Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc dla świeżaka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1839 odpowiedzi w tym temacie

#1021 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 13 lipiec 2018 - 16:56

ad.4. pisząc, że nie zauważyłem problemów z tak układającym się fluotocarbonem, chodziło mi o to, że takie układanie się nie wpływa znacząco na to jak reagują ryby (piszę oczywiście o sobie) mnie nie przeszkadza i "moim" rybom też. Może niektóre są tak cwane, tego nie wiem ale w końcu nie każdą rybę musimy złapać ;)


  • analityk lubi to

#1022 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaCentrum

Napisano 13 lipiec 2018 - 17:49

Po piąte trza tak konstruować muchy żeby nam nie skręcały przyponu.
  • analityk i grey lubią to

#1023 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1890 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 13 lipiec 2018 - 22:19

ad.4. pisząc, że nie zauważyłem problemów z tak układającym się fluotocarbonem, chodziło mi o to, że takie układanie się nie wpływa znacząco na to jak reagują ryby (piszę oczywiście o sobie) mnie nie przeszkadza i "moim" rybom też. Może niektóre są tak cwane, tego nie wiem ale w końcu nie każdą rybę musimy złapać ;)

dobrze to słyszeć.



#1024 OFFLINE   Mordeo

Mordeo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 301 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 19 lipiec 2018 - 11:58

Mam pytanie do grona ekspertów - czy w wędkarstwie muchowym używa się jakichś agrafek, aby szybko wymieniać muchy, czy się je każdorazowo wiąże?



#1025 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 19 lipiec 2018 - 12:04

Przy małych muchach tylko wiązanie, przy dużych - streamery, można za pomocą agrafki.
  • venom_666 lubi to

#1026 OFFLINE   Mordeo

Mordeo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 301 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 19 lipiec 2018 - 12:19

Przy małych muchach tylko wiązanie, przy dużych - streamery, można za pomocą agrafki.

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź.



#1027 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1890 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 05 wrzesień 2018 - 13:54

Panowie,

 

Przymierzam się pod drugi kijek (mam już  #5) w klasie #3 może #3-4 pod lipienie.

 

Mam dylemat jaką długość wybrać bo są na rynku tak z przedziału długości 7-10 stóp (i 11 ewidentnie pod nimfę).

 

Za dłuższą wersją przemawia nimfa i łowienie na zarośniętym zielskiem kleniowym siurku ale generalnie celuję pod suchą (nimfę czasami rzucę ale tylko wówczas kiedy na suchą nic a nic nie skubnie). Na kleniowej rzeczce dłuższa wędka pozwala ominąć nieco przybrzeżnego zarośla.

 

Główne pytanie: jaka maksymalna długość wędki (w tych klasach 3-4) jeszcze sprawdzi sie od suchą muchą? Czy można brać długie np. 9,6 -10 stóp? Zamierzam wybierać spośród: Shakspere Agility, Grays G50, Vision Onki, może Orvis Clearwater.


  • Paweł Bugajski lubi to

#1028 OFFLINE   DAN666

DAN666

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 67 postów
  • LokalizacjaGrodzisk Mazowiecki
  • Imię:Daniel
  • Nazwisko:Cieślak

Napisano 05 wrzesień 2018 - 16:09

Witam Panowie czy ktoś ma lub miał do czynienia z muchówką v-access , taki "odpowiednik" Ego prosto z Chin, dokładnie 9 w klasie 5

#1029 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 05 wrzesień 2018 - 16:34

Miałem do czynienia z tymi kijami. W klasie #9 całkiem fajny mod-fast pod pajki, w niższych klasach (chyba to była #6) już nie zrobiły na mnie dobrego wrażenia.
  • DAN666 lubi to

#1030 OFFLINE   Hansolo

Hansolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Radosław

Napisano 05 wrzesień 2018 - 18:36

Panowie,

 

Przymierzam się pod drugi kijek (mam już  #5) w klasie #3 może #3-4 pod lipienie.

 

Mam dylemat jaką długość wybrać bo są na rynku tak z przedziału długości 7-10 stóp (i 11 ewidentnie pod nimfę).

 

Za dłuższą wersją przemawia nimfa i łowienie na zarośniętym zielskiem kleniowym siurku ale generalnie celuję pod suchą (nimfę czasami rzucę ale tylko wówczas kiedy na suchą nic a nic nie skubnie). Na kleniowej rzeczce dłuższa wędka pozwala ominąć nieco przybrzeżnego zarośla.

 

Główne pytanie: jaka maksymalna długość wędki (w tych klasach 3-4) jeszcze sprawdzi sie od suchą muchą? Czy można brać długie np. 9,6 -10 stóp? Zamierzam wybierać spośród: Shakspere Agility, Grays G50, Vision Onki, może Orvis Clearwater.

Kolega zakupił taką http://salar.pl/produkt-1687-k-94  i z tego co mi powiedział jest bardzo zadowolony. Ma w szafie i jakiegoś Scott-a i jakieś St.Coix  , a ten kij bardzo wysoko ocenił.  Nie łowiłem nim, jedynie powtarzam co mi powiedział. Sprawdzę  za trzy dni podczas wypadu nad San. Moim zdaniem 9 stóp , tak kompromisowo.


Użytkownik Hansolo edytował ten post 05 wrzesień 2018 - 18:53

  • analityk lubi to

#1031 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 05 wrzesień 2018 - 18:49

Witam.

Analityk ... przygarnij Agility 10'#3 i zostanie Ci jeszcze na jakiś, też niedrogi kijek 8'#4 (Agility Rise na ten przykład) ... będziesz miał lipieniowy komplet.

Długa wędą suchymi machanie ... to tylko na Dunajcu i Sanie ... panie ...  :P

Pozdrawiam.


  • analityk lubi to

#1032 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 05 wrzesień 2018 - 19:02

Panowie,

 

Przymierzam się pod drugi kijek (mam już  #5) w klasie #3 może #3-4 pod lipienie.

 

Mam dylemat jaką długość wybrać bo są na rynku tak z przedziału długości 7-10 stóp (i 11 ewidentnie pod nimfę).

 

Za dłuższą wersją przemawia nimfa i łowienie na zarośniętym zielskiem kleniowym siurku ale generalnie celuję pod suchą (nimfę czasami rzucę ale tylko wówczas kiedy na suchą nic a nic nie skubnie). Na kleniowej rzeczce dłuższa wędka pozwala ominąć nieco przybrzeżnego zarośla.

 

Główne pytanie: jaka maksymalna długość wędki (w tych klasach 3-4) jeszcze sprawdzi sie od suchą muchą? Czy można brać długie np. 9,6 -10 stóp? Zamierzam wybierać spośród: Shakspere Agility, Grays G50, Vision Onki, może Orvis Clearwater.

Do suchej sprawdza się kijek 8-8,5 stopy, co wynika głównie z faktu iż jest lżejszy od dłuższych.

Leciutkie wędzisko 9 stopowe w klasie 3-4  jest także świetnym na większej wodzie, ale trzeba wziąć pod uwagę, że duża ilość wymachów męczy rękę i czyni łowienie mniej przyjemnym gdy kijek swoje waży.

Na małej rzece muchówka może mieć nawet 6-7 stóp, popularna długość to 7 stóp 6 cali. Mam taką 5 częściową Daiwę w klasie 3-4 i jest świetne gdy suszę.

Przyrost długości kija odbywa się najczęściej w częsci dolnej i jego masa wzrasta istotnie.

Może podam przyklad.

Otóż mam od wielu lat zaxis 9 stóp do linki 5. Miodzio, super kij. Postanowilem więc dokupić model 10 stopowy no bo przecież warto spróbować. Okazało się, że kij absolutnie się nie sprawdza, jest wyrażnie cięższy, dolnik gruby jak cho..ra, rzuty nie sprawiają przyjemności...

Tak więc jeśli do suchej to poniżej 9 stop lub leciuteńka 9-ka a do nimfy...tu polecam coś w granicach 9 stop 6 cali na zarośnięte łowiska(drzewa u góry) i 10 stop na wody otwarte.

W mojej ocenie długie cięższe wędziska muchowe do których wyważenia potrzeba ciężkich kołowrotków z kazdą godziną lowienia odbierają cząstkę przyjemności...



#1033 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 05 wrzesień 2018 - 19:17

Jeszcze, nie daj Bóg przy długości 10' szybki kij. 


  • Marszal, Paweł Bugajski, marian-56 i 1 inna osoba lubią to

#1034 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 05 wrzesień 2018 - 19:35

Jeżeli masz #5, zdroworozsądkowym wyborem będzie #3. Optymalna długość to 8 stóp 6 cali czyli po naszemu 2,6 m. Takim kijkiem można spokojnie łowić na suchą muszkę, daleką nimfę małymi przynętami i mokrą muszkę w wersji lekkiej. Obsłużysz spokojnie małe rzeczki jak i te większe, wielkości Bobru. Kijek powinien być raczej spolegliwy niż szybki. Kolega bardzo chwali sobie Redingtona Clasic Trout 386-4, którego intensywnie używa już chyba z 5 lat. Na wtórnym rynku raczej ciężko dostać co raczej dobrze o nim świadczy, nowy kosztuje we Flyhouse Piotrka Talmy  czy SALAR Mirka Pieślaka 890 PLN. Ale można mieć go za tę samą cenę z prenumeratą Sztuki Łowienia, co oznacza że będzie kosztował o 130 PLN mniej a przy okazji przez roczek będzie co poczytać.



#1035 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 05 wrzesień 2018 - 20:33

Otóż mam od wielu lat zaxis 9 stóp do linki 5. Miodzio, super kij. Postanowilem więc dokupić model 10 stopowy no bo przecież warto spróbować. Okazało się, że kij absolutnie się nie sprawdza, jest wyrażnie cięższy, dolnik gruby jak cho..ra, rzuty nie sprawiają przyjemności..


A wersję 596 testowałeś? Jak się ma do tych dwóch? Pytam z ciekawości, bo używam od wielu lat i cenię, a nigdy nie miałem okazji pomachać 590 ani 5100...

#1036 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 05 wrzesień 2018 - 20:55

Nieczęsto łowię na suchą muchę, bo po prostu niezbyt lubię ten styl.

Najbardziej irytująco działa na mnie złowienie małej rybki, a już zwłaszcza klenika. Uślini muchę pieczołowicie wysuszoną, nawet pokrytą odpowiednim

środkiem hydrofobowym i mucha z założenia sucha staje się mokrą. Tak, wiem, na taką też są brania...ale chyba nie o to chodzi.

 

Wędka do suchej? Jak koledzy powyżej napisali: nie za długa, 10 stóp wydaje się za dużo. 2,4 do 2,6 m będzie chyba optymalne.

 

Na koniec dodam, czego ja używam do suchej, jak już mam na nią (suchą muchę) ochotę.

Jeden kijek ABU, trzydziestopięcioletni, jeszcze z PEWEXu, Custom Graphit długości 2,55 m, leciutki (poniżej 100 g), przy rękojeści                           cieniutki jak ołówek, ale mocny AFTMA 6-7, oraz szklaczek, tani, ładnie wykonany, 2,45 m, w 5 klasie.

I zbroję te wędeczki w kołowrotki, rzecz jasna, Hardy'ego :)

 

 

Tak nawiasem: największego lipienia złowiłem właśnie na upapraną suchą, płynącą kilkanaście centymetrów pod powierzchnią, prowadzoną w odległości może 4 metrów, idealnie z prądem.

 

Pozdrawiam Kolegów.


  • analityk, Janusz Wałaszewski, marian-56 i 1 inna osoba lubią to

#1037 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 05 wrzesień 2018 - 21:03

Hmmm, nigdy nie odbierałem łowienia na suchą jako coś irytujacego. Wymianę muchy po każdej rybie zawsze traktowałem jako uwarunkowanie tej metody a nie wadę ;). Problem pojawia się dopiero wtedy kiedy kończą się swierze muchy w pudełku a ryby ciągle zbierają...
  • marian-56 i DominikSy. lubią to

#1038 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1975 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 05 wrzesień 2018 - 21:05

BTW, mam w pudełku na jesienne lipienie taki rządek 10 szt. Red tag-a na 18-kach. Trzeba być zawsze przygotowanym :D

#1039 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 05 wrzesień 2018 - 21:30

"Poślinioną" muchę wystarczy wypłukać palcami w wodzie i wysuszyć. Siada na wodzie. :)
Bardziej irytującą sprawą jest zbieranie pieczołowicie wysuszonej i perfekcyjnie położonej muchy przez drobnicę. Strzeble, ukleje, piekielnice, jelce. A lipień nie zdąży. :(
  • analityk lubi to

#1040 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 05 wrzesień 2018 - 22:06

Witam.

Sierżant .. he ... ja dokładnie ten sam model Custom'a używam do ciężkiej nimfy i ... szczupaczenia z linkami #7/#8 

Chociaż czasami szczupaki nie wiedzą wcale że nim nimfuję akurat ...  :P

Pozdrawiam.

Załączone pliki


  • sierżant lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych