej nie zabieram. Nawet nie mam imadełka i tych wszystkich sprzętów. Te z pianek które tu pokazałem szybciej od gurglera wypływają do powierzchni i ciągną większe bomble, szczególnie jak się zrobi wklęsły przód.



#9 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 18 kwiecień 2015 - 06:48

Na szczupaki to te haki trochę słabe (mały łuk kolankowy i rozmiar w sumie też), ale od biedy mogą być. 

Co do pianek, to jest tego w necie dużo. Z sarny równie dobrze można taką kształtkę zrobić, z tym że roboty jest nieporównywalnie dużo. 

http://www.taimen.co...99930001/102414

http://www.taimen.co...99931718/104264

 

Co do gurglerów to śmiało można to osiągnąć, z tym że eksperymentować trzeba z długością, kształtem i ustawieniem przedniej części. Można ją też odwinąć do tyłu i wtedy nie ma chlapania, a jest nurkowanie. No i niestety potrafią dość mocno skręcać żyłkę w locie, dlatego warto dołożyć do nich krętlik. 



#10 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 18 kwiecień 2015 - 08:51

Mam te pianki które pokazałeś w pierwszym linku ale wymagają dużo więcej roboty. Nie są też tak twarde jak te z których robię. Haki tak organoleptycznie są na granicy. Fakt mogły by być trochę mocniejsze i większe. Ich wielkość to coś ala 5/0 do standardowych gum na sandacze a podana przez producenta to 2/0 czyli jakaś inna numeracja pewnie muchowa nie znam się to nie wiem. Na bolenie te poppery będą ok. Na szczupakach się zobaczy moim zdaniem dadzą radę.


Użytkownik Krisu23 edytował ten post 18 kwiecień 2015 - 09:28


#11 OFFLINE   flytier

flytier

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 126 postów
  • LokalizacjaMadison (Wiscosnin)

Napisano 19 kwiecień 2015 - 07:12

zawsze można na zwykłym haku muchowym zrobić gurglera... Chlapie jak rasowy popper, może imitować żabę jesli odpowiednio wykonamy, a i rybkę lub jakikolwiek organizm poruszający się po powierzchni lub tuz pod nią...

Nie jesteśmy też ograniczeni wielkością gotowych pianek...

 

Gurglery to moje ulubione przynety powierzchniowe na duze drapiezniki. 

Załączone pliki


  • lukomat i Krisu23 lubią to

#12 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 19 kwiecień 2015 - 09:39

Super huho to musi być czad na takiej rzece w środku pustkowia. Ja bardzo liczę w tym roku na lapońskie szczupaki. Są agresywne i nie znają sztucznych przynęt więc powinny atakować top waterowe muchy. Takiego gurglo-szczura jak pokazałeś na zdjęciu też mam ale z jednoręcznej muchówki 7-8 ciężko tym miotać mi to raczej nie wychodzi.

A tego backingu to tam "troszkę" masz na kołowrotku ;)  Ile tak z ciekawości na Taimienie nawijasz?
 


Użytkownik Krisu23 edytował ten post 19 kwiecień 2015 - 09:43


#13 OFFLINE   flytier

flytier

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 126 postów
  • LokalizacjaMadison (Wiscosnin)

Napisano 19 kwiecień 2015 - 10:26

Super huho to musi być czad na takiej rzece w środku pustkowia. Ja bardzo liczę w tym roku na lapońskie szczupaki. Są agresywne i nie znają sztucznych przynęt więc powinny atakować top waterowe muchy. Takiego gurglo-szczura jak pokazałeś na zdjęciu też mam ale z jednoręcznej muchówki 7-8 ciężko tym miotać mi to raczej nie wychodzi.

A tego backingu to tam "troszkę" masz na kołowrotku ;)  Ile tak z ciekawości na Taimienie nawijasz?
 

 

Masz racje, jedna reka ciezko sie tym rzuca i bardziej 9/10wt niz 7/8wt. 

Nawiniete 300 metrow podkladu bo tyle wchodzi ale wiekszy tajmien w ostrym nurcie na prostce potrafi do podkladu linke wyciagnac.

Fajna sprawa z tymi szczupakami w Laponii, miejsca gdzie ryby nie znaja sztucznych przynet topnieja w zastraszajacym tempie. Trzeba sie spieszyc z takimi wyprawami.

 

Pozdrawiam,

Tomek



#14 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 19 kwiecień 2015 - 16:20

Trochę już znają bo nasza ekipa będzie tam 3 raz. Więc o ile coś pamiętają sprzed roku... wątpię. Jak trafiliśmy na łowisko dwa lata temu to szczupaki startowały do jerka z 10 metrów na wodzie 0,5m. Widać było falę jak płynie. W zeszłym roku mnie nie było bo mi się dzieciak rodził a koledzy natłukli na jerki wiele pięknych ryb. Metrówki też. Mam nadzieję, że ryby już zapomniały o zeszłorocznej lekcji bo raczej oprócz nas nie ma świrów którzy by je łowili. Za pierwszym razem na tym łowisku to były dla mnie absolutnie fly-szczupakowe początki. Teraz chcę rozwinąć temat.


  • flytier lubi to

#15 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 21 kwiecień 2015 - 20:00

I kolejne cudaki z tych pianek. Impregnowane porządnie bo niby mają szczupaki je gryźć. Pewnie i tak zniszczą ale póki co niedotykane.

hvnllh.jpg


Użytkownik Krisu23 edytował ten post 21 kwiecień 2015 - 20:00

  • Franc lubi to

#16 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 21 kwiecień 2015 - 22:17

Te poppery Wapsi trochę słabo robią,przynajmniej w soli. Zrezygnowałem z nich.

Zdecydowanie lepsze są piankowe.

Lżejsze, lepiej się to wiąże i chlapią jak trzeba :)



#17 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 22 kwiecień 2015 - 07:00

Zobaczymy. Na razie te odpuszczam a wezmę się za pianki z Taimienia. Ja wszystkim tym Wapsi wyfrezowałem przód na wklęsły i ciapią bardziej niż standardowe.



#18 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 22 kwiecień 2015 - 11:03

To dobry krok.

Mnie drażniła pracochłonność (jakbym się chciał tyle narobić to bym strugał woblery) i fakt że w jakimkolwiek zderzeniu czy z łodzią, kajakiem czy skałką odpada popper od haka (u mnie to było 100%)

Od znajomego dostałem  body z pianek, nie dość ze lżejsze, to jeszcze z dziurą na hak lub tubę w środku. wykonuje się muchę całe naście sekund dłużej - nasuwam je na klej i po sprawie.


  • Tomek.M lubi to

#19 OFFLINE   azja49

azja49

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 35 postów

Napisano 27 kwiecień 2015 - 19:21

Nie ważyłem ale...muchołapka 7-8, sznur Airflo 40+,  muchy są stworzone do tego zestawu. Już to Harremu napisałem- żeby szykował w pudełku miejsce i się chłopak napalił. Zobaczymy zainspirowało mnie konkretnie to:

 

Zacząłem szperać za takimi przynętami i wszystko drogie. A te które zrobiłem na prawdę chodzą super. To zasługa zestawów do montażu. Wszystko równe i docięte na wymiar. Doklejasz parę farfocli i jest mucha. Te które zrobiłem mają być na bolki. Na szczupaki do Laponii dam więcej włosia i dłuższe ogony zrobię.

jaki dokładnie sznur Airflo 40+??






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych