Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc dla świeżaka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1839 odpowiedzi w tym temacie

#561 OFFLINE   romeo7

romeo7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 461 postów
  • Imię:Dawid

Napisano 25 marzec 2017 - 21:24

Dzięki 😉
  • Maciek Rożniata lubi to

#562 OFFLINE   Bułka

Bułka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 786 postów
  • LokalizacjaTOSiek
  • Imię:Wojtek

Napisano 18 kwiecień 2017 - 20:31

Szanowni Koledzy, czy ktoś używa Hends Line Tube Backing? Faktycznie bezwęzłowy czy bezpieczniej będzie połączyć linkę z podkładem pętelką/węzłem?



#563 OFFLINE   marian-56

marian-56

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 379 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Wojnarowicz

Napisano 19 kwiecień 2017 - 07:58

Szanowni Koledzy, czy ktoś używa Hends Line Tube Backing? Faktycznie bezwęzłowy czy bezpieczniej będzie połączyć linkę z podkładem pętelką/węzłem?

Uzywałem tego backingu.

Zakłada sie jak łącznik linki z przyponem.

Reszta backingu układa się na szpuli kołowrotka płasko.

Kłaniam się Marian.


  • Bułka lubi to

#564 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 18 sierpień 2017 - 17:43

Cześć :)

Zna ktoś wędki scierry z autopsji ? Interesuje mnie model salis - warto ? Moze lepiej inwestować w redingtona patcha-a ?

#565 OFFLINE   Grubas

Grubas

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 43 postów

Napisano 24 sierpień 2017 - 15:16

Część i kolejne pytanie czy Airflo Streamtec Nano 9ft ,3 /4wt będzie się sprawdzał do suchej muchy ?



#566 ONLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3655 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 24 sierpień 2017 - 16:39

Ja mam Salisa 9` w #9 klasie :)



#567 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 24 sierpień 2017 - 18:10

A pod jakim względem ma się sprawdzać? Mnie przez długie lata abu garcia za bajeczne pieniądze w 80-tych latach sprawdzała się do suchej.



#568 OFFLINE   Grubas

Grubas

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 43 postów

Napisano 24 sierpień 2017 - 19:09

Nie wiem ogólnie czy się nadaje , zarazili mnie pstrągami to kolekcjonuje sprzęt

#569 OFFLINE   bezi

bezi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaOlkusz

Napisano 24 sierpień 2017 - 19:23

Moja rada jest taka. Nie kupuj w ciemno sprzętu póki(ten tylko do suchara, ten kij nimfa, tamten streamer itd) nie masz wyrobionych preferencji, w sensie takim czy wolisz szybkie kije, czy wolne, ugięcie samego koniuszka szczytowki czy po sam dolnik, długich czy krótkich itd.
To airflo nada się do suchej, tak samo jak jakikolwiek kij 10' w #7, kwestia prederencji, lowiska i wielkosci much. Nie trzymałem tego patyka. Ale ja osobiscie wybrał bym do suchara coś ciut krótszego o akcji medium fast i pelniejszym ugięci.

Użytkownik bezi edytował ten post 24 sierpień 2017 - 19:25

  • Jozi i Polsping lubią to

#570 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 24 sierpień 2017 - 22:52

Ja mam Scierra A.N.T. 9,5' w #8 klasie - super kijek, co do Salisa nie wypowiem się, ale generalnie Scierra robi czy też firmuje bardzo dobry sprzęt, trochę może niedoceniany 



#571 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1890 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 03 wrzesień 2017 - 11:07

coś tam zaczynam kumać z tego muszkarstwa - dziś 19 kleni na Odrze (max 31 cm) - małe ale fajne popołudnie.  Głównie małe żuki im pasowały - ważne były wyraźne nogi w przynęcie.

jeden duży poszedł z muchą i w tym kontekście mam pytania.

 

Widać na necie, że czasami wielkie klenie/pstrągi np. 60 cm są łowione na muchę - taka ryba musi być  łowiona na żyłkę minimum 0,18-0,20 mm. Nie bardzo mi się to układa w głowie. Muszki które mam i piankowce maja malutki oczka - czasami o,16 mm ledwo wchodzi. Czy łowienie dużych ryb na muchę wymaga stosowania proporcjonalnie większych niż "standardowe" much aby dało się zastosować grubą żyłkę? Jakość słabo widzę nawet piankowca 5 mm długości na żyłce 0,2 mm nawet jak to uda się zawiązać?

 

Ogólnie pytanie - jaki rozmiar much stosuje się na takie duże ryby? np. klenie To są imitacje "sztucznie" powiększonych owadów? np. imitacja wielkie mrówki czy jętki o rozmiarze, który nie występuje w naturze? 

 

Coś źle kombinuję?


  • Adrian Tałocha lubi to

#572 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 03 wrzesień 2017 - 11:27

Witam.

Duże ryby żywią się też jak najbardziej małymi żyjątkami ... na rybki 50+ skuteczne też są oczywiście muchy na hakach 10-16 ... łowienie dużych lipieni (40-50 cm) na muchę wielkości 16-22 to jesienny "standard" na wielu rzekach. Ogólnie rzecz biorąc haki w muchach dostosowuje się do faktycznych rozmiarów owadów lub rybek, które mają imitować.

Żyłka - jak wodę masz otwartą i bez zawad, to nawet bardzo dużą rybę spokojnie wyholujesz w niedługim czasie (to bardzo ważne przy C&R) na stosunkowo delikatny zestaw i przypon 0,10-0,14. Hol w dużej mierze zależy od Ciebie samego - masz w ręku kij, sznur i pełne panowanie nad ustawionym odpowiednio hamulcem na kręćku. Brodzenie i podbierak na plecach ułatwiają ogromnie skrócenie czsu holu do niezbędnego minimum żeby ryby nie zamęczyć.

Oczywiście grubsze przypony też się stosuje, szczupaki, tęczaki na komercji, karpie, itp. rybki wymagają nawet i żyłki czy fluorocarbonu 0,3.

Pozdrawiam.


  • analityk lubi to

#573 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaCentrum

Napisano 03 wrzesień 2017 - 14:08

Żuki kleniowe wykonuję głównie na hakach 6-10.Mniejszych nie robię a przeważnie i tak stosuje te większe.Żyłka fluorocarbonowa 0,164 której przeważnie używam bez problemu przechodzi przez oczko.Tam gdzie ja łowię jest dużo zawad,a kleń to rybka która od razu idzie we wszystkie zwałki czy trawy.Hol siłowy.
  • analityk lubi to

#574 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 03 wrzesień 2017 - 16:19

Problem z "obcinaniem" większych ryb przy braniu może też wynikać ze spinningowych nawyków, chodzi mi o odruchowe zacięcie. W przypadku łowienia muchówką i spławiania takiego piankowca z prądem wystarczy tylko wyprostowana linka lub lekkie pociągnięcie sznurem, kiedy rzucamy pod prąd i przynęta przemieszcza się w naszą stronę, wystarczy tylko wybierać luz linki a przybraniu płynnym ruchem unieść kij. Każde odruchowe zacięcie z nadgarstka może skończyć się obcięciem ryby, i to niekoniecznie dużej


  • analityk lubi to

#575 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1890 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 03 wrzesień 2017 - 19:13

Problem z "obcinaniem" większych ryb przy braniu może też wynikać ze spinningowych nawyków, chodzi mi o odruchowe zacięcie. W przypadku łowienia muchówką i spławiania takiego piankowca z prądem wystarczy tylko wyprostowana linka lub lekkie pociągnięcie sznurem, kiedy rzucamy pod prąd i przynęta przemieszcza się w naszą stronę, wystarczy tylko wybierać luz linki a przybraniu płynnym ruchem unieść kij. Każde odruchowe zacięcie z nadgarstka może skończyć się obcięciem ryby, i to niekoniecznie dużej

Chyba tak mam. Trochę to wynika pewno z niedokładnego wybierania luzu (przy braniu trzeba gwałtownie wbierać luzu szarpnieciem). Dzięki za zwrócenie uwagi.



#576 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1890 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 03 wrzesień 2017 - 19:15

Ogólnie widzę że jednak cieńka linka. 0,16 max.

(Też łowię przy kołkach - przy nich na Odrze lubią stać klenie).



#577 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1890 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 03 wrzesień 2017 - 22:48

Żuki kleniowe...

tak przy okazji - żuki na klenie są takie same jak np. na pstrągi czy na pstrągi są jakieś inne? jakie?



#578 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaCentrum

Napisano 03 wrzesień 2017 - 23:10

tak przy okazji - żuki na klenie są takie same jak np. na pstrągi czy na pstrągi są jakieś inne? jakie?


Ja stosuję takie same
  • analityk lubi to

#579 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 03 wrzesień 2017 - 23:28

Witam.

Żuczek i pstrąg to to trochę przypadek. Ryba w nurcie żyjąca wciągnie do pyska to co mu blisko niego leci szybciutko - ale nie ruszy tego czego nie zna bo zaufania do takiego pokarmu nie ma. 

Kleń to co innego, bytuje często tam gdzie się takie żuczki zdarzają - pod nawisami gałęzi, przy skarpach łąkowych i rzecznych burtach. Poza tym kleń to trochę taka ciekawska i "gupia" ryba (kleni nie obrażając  :P ). Wsyśnie często coś nowego z czystej ciekawości. Byle by duże było ... pasikonia, kijankę, żabę, pijawkę, tudzież na ten przykład wiśnię, czereśnię, jarzębinę, mirabelkę, kawałek chleba czy zwykłego peta płynącego po powierzchni, kulkę styropianu - czyli często rzeczy, których na oczy wcześniej nie widział ...

Pozdrawiam.


  • analityk lubi to

#580 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 04 wrzesień 2017 - 15:48

Analityk jak dopiero zaczynasz możesz zastosować między linkę a przypon kawałek np. 30cm gumy z amortyzatora do tyczek pomoże to w tych zerwaniach przy zacięciu, bo tak jak mówi Janusz tniesz za mocno.
Oczywiście mowa tu o łowieniu na suchą sprowadzaną z prądem do mokrej w poprzek musisz założyć mocniejszą żyłkę.
Szybko załapiesz co i jak zwłaszcza przy sporej liczbie brań
  • analityk i Janusz Wałaszewski lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych