Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Mapy batymetryczne Humminbird Autochart WYMIANA MAP


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
442 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   wilk325

wilk325

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 195 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Tadeusz
  • Nazwisko:Wilk

Napisano 05 lipiec 2016 - 08:19

A czy AutoChart Pro można nabyć w PL i czy logi zapisywane w Lowrance będą działały?
Czy jest również wersja na androida?

Odezwij się do kol. Paprykarza.



#42 OFFLINE   Maka551

Maka551

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 postów
  • LokalizacjaOstrowiec Św.
  • Imię:Maciej

Napisano 29 listopad 2016 - 23:58

Witam.

Powiedzieć, że "słabo" orientuję się w programach i ogólnie elektronice to komplement. Ale kupiłem Helix 7 + AutoChart Pro. Załamałem się w samej końcówce i proszę o pomoc. Próbowałem w Normarku, ale oni chyba taki poziom jak ja. Do rzeczy: kilkanaście godzin pływania, kilka tygodni męki przy komputerze i mam kompletne mapy batymetryczne zbiorników Brody i Wióry (Świętokrzyskie). Oczywiście po drodze trochę problemów m.in. z korektą głębokości, ale już sobie nieźle radzę. Dwa dni pogody i zrobię jeszcze zalew Chańcza. Jedno mnie wykańcza, nie mogę przenieść waypointów z PC do echa. Tworzę punkt na mapie, na menager waypoints save i set, potem zapisane w Lake Master Update. Karta z PC do echa, mapka pięknie.. punktów ani śladu. Z rozpaczy przetłumaczyłem instrukcję i wyczytałem, że waypointy tworzone są w folderze Matrix i pamiętam, że kiedyś plątało mi się coś takiego po PC. Jednak w ferworze walki gdzieś przepadło (instrukcji po polsku nie było więc metodą prób i błędów....okazało się błędów więcej). Podejrzewając, że gdzieś coś wykasowałem, wkurwiony kupiłem następny AutoChart +Zero Line (bo oczywiście sama karta ma być po nowym roku ...chyba), myśląc, że to rozwiąże problem. A tu Zonk.... Matrixa nie ma, waypointów nie ma, kasa przepadła, gula chodzi....Dla kolegi, który mi pomoże mapy w prezencie no i jeden dwustanowiskowy program mam zbędny, dogadamy się. Nawiasem mówiąc, żeby tak porządny sprzęt miał takie kiepskie wsparcie....niesłychane.

Maka



#43 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4660 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 30 listopad 2016 - 08:11

Cześć.

Musisz wyeksportować plik z waypointami zapisanymi jako .HWR do utworzonego przez siebie  folderu MATRIX na karcie pamięci - dla bezpieczeństwa zwykłej, nie zlines.

Wkładasz kartę z tym folderem do włączonego echa, potwierdzasz kursorem export plików z SD do echa i majsz je na miejscu. Teraz wyciągasz kartę -dane są już w echu i na ładujesz kartę  z-lines z mapami. Waypointy będą jako nakładka na mapę.

Jeżeli nie zadziała, zmień kolejność- najpierw mapa z-lines, potem karta z folderem Matrix

Drugi spodób to łopatologia, za to pewna i działająca - odpalasz mapy w echu i kompie. żeby włączyć echo w domu, musisz w czasie pierwszego ekranu HB nacisnąć menu i wybrać tryb normalny .

Przeglądasz mapę w kompie, współrzędne są podane, potem kursorem w echu najeżdżasz na mapę obserwując wspórzędne i  przyciskami mark zaznaczasz sobie to co chcesz - ale już w echu.

Programu nie mam, chciałbym kupić, ale w vaweinn już nie mają.

Export z folderu Matrix mam opanowany, pliki .HWR działają w echu po transferze z kompa.



#44 OFFLINE   Maka551

Maka551

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 20 postów
  • LokalizacjaOstrowiec Św.
  • Imię:Maciej

Napisano 30 listopad 2016 - 10:06

Cześć Maciej K.

Program już jakby masz wraz z plikami zapisów zbiorników, o których mówiłem. Ponieważ odezwałeś się pierwszy będę Cię dręczył, bo nie wszystko o czym piszesz "kumam".

maka551@vp.pl to kontakt poza forum

Dziękuje i pozdrawiam imienniku.



#45 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4660 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 30 listopad 2016 - 11:28

Wysłałem na priv maila swego.



#46 OFFLINE   esox lucius

esox lucius

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Marcin

Napisano 03 grudzień 2016 - 08:24

Witam

 Oczywiście po drodze trochę problemów m.in. z korektą głębokości, ale już sobie nieźle radzę. 

 

Jak poradziłeś sobie z korektą głębokości?



#47 OFFLINE   wilk325

wilk325

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 195 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Tadeusz
  • Nazwisko:Wilk

Napisano 03 grudzień 2016 - 09:34

Witam

 

Jak poradziłeś sobie z korektą głębokości?

W ustawieniach echo ( zaawansowanych ) masz korektę; trzeba zmierzyć faktyczną głębokość i sprawdzić co wyświetla echo. Jeżeli się zgadza to OK; jeżeli nie trzeba wprowadzić w echu poprawkę aż odczyt i głębokość będą miały tą samą wartość.



#48 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4660 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 03 grudzień 2016 - 14:23

W ustawieniach echo ( zaawansowanych ) masz korektę; trzeba zmierzyć faktyczną głębokość i sprawdzić co wyświetla echo. Jeżeli się zgadza to OK; jeżeli nie trzeba wprowadzić w echu poprawkę aż odczyt i głębokość będą miały tą samą wartość.

Czy autorowi pytania nie chodziło czasem o korektę robioną w programie?

Ja osobiście używam korekty głębokości w echu tylko i wyłącznie w dwóch okolicznościach: gdy zmieni się poziom wody na mapowanym obiekcie od jednego pomiaru do kolejnych i gdy zmieniam pływadło- by skompesować zanurzenie przetwornika. W ogole to dodaję do głębokości echa głębokość zanurzenia przetwornika i wtedy pomiar można liczyć od powierzchni wody.

Jaki masz sposób na zmierzenie głębokości realnej pod łodzią? Na płyciźnie echo wariuje, dopiero od ok. 1,5 m można cokolwiek stabilnego uzyskać.



#49 OFFLINE   wilk325

wilk325

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 195 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Tadeusz
  • Nazwisko:Wilk

Napisano 03 grudzień 2016 - 15:30

Czy autorowi pytania nie chodziło czasem o korektę robioną w programie?

Ja osobiście używam korekty głębokości w echu tylko i wyłącznie w dwóch okolicznościach: gdy zmieni się poziom wody na mapowanym obiekcie od jednego pomiaru do kolejnych i gdy zmieniam pływadło- by skompesować zanurzenie przetwornika. W ogole to dodaję do głębokości echa głębokość zanurzenia przetwornika i wtedy pomiar można liczyć od powierzchni wody.

Jaki masz sposób na zmierzenie głębokości realnej pod łodzią? Na płyciźnie echo wariuje, dopiero od ok. 1,5 m można cokolwiek stabilnego uzyskać.

Nie wiem, jakie echo wariuje na płyciźnie? moje powyze 0,5m nie wariuje. Zawsze mam ze sobą teleskopowy pagaj, na którym mam znaczniki co 10cm; więc sprawdzenie głębokości nie stanowi problemu.



#50 OFFLINE   esox lucius

esox lucius

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Marcin

Napisano 04 grudzień 2016 - 11:39

W echosondzie minimalna korekta to 10 cm. Ponieważ przetwornik mam zamocowany na standardowym uchwycie gdzie za pomocą sztycy mogę go podnosić i opuszczać zaznaczyłem sobie na nim punkt. Drugi punkt zaznaczyłem na wbitym przy brzegu słupku. Kiedy wypływam w celu tworzenia mapy zgrywam oba punkty i wtedy mam większą dokładność tworzonej mapy. Przy spadkach dna niema to znaczenia ale gdy robimy mapę blatów wtedy widać przesunięcie izobat (dotyczy ponownego zapisu w utworzonej przez nas mapie). 

Fajni byłoby gdyby program umiał skalibrować głębokość dwóch zapisów o różnym ustawieniu głębokości które pokrywały by się częściowo.



#51 OFFLINE   lamiglas87

lamiglas87

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 287 postów
  • LokalizacjaPałuki/WLKP
  • Imię:Radek
  • Nazwisko:W

Napisano 25 maj 2017 - 10:06

Witam Kolegow

Mam pytanie odnosnie importu/exportu plikow .DAT z echa na komputer mianowicie robie to tak jak jest pokazane na filmiku instruktazowym Normarku ale gdy to zrobie pokazuja mi sie same czarne kratki zadnej linii brzegowej ani zadnego zbiornika same biale tlo i same kratki czy ja cos robie zle?



#52 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4660 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 25 maj 2017 - 21:10

PPM na białym ekranie, rozwinie się menu, show background map i wtedy będziesz miał podkład.

Żeby zaimportować pliki na mapę muszą być zaciągnięte jako .ACD poprzez: File-import/convert-wskazanie plików w folderze. Po komunikacie "conversation done" będziesz mógł je dodać do mapy poprzez przycisk ADD - czyli kółko z krzyżykiem w lewym górnym rogu.



#53 OFFLINE   lamiglas87

lamiglas87

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 287 postów
  • LokalizacjaPałuki/WLKP
  • Imię:Radek
  • Nazwisko:W

Napisano 26 maj 2017 - 07:09

No właśnie wczoraj trochę powalczyłem metoda prób i błędów i udało mi się zrobić mapkę ale niestety tylko na białym tle nie wyświetla mi linii brzegowej czym to jest spowodowane ? I jak dodać kolejny plik żeby nałożyć do zrobionej wcześniej mapki?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#54 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4660 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 26 maj 2017 - 07:44

Linię brzegową trzeba dodać. Najlepiej obrysować ją w Google Earth, ew. użyć opcji create shoreline . Niestety nie mam softu przy sobie na kompie(zdezaktywowałem przez głupotę, i nie da się go ponownie aktywować na tym co piszę kompie - nie mam dowodu zakupu, bo to prezent był) i nie mogę rozwinąć się w tej sprawie, wieczorem coś wymodzimy.



#55 OFFLINE   lamiglas87

lamiglas87

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 287 postów
  • LokalizacjaPałuki/WLKP
  • Imię:Radek
  • Nazwisko:W

Napisano 26 maj 2017 - 09:02

No a w programie nie ma mapy bazowej ? Bo na karcie zero line jest taka mapka aczkolwiek duzo zbiorników brakuje


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#56 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4660 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 26 maj 2017 - 14:01

Radek, każdy soft do map ma tzw.mapę bazową: Ogólne kontury zbiorników wodnych, czasami ważniejsze drogi itp. Shoreline to linia brzegowa, która zawiera georeferencje( namiary gps) W ten sposób obramowujesz dany akwen i mapa jest bardziej dokładna. Dobrze zrobiona mapa powinna mieć dodane shoreline.

Zero-lines nie będzie miało sztucznych zbiorników wodnych(zaporówek). Można do dystrybutora/HB zgłosić że są braki, może kiedyś zrobią upgrade.



#57 OFFLINE   lamiglas87

lamiglas87

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 287 postów
  • LokalizacjaPałuki/WLKP
  • Imię:Radek
  • Nazwisko:W

Napisano 27 maj 2017 - 05:50

No Ok ale jak zrobić to shoreline? To w jakimś innym programie czy co?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#58 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4660 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 27 maj 2017 - 11:36

Check this out.

https://drive.google...V9QQkY4cG8/view



#59 OFFLINE   lamiglas87

lamiglas87

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 287 postów
  • LokalizacjaPałuki/WLKP
  • Imię:Radek
  • Nazwisko:W

Napisano 30 maj 2017 - 08:53

No ok pobawie sie z tym czyli musze wejsc w ten program Google Earth Pro? I tam sie pobawic z tym?

A jeszcze jedno nie daje mi spokoju : jak uzupelniac mape danymi bo kiedy ja robie to zawsze pokazuje mi sie tylko jeden plik do wyboru nie moge naniesc ich kiolka odrazu czy musze to robic po kolei zamykac i otwierac nowy plik czy jak?



#60 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4660 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 30 maj 2017 - 09:49

Tak jest najszybciej, poklikasz wokół jeziora, zapisujesz jako .kml i masz shoreline zrobione.

W drugiej sprawie użyj opcji "dodaj" a nie otwórz. wtedy możesz dodawać do istniejącego projektu.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych