Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Bezpieczne pływanie w nocy - oświetlenie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 lipiec 2015 - 11:09

Zapewne bedzie to wymagalo nieco zaangazowania aby zrobic precyzyjnie ale....rowniez polecam sposob z gpsem. Wisla na wielu odcinkach to masakra odnosnie plywania - plynie 2 a nawet wiecej "korytami" a po tygodniu moze sie okazac, ze czynne sa inne "koryta".

Takze i ten gps jest o ograniczonym zaufaniu.

 

Co do swiatla (poza regulaminowym dla malej lodki - bialym, widocznym ze wszystkich stron) typu szperacz to rzeczywiscie moze sie okazac, ze gorzej widac. Jezeli juz to zamocowac gdzies na dziobie, tak, zeby nie bylo zadnych ubocznych odblaskow.

 

W wielu jednak przypadkach okaze sie, ze...najlepiej bylo plywac jak bylo cos widac ;) ....po upartym "rzezbieniu" zas przez plycizny sprawdzalbym czesto czy woda chlodzaca jeszzce leci...a pozniej oddalbym do serwisu na czyszczenie kanalu z woda chlodzaca.

No ale cieplo idzie..i nizowka...zawsze mozna "na burłaka". :)

 

Gumo



#22 OFFLINE   Sebalos

Sebalos

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Seba

Napisano 01 lipiec 2015 - 11:31

No to i tak przy tych lampach co zamówiłem zostaje jeszcz ponad 50% wolnych elektronów   ;)   :) .

Zamontuj gniazdko do zapalniczki i możesz.... lodówkę turystyczną podpinać i barek jak się patrzy ... :o  :P



#23 OFFLINE   nrt80

nrt80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów

Napisano 01 lipiec 2015 - 20:33

Zapewne bedzie to wymagalo nieco zaangazowania aby zrobic precyzyjnie ale....rowniez polecam sposob z gpsem. Wisla na wielu odcinkach to masakra odnosnie plywania - plynie 2 a nawet wiecej "korytami" a po tygodniu moze sie okazac, ze czynne sa inne "koryta".
Takze i ten gps jest o ograniczonym zaufaniu.

Co do swiatla (poza regulaminowym dla malej lodki - bialym, widocznym ze wszystkich stron) typu szperacz to rzeczywiscie moze sie okazac, ze gorzej widac. Jezeli juz to zamocowac gdzies na dziobie, tak, zeby nie bylo zadnych ubocznych odblaskow.

W wielu jednak przypadkach okaze sie, ze...najlepiej bylo plywac jak bylo cos widac ;) ....po upartym "rzezbieniu" zas przez plycizny sprawdzalbym czesto czy woda chlodzaca jeszzce leci...a pozniej oddalbym do serwisu na czyszczenie kanalu z woda chlodzaca.
No ale cieplo idzie..i nizowka...zawsze mozna "na burłaka". :)

Gumo

Wcześniejszym sladzie, czyli dzisiejszym
Ze szperaczem kiedyś próbowałem. Mało komfortowo, z reguły g widać. Lekka mgła na wodzie i lepiej go wyłączyć bo robi się biała ściana.

#24 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 01 lipiec 2015 - 21:02

W tym tygodniu może dokończę dzieła i sprawdzę czy pomysł okazał się trafny. 



#25 OFFLINE   mpruszek

mpruszek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 141 postów

Napisano 27 grudzień 2015 - 20:15

odświeżę temat, jak sprawuje Ci się szperacz ? (miramar69)



#26 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 27 grudzień 2015 - 20:39

Super sprawa na powrocie do domu po ciemku !!! ;)  :)



#27 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8446 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 27 grudzień 2015 - 22:13

Super sprawa na powrocie do domu po ciemku !!! ;)  :)

 

Wrzuciłbyś fotkę jak masz zamontowane



#28 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 29 grudzień 2015 - 21:14

Wygląda to tak:

Załączony plik  szperacz 002.jpg   58,86 KB   12 Ilość pobrań

Załączony plik  szperacz 003.jpg   50,2 KB   10 Ilość pobrań


  • Piotrek Milupa, giaur27 i Sebalos lubią to

#29 OFFLINE   Lipkor

Lipkor

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 35 postów
  • Lokalizacjakujawsko pomorskie / Koronowo
  • Imię:Darek

Napisano 29 grudzień 2015 - 21:49

Też muszę pomyśleć nad takim halogenem, bo kiedyś prawie przydzwoniłem w jednego grunciarza na łódce, ani świetlików, ani jakiegoś światełka nie miał włączonego. A nas widział i słyszał z daleka.....

Miramar69, powiedz, czy nie bije po oczach odbite światło od dziobu, halogen masz trochę cofnięty.



#30 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 29 grudzień 2015 - 21:57

To tylko tak wygląda. Jest zamocowany z boku , a nie centralnie na dziobie.  Inaczej przeszkadzał by w podnoszeniu i opuszczaniu ciężarka kotwicznego, a w związku z tym nic nie odbija się od pokładu ni łódki. Dodatkowo jest możliwość regulacji w dwóch płaszczyznach.



#31 OFFLINE   Lipkor

Lipkor

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 35 postów
  • Lokalizacjakujawsko pomorskie / Koronowo
  • Imię:Darek

Napisano 30 grudzień 2015 - 20:55

To tylko tak wygląda. Jest zamocowany z boku , a nie centralnie na dziobie.  Inaczej przeszkadzał by w podnoszeniu i opuszczaniu ciężarka kotwicznego, a w związku z tym nic nie odbija się od pokładu ni łódki. Dodatkowo jest możliwość regulacji w dwóch płaszczyznach.

 

Dzięki, na pewno coś sobie zmajstruję przez zimę, bo przeważnie w ciemnościach spływam 5-7 km, więc nie ma się nad czym zastanawiać.



#32 OFFLINE   pepe_79

pepe_79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 671 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Imię:Paweł

Napisano 08 styczeń 2016 - 15:07

Sporo kombinowałem z oświetleniem do pływania po ciemku, więc może komuś się przyda albo może coś lepszego podpowie.

Na razie na instalacji się skończyło (działa B) ),ale już nie zdążyłem sprawdzić na wodzie :( Czekamy więc do sezonu czy będzie spełniać zadanie...

 

Pierwszy dylemat to dobranie mocy... tak żeby nie zjadało za szybko aku, a i żeby jednak było coś widać. Tutaj trzeba iść na kompromisy.

Druga rzecz to ustawienie tak żeby jak najwięcej światła padało na wodę i nie było zbyt dużych i nawet oślepiających odbić od kadłuba. U mnie dodatkowo przeszkadzała wyciągarka centralnie na dziobie :angry:

Kolejna sprawa to charakterystyka samej wiązki światła. Obecnie wybór jest ogromny, od bardzo szerokich (typu Flood) po mocno skupione SPOT (dalekosiężne szperacze). Osobiście odrzuciłem wszelkie lampy dające płaską wiązkę (typowy halogen samochodowy) ponieważ łódź na wodzie nie zachowuje się tak stabilnie jak samochód i w zależności od prędkości czy obciążenia płynie pod różnymi kątami (nie mówiąc już o falach).

 

Zatem skończyło się na LED'ach:

- dwie mini lampy o parametrach 10W, 750lm, wiązka rozproszona 90 stopni - do wolnego pływania i jako manewrowe,

- szperacz 20W, 1550lm, główna wiązka skupiona 8 stopni plus lekko rozproszone 30 stopni - do szybszego pływania,

- i jedna mini j.w. montowania z tyłu - do cofania czy oglądnięcia co tam się dzieje na tyłach,

Wszystko na osobnych odwodach z wyłącznikami i bezpiecznikami. Panel wyłączników zamontowany "pod ręką" sternika.

Zależało mi żeby nie montować wszystkiego na stałe, a i sam montaż był szybki i łatwy, więc mocowania wykonałem na magnesach neodymowych. Musiałem jednak do kadłuba dokręcić kawałki blachy, żeby magnesy miały się czego trzymać, a trzymają mooocno no i mogę dowolnie je ustawić. Same kable podłączane są do instalacji przez gniazda zapalniczek.

 

A wygląda to tak:

Załączony plik  WP_20160103_001.jpg   43,32 KB   11 Ilość pobrań Załączony plik  WP_20160103_003.jpg   51,08 KB   9 Ilość pobrań Załączony plik  WP_20160103_004.jpg   45,26 KB   10 Ilość pobrań Załączony plik  WP_20160103_006.jpg   35,18 KB   11 Ilość pobrań Załączony plik  WP_20160103_007.jpg   53,48 KB   12 Ilość pobrań

 

Te dwie przednie mini lampy mają u mnie jeszcze jedno świetne zastosowanie. Mianowicie mogę je szybko zamontować na samochodzie i mam widno przy wodowaniu czy wciąganiu łódki na przyczepkę B)

Załączony plik  WP_20160103_012.jpg   44,74 KB   11 Ilość pobrań

 

Jeśli chodzi o sam efekt świetlny to fotek nie mam. Jednak na aukcjach gdzie je kupowałem są fajne zdjęcia poglądowe.

http://allegro.pl/la...5902783374.html

http://allegro.pl/no...5902806503.html

 

Ogólnie lampy jak dla mnie są bardzo dobrej jakości, dedykowane do off-road'u, mocne obudowy alu, mocowania z nierdzewki, grube kable, osłony z poliwęglanu, a przede wszystkim mają bardzo dobrej jakości diody CREE (USA). Naprawdę fajne zabawki  :)


Użytkownik pepe_79 edytował ten post 08 styczeń 2016 - 15:40


#33 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4960 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 08 styczeń 2016 - 15:42

Jak teraz będziesz wracał po ciemku do domu ,taki rozświetlony to mogą cię wziąć za UFO  ;)  :) . Ładna ta twoja "choinka".



#34 OFFLINE   mpruszek

mpruszek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 141 postów

Napisano 08 styczeń 2016 - 18:48

Dzięki chłopaki za zdjęcia poglądowe. Czeka mnie na wiosnę podobna instalacja



#35 OFFLINE   bryka

bryka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 443 postów
  • LokalizacjaGłogów
  • Imię:Michał

Napisano 02 czerwiec 2016 - 19:12

Witam , czy ma ktos doswiadczenie z lampami diodowymi ? Jest od groma tego na diodach creen itd. Ciezko sie w tym ogarnac , potrzebuje do swojej lodzi jedna lampe dalekosiezna ktora naprawde dobrze bedzie swiecila przy plynieciu w nocy w slizgu po rzece , a druga jakas rozpraszajaca swiatlo ale rowniez mocna do nagrywania filmikow i robienia fotek w nocy na pokladzie lodzi.

#36 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3411 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 02 czerwiec 2016 - 19:23

W slizgu po rzece to z 5 do 10 k lumenow trzeba. 1000 lumenow to juz bardzo mocna lampka spokojnie do ogarniania na lodzi czy na ladzie etv. Ja mam xtara warboy i skilhunta h02r obie spoko ale plywanie w slizgu to raczej z czyms mocniejszym chyba ze po jeziorze znanym i do 15 20kmh. A to juz baterie zre jak diabli. Wnet cos na aku 12v by bylo lepiej (na 3sztuki aku 18650?)

#37 OFFLINE   bryka

bryka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 443 postów
  • LokalizacjaGłogów
  • Imię:Michał

Napisano 02 czerwiec 2016 - 19:55

http://www.allegro.p...item=6238430615

Myslalem o czyms takim . Tylko nie wiem jaka bedzie moc swiatel i jzk to sie bedzie miali do pochlaniania akumulatora. Tymbardziej ze nie mam jeszcze zalozonego doladowywania aku z silnika a elektryki od groma. Aku mam 100 Ah + zapasowy jakis maly . Niby dlugo sie tego nie bedzie uzywalo no ale mimo wszystko prad pochlania..

#38 OFFLINE   damianb

damianb

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 101 postów
  • LokalizacjaGryfice
  • Imię:Damian
  • Nazwisko:Bogdan

Napisano 14 sierpień 2020 - 16:43

Witam, z racji budowy łodzi, zostaje mi pomysł na doświetlenie drogi na slip po wieczornym wedkowaniu. Często pływam aż do zmroku za rybka i muszę wracać po omacku. W nowej łodzi myślałem o montażu takiej lampy na relingu konsoli u góry, czynie będzie problemów z posiadaniem takiej lampy? Coś jak lampa offroad montowana na dachu auta. Taki panel.

#39 OFFLINE   karkoszek

karkoszek

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1783 postów
  • LokalizacjaGryfino
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:Lures.pl

Napisano 14 sierpień 2020 - 16:47

Tylko kup coś porządnego. Moja lampa LED na dziobie do takich zastosowań nabrała wody i nie działa zanim mi się pierwszy raz przydała. Kupiona na AliExpress za kilka dolców
Mam też drugą na przyczepie zasilaną, gniazda przyczepy

Użytkownik karkoszek edytował ten post 14 sierpień 2020 - 16:48


#40 OFFLINE   Łukasz.t

Łukasz.t

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 292 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Łukasz

Napisano 14 sierpień 2020 - 16:59

Ja kupiłem coś takiego i planuje ją w tym miejscu na dziobie zamontować b16e8f8e911a8b0dc348fb2987b623ce.jpg

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych