Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc dla świeżaka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1839 odpowiedzi w tym temacie

#1521 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 01 październik 2020 - 12:54

Zdecydowanie tylko rzuty kotwiczone wchodzą w grę.


300 grain to trochę ponad 19gram, a jaka jest długość i profil głowicy? I co to ma pociągnąć, tylko muchę czy jakiś szybko tonący tip ròwnież?
  • rav_id lubi to

#1522 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 01 październik 2020 - 13:02

Na początku, ostrzeżony przez niektórych kolegów, że nie powinienem zbyt przeciążać tej wędki zacząłem z "chińczykiem" #8 (głowica ok. 9,2 m, waga ok. 18,1 g). No i  kompletna klapa - linka z muchą zaczynała ładować wędkę dopiero po wysunięciu 6-7 m


A jak miało ładować jak pół głowicy miałeś schowane w przelotkach?

Na tej zasadzie możesz powiedzić że głowica o masie 24 gramy też jest za lekka bo wyciagasz 2m za szczytòwke I też nie ładuje kija... ;)

#1523 OFFLINE   rav_id

rav_id

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 502 postów
  • Lokalizacjamiasto ;)
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:http://opowiescizespinningiem.blogspot.com

Napisano 01 październik 2020 - 13:03

Głowica 20 ft, zwężający się do przyponu stożek. Do tego będzie szybko tonący tip do ok 5 ft długości. Przynęty to zonkery, matuki, włosianki, puchowce długości do ok 9-10 cm max na sporych coneheadach lub dumbbellsach,



#1524 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 01 październik 2020 - 13:12

Głowica 20 ft, zwężający się do przyponu stożek. Do tego będzie szybko tonący tip do ok 5 ft długości. Przynęty to zonkery, matuki, włosianki, puchowce długości do ok 9-10 cm max na sporych coneheadach lub dumbbellsach,

Ok czyli Skagit I rzuty waterborne.
Masa ok długość ok.
Sugeruję głowice o agresywnym profilu czyli bardziej parówka niż marchewka. Albo lepiej marchewka ale z obcieta w 1/3 od cienkiego końca. Generalnie coś co ma Skagit w nazwie. Tylko nie ego microskagit bo to scandi w najczystszej postaci ;). Wtedy pociągnie nawet troche dłuższe i cięższe tipy jeśli zajdzie taka potrzeba.

Użytkownik mack edytował ten post 01 październik 2020 - 13:13

  • rav_id i zeralda lubią to

#1525 OFFLINE   zeralda

zeralda

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 366 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 01 październik 2020 - 13:17

A jak miało ładować jak pół głowicy miałeś schowane w przelotkach?

Na tej zasadzie możesz powiedzić że głowica o masie 24 gramy też jest za lekka bo wyciagasz 2m za szczytòwke I też nie ładuje kija... ;)

A jak Twoim zdaniem mam łowić na streamera szczupaki z belki? Jeśli prowadzę kurczaka prawie pod płetwy to zawsze pół głowicy będzie w przelotkach. Teoria teorią, a ja piszę co mi się sprawdza. Linka w klasie, ze standardową głowicą była o kant...

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik zeralda edytował ten post 01 październik 2020 - 13:19


#1526 OFFLINE   rav_id

rav_id

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 502 postów
  • Lokalizacjamiasto ;)
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:http://opowiescizespinningiem.blogspot.com

Napisano 01 październik 2020 - 13:23

Ok czyli Skagit I rzuty waterborne.
Masa ok długość ok.
Sugeruję głowice o agresywnym profilu czyli bardziej parówka niż marchewka. Albo lepiej marchewka ale z obcieta w 1/3 od cienkiego końca. Generalnie coś co ma Skagit w nazwie. Tylko nie ego microskagit bo to scandi w najczystszej postaci ;). Wtedy pociągnie nawet troche dłuższe i cięższe tipy jeśli zajdzie taka potrzeba.

Dzięki za wskazówki. Kupie i spróbuję zatem z tą głowicą. Jeśli będzie potrzeba to kupię nieco cięższą i skrócę cieńszy koniec. Majątku nie stracę bo to z Ali.... ;)


  • mack lubi to

#1527 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 01 październik 2020 - 15:12

A jak Twoim zdaniem mam łowić na streamera szczupaki z belki? Jeśli prowadzę kurczaka prawie pod płetwy to zawsze pół głowicy będzie w przelotkach. Teoria teorią, a ja piszę co mi się sprawdza. Linka w klasie, ze standardową głowicą była o kant...

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka


Generalnie jak łowisz na streamera, zwłaszcza szczupaki, które często gęsto biorą pod nogami/ łódką, to zazwyczaj prawie cała głowica znika w przelotkach na koniec prowadzenia...
Co nie znaczy że nie da się jej wypuścić calej poza w 2 międzywymachach......
  • zeralda lubi to

#1528 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 01 październik 2020 - 15:26

Witam.

Rafał ...przy jednoręcznych kijach to wcale nie takie oczywiste w praktyce, jak się okazało w moim przypadku  :)

Dużo zależy jak długa głowicę nabędziesz, co na jej końcu zawiesisz (tip, przypon, polyleader) i ile faktycznie będziesz miał przetrzeni.

Przy krótkich (3-4 m) głowicach i dłuższych kijach (9'/9'6''/10'), ciężko już złapać kotwicę jak nie zapniesz na końcu głowicy czegoś naprawdę długiego i "niekoszerne" miotanie znad głowy lzejszą głowicą jest poręczniejsze i efektywniejsze, a miejsca wcale na to nie brakuje nawet przy dużym zakrzaczeniu.

Dla porównania używam też głowice zintegrowane i scandi - jak zaczniesz to wsiąkniesz i zaczniesz je kompletować bo okaże się tak naprawdę przydaje się ich parę w różnych długościach, wagach i w różnych profilach. 

Pozdrawiam.


  • rav_id lubi to

#1529 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 01 październik 2020 - 15:26

Ja to robię inaczej, ale na rzece. Jak ściągnę linke prawie do przelotek to przed podniesieniem kija puszczam linke z ręki aby zrobić jak największa pętlę, nawet układając ją zygzakiem pod kijem. Później dźwigam kij i przerzucam do przodu rolką. I w ten sposób mam już min 6-8m poza szczytem. Później wiadomo, jeden odrzut do tylu i ewent do przodu żeby skorygować ile głowicy jest w/poza szczytem i ....ruuuuurrraaaa do przodu. :)
  • zeralda lubi to

#1530 OFFLINE   zeralda

zeralda

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 366 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 01 październik 2020 - 16:32



Co nie znaczy że nie da się jej wypuścić calej poza w 2 międzywymachach......

Dokładnie tak, ale z agresywnymi, przeciążonymi głowicami jak w mojej Outbound S jest łatwiej. Może rzeczywiście nabedę tego Outbounda w klasie 8. Pewnie waży ok 21 g i też będzie fajnie miotać. Twoje spostrzeżenia na temat min. wagi głowicy (20 g) pokrywają się z moimi doświadczeniami. Pierwsza linka #8, która próbowałem rzucać ważyła "tylko" 18 g.


Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

#1531 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 01 październik 2020 - 18:05

Ego Agressor WF8F za grosze kupisz używaną i waży 21g. Muszyska latają na niej cacy. Mam ale kumpel potrzebuje na testy więc teraz nie ci pomogę. 


  • zeralda lubi to

#1532 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 01 październik 2020 - 18:47

Dokładnie tak, ale z agresywnymi, przeciążonymi głowicami jak w mojej Outbound S jest łatwiej. Może rzeczywiście nabedę tego Outbounda w klasie 8. Pewnie waży ok 21 g i też będzie fajnie miotać. Twoje spostrzeżenia na temat min. wagi głowicy (20 g) pokrywają się z moimi doświadczeniami.


Wszystko zależy jak daleko chcesz rzucać. Oczywiście zyskujesz na wcześniejszym ładowaniu kija, ale jak rzucasz, to ten pasywny kawałek głowicy, który siedzi w przelotkach i nie bierze udziału w ładowaniu kija, jest taką jakby kotwicą, którą musi ciągnąć za sobą ten rozbujany kawałek któremu nadałeś energię.
Dlatego jeżeli siedząc nisko na belly masz kłopot utrzymaniem w powietrzu dłuższej głowicy, poszukaj linki o głowicy takiej długości jaką zwykle aktywnie rozpędzasz.
Jednak tutaj uwaga. Jak skrócisz głowice zbyt mocno całość robi się mocno niestabilna w locie, i zamiast pięknej pętli ktòra wykłada muchę na wyprostowanym przyponie, wszystko będzie wpadać do wody jak worek kartofli. Z tego powodu do rzutów znad głowy nie schodził bym z długością głowicy poniżej 7,5 -8 m. Na rynku są linki o krótszych głowicach, ale one zazwyczaj są poznaczone głównie do rzutów kotwiczonych.
  • zeralda lubi to

#1533 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 01 październik 2020 - 19:27

Dzięki za wskazówki. Kupie i spróbuję zatem z tą głowicą. Jeśli będzie potrzeba to kupię nieco cięższą i skrócę cieńszy koniec. Majątku nie stracę bo to z Ali.... ;)


Takie eksperymenty są ciekawe i pouczające, jednak pamiętaj że obcinając głowicę zmieniasz nie tylko jej profil i masę, ale i długość. 20' to już jest bardzo krotka głowica, jak ją jeszcze skrócisz to rzucając speyem będziesz zrywał kotwicę i nici z rzutu. Czyli w celu skracania kupuj zawsze taką głowicę aby po skróceniu utrzymać mniej więcej odpowiednią relację długość kija / długość głowicy.

Użytkownik mack edytował ten post 01 październik 2020 - 19:27

  • rav_id lubi to

#1534 OFFLINE   rav_id

rav_id

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 502 postów
  • Lokalizacjamiasto ;)
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:http://opowiescizespinningiem.blogspot.com

Napisano 01 październik 2020 - 19:51

Witam.

Rafał ...przy jednoręcznych kijach to wcale nie takie oczywiste w praktyce, jak się okazało w moim przypadku  :)

Dużo zależy jak długa głowicę nabędziesz, co na jej końcu zawiesisz (tip, przypon, polyleader) i ile faktycznie będziesz miał przetrzeni.

Przy krótkich (3-4 m) głowicach i dłuższych kijach (9'/9'6''/10'), ciężko już złapać kotwicę jak nie zapniesz na końcu głowicy czegoś naprawdę długiego i "niekoszerne" miotanie znad głowy lzejszą głowicą jest poręczniejsze i efektywniejsze, a miejsca wcale na to nie brakuje nawet przy dużym zakrzaczeniu.

Dla porównania używam też głowice zintegrowane i scandi - jak zaczniesz to wsiąkniesz i zaczniesz je kompletować bo okaże się tak naprawdę przydaje się ich parę w różnych długościach, wagach i w różnych profilach. 

Pozdrawiam.

 

Ziemek, jak pisałem wyżej głowica 20 ft, zwężający się do przyponu stożek (marchewka). Do tego będzie szybko tonący tip do ok 5 ft długości. Przynęty to zonkery, matuki, włosianki, puchowce długości do ok 9-10 cm max na sporych coneheadach lub dumbbellsach. Mniejszymi streamerami jakoś sobie radziłem kijem w klasie #5 ale i tak komfortu nie było. Tych większych ciężko było mi wyrwać z wody, czuć było że to nie ten kaliber i wymagają mocniejszego sprzętu. Jako, że rzeka wymaga takich większych i cięższych streamerów, a warunki w większości nie pozwalają na swobodne brodzenie to postanowiłem ogarnąć temat mocniejszym kijem i głowicą rzutową używając rzutów kotwiczonych. Podpatrzone, sprawdza się u mnie. Na filmach EGo widziałem, że kije szklane #5 dają radę z krótką głowicą Tactical Skagit 225 grain (rozmawiałem na ten temat nawet z Maciejem Gałgańskim). Okazyjnie kupiłem Robinsona Aquarius Fly Master w klasie 6-7 dlugości 2,7 m i tak sobie wykalkulowałem, że odpowiednia do niego głowica powinna ważyć jakieś 250-300 grain. @mack wiele w temacie podpowiedział. Chętnie też poznam Twoją opinię.



#1535 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 01 październik 2020 - 21:48

Witam.

Ja głównie używam OPSTów, one są krótkie, ale głowice od Maćka są jeszcze krótsze od nich (!).

Dopinam do OPSTów długie (10') polyleadery Airflo w różnych stopniach tonięcia, albo "pociąg" zrobiony z krótkiego (1,2 lub 1,8 m) przyponu wolframowego Exori i krótkich polyleaderów (5') 

Najwygodniejszy kij jakim mi się łowi na nie to zielony szklak Ego 8'#6-8 i żólty szklak Eagle Claw 7'#6 - ale taki stary 30 letni, jeszcze z czystego szkła. Generalnie dużo lepiej mi się kotwiczy OPSTami łowiąc na szkło.

I zależność jest prosta - im cięższy polyleader, tym cięższa głowica. Zielony najlepiej ciągnie mi polyleader 10' extra fast sinking z głowicą 275 grain. Do mniejszych stopni tonięcia używam 250 grain, a do pływającego i intermedium 225 grain. Żółtek o przedział mniej.

Bardzo mi pasuje łowienie własnie na ciężkie streamery pstrągów z OPSTami i z runningiem mono (Scierry używam w dwóch grubościach) - swietnie się prowadzi taki zestaw na dalekich odległościach pomimo krótkiego kija, po podnosisz z wody cały rozbieg a na wodize zostaje tylko z połowa glowicy (resztę ciągnie pod wodę tip czy polyleader)

Do długich, węglowych kijów moją najlepszą głowicą jaką miałem w rękach jest bez wątpienia Scierra SH7 Float/Sink1, 9,2m 240 grain. Lata mi z wędkami 9'6''/10' #7. No coś pięknego dla mnie - właściwie to mógłbym łowić tylko na nią zarówno na Skawie, jak i na Odrze, czy na wodzie stojącej.

Kapitalną rzeczą jest dla mnie też komplet Orvisa z głowicami 8,5-9,2 m (F, I, Fast S i Extra Fast S) - rozbiegówka w tym komplecie (0,76mm) to po prostu niebo dla paluchów.

Do kijków mniejszych klas #4 i #5 mam zintegrowane głowice Royal Wulff Ambush TT 175 i 200 grain (coś koło 6 m mają) - nimi łowi mi się najlepiej szybkim węglem w długościach 9'-9'6'', a już ze starszymi kijami HM Dragona to wręcz kosmiczne odległości rolką udaje mi się robić - praktycznie całą linkę (27 m) wywalam z rolki ... no moze z 1,5-2 metry mi zostają na kręćku. Stosuję je do dalekiej, cięzkiej nimfy - wyrywają bez problemu z wody podwójny set nimf na główkach 3-4,5 mm.

OPSTy do kijów #3/4/5 też mam, ale używam ich do krótkich szklaków 5'9''-7'6'' (małe strimy i duże mokre muchy).

Otatnio zakupiłem też z Orvis'a komplet złożony ze zintegrowaną głowicą #6 i tipami (3-3,5 m) w róznej klasie tonęcia. Tak z ciekawości, żeby zobaczyć czy lepiej mi się nim będzie łowić niż głowicami - zwłaszcza na małych ciurach. Ale jeszcze nie miałem okazji wypróbować.

Łowię też regularnie Mikroskagitami Ego #3/4/5/6, ale jak już wspomniano to wbrew nazwie są typowe głowice scandi ... baaardzo dobrze mi się nimi łowi (zwłazcza małymi muchami) wbrew kilku niepochlebnych opinii jakie można znaleźć w internecie. Świetne zintegrowane linki dla mnie - miałem przez chwilę nawet taki szatański pomysł żeby obciąć je od runningów i zrobić sobie taki komplecik pływających głowic w róznej wadze do portfela, ale ostatecznie odpuściłem bo na mikrorzeczkach lepiej mie się łowi pod prąd zintegrowanymi głowicami. 

Muchy lubię spore - streamery i duże mokre, ale takie tradycyjne wzory, które sa raczej lekkie z reguły.

Generalnie to nie jestem aż tak obeznany żebym cokolwiek opinował, opisuję po prostu wrażenia z użycia w dosyć krótkim czasie sporego wachlarza różnorakich rozwiązań ... nadrobić się staram czas bez muchówki  :D

Pozdrawiam.


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 01 październik 2020 - 22:01

  • rav_id lubi to

#1536 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2700 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Mateusz

Napisano 02 październik 2020 - 09:31

Ten temat o głowicach przyprawia o ból głowy , świeżaka oczywiście  ;)


  • pawelHERP i Ejdiem lubią to

#1537 OFFLINE   pawelHERP

pawelHERP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 330 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Urbaniak

Napisano 06 listopad 2020 - 22:01

Koleżanki/ Koledzy.
Przy Kwisowym wodowaniu zanurzyłem się pół metra niżej niż planowałem i zamoczyłem patkę z hubą całkowicie.
Zklapciała całkiem i zrobiła się twarda. Jest jakiś sposób na regenerację?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#1538 OFFLINE   menduza

menduza

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 121 postów
  • LokalizacjaPuławy
  • Imię:Paweł

Napisano 07 listopad 2020 - 11:41

Cześć. W sumie nie wiedziałem gdzie wrzucić to zapytanie. Może ktoś będzie zorientowany gdzie mogę kupić  takie "cudo" jak na zdjęciu?

Załączone pliki



#1539 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 07 listopad 2020 - 16:17

To się nazywa shank znajdziesz w wielu odmianach i wielkościach,
Np tu:
https://bogdangawlik...uder-Shank.html
  • menduza lubi to

#1540 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 07 listopad 2020 - 19:29

A ja myśle że równie dobrze może to być "oczko" do główki czeburaszki. :)
  • menduza lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych