Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Programy do obróbki RAW


  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Arek Kubale

Arek Kubale

    Forumowicz

  • Fotograficy
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaGdaÅ„sk

Napisano 24 styczeń 2010 - 18:14

Ponieważ dopiero zaczynam zabawę z cyfrowym wywoływaniem zdjęć, mam pytanie do bardziej zaawansowanych w tej materii kolegów, a mianowicie - jakim programem to robić?

Aktualnie korzystam z RawTherapee, ale wiem, że większość i tak używam Photoshop'a. I tu rodzi się moja kolejna wątpliwość - jaka jest różnica między Photoshop'em a Lightroom'em? Czy te dwa programy uzupełniają się jakoś nawzajem?

#2 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Remek

Napisano 24 styczeń 2010 - 19:25

Mam trzy programy - jeden dostarczony razem z Nikonem (dostałem licencję razem z aparatem w jakiejś promocji) - Nikon Capture NX. Używam go okazjonalnie. Drugi to Lightroom 2.6, który służy mi do masowej obróbki zdjęć, sortowania, wybierania odpowiednich do końcowej galerii itd. Lightroom pracuje na tym samym ACR (Adobe Camera RAW - wywoływarka) co PhotoShop więc jeśli zdjęcia nie wymagają specyficznej czy skomplikowanej obróbki Lightroom jest odpowiedni. Ostatni to PS. Mam niestety licencję na CS3, która obsługuje jeszcze mojego Nikona ale już nie kompakta Canona G11. Tego używam w ostateczności lub w przypadku wywoływania pojedynczych zdjęć. U mnie wykorzystanie poszczególnych programów wygląda następująco:

- Capture Nx - 5% - Nikon
- Lightroom - 60% - Nikon i G11
- PS CS3 - 35% - Nikon lub wywołany już w Lightroomie obrazek z G11

Pozdrawiam
Remek



#3 OFFLINE   Arek Kubale

Arek Kubale

    Forumowicz

  • Fotograficy
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaGdaÅ„sk

Napisano 24 styczeń 2010 - 19:34

Dzięki za rzeczową odpowiedź. Dużo mi się rozjaśniło :D.

#4 OFFLINE   FISH

FISH

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 619 postów
  • LokalizacjaWÅ‚odawa

Napisano 25 styczeń 2010 - 15:02

Jaka jest przewaga Lightroom nad ACR?Jest sens używania tych dwóch programów?

#5 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Remek

Napisano 25 styczeń 2010 - 15:24

W przypadku LR oraz PS oba opierają się na ACR. PS to po prostu bardziej zaawansowane narzędzie do obróbki graficznej. Lightroom pozwala na łatwy posprocessing większej liczby zdjęć (masowy) bez konieczności pracy na warstwach, czy używania dodatkowych narzędzi - pluginy, akcje.

Pozdrawiam
Remek

#6 OFFLINE   FISH

FISH

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 619 postów
  • LokalizacjaWÅ‚odawa

Napisano 25 styczeń 2010 - 18:09

Ja masowo obrabiam w ACR.W CS3 jest przeglądarka Adobe Bridge zaznaczam w niej RAWy,PPM open,jednego wywołuję,zaznacz wszystkie,synchronizuj i zanim zrobi powiedzmy 200 można zjeść kolację.

#7 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Remek

Napisano 25 styczeń 2010 - 20:08

Nie no Lightroom to potężna maszyna w porówananiu do Bridge a i filozofia jest trochÄ™ tego inna. LR i PS wzajemnie super siÄ™ uzupeÅ‚niajÄ…. DÅ‚ugo nie mogÅ‚em siÄ™ przyzwyczaić do LR. Też używaÅ‚em Bridge ale pewnego dnia przekonaÅ‚em siÄ™, że LR jest Å›wietny do wiÄ™kszoÅ›ci rzeczy.

#8 OFFLINE   Arek Kubale

Arek Kubale

    Forumowicz

  • Fotograficy
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaGdaÅ„sk

Napisano 23 luty 2010 - 13:14

A ja mam kolejne pytanie :D Mianowicie, jak eksportować (zapisywać) wywołane pliki w LR, żeby pozostały wszystkie dane EXIF utworzone przez aparat? Jest to w ogóle możliwe? Po wyeksportowaniu RAWa do JPG mam nieco uboższy zestaw EXIF w tym drugim :(

#9 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Remek

Napisano 23 luty 2010 - 13:26

Odznacz w okienku LR opcję minimize export data czy coś takiego - jeden z ostatnich pól wyboru - dokładnie nie pamiętam jak się to nazywa.

#10 OFFLINE   Arek Kubale

Arek Kubale

    Forumowicz

  • Fotograficy
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaGdaÅ„sk

Napisano 23 luty 2010 - 17:19

@remek,
Próbowałem już to odznaczyć, ale bez rezultatu :( Nie zapisuje mi kilku ważnych ustawień, co więcej w samym LR podczas obróbki też ich nie czyta z RAWa (np. nie widzi danych o WB, ogniskowej 35mm i kilku innych). Poszperałem trochę po innych programach i odkryłem, że RawTherapee i inne programy do RAW tez nie widzą wszystkich EXIFów. Co ciekawe, EXIF w plikach JPG z aparatu jest pełny, a analogiczny do niego RAW już uszczuplony. Niby drobnostka, ale mnie irytuje - jeśli ktoś ma pomysł z czego to może wynikać i ewentualnie jak to naprawić, proszę o pomoc.

#11 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Remek

Napisano 23 luty 2010 - 19:01

napisz jaki aparat i jaki obiektyw :D bo jeśli zastosuje się specyficczne obiektywy jest możliwość, że nie trafią te dane do pliku. Czy w RAW są te dane?

#12 OFFLINE   Arek Kubale

Arek Kubale

    Forumowicz

  • Fotograficy
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaGdaÅ„sk

Napisano 23 luty 2010 - 19:11

Chodzi o LX3 :D Nie mogę pojąć po prostu jakim cudem pliik JPG ma więcej danych EXIF od RAWa (podczas robienia zdjęć mam opcję RAW+JPG).

#13 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Remek

Napisano 24 luty 2010 - 08:27

Nie mam tego aparatu ale może być tak, że niektóre dane w JPG są zapisane w dodatykowych, niestandardowych polach pliku (po prostu dodatek od producenta - w moim nikonie też są takie pola). Program, który exportuje wypluwa tylko zgodne ze standardem. To moje gdybanie tylko bo LX'a nie miałem i trudno mi to w 100% stwierdzić.

pozdrawiam
Remek

#14 OFFLINE   Arek Kubale

Arek Kubale

    Forumowicz

  • Fotograficy
  • PipPip
  • 440 postów
  • LokalizacjaGdaÅ„sk

Napisano 24 luty 2010 - 09:46

Powoli godzę się z tą małą niedogodnością i biorę się za meritum, czyli obróbkę w LR :D. Świetny program, bez porównania z RawTherapee, niestety.

Dzięki Remku za pomoc!

#15 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Remek

Napisano 24 luty 2010 - 18:27

Nowa wersja LR, czyli 3.0 jest jeszcze fajniejsza. Na razie wersja beta do ściągnięcia ze stron Apple ale zapowiada się rewelacyjnie.

Pozdrawiam
Remek

#16 OFFLINE   barwena1977

barwena1977

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • LokalizacjaBiaÅ‚ystok

Napisano 03 marzec 2010 - 11:23

Ja po prostu jestem w tych sprawach zwyczajnie tępy.Nie mogę dojść do tego jakkie funkcje w LR służą do konwersji od RAW do JPG. :lol:Proszę o wskazówki... :D

Już wiem!Ale to proste :lol:....
Pozdrawiam!

#17 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • ImiÄ™:Remek

Napisano 03 marzec 2010 - 20:04

Już wiem!Ale to proste :lol:....
Pozdrawiam!


:lol: no właśnie .... japrostsze metody są najlepsze :D




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych