Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc dla świeżaka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1837 odpowiedzi w tym temacie

#1281 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3589 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 27 marzec 2020 - 05:36

Gadałem z Januszem ostatnio o podobnym problemie.
Powiedział, żeby użyć starego rozwiązania.
Do linki dołożyć odcinek leadcore'a, trzeba dostosować długość do uciągu.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

#1282 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 27 marzec 2020 - 09:56

Witam.

Do niedawna inna linka niż pływająca, w klasach od #4 w dół, wydawała mi się kompletnie bezużyteczna.

Jak to bywa, rybki zweryfikowały mój pogląd. Ale używam takiej linki nie co inaczej niż jej teoretyczne przeznaczenie.

Dużo łowię na małych ciurkach mokrą muchą pod prąd - pakuję się do rzeki i cierpliwie, pomalutku idę w górę korytem albo wodą przy którymś z brzegów. Zestaw to szklany króciak maksymalnie #4 lub #3, przeciążony linką o jedną klasę. Po paru godzinach takiej wycieczki trzeba wrócić z powrotem do samochodu, tym razem już z prądem. Oczywiście po drodze obławiając też przy okazji wiele miejscówek.

No i pojawił się problem z krótkimi przyponami (1-1,5m) i smużeniem na wodzie linki przy łowieniu klasycznie mokrą muchą. Dłuższego przyponu nie założę, bo jest on na takich ciurach niepraktyczny i kompletnie niepotrzebny. Linka sink tip też się nie sprawdza, tym bardziej że doppiero w #5 klasie taką mam - podobnie jak linki intermedium i tonące. Zmieniałem linki na takie w klasie #5, ale do delikatnych szklaków, mimo powszechnie panujacej opinii że można śmiało przeciążać je w nieskończoność, to ja już podziękuję za takie łowienie i za takie rady  :D.

No i zaczałem szukać właśnie linek intermedialnych w klasie #4. Okazało się to dosyć trudne, bo poz nowymi linkami za parę stówek, rynek zwłąszcza wtórny nie oferuje za dużo.

Ale w końcu znalazłem i obecnie posiadam nawet dwie takie linki.

Pierwsza to RIO Lake Series Sub-surface WF4S1(1ips/2,5 cm/s). Linka typu hover, czyli coś pośredniego między pływającą a intermedium.

Dobrze mi się nią łowi w ten sposób, dpadł mi praktycznie w całości problem ze zmużeniem linki po wodzie i płoszenie się przez to rybek (głównie klenie i jazie, czasem wzdręgi) łowię w takich ciurkach). Linka jest dosyć sztywna, można by chyba nawet powiedzieć że dla większości muchołapów, przyzwyczajonych do naszych realiów muchowych, to ... hmm ... kabel  :P

Można to wytłumaczyć chyba tym, że nie jesteśmy przyzwyczajeni do takiego typowego jeziorowego łowienia, gdzie sztywna linka tonąca (takie jest w końcu jej przeznaczenie) okazuje się pewnie dużym atutem, nie powidując za dużych jej zwisów między lekką przynętą a kijem. Ale do mokrej, klasycznej muszki też wg mnie jest bardzo dobra - znakomicie przekazuje moment brania i skutecznie zacina sama rybkę przez swoją mniejszą rozciągliwość.

Zaznaczę tu że łowienie z prądem na takich nizinnych rzeczkach, nie ma za wiele wspólnego z podobnym łowieniem w szybkich górskich potokach, gdzie aby muchę nie wynosiła nam ku powierzchni siła sporego prądu i uciągu wody, trzeba stosować linki dużo bardziej tonące.

Niedawno udało mi się też otrzymać linkę dużo tańszą, którą gdzieniegdzie można jeszcze dostać za kwotę około 50 zł - WF4I Robinsona.

W odróżnieniu od linki RIO, jest mięciutka i bezbarwana (RIO ma stonowany zielony kolor). Na tematy użytkowe tej linki nie mogę niestety jeszcze nic konkretnego powiedzieć, bo czeka dopiero na wypróbowanie w tym sezonie. Ale myślę że za jej cenę, warto poszukać i brać w ciemno - jeżeli ktoś takiej linki potrzebuje.

Pozdrawiam.

Załączone pliki


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 27 marzec 2020 - 09:59

  • kocmyrz, marian-56, Pisarz.......ewski Piotr i 4 innych osób lubią to

#1283 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3589 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 27 marzec 2020 - 12:16

Dzięki Zemek, naprawdę konkret.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
  • Forest-Natura lubi to

#1284 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1887 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 29 marzec 2020 - 10:25

...

Dużo łowię na małych ciurkach mokrą muchą pod prąd - pakuję się do rzeki i cierpliwie, pomalutku idę w górę korytem albo wodą przy którymś z brzegów. ..

 

Ad. Forest -- eż łowie głównie w takich siurkach. Tylko sucha - problem główny to chyba wyraźna fala od brodzenia dłuższa niż zasięg rzutu. Próby z mokrymi metodami nigdy mi nie przypasowały (próbowałem po twoich wcześniejszych wpisach). Podziwiam jak dajesz radę łowiąc mokrą (krótki przypon) pod prąd. Proszę daj jeszcze krótkie info jaką masz średnią szerokość, głębokość  rzeczki. Prosiłbym też o nazwę/fotkę przykładowej mokrej muszki do takiego łowienia.

 

P.S. wczoraj około 20tu kleni i jazi na takim siurku (tylko drobne max 30 cm)


Użytkownik analityk edytował ten post 29 marzec 2020 - 10:26


#1285 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1887 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 02 maj 2020 - 18:17

nie wiem czy to właściwe miejsce ale zapytam: Złamałem szczytówkę - ułamała mi się sama końcówka - jakieś 5 cm - czy muchówkowe szczytówki można naprawiać tak jak spiningowe np. wstawiając wklejkę? Daje się taką naprawianą szczytówką nadal przyzwoicie rzucać?

(wędka: river and stream, 8FT 6 INCG/ 4 - WT)

---

P.S. Swoją drogą w muchowaniu co roku, przynajmniej, jedną szczytówkę złamię (w spiningu jedną na kilka grubych lat łamałem) też tak macie? czy to ze mnie taka łajza? Strasznie są wrażliwe te szczytówki na pociągniecie linki wzdłuż blanku np. przy próbie odplątania czegoś na szczytówce / przeciągnięcia mocowania przyponu (węzła) przez szczytową przelotkę itp. - chyba już z trzy szczytówki tak mi się złamały :(

 



#1286 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4353 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 02 maj 2020 - 23:37

Bo linki się rękami wzdłuż kija nie ściąga. Lepiej odrzucić linke (jej pętlę) kijem dalej i wtedy można wziąć do ręki to co zamierzasz odplątać. Tak jakbyś chciał oddać rzut ale wystarczy rolką. Jeżeli zaczepiasz o szczyt to wędkę odłożyć i szperać przy szczytówce.
Bardzo często linka z ostatniej prowadzącej szczytówki przed szczytową przechodzi góra nad szczytową, zwłaszcza gdy podnosisz kij do pionu z linką bardzo blisko blanku. Żaden ciężar nie napina linki i nie wchodzi ona w "tunel przelotek" a jest jakby owinięta wokoło szczytowej (ostatniej). Wtedy lekkie pociągnięcie z którejkolwiek strony sznura i ... Znasz to.

A tak poza tym "łajza z ciebie". :)

Pzdr.

#1287 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1887 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 03 maj 2020 - 07:58

wczoraj zmieniałem miejscówkę - szedłem sobie spacerkiem,  muszka zaczepiona o dolną przelotkę, wędkę trzymam za uchwyt z palcem na kołowrotku aby mi się linka nie rozwijała. idę, idę ... i trach po szczytówce  :(

Co się stało? prawdopodobnie lekko palcem przekręciłem szpulę kołowrotka - naprężyłem linkę i pyk ... - tak przestroga dla świeżaka.

---

a co z tym naprawianiem szczytówek w muchówkach? - czy udają się takie ćwiczenia?



#1288 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 03 maj 2020 - 08:18

Skoro to tylko 5cm to wklej nową przelotkę szczytową.
Kolega połamał kiedyś Winstona w podobny sposób. Linka okręciła się wokół szczytowki, a on pociągnął za linkę przy kołowrotku.
  • analityk lubi to

#1289 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4353 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 03 maj 2020 - 10:08

"Linka okręciła się wokół szczytowki, a on pociągnął za linkę przy kołowrotku".

Najczęściej tak jest, linka musi wychodzić najlepiej "w lini prostej" z kija. Zwłaszcza jeżeli jest luźna.

Szczyt można naprawić, trzpień (igiełka) węglowy w środek i wkleić. Pytanie tylko po co? W akcji kija niewiele się zmieni, wizualna strata tylko długości i cenie w razie chęci odsprzedaży.

BTW, nie wiem czy można trzymać za uchwyt i jednocześnie mieć palec na młynku.
Nie lepiej dokręcić hamulec? Ja kija trzymam za korek a reszta luźno, mucha też zaczepiona o przelotke czy oczko.

Pzdr.
________

Użytkownik trout master edytował ten post 03 maj 2020 - 10:13

  • analityk lubi to

#1290 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 03 maj 2020 - 19:39

Spróbuj połowić najpierw z długim przyponem - 4-5m. Być może taka linka wcale nie będzie potrzebna :).

Bardzo rozsądna opinia. Całkowicie popieram.

My tak wiele o linkach, a tak mało o przyponach...


  • marian-56 lubi to

#1291 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1887 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 04 maj 2020 - 22:45

... W akcji kija niewiele się zmieni,, wizualna strata tylko długości ...

 

Spróbuję ale raz już tak zrobiłem przy poprzednio złamanej szczytówce (tylko że wtedy to była wędka z AliExpress za 100 zł) i niestety akcja mocno się zmieniła przez te drobne 5 cm.

 

Swoja drogę - nie ma wielu którzy przyznawaliby się do złamanych szczytówek - łajza ze mnie :( ... Trzeba próbować się poprawić. Dziękuję za wyrażone opinie.



#1292 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 05 maj 2020 - 11:33

Witam.

E tam nie ma ... ja złamałem w zeszłą niedzielę. I to w mim ulubionym, wcale nie tak tanim, niebieskim szklaku.

Dobrze że serwis OK i już kij odesłałem żeby dorobili nowa.

Mam nauczkę żeby na drugi raz linki z gałęzi szczytówką nie wyczepiać ...  :rolleyes:

Ale gdyby nie było szczytówki dostępnej, to dał bym dobremu rodbuilderowi do naprawy. Na szklaku było by to widać, ale oglądałem ostatnio węgiel z naprawianą szczytówką, gdzie bo lakierowaniu, kompletnie nie było nawet śladu po naprawie.

Pozdrawiam.


  • analityk lubi to

#1293 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4353 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 05 maj 2020 - 13:16

"... oglądałem ostatnio węgiel z naprawianą szczytówką, gdzie bo lakierowaniu, kompletnie nie było nawet śladu po naprawie."


Pewnie ze można. Ale naprawiający wie że nie jest to już oryginał z taśmowej produkcji.
Jak się łamie szklaną szczytówkę?

#1294 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2700 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Mateusz

Napisano 06 maj 2020 - 15:09

Wczoraj usłyszałem przepowiednię od mojej kici  :D

" kotuś nie żartuj , naprwdę będziesz machał jak te siwe dziadki w kapeluszach ( w uk wiekszość muchozoli tak wygląda  :P  ) i później będzie cię bolało "  :blink:  Cokolwiek zauważyła musi to być widoczne mocno , że mucha mnie intryguje , od wielu lat...  :ph34r:  

Pytanie mam odnośnie kołowrotka . Czy  https://www.anglinga...sette-reel.html 4/6  to dobry wybór do kijaszka 9'#5 ( waga94g) ? Ewentualnie https://www.anglinga...i-fly-reel.html 5/6  ? 

Kijek namierzony mam , linek jeszcze nie sprawdzałem ale nie będzie problemu bo biorę DT i WF #5 i jest tego do wyboru do koloru w UK . 



#1295 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4353 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 06 maj 2020 - 16:29

Jaki kij? Są kije ciężkie, grube blanki, źle/lepiej wyważone, lekkie. Podasz model będzie może łatwiej.

BTW. Jestem ciekaw jak "kicia zauważyła że ich boli"? :) ;)
  • gulf lubi to

#1296 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2700 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Mateusz

Napisano 06 maj 2020 - 16:40

Jaki kij? Są kije ciężkie, grube blanki, źle/lepiej wyważone, lekkie. Podasz model będzie może łatwiej.

BTW. Jestem ciekaw jak "kicia zauważyła że ich boli"? :) ;)

Kijek to Wychwood Truefly SLA  9'#5  ( w dobrej cenie wisi ok 230zł ) 

Kicia bystre oko ma , nasłuchała się niemało  i sam miałem lekka kontuzję łokcia od szczupakowania muchą , kilka lat temu . Ja chyba nieświadomie za dużo gadam przy niej o wędkowaniu  ;)



#1297 ONLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1826 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 06 maj 2020 - 16:40

Z tych dwu kołowrotków bardziej poleciłbym Ci truflę. Airflo CC to fajny kołowrotek, ale niestety mają mała przypadłość. Zarówno mój jak i kolegi wymagał wymiany łożyska. Coś skopali ze spasowaniem i przy niskich temperaturach przepuszczało zamiast się blokować by hamulec zadziałał. Wymiana na inne likwidowała dolegliwość. Waga z linką WF6 i podkładem - 252 gramy.


  • gulf lubi to

#1298 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 06 maj 2020 - 17:04

Witam.

Mateusz ... Trufla jest bardzo duża - mnie osobiście razi takie koromysło przy zgrabnej piątce długości 9'.

Najlepiej było by gdybyś miał okazję wziąć do ręki taki kijek z jednym i drugim kręćkiem i zobaczysz, który Ci będzie bardziej pasował. Kup obydwa, przymierz w domu i odeślij ten, który Ci nie przypasi.

Ja z tych dwóch o których piszesz, wybrałem do moich piątek ... trzeci ...  :D , mianowicie Airflo Switch Black. Też kupowałem w GB, bo cena była dokładnie o połowę mniejsza niż u nas w kraju.W Fishtec chyba, na e-bay'u wystawiali ich sporo, tzw. powystawowych - całkiem nowe, nieodpakowane nigdy nawet. Użytkuję trzeci sezon dwie sztuki.

Pozdrawiam.


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 06 maj 2020 - 17:19

  • gulf i venom_666 lubią to

#1299 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2700 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Mateusz

Napisano 06 maj 2020 - 17:26

Dzięki . Jeszcze zpytam o backing czy ten z Ali moze być ? Np https://www.aliexpre...earchweb201603_  

 



#1300 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1292 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 06 maj 2020 - 17:40

Witam.

Jak zamierzasz posiąść kaseciaka, to kup na podkład najtańszą plecionkę w przedziale grubości 0,4-0,5 mm, na szpuli 300 m. Będziesz miał od razu na wszystkie kasetki. coś po 15 zł są na Ali.

Pozdrawiam.


  • gulf lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych