Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaki skok śruby zastosować do silnika zaburtowego?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
407 odpowiedzi w tym temacie

#241 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1573 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 18 wrzesień 2021 - 12:27

Miałem BS PRO złego słowa nie powiem.
Cena bdb.
Ale solas jakby lepszy.

#242 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1346 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 18 wrzesień 2021 - 13:23

Czym sie objawia lepsze?
Serio pytam bo ja pływam na 3 chińczyku za 100zł zrobilem 100mth i też nie mogę złego słowa powiedzieć. 3 kolegów również, mówimy o niskich mocach 10-25KM.

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka

#243 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4787 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 18 wrzesień 2021 - 15:28

Rożnica jest w jakości odlewu i malowania. Z Chińczykami róznie bywa - kolega kupił na Ali i trafił śrubę która była głośna (gwizdała). Pewnie są i dobrze wykonane.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#244 OFFLINE   Stołczynianin

Stołczynianin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Robert

Napisano 18 wrzesień 2021 - 20:53

Rożnica jest w jakości odlewu i malowania. Z Chińczykami róznie bywa - kolega kupił na Ali i trafił śrubę która była głośna (gwizdała). Pewnie są i dobrze wykonane.

Nie potrafię wyobrazić sobie gwiżdżącej śruby napędowej - środowisko wodne źle przenosi wysokie dźwięki. Chyba że to jakaś przenośnia to gwizdanie.

Aluminiowe odlewy nie wymagają technologii kosmicznej, a ceny już bywają kosmiczne.

Ja zapłaciłem niemało - około 250 za Michigan, niby USA a naprawdę Korea. Działa bdb. Nie widzę potrzeby płacenia 400zł za śrubę, ale jak ktoś ma taką to kto zabroni.



#245 OFFLINE   -Power-

-Power-

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 102 postów

Napisano 18 wrzesień 2021 - 21:35

Gwizdanie to fakt, pływałem na chińskich sróbach i trafiały się co gwiazdały... Co do porównania, to mają cieńsze płaty od Yamahy w tym samym rozmiarze. Mi silnik kręcił wyżej a prędkość była porównywalna, nie są to jakieś wielkie różnice ale są... Co do trwałości to oryginał Yamahy piach/żwirek wyślany:-D ściera stopniowo, a w chińskiej się lakier szczerbi i jakby odpryskiwał. U chińczyka trafiła mi się śróba co biła osiowo na kominie a przykładowo solas stoi w miejscu. Tak że czymś się różnią poza cena...

#246 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1573 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 18 wrzesień 2021 - 22:27

Czym sie objawia lepsze?
Serio pytam bo ja pływam na 3 chińczyku za 100zł zrobilem 100mth i też nie mogę złego słowa powiedzieć. 3 kolegów również, mówimy o niskich mocach 10-25KM.

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka

Jak dobrze pamiętam to na mojej łodzi z 20 hondy na bass pro o skoku 10.5 dochodziło do odcìnki i prędkość max 37.
Na solas o skoku 11 prędkość 41
Na solas czegoś takiego nie bylo

#247 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4787 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 19 wrzesień 2021 - 12:42

Nie potrafię wyobrazić sobie gwiżdżącej śruby napędowej - środowisko wodne źle przenosi wysokie dźwięki. Chyba że to jakaś przenośnia to gwizdanie.

Aluminiowe odlewy nie wymagają technologii kosmicznej, a ceny już bywają kosmiczne.

Ja zapłaciłem niemało - około 250 za Michigan, niby USA a naprawdę Korea. Działa bdb. Nie widzę potrzeby płacenia 400zł za śrubę, ale jak ktoś ma taką to kto zabroni.

Może źle to opisałem. Pojawia się dźwięk jakby wycie/gwizdanie który jest dosyć głośny i wkurzający, szczególnie w niskim zakresie obrotów. Technologie są niby proste, ale jest ich co najmniej dwie, a liczy się też jakość formy - nadlewki, porowatości i tp oraz dalsza obróbka. Moim zdaniem w tych ostatnich kwestiach czajniki odstają. Z tego co zrozumiałem, to Solas stosuje odlewanie ciśnieniowe a nie grawitacyjne, dzięki czemu jest on bardziej jednorodny, odgazowany i mocniejszy. Dodatkowo - wymaga to jakiegoś doświadczenia, odpowiedniego parku maszynowego i kadry, a grawitacyjnie to można sobie i samemu odlać za garażem w formie piaskowej, najwyżej będzie biła ;)


Użytkownik psulek edytował ten post 19 wrzesień 2021 - 12:43


#248 OFFLINE   GrzesM

GrzesM

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 399 postów
  • LokalizacjaKatowice
  • Imię:Grzegorz

Napisano 19 wrzesień 2021 - 13:51

Na tym filmie można posłuchać tego dźwięku.



Solas🤔

Użytkownik GrzesM edytował ten post 19 wrzesień 2021 - 13:52


#249 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1346 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 20 wrzesień 2021 - 18:05

Chińczyk za 104zł 9 1/4 × 12 vmax lekko ponad 41. Żadnych dźwięków. Brak bicia i obcierania. Co dziwne farba w stanie idealnym, na 11 też chińczyku wytarla się po 3mc na krawędzi natarcia (Odra w tamtym roku była niższa to i moze więcej piasku niosła).
.
https://youtu.be/HlZl_2U7o2o

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka

#250 OFFLINE   sol321

sol321

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 778 postów
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:S.

Napisano 21 wrzesień 2021 - 05:54

Ma ktoś jakiegoś sprawdzonego chińczyka rozmiar 9,25 na 14 wpustów? ( Do Mercury/tohatsu 20hp)

#251 OFFLINE   GrzesM

GrzesM

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 399 postów
  • LokalizacjaKatowice
  • Imię:Grzegorz

Napisano 21 wrzesień 2021 - 14:30

Kupno na aliexpress to loteria. Mnie przyszła śruba marki Polyda, i powiem że jest rewelacja. Testowana w tym sezonie. Na Alibaba można kupić pewniaka z tej firmy.

https://m.alibaba.co...ransparent=true

#252 OFFLINE   Czoper

Czoper

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów

Napisano 21 wrzesień 2021 - 15:55

Panowie a co sądzicie o śrubie do Yamaha 9.9 4suw skok 8 1/2 x 8 1/2 ?
Czy zmieniając na większy skok można poprawić osiągi?czy ten orginalny rozmiar będzie najbardziej optymalny?dłużej wchodzi w ślizg i przy większym obciążeniu łapie powietrze..

Pozdr

#253 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4787 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 22 wrzesień 2021 - 00:01

To w taki razie ciekawe. Solas mi nie wył, oryginał Hondy (też Solas) też nie, BSPro mi wyło, noname mi wył. Ciekawe z czego się bierze ten dzwięk.

EDYTA:

No i się dowiedziałem. To się nazywa singing prop (śpiewająca śruba) a przyczyną jest rezonans w jaki wpadją łopatki.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Użytkownik psulek edytował ten post 22 wrzesień 2021 - 00:14


#254 OFFLINE   -Power-

-Power-

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 102 postów

Napisano 22 wrzesień 2021 - 07:27

Trzeba zaokrąglic kanały spalinowe w srubie a dokładnie krawędzie, pilnikiem/papierem sciernym. U mnie cichło, tak że wątpie by to były łopaty... Powstaje chyba takie zjawisko jak dmuchamy w krawędź otworu butelki szklanej (zaczyna gwiazdać), a tu są spaliny pod ciśnieniem i na dodatek te kanały mają niezłe obroty...

Użytkownik -Power- edytował ten post 22 wrzesień 2021 - 07:28


#255 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4787 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 22 wrzesień 2021 - 13:07

Poczytałem, podobno jednak najlepiej krawędzie łopatki szlifować, albo próbować zmienić masę układu, żeby zmienić częstotliwość rezonansu (co może tłumaczyć, dlaczego szlifowanie gdziekolwiek pomaga).

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#256 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1346 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 22 wrzesień 2021 - 14:39

W takim wypadku spróbuj podkładką na ośce. Nic to nie kosztuje i w każdej chwili można zdjąć. Największa podkładka nierdzewka powiększana pogrubania na 10-14mm (zależy jaki wałek) waży całkiem sporo na pewno więcej niż troszkę wiórków aluminium i kosztuje poniżej 50gr.

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka

#257 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4787 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 22 wrzesień 2021 - 17:04

Ja tego problemu teraz nie mam, ale jakby mi się pojawił, to nie omieszkam sprawdzić.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#258 OFFLINE   Stołczynianin

Stołczynianin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Robert

Napisano 22 wrzesień 2021 - 22:41

Może źle to opisałem. Pojawia się dźwięk jakby wycie/gwizdanie który jest dosyć głośny i wkurzający, szczególnie w niskim zakresie obrotów. Technologie są niby proste, ale jest ich co najmniej dwie, a liczy się też jakość formy - nadlewki, porowatości i tp oraz dalsza obróbka. Moim zdaniem w tych ostatnich kwestiach czajniki odstają. Z tego co zrozumiałem, to Solas stosuje odlewanie ciśnieniowe a nie grawitacyjne, dzięki czemu jest on bardziej jednorodny, odgazowany i mocniejszy. Dodatkowo - wymaga to jakiegoś doświadczenia, odpowiedniego parku maszynowego i kadry, a grawitacyjnie to można sobie i samemu odlać za garażem w formie piaskowej, najwyżej będzie biła ;)

Wygładzałem kiedyś taką byle jak odlaną śrubę do De-6, jaki silnik taka śruba.

Obecnie produkowane są gładziutkie, więc raczej wszystkie są odlewane ciśnieniowo.

Grubość łopatek może zależeć od profilu łopaty i jakości stopu.

Dzięki filmowi od GrześM, wiem teraz że i moja śruba śpiewa, są to małe obroty, minimalnie większe od jałowych. A myślałem że to silnik śpiewa  :D

Mi to nie przeszkadza i sądzę że to trudne do wyciszenia.

Co do jakości chińszczyzny, to pewnie bywają i kiepskie produkty i doskonałe.

Kupiłem właśnie chińską kosiarkę Weibang. Jestem zdziwiony jakością i solidnością wykonania.


Użytkownik Stołczynianin edytował ten post 22 wrzesień 2021 - 22:44


#259 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4787 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 23 wrzesień 2021 - 00:09

Wiesz, najgorsza jest jednak ta loteria, że nie wiesz co trafisz u czajników. Mam Lurekillera z Ali i niech się Zauber schowa. Jest sporo rzeczy u nich dobrej jakości, tylko trzeba wiedzieć gdzie, albo ryzykować.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Użytkownik psulek edytował ten post 23 wrzesień 2021 - 00:11

  • S.N. lubi to

#260 OFFLINE   Stołczynianin

Stołczynianin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Robert

Napisano 24 wrzesień 2021 - 21:50

Jeśli europejska mafia nadal będzie wypierać rodzimą produkcję z Europy do Azji, to poznamy te marki, a następnie bogatszych Chińczyków na wakacjach w Europie.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych