Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kołowrotek do ciężkiego spinningu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
108 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   rolen

rolen

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 924 postów
  • LokalizacjaWarszawa/Marki
  • Imię:Robert

Napisano 06 maj 2021 - 09:24

Gdybym miał obstawiać, to:
Shimano SPHEROS,SOARE


Zaciekawiła mnie ta druga pozycja czyli SOARE? :)

#42 ONLINE   saitt

saitt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 777 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Paweł

Napisano 06 maj 2021 - 09:41

Do przynęt ok 60g w zupełności wystarczy poprzedni model twin power 15 4000PG.
Nic więcej nie potrzeba a i masa poniżej 300g.
  • smokwelski i woblery L.E. lubią to

#43 OFFLINE   spinspektor

spinspektor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 419 postów
  • Lokalizacjaxyz

Napisano 06 maj 2021 - 16:36

Już coś wiem. Dzięki za podpowiedzi Panowie 💪🏻

#44 OFFLINE   Kozi81

Kozi81

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 88 postów

Napisano 07 maj 2021 - 15:59

Z nowych młynków w masie ok 300g a zarazem pieruńsko mocnych trzeba koniecznie wymienić Certate LT 5000. Sam posiadam 3 sztuki, w tym 3000 z niskim 5,2 przełożeniem i nie ma żadnych problemów aby w wiślanym nurcie pociągnęła sumową Alaskę 6 cm czy nawet Horneta 9cm. O jigowaniu po 60-70g nie wspominając. A taka 5000 jest jeszcze mocniejsza. Sądzę zatem iż też powinna być brana pod uwagę przez Kolegę ;)


  • popper, saitt i mario70 lubią to

#45 OFFLINE   MajKar

MajKar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaRyki
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Majek

Napisano 08 maj 2021 - 20:32

Do takiego zastosowania można dodać jeszcze Ryobi Metaroyal vs 3500 zm lub 3000 zm mocny niesamowicie ale bardzo ciężko go kupić  oraz Tica Taurus tp 3000 s któremu mocy również nie zabraknie.



#46 OFFLINE   Kozi81

Kozi81

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 88 postów

Napisano 08 maj 2021 - 22:08

Spoko Karolu ale do tak lekkich wabi po ok 60g w obecnych czasach używać młynka który waży po 390( Ryobi 3000) czy jeszcze lepiej Taurus 420g jest całkowitym bezsensem. I nawet Pudzian odczuje tą różnicę, wierz mi  ;)  Pod ww łowienie starcza taki TP 4000 czy Certate LT 3000 Choć wymienionych przez Ciebie młynków nie będę krytykować. Wręcz przeciwnie, z Ticą miałem do czynienia i był to zaj...sty sprzęt. Ryobi za to nie znam :wacko:


  • delux64 lubi to

#47 OFFLINE   Lokityrem

Lokityrem

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 59 postów

Napisano 08 maj 2021 - 23:23

Penn Slammer 360

#48 OFFLINE   MajKar

MajKar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaRyki
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Majek

Napisano 09 maj 2021 - 19:53

Kozi81 zgadza się można, tylko ile wytrzymają maślano pracujące nowości tego nikt jeszcze nie sprawdził a kosztują nie mało. Taurusa katuję  na Wiśle główkami do 75g  5 lat i gdyby nie moja głupota byłby jak nowy ale myślę że jeszcze parę lat posłuży.



#49 OFFLINE   spinspektor

spinspektor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 419 postów
  • Lokalizacjaxyz

Napisano 09 maj 2021 - 20:10

Luvias LT 3000d podobno daje radę

#50 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2639 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 09 maj 2021 - 22:58

Na alledrogo jest kilka Daiw Certate 3000 jeszcze nie LT. Waży 265 g, co chyba nie jest szczególnie dużą wagą. Przełożenie 4,8:1 skutkuje dużą trwałością, zwłaszcza w kołowrotku tej klasy.


  • jogger1 lubi to

#51 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5354 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 10 maj 2021 - 05:12

Nie potrafie zacytowac dokladnie ale sprobuje oddac sens Wypowiedzi Szymona. Dawno temu bo bedzie juz z dziesiec lat, Marek Szymanski napisal w jakims artykule, ze jedna z wazniejszych cech niezawodnego kolowrotka klasy 4000 jest waga powyzej 350g czy nawet okolo 400g. Nie jestem zwolennikiem twierdzenia, ze dawniej wszystko bylo lepsze, ale ta jego mysl mimo uplywu czasu niewiele sie odchudzila...

Mysle, ze dzis jasne jest, ze nie tylko naped/przekladnia odpowiedzialna jest za niezawodnosc i dlugowiecznosc kolowrotka, bo wpakowanie takowej do slabej, lub po prostu za malej budy daje to co obserwowalismy np: we wszystkich turkowatych Daiwach. Dzialaly nadal ze zmieniona o mikrony osiowoscia, ale kultura ich pracy pogarszala sie bardzo (slynne zabkowanie). Dzialaly lata i nadal dzialaja bo owa zmiana osiowosci nie byla w stanie osiganac takiego pulapu w ktorym doszlo by do uszkodzenia napedu.

Eksperymenty z lekkimi rotorami, jak najbardzie idace w dobrym kierunku daly wiele pozytywnego ale i pokazaly slabosci. Te i wiele innych dzialan to cena postepu/buchalterii, kolejnosc jak kto chce i czego kto tam chce jeszcze dolozyc. Te konstrukcje, ktore przetrwaly lata lowienia pod duzymi obciazeniami na ogol maja cechy wspolne jak odpowiednio duze "budy" i dopasowany do nich mocne przekladnie, dobrze wagowo jak i wywazeniowo dopasowane rotory itd... Stad takze bierze sie ich waga. Co przyniosa kolejne zmiany materialowe tego nie wiemy, jestesmy czescia tych eksperymentow. To czego nie potrafilismy sobie wyobrazic przed 20-toma laty, dzis jest elementem rzeczywistosci i oczywistosci.

Oprocz wyobrazni zbiorowej jest jeszcze wyobraznia indywidualna, czasem mniejsza czasem wieksza od zbiorowej, dlatego niech kazdy polega na swojej a im mniej bedzie ona mu "cudow" podpowiadala tym mniej rozczarowan go spotka.

 

PS

Moja wyobraznia takze czytajac ten watek doznala szoku jak przeczytalem, ze jeden z kolegow do lowienia na Wisle uzywa 75g glowek. Sa rzeczy o ktorych nawet filozofon sie nie sni ;)


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 10 maj 2021 - 06:07


#52 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 10 maj 2021 - 11:45

Do przynęt ok 60g w zupełności wystarczy poprzedni model twin power 15 4000PG.
Nic więcej nie potrzeba a i masa poniżej 300g.

Nowy model twinka nie nadaje się. Co jest z nim nie tak?

#53 ONLINE   saitt

saitt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 777 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Paweł

Napisano 10 maj 2021 - 12:04

Poleciłem model 15 4000PG bo sam taki używam do podobnych przynęt trzeci sezon i złego słowa nie mogę powiedzieć. Nowego modelu nie używam więc nie mogę polecić.. Taka sytuacja😉
  • Jozi, hamerhed i psd27 lubią to

#54 OFFLINE   gondor

gondor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów

Napisano 10 maj 2021 - 12:14

Daiwa certate 3000 LT do główek 60 gramowych ?????  Chciałbym widzieć jej pracę po sezonie. Kozi81 ale masz fantazję zazdroszczę  :D


  • miramar69 i Biesan lubią to

#55 OFFLINE   psd27

psd27

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 953 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 10 maj 2021 - 22:49

Daiwa certate 3000 LT do główek 60 gramowych ?????  Chciałbym widzieć jej pracę po sezonie. Kozi81 ale masz fantazję zazdroszczę  :D

Uważam, że nie byłby to ciekawy widok ;)

Swoją drogą, skoro mowa o główkach 60gr+, to zacząłbym się zastanawiać, czy nie warto przesiąść się na casting,bo przy tej masie przynęt bałbym się o palec rzucając klasycznym spinningiem.



#56 OFFLINE   Kozi81

Kozi81

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 88 postów

Napisano 11 maj 2021 - 19:11

Daiwa certate 3000 LT do główek 60 gramowych ?????  Chciałbym widzieć jej pracę po sezonie. Kozi81 ale masz fantazję zazdroszczę  :D

To chyba nie miałeś tego młynka w ręku, nie mówiąc o używaniu...



#57 OFFLINE   zMazur

zMazur

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 173 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 11 maj 2021 - 21:10

a daiwa BG? pełen metal



#58 OFFLINE   homax

homax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1009 postów
  • LokalizacjaPruszków Poland Europe Earth
  • Imię:Sławomir

Napisano 12 maj 2021 - 10:46

Uważam, że nie byłby to ciekawy widok ;)

Swoją drogą, skoro mowa o główkach 60gr+, to zacząłbym się zastanawiać, czy nie warto przesiąść się na casting,bo przy tej masie przynęt bałbym się o palec rzucając klasycznym spinningiem.

Paweł, nie ma się czego bać. Na morzu łowiło się dorsze na pilkery średnio(!) 120g przez cały dzień miotając z burty zawietrznej ile fabryka....a ogromna większość łowi stałoszpulowcami.. i nikt palca nie stracił. Tak że nie bójmy się ciężkich przynęt :)



#59 OFFLINE   gondor

gondor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów

Napisano 12 maj 2021 - 14:44

To chyba nie miałeś tego młynka w ręku, nie mówiąc o używaniu...

Właśnie miałem i nawet łowiłem, stąd mój uśmiech kolego. Kołowrotek mocny jak na swoją wagę ale do łowienia na główki do 25 gram max. Być może daiwa 5000 LT  podoła 60 gramowym ale nie miałem tego modelu więc nie będę się wypowiadał.



#60 OFFLINE   Kozi81

Kozi81

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 88 postów

Napisano 12 maj 2021 - 17:09

@gondor łowiłeś ile czasu? Bo ja byłem dobre paręnaście razy w sezonie sumowym na toruńskiej Wiśle trolując i rzucając z ręki alaskami 6, hornetem 9 a nawet wciągał bez jęknięcia donkeya. O gumach po 20cm z główkami 30g nawet nie wspominając. I nic mu się nie stało, chodzi jak od nowości. Swoją drogą kołowrotek jest na 3-4 lata a nie na "wieki wieków". Zatem z całym szacunkiem piszesz bzdury że cerata LT 3000 D z przełożeniem 5,2 jest do góra 25g. I z mojej strony koniec polemiki bo nie lubię teoretyków, ja jestem praktykiem.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych