Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc dla świeżaka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1837 odpowiedzi w tym temacie

#621 OFFLINE   RobertoPL

RobertoPL

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 44 postów

Napisano 17 wrzesień 2017 - 20:05

Hej wszystkim.

 

Chciałbym powrócić do łowienia na muchę. Ostatni raz miałem doczynienia z tą metodą jakieś 3 lata temu pośmigałem przez kilkanaście wypadów nada rzekę i mnie to rozczarowało a raczej rozczarował mnie sprzęt, który nabyłem za namową pseudo znafców, w ogóle nic mi w nim nie grało, kołowrotek źle wyważał wędke i po godzinie rzucania ręka opadała.

 

Postanowiłem, zrobić drugie podejście do tematu, odłożyłem, powiedzmy ok 1500 zeta na sprzęt, rozważam zakup jakiegoś gotowego zestawu, tyle że nie wiem czy to dobre wyjście, może ktoś by się wypowiedział kto taki zestaw nabył czy warto pieniądze w niego pakować czy za tą kwotę idzie już jakiś fajny kijek + kołowrotek + sznur nabyć? Nie interesuje mnie sprzęt używany.

 

Co do metod to raczej chciałbym na początku mieć coś uniwersalnego długości do 240cm(miałem 275 ale to jest za długie wędzisko na moje tereny) w klasie raczej 4/5



#622 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 17 wrzesień 2017 - 20:25

Popraw technikę posługiwania się zestawem...
wyważenie jest proste n.p. ołowiem wklejonym w blank etc

#623 OFFLINE   RobertoPL

RobertoPL

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 44 postów

Napisano 17 wrzesień 2017 - 20:31

starego sprzętu już nie mam bo sprzedałem, dlatego interesuje mnie co by było warte uwagi z obecnie oferowanego na rynku



#624 OFFLINE   Pendergrast

Pendergrast

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 376 postów
  • LokalizacjaBusko-Zdrój

Napisano 17 wrzesień 2017 - 21:19

Taką kasę to lepiej by było zainwestować jak już wie się co i na co chce się łowić... Po kilku wypadach z muchą to można utopić gotówkę.



#625 OFFLINE   Hansolo

Hansolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Radosław

Napisano 17 wrzesień 2017 - 21:55

Jakie rzeki, jakie ryby to po pierwsze. Inaczej to wróżenie z fusów. Wstępnie np tak   http://www.sport-fis...nce-p-1753.html   ,   http://allegro.pl/ko...6870998664.html    ,  https://bogdangawlik...ywajacy-WF.html

W tysiącu sie zmieścisz i nie będzie to dziadostwo. Obsłużysz fajnie suchą i od biedy nimfę.


Użytkownik Hansolo edytował ten post 17 wrzesień 2017 - 22:06


#626 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 18 wrzesień 2017 - 05:22

Roberto, w jakim rejonie kraju łowisz, na jakich rzekach ? Trochę to rozjaśni sytuację. 



#627 OFFLINE   RobertoPL

RobertoPL

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 44 postów

Napisano 18 wrzesień 2017 - 20:06

Roberto, w jakim rejonie kraju łowisz, na jakich rzekach ? Trochę to rozjaśni sytuację. 

 

Jakie rzeki, jakie ryby to po pierwsze. Inaczej to wróżenie z fusów. Wstępnie np tak   http://www.sport-fis...nce-p-1753.html   ,   http://allegro.pl/ko...6870998664.html    ,  https://bogdangawlik...ywajacy-WF.html

W tysiącu sie zmieścisz i nie będzie to dziadostwo. Obsłużysz fajnie suchą i od biedy nimfę.

Tak więc Panowie, mieszkam na południu Polski, rejon Podhala, łowię przeważnie na Czarnej Orawie(rzeka nizinna), dookoła mam rzeki pstrągowe, na nizinnej od pstrąga, poprzez okonia, klenia, bolenia, po szczupaka. Chciałbym sie nastawić bardziej w kierunku mokrej muchy i streamera, chociaż nie wykluczam też wypadów na suchara



#628 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 18 wrzesień 2017 - 20:12

Witam.

Są tam jeszcze świnki ? Kiedyś to była świnkowa "mekka" ... a uklejki to sam wyciągałem z Orawy takie po 20-25 cm  :)

Pozdrawiam.



#629 OFFLINE   RobertoPL

RobertoPL

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 44 postów

Napisano 18 wrzesień 2017 - 20:32

Witam.

Są tam jeszcze świnki ? Kiedyś to była świnkowa "mekka" ... a uklejki to sam wyciągałem z Orawy takie po 20-25 cm  :)

Pozdrawiam.

Kiedyś to były piękne sztuki, teraz ciężko w górnym odcinku jakąś wyhaczyć, coś ponoć połowili w kwietniu maju ale na samym dole koło słupów granicznych, uklejki są ale nie tak duże :) ogólnie spieprzono tą rzekę przez oczyszczalnie ścieków i firmy przetwórstwa mięsnego... ehhh ale odbiegamy trochę od tematu także jakieś sugestie odnośnie sprzętu

 

co byście powiedzieli o tym wędzisku Scierra Wędka Brook Długość 8' | AFTM 4 lub 5


Użytkownik RobertoPL edytował ten post 18 wrzesień 2017 - 20:47


#630 OFFLINE   Hansolo

Hansolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Radosław

Napisano 18 wrzesień 2017 - 21:43

Tak przy okazji tematu bo trzeci sezon suszenia mi mija a i tak świeżak w/g mnie jestem. Jaki możecie polecić węzeł/sposób do łączenia sznura / pętelka / z konicznym żyłkowym. Chodzi mi o coś subtelnego, bo dotychczasowe moje węzły wyglądają jak paskudna buła przechodząca przez przelotki. Nie wygląda to ładnie, a dodatkowo w...wia mnie okrutnie. Raczej plastikowe łączniki odpadają, bo mało koszerne ;)


Użytkownik Hansolo edytował ten post 18 wrzesień 2017 - 21:43


#631 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1973 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 19 wrzesień 2017 - 06:47

na gruby koniec przyponu możesz nawlec zwykły łącznik w najmniejszym rozmiarze i zabezpieczyć super glu, i łączysz pętla w pętle z łącznikiem / pętlą na sznurze.



#632 OFFLINE   Hansolo

Hansolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Radosław

Napisano 19 wrzesień 2017 - 06:59

Dzięki Tomasz za podpowiedź. Spróbuję  " na sucho " jak to będzie wyglądać.



#633 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1826 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 19 wrzesień 2017 - 08:09

w zestawie do suchara, mam przypon w jednej lince zawiązany po prostu na końcówce sznura (#3 i rdzeń mono linki)

Przy #4 i rdzeniu plecionym mam podobnie, ale przypon wprowadzony do rdzenia - wyciągnięty ok 0.5 cm od końca i zawiązany na lince.

Przypon koniczny mono zakończony microringiem - starcza na 3-4 lata przy wymianie samych tipetów.

Delikatniej, to chyba jedynie wprowadzony w rdzeń na kleju, ale nie dowierzam takim rozwiązaniom ;)


  • trout master lubi to

#634 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1973 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 19 wrzesień 2017 - 08:15

Ja tak robiłem i działało. Teraz z lenistwa robię na grubym końcu przyponu "perfection loop" i staram się nie zwracać uwagi na chrobotanie w przelotkach...


  • Adrian Tałocha lubi to

#635 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 19 wrzesień 2017 - 09:02

Witam.

Nie wyobrażam sobie trwałego i na stałe wykonanego połączenia przyponu konicznego z linką. Może dlatego że łowię w bardzo zróźnicowanych wodach i często muszę zmieniać przypony - ich długości i rodzaje.

Wszelkie łączniki i pętelki na lince są w takich wypadkach bardzo dobrym rozwiązaniem.

Pozdrawiam.



#636 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 19 wrzesień 2017 - 10:05

Ja wiążę przypon, jeśli linka ma pętelkę zwyklym węzłem jak do przynęt spiningowych. Jeśli nie lub chcę delikatniejszą prezentację obcinam pętelkę na końcu i wiążę tą metodą z wykałaczką i żyłką zaciśniętą na lince (nail knot).

Użytkownik Adrian Tałocha edytował ten post 19 wrzesień 2017 - 10:10


#637 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1887 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 28 wrzesień 2017 - 22:59

To już drugi rok mojej zabawy z muszką - ciągle jestem na etapie małych kleni i  (głównie) małej rzeczki. Takie mam pytanka:

1. Złowiłem już ponad 200 kleni(ków) na suchą muchę i nadal nie rozumiem, kiedy zacinać. Jakkolwiek to dziwne może to moja skuteczność zacięć to chyba około 1 na 20ci brań. Często to efekt brań mikro kleni/uklei na nieco większe haki i trudno zaciąć, ale też często to klenie może nie duże, ale takie 20 cm, + które by bez żadnego problem połknęły muszkę np. na haku 12 czy 10. Kombinuję z szybkim zacięciem (jak tylko coś dotknie muszkę czy chlupnie koło niej) albo czekam chwilkę - daję czas, aby połknął/zassał dobrze - i kicha. Tak czy inaczej zwykle zacięcie jest puste.

Czy tak już ma być? Jak głównie tniecie - szybko? Czy czekacie sekundę czy dwie aby rybka lepiej chwyciła?

 

2. Jak jest z łapaniem na suchą po zmroku. Łowi się klenie po ciemku na suchą? Biorą? Próbowałem kilka razy (warunki mam trudne bo rzeczka mega zarośnięta) ale mam wrażenie że jak robi się ciemno to rybki (prawie) przestają zbierać z powierzchni a do tego dochodzi ciemność i zwykle nic już po zmroku nie mogę złowić.

To normalne?

 

(mam nadzieję, że nie za bardzo nudzę)


Użytkownik analityk edytował ten post 28 wrzesień 2017 - 23:00


#638 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 29 wrzesień 2017 - 03:41

Z tym zacinaniem to zapewne chodzi o to, że nawyk ze spinningu powoduje, że jest za szybkie i za mocne. Trzeba eksperymentować trening czyni mistrza.

W filmiku Adam Sikora mówi trochę o zacięciu, co prawda w innej sytuacji ale generalnie zasady są podobne (film trochę infantylny  ;) ) w 3'40" 

 


  • analityk i Maciek Rożniata lubią to

#639 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 29 wrzesień 2017 - 07:39

Analityk co do 2 się nie wypowiem bo łowię tylko klenie w dzień.
W pierwszym przypadku spróbowałbym:
-sprawdził muchę ( czy ostry hak i czy jeżynka nie za długa i nie za sztywna)
-nie zacinać żeby zobaczyć, czy klenie tylko podbijają muchę czy ją zasysają
-zmienić muchę

Ja generalnie nie tnę klenia bardzo szybko ale łowię na upatrzonego raczej i trzoszkę większe ryby niż są u ciebie w łowisku.

Sprawdź samemu czy któraś ze zmian robi różnicę w skuteczności zacięć.

Napiętego sznura

Użytkownik Adrian Tałocha edytował ten post 29 wrzesień 2017 - 07:40

  • analityk lubi to

#640 OFFLINE   MaverikZagan

MaverikZagan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 517 postów
  • LokalizacjaŻagań
  • Imię:Paweł

Napisano 29 wrzesień 2017 - 10:22

Możliwe że kleń nie połyka muchy tylko ją podbija musiał byś się przyjrzeć temu, u mnie klenie zachowuja się tak często że najpierw podbija muche po czym przepływa 50 cm i jest atak, nie czeka się z zacięciem być może za mocno tniesz w momencie brania napisz zestaw lekko i dynamicznie.


  • analityk i Adrian Tałocha lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych