Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Mogę wędkować nocą w rzece z pontonu?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   RokiFishBoa

RokiFishBoa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1037 postów
  • Imię:Zbigniew

Napisano 20 czerwiec 2015 - 11:17

Witam, przymierzam się do pływania środkiem pływającym w Odrze. Dotąd myślałem, że jest bezwzględny zakaz nocnego łowienia z łodzi ale już nie jestem tego taki pewien. Regulamin mówi: "Ponadto wędkarzowi nie wolno: (..) łowić ryb ze sprzętu pływającego w porze nocnej (od zmierzchu do świtu) w jeziorach i zbiornikach zaporowych, z wyjątkiem okresu od 1 czerwca do 30 września," 

Czy ktoś może mnie uświadomić gdzie mam szukać zapisu dotyczącego rzek? 
 



#2 OFFLINE   G_rzegorz

G_rzegorz

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1342 postów
  • LokalizacjaKujawsko pomorskie
  • Imię:Grzegorz

Napisano 20 czerwiec 2015 - 11:21

Co nie jest zakazane jest dozwolone :D


  • Tomus lubi to

#3 OFFLINE   RokiFishBoa

RokiFishBoa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1037 postów
  • Imię:Zbigniew

Napisano 20 czerwiec 2015 - 11:24

Co nie jest zakazane jest dozwolone :D

Cały czas jest to moje motto w tej sprawie. Chcę się jednak upewnieć, czy na pewno nie jest zakazane. 



#4 OFFLINE   PocoLoco

PocoLoco

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1306 postów
  • LokalizacjaM
  • Imię:M
  • Nazwisko:K

Napisano 20 czerwiec 2015 - 11:29

Plywasz noca kapok na garbie i nigdy sam..................na lodzi czy pontonie


  • popper, Popej i Rafus lubią to

#5 OFFLINE   lukson

lukson

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 576 postów

Napisano 20 czerwiec 2015 - 12:39

Pamiętaj także, że łódka powinna być odpowiednio oświetloną podczas pływania oraz wędkowania po zmroku.

#6 OFFLINE   arturbukowski

arturbukowski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 161 postów
  • LokalizacjaDrezdenko

Napisano 20 czerwiec 2015 - 13:12

Witam, przymierzam się do pływania środkiem pływającym w Odrze. Dotąd myślałem, że jest bezwzględny zakaz nocnego łowienia z łodzi ale już nie jestem tego taki pewien. Regulamin mówi: "Ponadto wędkarzowi nie wolno: (..) łowić ryb ze sprzętu pływającego w porze nocnej (od zmierzchu do świtu) w jeziorach i zbiornikach zaporowych, z wyjątkiem okresu od 1 czerwca do 30 września," 

Czy ktoś może mnie uświadomić gdzie mam szukać zapisu dotyczącego rzek? 
 

 

Rok temu koledzy na Odrze kolo Kostrzynia dostali 5 stówek za brak sonaru ?.    


  • paolo lubi to

#7 Guest_mikolaj_*

Guest_mikolaj_*
  • Guests

Napisano 20 czerwiec 2015 - 13:28

Większe jednostki mają obowiązek wyposażenia w gaśnicę, bosak, środki ratunkowe ale sonar pierwsze słyszę. I zwyczajnie nie wierzę.



#8 OFFLINE   RokiFishBoa

RokiFishBoa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1037 postów
  • Imię:Zbigniew

Napisano 20 czerwiec 2015 - 14:14

Będę pływał sam - bezpiecznie uposażony. Czyli rozumiem, że mogę pływać do woli(?) 



#9 OFFLINE   David72

David72

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 149 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 20 czerwiec 2015 - 14:32

Co nie jest zakazane jest dozwolone :D


Tak powinno być ale w Polsce naszej kochanej różnie bywa.

#10 OFFLINE   tebe

tebe

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 358 postów
  • Imię:Tomasz

Napisano 23 czerwiec 2015 - 20:14

Rok temu koledzy na Odrze kolo Kostrzynia dostali 5 stówek za brak sonaru ?.    

W razie co powiesz że kłusujesz, najwyżej 100 zł mandaciku dostaniesz, zamiast 500 zł.


Użytkownik tebe edytował ten post 23 czerwiec 2015 - 20:15

  • wobler129, Hesher, Pisarz.......ewski Piotr i 1 inna osoba lubią to

#11 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 23 czerwiec 2015 - 20:17

Będę pływał sam - bezpiecznie uposażony. Czyli rozumiem, że mogę pływać do woli(?) 

uposaż to lepiej swoją "drugą połowę" ;)

a sam się dobrze wyposaż... :P


  • Marecki1983 lubi to

#12 OFFLINE   Kempa

Kempa

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaNowa Sól
  • Imię:Paweł

Napisano 25 czerwiec 2015 - 13:02

Nie wiem jak jest z nocnym wędkowaniem z łodzi/pontonu, ale jeżeli chodzi o same poruszanie się po zmroku to musisz mieć obowiązkowo odpowiednie oświetlenie burtowe (w przypadku trolingu dodatkową lampę mówiącą o ciągniętym za sobą "trałem"),tak zwany róg mgłowy. Obowiązek jest również posiadania odpowiedniej ilości środków ratunkowych, a o odpowiednich uprawnieniach nie wspominam bo to zależy od mocy silnika . Co prawda jeżeli ktoś cię zobaczy w nocy to na pewno będziesz miał kontrole bo w Polsce się utarło, ze w nocy z lodzi to tylko się tylko kłusuje 



#13 OFFLINE   RokiFishBoa

RokiFishBoa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1037 postów
  • Imię:Zbigniew

Napisano 27 czerwiec 2015 - 10:09

Plywasz noca kapok na garbie i nigdy sam..................na lodzi czy pontonie

I masz! Zbagatelizowałem. A nau(cz)ka przyszła szybko...

Tej nocy siedząc SAM na środku rzeki w pontonie zacząłem tracić przytomność... Lekarz z pogotowia nie miał większej ochoty szukać rzecznego zakola w Google Maps i wyraził sporą dezaprobatę co do formy rekreacji, którą tej nocy uprawiałem. Na szczęście przyjaciele pomogli. 



#14 OFFLINE   pontonss

pontonss

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 414 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 02 lipiec 2015 - 06:51

No widzisz nauczka jest taka że musisz zaproponować wspólne łowienie kolegą z forum. Dobrze że wszystko ok.

#15 Guest_Dariusz Lipka_*

Guest_Dariusz Lipka_*
  • Guests

Napisano 28 lipiec 2015 - 12:18

Zadzwoniłem przed chwilą do Urzędu Żeglugi Śródlądowej i powiedzieli mi, że Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej powinien informować u siebie na stronie, że dany odcinek jest dopuszczony do żeglugi nocnej. Niestety nie wiedzieli, czy gdzieś w Polsce jest taki, ale w okolicach Warszawy nie ma. Na takim szlaku powinny być bojki świetlne i łódka powinna być oświetlona jak morski jacht rekreacyjny. 

Czyli podsumowując jest ogólny zakaz pływania łodzią w nocy, za co grozi mandat, to jest 500zł lub 1000zł. 

Tak mi powiedzieli w urzędzie.


Użytkownik Dariusz Lipka edytował ten post 28 lipiec 2015 - 12:19


#16 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2315 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 28 lipiec 2015 - 12:59

Czyli niby można i niby nie można. Ech...
 
 
 
Poniżej podstawa prawna:
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dn. 28.04.2003r w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych (Dz. U. z dnia 15 grudnia 2003 r.)
...
§ 3.13. Sygnalizacja małych statków w drodze
1. Pojedynczy mały statek o napędzie mechanicznym powinien pokazywać:
w nocy:
a) światło masztowe - zamiast jaskrawego jasne, umieszczone w osi statku, na wysokości co najmniej 1 m nad światłami burtowymi albo na poziomie świateł burtowych i w odległości co najmniej 1 m przed nimi,
B) światła burtowe; mogą one być zwykłe zamiast jasnych i być:
(i) położone zgodnie z warunkami określonymi w § 3.08 ust. 1 lit. b lub
(ii) złączone razem lub mogą świecić z jednej latarni w osi statku na dziobie lub w pobliżu dziobu statku,
c) światło rufowe określone w § 3.08 ust. 1 lit. c, przy czym statek mały może nie pokazywać tego światła, jeżeli zamiast światła masztowego określonego w lit. a pokazuje białe, jasne światło widoczne ze wszystkich stron statku.
2. Pojedynczy mały statek o napędzie mechanicznym, o długości mniejszej niż 7 m i prędkości maksymalnej do 10 km/h, może zamiast świateł określonych w ust. 1 pokazywać zwykłe białe światło, widoczne ze wszystkich stron, umieszczone na takiej wysokości, aby było dobrze widoczne.
3. Jeżeli mały statek holuje lub prowadzi w zestawie sprzężonym tylko małe statki, powinien pokazywać światła określone w ust. 1.
4. Holowane lub prowadzone w zestawie sprzężonym małe statki powinny pokazywać w nocy zwykłe białe światła, widoczne ze wszystkich stron. Przepisu tego nie stosuje się do łodzi należących do wyposażenia statków.
5. Mały statek żaglowy powinien pokazywać:
w nocy:
- światła burtowe i światło rufowe, przy czym światła burtowe powinny być złączone razem lub świecić z jednej latarni i być umieszczone w osi statku, na dziobie lub w pobliżu dziobu, a światło rufowe - w tylnej części statku; światła te mogą być światłami zwykłymi, albo
- światła burtowe i światło rufowe świecące z tej samej latarni umieszczonej na szczycie masztu; światła te mogą być światłami zwykłymi, albo
- zwykłe białe, widoczne ze wszystkich stron światło - gdy długość statku jest mniejsza niż 7 m. Przy zbliżaniu się do innych statków statek ten powinien pokazywać drugie zwykłe białe światło.
6. Pojedynczy mały statek bez napędu mechanicznego lub żaglowego powinien pokazywać: w nocy:
zwykłe białe, widoczne ze wszystkich stron światło. Łódź należąca do wyposażenia statku, wykonująca czynności w jego pobliżu, powinna pokazywać takie światło przy zbliżaniu się innych statków.
7. Podczas przejścia pod mostami stałymi lub zamkniętymi mostami zwodzonymi oraz podczas przejścia przez jazy lub śluzy, a także w innych miejscach o ograniczonym prześwicie, światła masztowe określone powyżej mogą być pokazywane na takiej wysokości, aby przejście mogło odbyć się bez przeszkód.
 
Drugim warunkiem prowadzenia żeglugi nocnej jest przystosowanie drogi wodnej do takiej żeglugi (oświetlone lub odbijające światło znaki drogi wodnej). Tam gdzie droga wodna nie ma odpowiednio przystosowanego oznakowania żeglowanie nocą nie jest zabronione, jednak odbywa się na wyłączną odpowiedzialność "kapitana" jednostki.
Zgodnie z komunikatem RZGW w Warszawie nr 11/2014 szlaki na Zalewie Zegrzyńskim są przystosowane do żeglugi nocnej:
Cytat z komunikatu 
"3. Szlaki żeglowne na odcinkach:
- rzeki Narew w km 29,0 ¸ 41,0 (most drogowy w Zegrzu ¸ most drogowy w Wierzbicy),
- szlak główny biegnący od ujścia kanału Żerańskiego w górę Narwi (Jezioro Zegrzyńskie),
- szlaki wschodni i zachodni, na głównym akwenie Jeziora Zegrzyńskiego, tzw. „patelni”,
są przystosowane do żeglugi nocnej."
Na innych szlakach żeglugowych, przed decyzją o żegludze nocnej należy sprawdzić komunikaty RZGW w Warszawie (lub innych Zarządów zgodnie z ich kompetencją)

Użytkownik Dano-G edytował ten post 28 lipiec 2015 - 12:59


#17 Guest_Dariusz Lipka_*

Guest_Dariusz Lipka_*
  • Guests

Napisano 29 lipiec 2015 - 10:55

Wymiotłeś z tą ustawą. Tylko jeszcze gdybyś mógł podać gdzie jest w ustawie napisane o poniższym?:

 

 
Tam gdzie droga wodna nie ma odpowiednio przystosowanego oznakowania żeglowanie nocą nie jest zabronione, jednak odbywa się na wyłączną odpowiedzialność "kapitana" jednostki.
 

 

Nie odbierz tego, że się czepiam, ja tylko pokornie proszę.



#18 OFFLINE   luk_80

luk_80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • Lokalizacja03-980

Napisano 29 lipiec 2015 - 19:48

Rzeka co innego ale dla zainteresowanych przypominam, że od początku 2016 roku w RAPR znika zapis "zakazujący łowienia ryb ze sprzętu pływającego w porze nocnej w jeziorach i zbiornikach zaporowych". 

 

Odsyłam do zmiany zapisów RAPR 2016. Niby nic a jednak dla wielu jest to furtka do skutecznego połowu ryb ze środków pływających w nocy.



#19 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2315 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 29 lipiec 2015 - 21:52

Wymiotłeś z tą ustawą. Tylko jeszcze gdybyś mógł podać gdzie jest w ustawie napisane o poniższym?:
Nie odbierz tego, że się czepiam, ja tylko pokornie proszę.

Nie ma? Nie mam jak teraz tego przeanalizować. Być może strona z której ctrl*c potem ctrl*v była zedytowana. Nie zagłębiałem się jakoś szczególnie. Warto doczytać zatem, bo sam tej wiedzy potrzebuję. Jak się przeprowadzę i będę miał internet to poczytam dokładniej. Nieznajomość prawa niestety szkodzi :-). Ale część odnalazłem :-)

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka

#20 OFFLINE   G_rzegorz

G_rzegorz

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1342 postów
  • LokalizacjaKujawsko pomorskie
  • Imię:Grzegorz

Napisano 27 październik 2015 - 09:02

Odkopię temat bo w sumie jednoznacznej odpowiedzi nie ma :mellow:

Można zatem nocą po rzece pływać pontonem czy też nie?

Na stronie RZGW nic ciekawego nie znalazłem... :(






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych