Skocz do zawartości

• Zaloguj korzystając z Facebooka      Logowanie »   
Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc dla świeżaka

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1283 odpowiedzi w tym temacie

#1281 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

Zaawansowany

• +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3569 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 27 marzec 2020 - 05:36

Gadałem z Januszem ostatnio o podobnym problemie.
Powiedział, żeby użyć starego rozwiązania.
Do linki dołożyć odcinek leadcore'a, trzeba dostosować długość do uciągu.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

#1282 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

Zaawansowany

• +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 968 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 27 marzec 2020 - 09:56

Witam.

Do niedawna inna linka niż pływająca, w klasach od #4 w dół, wydawała mi się kompletnie bezużyteczna.

Jak to bywa, rybki zweryfikowały mój pogląd. Ale używam takiej linki nie co inaczej niż jej teoretyczne przeznaczenie.

Dużo łowię na małych ciurkach mokrą muchą pod prąd - pakuję się do rzeki i cierpliwie, pomalutku idę w górę korytem albo wodą przy którymś z brzegów. Zestaw to szklany króciak maksymalnie #4 lub #3, przeciążony linką o jedną klasę. Po paru godzinach takiej wycieczki trzeba wrócić z powrotem do samochodu, tym razem już z prądem. Oczywiście po drodze obławiając też przy okazji wiele miejscówek.

No i pojawił się problem z krótkimi przyponami (1-1,5m) i smużeniem na wodzie linki przy łowieniu klasycznie mokrą muchą. Dłuższego przyponu nie założę, bo jest on na takich ciurach niepraktyczny i kompletnie niepotrzebny. Linka sink tip też się nie sprawdza, tym bardziej że doppiero w #5 klasie taką mam - podobnie jak linki intermedium i tonące. Zmieniałem linki na takie w klasie #5, ale do delikatnych szklaków, mimo powszechnie panujacej opinii że można śmiało przeciążać je w nieskończoność, to ja już podziękuję za takie łowienie i za takie rady  :D.

No i zaczałem szukać właśnie linek intermedialnych w klasie #4. Okazało się to dosyć trudne, bo poz nowymi linkami za parę stówek, rynek zwłąszcza wtórny nie oferuje za dużo.

Ale w końcu znalazłem i obecnie posiadam nawet dwie takie linki.

Pierwsza to RIO Lake Series Sub-surface WF4S1(1ips/2,5 cm/s). Linka typu hover, czyli coś pośredniego między pływającą a intermedium.

Dobrze mi się nią łowi w ten sposób, dpadł mi praktycznie w całości problem ze zmużeniem linki po wodzie i płoszenie się przez to rybek (głównie klenie i jazie, czasem wzdręgi) łowię w takich ciurkach). Linka jest dosyć sztywna, można by chyba nawet powiedzieć że dla większości muchołapów, przyzwyczajonych do naszych realiów muchowych, to ... hmm ... kabel  :P

Można to wytłumaczyć chyba tym, że nie jesteśmy przyzwyczajeni do takiego typowego jeziorowego łowienia, gdzie sztywna linka tonąca (takie jest w końcu jej przeznaczenie) okazuje się pewnie dużym atutem, nie powidując za dużych jej zwisów między lekką przynętą a kijem. Ale do mokrej, klasycznej muszki też wg mnie jest bardzo dobra - znakomicie przekazuje moment brania i skutecznie zacina sama rybkę przez swoją mniejszą rozciągliwość.

Zaznaczę tu że łowienie z prądem na takich nizinnych rzeczkach, nie ma za wiele wspólnego z podobnym łowieniem w szybkich górskich potokach, gdzie aby muchę nie wynosiła nam ku powierzchni siła sporego prądu i uciągu wody, trzeba stosować linki dużo bardziej tonące.

Niedawno udało mi się też otrzymać linkę dużo tańszą, którą gdzieniegdzie można jeszcze dostać za kwotę około 50 zł - WF4I Robinsona.

W odróżnieniu od linki RIO, jest mięciutka i bezbarwana (RIO ma stonowany zielony kolor). Na tematy użytkowe tej linki nie mogę niestety jeszcze nic konkretnego powiedzieć, bo czeka dopiero na wypróbowanie w tym sezonie. Ale myślę że za jej cenę, warto poszukać i brać w ciemno - jeżeli ktoś takiej linki potrzebuje.

Pozdrawiam.

Załączone pliki

Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 27 marzec 2020 - 09:59

• marian-56, Pisarz.......ewski Piotr, ezehiel i 1 inna osoba lubią to

#1283 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

Zaawansowany

• +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3569 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 27 marzec 2020 - 12:16

Dzięki Zemek, naprawdę konkret.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
  • Forest-Natura lubi to

#1284 OFFLINE   analityk

analityk

Zaawansowany

• +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1712 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 29 marzec 2020 - 10:25

...

Dużo łowię na małych ciurkach mokrą muchą pod prąd - pakuję się do rzeki i cierpliwie, pomalutku idę w górę korytem albo wodą przy którymś z brzegów. ..

Ad. Forest -- eż łowie głównie w takich siurkach. Tylko sucha - problem główny to chyba wyraźna fala od brodzenia dłuższa niż zasięg rzutu. Próby z mokrymi metodami nigdy mi nie przypasowały (próbowałem po twoich wcześniejszych wpisach). Podziwiam jak dajesz radę łowiąc mokrą (krótki przypon) pod prąd. Proszę daj jeszcze krótkie info jaką masz średnią szerokość, głębokość  rzeczki. Prosiłbym też o nazwę/fotkę przykładowej mokrej muszki do takiego łowienia.

P.S. wczoraj około 20tu kleni i jazi na takim siurku (tylko drobne max 30 cm)

Użytkownik analityk edytował ten post 29 marzec 2020 - 10:26

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych