Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc dla świeżaka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1839 odpowiedzi w tym temacie

#1241 OFFLINE   Green

Green

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów

Napisano 28 styczeń 2020 - 23:29

Cześć  :)

W tym roku postanowiłem spróbować swoich sił w wędkarstwie muchowym. Trochę poczytałem, pooglądałem filmów na YT i... mam większy mętlik w głowie niż na początku  :lol:

 

Pierwsze kroki będę stawiał na niedużej nizinnej rzeczce. Ryby jakich mogę się tam spodziewać to głównie kleń, jaź no i okazjonalnie pstrąg.

 

Oto propozycja mojego pierwszego muchowego sprzętu. Bardzo proszę o  Wasze opinie i porady  :)

 

1. Wędka

SHAKESPEARE AGILITY RISE 2 FLY 9' #4 (cena ok.300 zł) - zastanawiałem się czy nie lepszą opcją byłby nieco krótszy kij ale pewnie na początek do nauki rzucania będę wybierał miejsca zupełnie odsłonięte (bez drzew,krzaków itp.). Chciałbym tym kijem łowić zarówno na suchą jak i mokrą muchę może nimfę...

 

2. Kołowrotek

Okuma Airframe #4/6  (cena 75 zł) - chyba na początek powinien wystarczyć...

 

3. Linka

Vision Attack Pływający WF 4 (cena 139 zł)

 

4. Przypon koniczny

Tu nie mam zielonego pojęcia czy mam się kierować  :D Długość? Średnica?

 

Kilka pytań na początek (z góry przepraszam jeżeli są głupie :unsure:):

- czy do przyponu konicznego dowiązuję jeszcze żyłkę? jakiej długości? jaka średnica?

- czy łowiąc na suchą, mokrą muchę i nimfę mogę używać tej samej linki? Czy do mokrej i nimfy powinna być tonąca?

- na początek zanim zacznę kręcić własne muchy muszę kupić trochę przynęt... poradzicie co powinno znaleźć się w pudełku? Imitacje jakiego robactwa? Na jakich hakach?

 

Z góry dziękuję za pomoc  :)  Będę wdzięczny za każdą wskazówkę  ;)

Pozdrawiam!

 

 

 


  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to

#1242 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 29 styczeń 2020 - 09:12

1.OK (wybrałbym 5, ale 4 też może być)

2.OK

3.OK, choć ja wziąłbym DT.

4. 9', średnica zależy od wielkości ryb i much. Na początek coś pomiędzy 0,16- 0,22 na końcu. Muchę do nowego przyponu dowiązujesz bezpośrednio. Jak Ci się zniszczy/skróci to robisz pętelkę i dowiązujesz przypon.

5. Do tych metod na początek starczy Ci sznur pływający.

6. Zacząłbym od suchych- kilka jętek, trochę chrustów (np. Goddard Sedge), jakieś piankowce (chrząszcze, koniki polne) plus np. muchy typu Red Tag. 10-20 much w rozmiarze 8-14. Do tego jakiś płyn by pływały.

 

Wszystko.


  • pawelHERP lubi to

#1243 OFFLINE   Galanonim

Galanonim

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 54 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Michał

Napisano 29 styczeń 2020 - 11:57

Co myślicie o takim zestawie jak Greys grc combo 9' #5 na początek przygody z muchą. Dodam, że głównymi łowiskami były by rzeki Wkra, Bzura z nastawieniem na klenia, jazia.



#1244 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 29 styczeń 2020 - 23:20

@Green

 

Warto zawsze sprawdzić oferty sprzętu używanego. Mam tu głównie na myśli wedzisko, sprawdzaj na naszej giełdzie i w komisie FlyFishing

http://www.flyfishin...x.php?offset=40


  • ezehiel i Green lubią to

#1245 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 30 styczeń 2020 - 22:57

Jest w tej chwili na FF Vision attack #4 w trzech kawałkach. To jest wędzisko starszej generacji, ale bardzo dobre, mam taką  #5 i jestem zadowolony.

 

http://www.flyfishin...120256&offset=0

 

Wracając do okazji, o których pisałem wcześniej, sam kupiłem Vision attack #5 + kołowrotek Vision Koma z dwiema szpulami, jedna z linką tonąca, druga z pływającą. Za całość zapłaciłem 500 zł z przesyłką. Warto szukać !


Użytkownik Janusz Wałaszewski edytował ten post 30 styczeń 2020 - 23:03


#1246 OFFLINE   Green

Green

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów

Napisano 30 styczeń 2020 - 23:34

Jest w tej chwili na FF Vision attack #4 w trzech kawałkach. To jest wędzisko starszej generacji, ale bardzo dobre, mam taką  #5 i jestem zadowolony.

 

http://www.flyfishin...120256&offset=0

 

Wracając do okazji, o których pisałem wcześniej, sam kupiłem Vision attack #5 + kołowrotek Vision Koma z dwiema szpulami, jedna z linką tonąca, druga z pływającą. Za całość zapłaciłem 500 zł z przesyłką. Warto szukać !

 

No faktycznie! Brzmi całkiem nieźle  :good:



#1247 OFFLINE   Green

Green

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów

Napisano 30 styczeń 2020 - 23:37

1.OK (wybrałbym 5, ale 4 też może być)

2.OK

3.OK, choć ja wziąłbym DT.

4. 9', średnica zależy od wielkości ryb i much. Na początek coś pomiędzy 0,16- 0,22 na końcu. Muchę do nowego przyponu dowiązujesz bezpośrednio. Jak Ci się zniszczy/skróci to robisz pętelkę i dowiązujesz przypon.

5. Do tych metod na początek starczy Ci sznur pływający.

6. Zacząłbym od suchych- kilka jętek, trochę chrustów (np. Goddard Sedge), jakieś piankowce (chrząszcze, koniki polne) plus np. muchy typu Red Tag. 10-20 much w rozmiarze 8-14. Do tego jakiś płyn by pływały.

 

Wszystko.

 

Co do sznura, czy DT łatwiej jest uczyć się rzucać? Czy chodzi o to, że można go przewinąć i wykorzystać dwukrotnie?  :unsure:



#1248 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 31 styczeń 2020 - 01:16

Witam.

Kup od razu kręćka z 2 dodatkowymi szpulami. I do tego na początek dwie linki pływające w tej samej klasie co kij - WF oraz DT. Linkę WF używaj tam, gdzie będziesz miał okazję rzucać dalej i znad głowy, tak żeby wyciągnąć poza szczytówkę całą głowicę linki (9-12 m linki). Jak dodasz do tego przypon i tipet, to zauważ że wychodzi całkiem daleko, około 12-15 metrów. Tam, gdzie na krótszych dystansach będziesz miało okazję łowić, stosuj linkę DT. Takie linki mają bardzo krótki przedni i tylny, zwężający się stożek (1-3 m) a reszta to linka o tej samej grubości. Zastepuje to, tak prosto mówiac głowice linek WF o przeróżnych długościach i kształtach. Linką DT również łatwiej będzie ci ogarnąć rzut rolowany i przerzucanie linki na wodzie,czyli "mending". Będziesz też mógł niąteż łatwiej łowić cięższymi muchami, np. tandemem z dwoma nimfami czy streamerem.

Stosując od samego początku dwie linki, dużo szybciej załapiesz i zorientujesz się o co biega w temacie linek, różnych ich rodzajów, rzutów oraz ich odległości i sposobu podawania na wodę much różnej wielkości i wagi. To że linkę DT można przewinąć na drugą stronę ważne było te dwadziesćia parę lat wstecz, gdy nie było u nas na rynku takiego bogactwa sprzętu wędkarskiego, a w szczególności muchowego.

Pozdrawiam.


  • Janusz Wałaszewski, trout master i Luckyguliver lubią to

#1249 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 974 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 31 styczeń 2020 - 07:31

Co do sznura, czy DT łatwiej jest uczyć się rzucać? Czy chodzi o to, że można go przewinąć i wykorzystać dwukrotnie? :unsure:


Wyjaśnił Ci to kolega @Forest.
Radziłem DT bo napisałeś, że będziesz łowił na niedużej rzece, do tego 4 i głównie kleniojazie (czyli muchy większe). Ergo - nie sądzę byś potrzebował rzucać na np. 20 m, będziesz łowił głównie do 5-10 m dlatego DT.
@Janusz ma rację. Warto polować na sprzęt z drugiej ręki. Natomiast na początek kup to co wybrałeś. Jest OK. Nauczysz się, zobaczysz czy Ci się podoba i zdobędziesz doświadczenie by wiedzieć co chcesz "upolować"😊.
  • Janusz Wałaszewski lubi to

#1250 OFFLINE   BOT

BOT

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 249 postów
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Adam

Napisano 03 marzec 2020 - 21:12

Panowie kumpel szuka kija do 300-400zł ma to być tradycyjna 9stopowa 5. Będzie łowił głównie klenie na mokrą i piankowce. Do tego też jakiś sznur WF. Ktoś ma do polecenia jakieś konretne modele?  fajnie jak by zmieścic zestaw w 500zł bez kołowrotka bo już ma. Rzeka San i Wisłok.


Użytkownik BOT edytował ten post 03 marzec 2020 - 21:13


#1251 OFFLINE   Luckyguliver

Luckyguliver

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 978 postów
  • LokalizacjaN17
  • Imię:Remek

Napisano 03 marzec 2020 - 23:27

Zostalem przyparty do muru przez sytuacje a moze przez przeznaczenie? :) Rzeki w Walli gdzie dotychczas lowilelem pstragi zostaly kompletnie zdewastowane przez ostatnie powodzie. http://jerkbait.pl/t...u-pstrągi-2020/

Jestem wiec zmuszony do zanlezienia nowych "terenow lowieckich". Niestety spiningista nie ma tu lekko. Wod gdzie mozna szukac kropkow ze spinem jak na lekarstwo i nie sa to najlepsze odcinki na danej rzece. Tak wiec postanowilem sie uzbroic w muche i ruszyc na podboj Englandu :)

 

Szperajac kiedys po tym watku natknalem sie na recenzje kija Jaxon Monolith XT. Zaczalem ich dzis szukac po int ale nie znalazlem zadnego w sprzedazy. Rozumiem ze zostaly wycofane z produkcji? Czy Jaxon nie wypuscil na rynek jakiejs nowej generacji tych wedek. Przciez to byl hit.

 

Pomyslalem na poczatek dla siebbie o 9' wedeczce w 4 kawalkach (nie mam auta) #5. Rzeki male i srednie. Ryby; pstrag i lipien. Rozmiary do 50+

 

Ps Mieszkam w UK wiec zastanawiam sie czy nie bedzie lepiej tu szukac sprzetu?


Użytkownik Luckyguliver edytował ten post 03 marzec 2020 - 23:29


#1252 OFFLINE   #Nord

#Nord

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 417 postów
  • Imię:Norbert

Napisano 03 marzec 2020 - 23:37

Następcą jest Jaxon Genesis 😉

#1253 OFFLINE   Luckyguliver

Luckyguliver

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 978 postów
  • LokalizacjaN17
  • Imię:Remek

Napisano 03 marzec 2020 - 23:56

Następcą jest Jaxon Genesis

Jest rownie dobra? Cena chyba tez lekko podskoczyla?



#1254 OFFLINE   kleniarz

kleniarz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 174 postów
  • LokalizacjaPeterborough UK
  • Imię:Marcin

Napisano 04 marzec 2020 - 00:03

@Luckyguliver
Rownież mieszkam w UK i polecam Ci tutaj poszukac sprzętu. Snowbee, Airflo, Wychwood- jest tego masa i zawsze coś w dobrych £ znajdziesz. Zaglądaj na Uttings albo JohnNorris, mają ciekawe promo;)
Pozdro.
Marcin

#1255 OFFLINE   Luckyguliver

Luckyguliver

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 978 postów
  • LokalizacjaN17
  • Imię:Remek

Napisano 04 marzec 2020 - 00:24

@Luckyguliver
Rownież mieszkam w UK i polecam Ci tutaj poszukac sprzętu. Snowbee, Airflo, Wychwood- jest tego masa i zawsze coś w dobrych £ znajdziesz. Zaglądaj na Uttings albo JohnNorris, mają ciekawe promo;)
Pozdro.
Marcin

I tu moze byc wlasnie pulapka...zwana mnogoscia wyborow :) Znam siebie juz na tyle, ze wolabym uniknac szukania i czytania czesto sprzecznych recenzji. Chcialbym to zalatwic raz ciach i byc juz nad woda. Potem beda dalsze wnioski.

 

Mam plan zeby kupujac licencje poprosic kogos miejscowego zeby podszkolil i wprowadzil mnie w tajniki muchowki. Jak i pomogl czytac rzeke z perspektywy wedkarza muchowego.



#1256 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 04 marzec 2020 - 08:01

Następcą jest Jaxon Genesis 😉


Jeżeli to prawda to szukaj oczywiście Genesis Pro a nie "Genesis" bo to stara seria. Czy rewelacyjna? Stara wątpię. Te stare 2-skl. kije (używane) kupowałem za 40-70zł. Dalej mam jednego do odsprzedania (za 40zl).

#1257 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3591 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 04 marzec 2020 - 08:09

Ja tam polecam starsze kije ze stajni dragona

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

#1258 OFFLINE   Luckyguliver

Luckyguliver

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 978 postów
  • LokalizacjaN17
  • Imię:Remek

Napisano 05 marzec 2020 - 04:57

Mala korekta. Posprawdzalem sobie rzeki na ktorych bede lowil i zauwazylem ze miejscowi polecaja wedziska od 7' do 8' max #2-4. Wrzuce kilka fotek zeby lepiej bylo widac jak beda wygladaly warunki terenowe. 

 

Ps Sklaniam sie teraz bardziej ku SHAKESPEARE AGILITY RISE 2 FLY 7ft6" #4 Bo taniej wyjdzie zeby ja kupic w UK. Do tego moglbym ewentualnie dokupic wersje 9ft  #5 na wieksza rzeke i ryby. Oraz kolowrotek z dwoma szpulkami Okuma Airframe #4/6. Sznur Cortland Fairplay Floating Double Taper # 4 oraz Cortland Fairplay Floating WF4F? 

Załączone pliki


Użytkownik Luckyguliver edytował ten post 05 marzec 2020 - 05:04

  • analityk, ezehiel i trout master lubią to

#1259 OFFLINE   kleniarz

kleniarz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 174 postów
  • LokalizacjaPeterborough UK
  • Imię:Marcin

Napisano 05 marzec 2020 - 17:59

Ten Shakespeare to bardzo fajny kijek w dobrych $$$Rzucalem tym najkrótszym czyli 6' do linki #3 i na najmniejsze ciurki to fajna budżetowa propozycja ;) Zainwestuj w przyzwoite linki. W dobrych pieniądzach masz super linki Mike'a Barrio:) Na stronie Snowbee aktualnie masz promo na kręćka classic i bedziesz miał zestaw ogarnięty:)
Cześć i czołem 😉
Marcin
  • Luckyguliver lubi to

#1260 OFFLINE   Luckyguliver

Luckyguliver

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 978 postów
  • LokalizacjaN17
  • Imię:Remek

Napisano 05 marzec 2020 - 22:08

Ten Shakespeare to bardzo fajny kijek w dobrych $$$Rzucalem tym najkrótszym czyli 6' do linki #3 i na najmniejsze ciurki to fajna budżetowa propozycja ;) Zainwestuj w przyzwoite linki. W dobrych pieniądzach masz super linki Mike'a Barrio:) Na stronie Snowbee aktualnie masz promo na kręćka classic i bedziesz miał zestaw ogarnięty:)
Cześć i czołem
Marcin

Dzieki za cynk! Czyli linki MB beda lepsze niz wczesniej polecany Cortland Fairlplay czy Cortland 333/444? 

 

Mam rozumiec, ze na te rzeczki wedka 7ft6" #3/4 bedzie jak znalazl? 

 

Ps Odnosnie rzek ktora w zaleznosci od odcinka sa dwa lub nawet trzykrotnie szersze niz te na fotkach doradzono mi (prezes miejscowego klubu) wedki o dlugosci 9'6 lub 10' #5/6. Tak wiec widze ze poczatkowa dlugosc 9' rozjechala mi sie w dwoch kierunkach i powstaly z niej dwie wedki. Tak to jest jak sie gdyba w fotelu :)


Użytkownik Luckyguliver edytował ten post 05 marzec 2020 - 23:07





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych