Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Okresowy zakaz spiningu. Ma to sens czy nie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Luckyguliver

Luckyguliver

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 978 postów
  • LokalizacjaN17
  • Imię:Remek

Napisano 20 czerwiec 2015 - 01:33

Moze najpierw male wprowadzenie. Lowie w polnocnym Londynie, glownie na kanale zwanym River Lea Navigation. Od paru lat tym odcinkiem "opiekuje sie" River Lea Anglers Club ktorego jestem czlonkiem od ubieglego roku. Inaczej nie mozna lowic na tych kilku milach kanalu. Teraz do rzeczy. W tym roku dostalem maila z nowym rozporzadzeniem ,ktore mowi ze zostal wprowadzony czesciwy zakaz spiningu od 15 marca do konca wrzesnia ze wzgledu na to ze czlonkowie klubu zaobserwowali na woda nastepujace wypadki z udzialem spiningistow:

 

- Lowiacy zle obchodzili sie ze zlowionymi rybami ktore w wniku tego zostaly poranione a w niektorych wypadkach poumieraly.

- Lowiacy nie mieli wymaganego sprzetu: podbierakow, mat czy sprzetu do odhaczania.

- W niektorych przypadkach ryby zostaly zabite i wziete do domu.

- Szczupaki wiosna i poczatkiem lata sa zwykle w kiepskiej kondycji po tarle i potrzebuja czasu zeby powrocic do dobrej formy.

 

Za takim ograniczeniem glosowalo podobno 90% czlonkow klubu. Napisano mi tez ze takie restrykcje istnieja na innych lowiskach w UK od dawien dawna. Jeszcze nie dokopalem sie dlaczego ale na pierwszy rzut oka wyglada mi to na udogodnienie lowienia splawikowcom. Po prostu wiele z lowisk to male rzeczki lub stawy ktore w sezonie cieplym, a zwlaszcza w weekendy, sa oblozone karpiarzami. Jakby sie tu mial spiningista wcisnac i machac na prawo i lewo?

 

Dodam jescze od siebie ze populacja szczupaka na dzien dzisiejszy jest niestety mizerna. Kilka lat temu mozna bylo podobno zlowic kilka przyzwoitych w cigu jednego popoludnia. Tak mowia legendy. W ubieglym roku zlowienie 1-2kg nie bylo problemem (moje wlasne obserwacje) ale w tym lapie tylko takie do 40cm i to tylko na pewnym odcinku kanalu.Tak wiec musze sie zgodzic z klubowiczami ze populacje szczupaka trzeba chronic tylko nie wiem czy zostal wybrany do tego najlepszy sposob? O okonia raczej sie nie martwie bo jest go dosc duzo a ten wiekszy jest dosc chytry i na spining nikt go nie lapie :) wiec splawikowcy/grunciaze maja tu znacznie wieksze szanse.

 

Chcialbym poznac wasze zdanie zanim odpale emaila powrotem choc reka juz mnie swedzi bo np punkt 3 nie ma zadnego sensu. Jesli ktos chce zabrac rybe do domu to znajdzie na to sposob. Zostawi spining w domu a wezmie gruntowke. Wiec zwalanie zabijania ryb na spiningistow jest niedorzeczne. To troche tak jak ja bym zauwazyl ze pan ze splawikiem wklada karpia do wora i zarzadal ochrone karpia.

 

Dziekuje



#2 OFFLINE   xyzzvpc

xyzzvpc

    Zaawansowany

  • Oczekujący na akcept
  • PipPipPip
  • 1558 postów
  • Imię:Paweł

Napisano 20 czerwiec 2015 - 05:32

Nie do końca jest to udogodnienie życia spławikowcom. Może dzięki temu zakazowi znów na tej wodzie zagoszczą duże ryby, to ukłon w ich kierunku, cieszę się że dano im szansę.

 

Zakaz spinningu ma jak najbardziej sens o ile jest to decyzja przemyślana pod kątem wody na której ma obowiązywać. Na moich wodach pstrągowych obowiązuje zakaz spinningu od 01.09 do 31.12 i bardzo mnie to cieszy bo nikt nie kaleczy potokowców pod pozorem łowienia okoni czy jazi. Osobiście poszedł bym jeszcze dalej i wprowadził odpowiednie przepisy dla muszkarzy ograniczajace wielkość przynęt na które łowią w tym okresie. Niestety metoda szlachetna lecz nie wszyscy ludzie nią łowiący też tacy są, widywałem "muszkarzy" celowo łowiących pstrągi pod pozorem łowienia lipieni, przykre.

 

Odnośnie wód nizinnych mam blisko siebie dwa takie zbiorniki gdzie obowiązuje zakaz spinningu, na jednym do 31 kwietnia, na drugim do 31 maja. Tutaj również bardzo mnie te przepisy jako spiningistę cieszą, nikt już nie kaleczy szczupaków  i sandaczy przed i na tarle "łowiąć" okonie na grubo. Taki zakaz jest o tyle skuteczny jeżeli równolegle funkcjonuje z zakazem połowu na żywą lub martwą rybkę oraz.. muchę. Też przykład z własnego podwórka gdy na zbiorniku X obowiązywał zakaz spinningu przed paroma laty, zarybili w dużej ilości szczupakiem. Zakaz był po to żeby chronić ryby, dać im czas na rozpłynięcie się itp nie przeszkadzało to "muszkarzowi" łowić po kilkadziesiąt szczupłych w miejscu zarybienia dziennie bez zastanowienia że robi coś czego robić nie powinien mimo że zakaz go nie obejmuje.

 

Niestety zbyt wielu kieruje się prostą gumofilcową logiką : wolno wszystko czego nie zakazali. Zbyt mało jest jeszcze osób które chcą pójść o krok dalej.


Użytkownik gajosik edytował ten post 20 czerwiec 2015 - 05:34


#3 OFFLINE   Kotwic

Kotwic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów
  • LokalizacjaGiżycko

Napisano 26 czerwiec 2015 - 07:59

Wszelkie działania które dążą do poprawy stanu środowiska (czyt. rybostanu) są przydatne. Trzeba tylko zorientować się jaki jest cel, czy metoda jest skuteczna, czy jest szansa na sukces długoterminowy. Na koniec trzeba uwzględnić czy pomysł zostanie zaakceptowany, czy jednak wzbudzi sprzeciew który wymagać będzie wzmożonej kontroli.

 

Krótko mówiąc:

- jeżeli celem jest ochrona populacji ryb - ograniczenie będzie słuszne,

- jeżeli ma to być tylko drażnienie "grup" wędkarzy - ograniczenie wzbudzi kłótnie i spory.



#4 OFFLINE   misiek116p

misiek116p

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 553 postów
  • LokalizacjaBiłgoraj/Włodawa/Chełm
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Magdziak

Napisano 26 czerwiec 2015 - 08:54

Daleko nie trzeba szukać podobnego przykładu. Na naszym podwórku tekie rozwiązania są wprowadzane.Na granicznym Bugu i chyba ogólnie na wszystkich wodach okręgu PZW CHEŁM będzie wprowadzony zakaz spiningowania od 01.stycznai do 01.maja. Tu musze przyznać pomysł jest jak najbardziej trafiony, bo jak widzialem na Bugie w marcu tego roku gościa z 3 calowym kopytem główką 25g i stalką to mi ręce opadły a do tego jescze na bezczela typek mi mówi, że dzisiaj słabo z kleniami i nie miał żadnego brania. Pozostaje tylko jedna kwestia a mianowicie egzekwowania wprowadzonych przepisów...
  • andrklim lubi to

#5 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 26 czerwiec 2015 - 22:41

a ja uważam ze jest głupota i włażenie w tyłek  grunciarzom dlaczego jako spinningista moge przełowic pól sezonu a grunciarz cały to przecież oni w większosci smiecą i zabierają ryby oraz nie potrafią się z nimi obchodzic dla czego nie moge wiosną założyć na klenia 6-7cm woblera przecież własnie wtedy biorą największe sztuki a większa przynęta ułatwia dobranie się do nich kto powiedzial ze klenie jedza tylko 2 cm rybki i owady ja proponuje zakazać zabierania ryb i wprowadzic kary za nieprawidłowe obchodzenie sie nimi 



#6 OFFLINE   Luckyguliver

Luckyguliver

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 978 postów
  • LokalizacjaN17
  • Imię:Remek

Napisano 28 czerwiec 2015 - 19:01

Przepraszam za dluga nieobecnosc ale czekalem az sie temat rozkreci :)

 

@gajosik Nie mam (ani penie nikt inny) zadnych objekcji przed tym zeby objac kanal okresowym okresem ochronnym od spiningu ale nie przez prawie 7 miesiecy! Do tego musze doliczyc kolejne 3 miesiace nielowienia bo w UK od 15marca do 15 czerwca na rzekach i jeziorach nie wolno lowic. Do tego dodam ze oprocz pazdziernika i kawalka listopada na tym kanale to po prostu martwy sezon :( Wydaje mi sie, ze wprowadzenie zakazu polowu jak na jeziorach i rzekach od 15 marca do 15 czerwca byloby wystarczajace.

 

Nie zapomnijmy tez, ze nie chodzi tu tylko o szczupaka ktorego moge przebolec wiedzac ze okazow tu nie ma. Bardziej boli mnie utrata mozliwosci pololowania na okonie.

 

Nie wspomnialem ale rowniez nie bedzie wolno lowic na martwa rybke, chcoc jesli chodzi o ta przynete to chyba jest malo popularna bo nigdny nikoga lowiacego na trupka nie spotkalem.

 

@Kotwic Trudno powiedziec o co dokladnie tu chodzi. Moja wina, przyznaje sie, nie chodzilem na zebrania i nie trzymalem reki na pulsie. Jestem czlonkiem kola od roku wiec nie zdazylem sie "rogzrzac". W tym roku sprobuje aktywniej wziac udzial w tym co sie dzieje w klubie.

 

@misiek116p

@jacob1993  Wydaje mi sie ze tu tez tak mniej wiecej bedzie. Ludzie, a wlasciwie to Polacy,Litwini, Romowie i Bulgarzy itd beda lowic jak lowia, z takim nawet nie pogada bo nie znaja jezyka. Druga kwestia nie wiem czy kolo jest w stanie patrolowac ten odcinek kanalu i egzekfowac nowe zasady. W tym roku bylem na rybach co najmniej 20-30 razy a nie widzialem ani jednego straznika.


  • dłubacz lubi to

#7 OFFLINE   Marcin P.

Marcin P.

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 833 postów
  • LokalizacjaChełm
  • Imię:Marcin

Napisano 28 czerwiec 2015 - 19:39

Daleko nie trzeba szukać podobnego przykładu. Na naszym podwórku tekie rozwiązania są wprowadzane.Na granicznym Bugu i chyba ogólnie na wszystkich wodach okręgu PZW CHEŁM będzie wprowadzony zakaz spiningowania od 01.stycznai do 01.maja. Tu musze przyznać pomysł jest jak najbardziej trafiony, bo jak widzialem na Bugie w marcu tego roku gościa z 3 calowym kopytem główką 25g i stalką to mi ręce opadły a do tego jescze na bezczela typek mi mówi, że dzisiaj słabo z kleniami i nie miał żadnego brania. Pozostaje tylko jedna kwestia a mianowicie egzekwowania wprowadzonych przepisów...

 

Powiem szczerze, że o ile egzekwowanie w naszym okręgu jest zerowe (przez 4 sezony nie miałem ZADNEJ!! kontroli...) to na Bugu, ze względu na granicę państwa tych kontroli miałem kilka rocznie.

 

Co do całkowitego zakazu spinningu, moim zdaniem jest to najlepsze wyjście. Nie ma wtedy ściemniania, że łowi się gatunki nie będące w okresie ochronnym. Czasem może być to jedyne wyjście aby pomóc populacji jakiegoś konkretnego gatunku ryby, jednocześnie pomagając także pozostałym gatunkom. 

Jeśli wprowadzili taki zakaz i będą go egzekwować to pomoże. Jeśli będzie tak jak w Polsce to każdy wie jak będzie 



#8 OFFLINE   Kowalinho

Kowalinho

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 53 postów
  • LokalizacjaPuławy

Napisano 09 listopad 2015 - 15:56

W ustroju demokratycznym decyduje większość .

Jeżeli 90% wędkarzy głosowało "za" to koniec tematu - musi tak być.

 

Moim zdaniem argumentacja zakazu jest logiczna i biorąc pod uwagę rybostan w UK i w Polsce to nie mamy o czym dyskutować.



#9 OFFLINE   Waldi p

Waldi p

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • Lokalizacjapodlaskie

Napisano 09 listopad 2015 - 19:36

Zakaz spiningu w pewnych okresach jest warty rozważenia ale ważna też jest egzekucja tego zakazu.



#10 OFFLINE   Rafał Światłoń

Rafał Światłoń

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 79 postów
  • LokalizacjaLuboń
  • Imię:Rafał

Napisano 09 listopad 2015 - 21:59

Moim skromnym zdaniem, w pewnych okresach na pewnych wodach jest to jak najbardziej wskazane...

W naszym pięknym kraju mamy tak dużo ciekawych łowisk....



#11 OFFLINE   deejaybialy

deejaybialy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 463 postów
  • Lokalizacjachelm/ den bosch nl
  • Imię:Adam

Napisano 09 listopad 2015 - 23:45

W Holandii obowiązuje taki "zamknięty sezon" przez 2 mies tzn kwiecień i maj, a dokładnie  do ostatniej soboty maja , można wtedy używać przynęty naturalne, robaki, chleb itp oraz sztucznych muszek do 2.5cm długości. (oprócz rybek i ich części tak samo wątróbki itp)



#12 OFFLINE   budzikbdg991

budzikbdg991

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:Budziński

Napisano 07 grudzień 2015 - 17:10

Niestety nic nie dadzą zakazy bez kontroli i bez świadomości że ktoś to prawo będzie egzekwował.



#13 OFFLINE   laszczewskim

laszczewskim

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 323 postów
  • LokalizacjaNowy Sącz

Napisano 09 grudzień 2015 - 18:32

Witam Kolegów.

Mieszkam w Nowym Sączu i u mnie w okręgu jest zakaz spinningu od 1 stycznia do 30 kwietnia.(na wodach nizinnych)

A jak jest w innych okręgach?

I drugie pytanie - czy gdzieś w Polsce jest okres ochronny okonia?

 

Pozdrawiam.



#14 OFFLINE   R0BERT

R0BERT

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 203 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 09 grudzień 2015 - 18:41

W katowickim na niektórych zbiornikach jest zakaz sztucznych/żywca/trupka od 1.01 do 31.05.



#15 OFFLINE   luk_80

luk_80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • Lokalizacja03-980

Napisano 09 grudzień 2015 - 18:45

W okręgu Ciechanowskim w tym okresie jest zakaz spinningowania na przynęty dłuższe niż 5cm oraz na martwą i żywą rybę. Zakaz ten macie na wszystkich wodach? Wydaje mi się, że jesteście prekursorami ale mogę się mylić. Nie znam całkowitego zakazu spinnigowania w tym okresie w innych okręgach.



#16 OFFLINE   paawelek83

paawelek83

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1300 postów
  • LokalizacjaOżarów Mazowiecki

Napisano 09 grudzień 2015 - 18:58

a spinningiści płacą składki pomniejszone o 4 miesiące kiedy nie mogą łowić????

Jak dla mnie to dyskryminacja, nadużycie, molestowanie czy coś tam.


  • minecjusz lubi to

#17 OFFLINE   laszczewskim

laszczewskim

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 323 postów
  • LokalizacjaNowy Sącz

Napisano 09 grudzień 2015 - 19:14

W okręgu Ciechanowskim w tym okresie jest zakaz spinningowania na przynęty dłuższe niż 5cm oraz na martwą i żywą rybę. Zakaz ten macie na wszystkich wodach? Wydaje mi się, że jesteście prekursorami ale mogę się mylić. Nie znam całkowitego zakazu spinnigowania w tym okresie w innych okręgach.

Zakaz dotyczy wód uznanych za nizinne, czyli Dunajca na odcinku od m. Świniarsko do ujścia do Zb. Rożnowskiego, jak i powyższego zbiornika, oraz zaporówek Klimkówka i Czorsztyn.

Na Klimkówce i Rożnowie zakazany jest żywiec do 31 maja (co moim zdaniem jest słuszne) , a na Czorsztynie okres ochronny sandacza jest wydłużony do 15 czerwca, jak również do tej daty nie wolno łowić ze środków pływających.



#18 OFFLINE   Winko

Winko

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 534 postów
  • LokalizacjaGorlice
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Winiarski

Napisano 10 grudzień 2015 - 04:58

 

Mieszkam w Nowym Sączu i u mnie w okręgu jest zakaz spinningu od 1 stycznia do 30 kwietnia.(na wodach nizinnych)

 

Zakaz spinningowania w okregu Nowy Sącz od 1go stycznia do 30go kwietnia dotyczy głównie rzek górskich oraz zbiorników zaporowych uznanych jako wody nizinne. Na rzekach okręgu widniejących w informatorze jako wody nizinne można przecież spinningować przez cały rok.



#19 OFFLINE   bullhead24

bullhead24

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 postów
  • Lokalizacjaświętokrzyskie

Napisano 10 grudzień 2015 - 20:10

U mnie w okolicy wędkarze są dość zdyscyplinowani i łową szczupaki dokąd można, a potem przestają. Nawet tacy podejrzni dają w okresie ochronnym za wygraną. Mimo to trafiają się wyjątki. Dlatego uważam że zakaz spiningowania w okresie ochronnym dużych ryb drapieżnych, szczupaka, sandacza, suma ma sens bo nikt pod pretekstem łowienia okonków nie kaleczy o wiele łatwiejszych do złowienia szczupaków. Natomiast okresowe zakazy spiningowania w sezonie są zbyt drażliwe i dyskryminują tą grupę wędkarzy.


Użytkownik bullhead24 edytował ten post 10 grudzień 2015 - 20:11


#20 OFFLINE   ptychoo

ptychoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaWąbrzeźno
  • Imię:Krzysztof

Napisano 11 grudzień 2015 - 08:09

Okręg Toruń od kiedy pamiętam okres ochrony na szczupaka 01.01 do 30.04, wymiar do 50 i od 90 cm. Sandacz od 01.01 do 31.05 wymiar jak wyżej. I okoń od kilku lat (przy traktowaniu jako chwast został prawie wycięty w pień) okres 01.04 do 30.04, wymiar do 18 lub do 5 kg.
Na niektórych zbiornikach ww okresach mamy zakaz łowienia ze środków pływających.
Oczywiście wcześniej wymienione okresy nie znaczą, że mięsiarstwo nie próbuje swoich sił.

Użytkownik ptychoo edytował ten post 11 grudzień 2015 - 08:14





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych