Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc dla świeżaka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1837 odpowiedzi w tym temacie

#1181 OFFLINE   saganer

saganer

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 8 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Mat

Napisano 20 luty 2019 - 11:00

tylko nie wiem jaka linka sinking (i jakiej klasy tonięcia) czy intermediate?


  • mack lubi to

#1182 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1973 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 20 luty 2019 - 11:06

A gdzie byś chciał te szczupaki łowić? Wg. mnie najlepiej się łowi linkami inter/hover. Ale na początku może lepiej zacząć od pływającej, bo łatwiej to poderwać z wody.

Z kijem #8 na klenie? Oj, nie tedy droga. Można wyrwać przy zacięciu rybę z wody ;)



#1183 OFFLINE   saganer

saganer

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 8 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Mat

Napisano 20 luty 2019 - 12:16

o.k. dzięki za podpowiedz, poczytam coś o linkach pływających + streamer.

 

A klenie u nas takie łowię jak na foto a ten kij dosyć spolegliwy jest. Zaciąć chyba też można pociągnięciem linki :)

 

Załączone pliki



#1184 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4353 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 20 luty 2019 - 12:42

Chodzi bardziej o zmeczenie ręki kijem (ciężkim zestawem) niż wyrywaniem drobnej ryby. Jeżeli potrafisz łowić muchówka to naprawdę wypróbuj ją na czymś grubszym (szczupak, gruby pstrąg, głowacica) z większymi streamerami. Modelu tego znam wiec nie podpowiem z jaka linka będzie ten kij dobrze latać. Może #8 wystarczy. Na krótkich dystansach (może fachowcem- rzutowcem nie jesteś) lepiej byłoby skusić się na np. linke z krótka głowica typu Rio Outbound (podróbka chińska za 70PLN tez może być) WF8 i już coś będziesz wiedział co kij udźwignie. Taka linka połowowa wszystkie ryby które wymieniłem. Od biedy i na piankowce czy duża motyle jętki majową. O mokrej, nimfie czy strimach nawet nie wspominam bo tym bez problemu.
  • ezehiel i pomidor babinicz lubią to

#1185 OFFLINE   BOT

BOT

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 249 postów
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Adam

Napisano 06 marzec 2019 - 17:55

Witam zakupilem ww kija i zastanaeiam się jaką linkę do niego zakupic. Mysle o attack wf6f ale nie wiem czy warto go.przeciazac bo kijek doc miekki.

#1186 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 06 marzec 2019 - 21:46

Witam.

Zacząłem muchowanie od poprzedniej generacji dwóch Sigm 8'#4 oraz 9'#5. Mam je do dzisiaj i szkoda mi się z nimi rozstawać. Czasem połowi syn, czasem żona, czasem samemu wrzucę do bagażnika tak na wszelki wypadek  :)

Są dobrze opisane - nie ma sensu przeciążać. Natomiast ma sens od razu do nich kupić linkę DT również, oprócz WF-ki. Bardzo byłem zadowolony z posiadania od samego początku do tych dwóch kijków, kompletu czterech linek WF i DT #4 i #5. Dużo mi to dało w zrozumeniu stosowania linek w różnych warunkach i nauce rzutów.

Pozdrawiam.



#1187 OFFLINE   maykel123

maykel123

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 15 marzec 2019 - 13:09

Witam,

w tym roku zacząłem łowić nimfami używając spiningu ultra light (do 1.2 gr). Spodobało mi się to na tyle, że zacząłem rozglądać się za pierwszą muchówką :) Będę łowił głównie na małych rzekach nizinnych (świętokrzyskie) na nimfę. Po pierwszych poszukiwaniach wędki skłaniam się ku https://bogdangawlik...ymphmaniac.html 10’ #3. Oprócz nimfy chciałby spróbować również łowić płotki/uklejki z powierzchni na mokrą muchę i klenie/jazie na piankowce. Myślę, że w 90% będę łowił ryby <40 cm. I teraz chciałby prosić bardziej doświadczonych kolegów o pomoc. Czy ta wędka nadaje się do takiego łowienia? Dodam jeszcze że nigdy nie trzymałem nawet muchówki w rękach :)



#1188 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3589 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 16 marzec 2019 - 09:35

Kup sobie kij mikado Fly MLX Nymph 10' #4 lub Traper Stream #4 oraz jakiś kołowrotek i dodatkową szpule. Polecam sznury trapera, tanie i dobre robione w Anglii.
Przy kiju #3 miałbyś problem z większymi piankowcami przy wietrze.

http://flyguide.pl/w...-0-4-p-440.html

https://www.wedkarsk...mph-mikado.html

#1189 OFFLINE   maykel123

maykel123

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 16 marzec 2019 - 18:55

Kup sobie kij mikado Fly MLX Nymph 10' #4 lub Traper Stream #4 oraz jakiś kołowrotek i dodatkową szpule. Polecam sznury trapera, tanie i dobre robione w Anglii.
Przy kiju #3 miałbyś problem z większymi piankowcami przy wietrze.

http://flyguide.pl/w...-0-4-p-440.html

https://www.wedkarsk...mph-mikado.html

 

Bardzo dziękuję za konkretną odpowiedź. Czyli sznur Trapera w klasie wędki. Kołowrotek wziął bym chyba najtańszy, https://bogdangawlik...Shadow-Fly.html albo https://bogdangawlik.pl/product-pol-19121-Greys-Kolowrotek-GTS300.html. No chyba, że się to do niczego nie nadaje. Byłbym bardzo wdzięczny za polecenie jakiegoś mocno budżetowego kołowrotka. 

 

Co do wędki to mam jeszcze obawy, że na początku nie poradzę sobie tak długim kijem i tutaj mój problem rozwiązała by taka wędka https://bogdangawlik...ion-4-in-1.html (jest w klasie 4/5). Czy ktoś korzystał może z takich wynalazków?

 

Btw. jeśli chodzi o sznury Trapera, to coś takiego na początek wystarczy https://salar.pl/produkt-1220-k-54? Czy raczej brać coś droższego https://salar.pl/produkt-1211-k-54?

 

Bardzo dziękuję za pomoc.


Użytkownik maykel123 edytował ten post 16 marzec 2019 - 19:03


#1190 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4353 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 16 marzec 2019 - 19:17

Kij Hanak to bardzo dobry uniwersalny wynalazek. Jednak swoje kosztuje.

#1191 OFFLINE   maykel123

maykel123

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 16 marzec 2019 - 19:44

Kij Hanak to bardzo dobry uniwersalny wynalazek. Jednak swoje kosztuje.

 

Super, w takim razie chyba się zdecyduje na tą wędkę. Ten droższy sznur trapera (https://salar.pl/produkt-1211-k-54) jest w klasie 4/5, więc chyba ten będę musiał kupić. No i pozostaje jeszcze kołowrotek. Jeśli nie dostanę od kolegów żadnej podpowiedzi, to wezmę tego najtańszego Jaxona.

 

Znalazłem jeszcze inną uniwersalną wędkę Hanak w takiej samej cenie https://salar.pl/produkt-2182-k-186. Ta druga jest w klasie 4. Jest jakaś duża różnica pomiędzy klasą 4 a 4/5?


Użytkownik maykel123 edytował ten post 16 marzec 2019 - 19:59

  • strzalka lubi to

#1192 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 16 marzec 2019 - 22:36

Witam.

Maykel ... jeżeli chcesz przeznaczyć na kij 1-1,2 tys. zł, to rozważ inną opcję - mianowicie kupno od razu trzech lub nawet czterech kijków w tej cenie.

8'#4

9'#5

9'6''#6

10'#3

Ogarniesz śmiało każdy z tych kijów w ganicach 250-350 zł. I to całkiem przyzwoite nawet. Da Ci to na samym starcie dużo większe pole do wyżywania się i spróbowania już w pierwszym sezonie niemal każdej metody muchowej, jaką tylko zapragniesz poznać. Od suchej muchy, przez mokrą, piankowce, stramery wszelkiej maści, długą nimfę z linki po krótką nimfę z żyłki.

Do tego kaseciak #4-6 lub kręćka #4-5 z 3-4 szpulami dodatkowymi. Ogarniesz nim wszystkie linki do tych kijków, łącznie z szóstkami.

Kołowrotek Jaxona, linkowany przez Ciebie odpuść - za 20-30 zł większą kwotę masz "niby" taki sam model Dragona, którego jakość wykonania, spasowanie i materia, jest bez porównana lepsza.

Po sezonie - dwóch, będziesz wiedział już co Ci najbardziej pasuje i jakie podjąć decyzje co do dalszego użytkowania sprzętu.

Pozdrawiam.


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 16 marzec 2019 - 22:39

  • trout master lubi to

#1193 OFFLINE   maykel123

maykel123

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 18 marzec 2019 - 15:16

Witam.

Maykel ... jeżeli chcesz przeznaczyć na kij 1-1,2 tys. zł, to rozważ inną opcję - mianowicie kupno od razu trzech lub nawet czterech kijków w tej cenie.

8'#4

9'#5

9'6''#6

10'#3

Ogarniesz śmiało każdy z tych kijów w ganicach 250-350 zł. I to całkiem przyzwoite nawet. Da Ci to na samym starcie dużo większe pole do wyżywania się i spróbowania już w pierwszym sezonie niemal każdej metody muchowej, jaką tylko zapragniesz poznać. Od suchej muchy, przez mokrą, piankowce, stramery wszelkiej maści, długą nimfę z linki po krótką nimfę z żyłki.

Do tego kaseciak #4-6 lub kręćka #4-5 z 3-4 szpulami dodatkowymi. Ogarniesz nim wszystkie linki do tych kijków, łącznie z szóstkami.

Kołowrotek Jaxona, linkowany przez Ciebie odpuść - za 20-30 zł większą kwotę masz "niby" taki sam model Dragona, którego jakość wykonania, spasowanie i materia, jest bez porównana lepsza.

Po sezonie - dwóch, będziesz wiedział już co Ci najbardziej pasuje i jakie podjąć decyzje co do dalszego użytkowania sprzętu.

Pozdrawiam.

 

Tego właśnie chciałbym uniknąć. Nie lubię gromadzić rzeczy. Dodatkowo jeśli mi się takie wędkarstwo nie spodoba łatwiej będzie mi odzyskać część pieniędzy sprzedając jedną rzecz. Następny plus to transport, do bagażnika/samolotu muszę wrzucić tylko jedną tubę.

 

Bardzo dziękuję za opinie o kołowrotku, poszukam Dragona.



#1194 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 18 kwiecień 2019 - 12:32

Witam.

Głównie spininguję, nauczyłem się obsługi zestawu castingowego UL/ L / M / H i chciałbym spróbować całkiem czegoś innego.

 

Ostatnimi czasy dużo czasu spędzam z mikro przynętami typu microjigi i białoryb, jakieś klenie,jazie,itp. nad jeziorami, rzekami kanałami.

użwyam do tego lekkiego spiningu ale czasami przydało by się podać jeszcze lżejszą przynętę i tu przyszedł pomysł nad zapoznaniem się ze sprzętem muchowym.

Wiem że na początku, jak w przypadku nauki castingu, nie ma co oczekiwać odległości, lecz opanowania techniki.

Okazyjnie udało mi się zakupić nową linkę Traper impulse WF4F razem z nowym kołowrotkiem traper 4/5.

Pytanie,  do tego zestawu jaka wędka będzie dobra, czy klasa 3/4 będzie odpowiednia czy jednak 4/5.

przynęty które chciałbym zastosować to microjigi z małymi główkami wolframowymi, przynęty z lekkim dociążeniem, sporadycznie małe piankowce i  niektóre przynęt piankowe wielkości osy-szerszenia.

 

strasznie wciągnąłem się w kręcenie much, jigów i przynęt z pianki. tak więc arsenał mam. 

 

tylko wędki nie mam. macać macałem w sklepie różne kije w różnej klasie ale za wiele mi to nie dało.


Użytkownik cinn edytował ten post 18 kwiecień 2019 - 12:35


#1195 OFFLINE   ryba7

ryba7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 338 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 19 kwiecień 2019 - 09:35

To może wędka Trapera 9' #4? Jak masz wątpliwości co do wyboru modelu i czy to wszystko razem będzie hulać, zadzwoń do sklepu Trapera - flyguide i podpytaj co by doradzili na ryby które chcesz łowić i pod rzeczy które już masz.



#1196 OFFLINE   pawelz

pawelz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów

Napisano 19 kwiecień 2019 - 10:47

Witam.

Głównie spininguję, nauczyłem się obsługi zestawu castingowego UL/ L / M / H i chciałbym spróbować całkiem czegoś innego.

 

Ostatnimi czasy dużo czasu spędzam z mikro przynętami typu microjigi i białoryb, jakieś klenie,jazie,itp. nad jeziorami, rzekami kanałami.

użwyam do tego lekkiego spiningu ale czasami przydało by się podać jeszcze lżejszą przynętę i tu przyszedł pomysł nad zapoznaniem się ze sprzętem muchowym.

Wiem że na początku, jak w przypadku nauki castingu, nie ma co oczekiwać odległości, lecz opanowania techniki.

Okazyjnie udało mi się zakupić nową linkę Traper impulse WF4F razem z nowym kołowrotkiem traper 4/5.

Pytanie,  do tego zestawu jaka wędka będzie dobra, czy klasa 3/4 będzie odpowiednia czy jednak 4/5.

przynęty które chciałbym zastosować to microjigi z małymi główkami wolframowymi, przynęty z lekkim dociążeniem, sporadycznie małe piankowce i  niektóre przynęt piankowe wielkości osy-szerszenia.

 

strasznie wciągnąłem się w kręcenie much, jigów i przynęt z pianki. tak więc arsenał mam. 

 

tylko wędki nie mam. macać macałem w sklepie różne kije w różnej klasie ale za wiele mi to nie dało.

 

Moze najpierw okresl co oznacza lekkie dociazenie i jakiej wagi maja byc te microjigi. Bo machanie kijem w 4 klasie ciezkimi glowkami wolframowymi na wieksze odleglosci przyjemne raczej nie bedzie.

Dla mnie rzucanie nimfami z 3,5 mm glowka na odleglosc pow 10m kijem w 3 klasie jest juz udreka. Piatka jakos daje rade. I nie chodzi tu o moc wedki a raczej linke ktora musi ten wolfram pociagnac.


  • Janusz Wałaszewski i venom_666 lubią to

#1197 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 19 kwiecień 2019 - 22:07

3,5 mm ogarnia mi spining.
Główki i koraliki w przynętach mają około 0,5 - 1mm do 2mm wielkości i max waga przynęty to około 0,2g. Przeważnie przynęty nic nie ważące ledwo tonące bedą używane sprzętem muchowym. Miejsca w których łowię białoryb to płycizny max do 1,5m, przeważnie około 1 m, zauważyłem że najlepsze wyniki mam na lekkie przynęty ale rybki były dalej od brzegu i ciężko było dorzucić spiningiem. Stąd pomysł na dobranie sie do nich lekkimi przynętami sprzętem muchowym. Bardziej nastawiam się ma wzdręgi i karasie przy powierzchni które wypatrzyłem w tamtym roku a były całkiem spore i chętnie bym się do nich dobrał.

Użytkownik cinn edytował ten post 19 kwiecień 2019 - 22:09


#1198 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 19 kwiecień 2019 - 22:16

Witam.

Przemyśl sprawę. Jak zaczniesz je łowić na muchę, to odstawisz spina, praktycznie w całości. Po 2-3 latach sprzedasz cały sprzęt spiningowy ...  :rolleyes:  :D

Pozdrawiam.


  • Wobi lubi to

#1199 OFFLINE   cinn

cinn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:W

Napisano 19 kwiecień 2019 - 22:32

Coś o tym wiem jak trafił mnie casting.
Spina nie odstawie bo całe moje szczęście wędkarskie to sandacze i to one są na peierwszym miejscu. Magiczne pstryk całkiem mnie pochłonęło.
Łowienie białorybu to taka odskocznia od drapieżników.

#1200 ONLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1826 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 20 kwiecień 2019 - 10:40

Do momentu w którym zechcesz złowić sandacza na muchę...
  • Wobi i trout master lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych