Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc dla świeżaka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1839 odpowiedzi w tym temacie

#1701 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 23 wrzesień 2021 - 18:33

Co do "prostowania przyponu" to po ostatnim wyrzucie linki/zestawu w przód musisz przed jej "upadkiem" na wodę podnieść wolno kij do góry. Wtedy wszystko się prostuje. Najważniejsze nie za szybko i im wyżej kij-szczytówka tym lepiej.
Kwestie strzelania omówił kolega wyżej. Czekaj dłużej po każdym odrzucie aż poczujesz jak kij ciągnie ci rękę i wtedy będziesz wiedział że już wszystko w powietrzu proste. Jednym
słowem wolniej, płynniej i będzie dobrze. Zwłaszcza jeżeli dużo linki poza kijem. Im więcej tym wolniej.

#1702 OFFLINE   Ballantise

Ballantise

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 73 postów
  • LokalizacjaRZESZÓW
  • Imię:Daniel

Napisano 23 wrzesień 2021 - 19:34

Dzięki wielkie za rady. Jak tylko przestanie wiać to biorę się do dalszej pracy.
Jeszcze jak waszym zdaniem, kij #4 jest odpowiedni do nauki, czy zainwestować w #5?

#1703 OFFLINE   Jarek M

Jarek M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów
  • LokalizacjaJarosław
  • Imię:Jarosław

Napisano 23 wrzesień 2021 - 21:15

Czwórka jest jak najbardziej odpowiednia. Zarówno do nauki, jak i łowienia 😉 Nie odczujesz wielkiej różnicy. Staraj się tylko nie próbować od razu ze zbyt długim odcinkiem linki za szczytową przelotką. Najlepiej ok. 8-9 metrów. Gdy zacznie Ci wychodzić, wydłużysz ten odcinek. Ja również uczyłem się kiedyś sam i nie jest to takie trudne. Trzeba przygotować się nieco teoretycznie, żeby zrozumieć kilka zasad wynikających wprost z fizyki. Instruktor na pewno ułatwia sprawę, bo poza objaśnieniem owych zasad, patrzy "z boku" na nasze poczynania i widzi, co skorygować. Spróbuj się nagrać, łatwiej zobaczysz błędy 😉
  • gulf lubi to

#1704 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 24 wrzesień 2021 - 04:44

Czesc
Po pierwsze przypon musi byc. Co , jaki I do czego mozna omowic pozniej.
Zgodze sie z przedmowcami, ze nalezy zwrocic usage na tzw timing/tempo I poczekac az petla sie rozwinie, ALE, pamietaj, ze jesli masz miekki kij to on sie bardziej ugina I tu trzeba dostosowac zasieg/ szerokosc wymachu do ugiecia. Jesli kij sie mocno gnie I wymach bedzie krotki, to nawet jesli sie petla rozwinie, rozwinie sie ona tworzac tzw tailing loop i wezly na przyponie.

Arek, mozesz bardziej wyjasnic o co ci chodzi z podnoszeniem szczytowki w celu prostego wylozenia przyponu?
Wedlug mnie to jesli celujesz na 12m I podczas wylozenia muchy uniesiesz szczytowke to one pociagnie linke I caly zestaw pod siebie skracajac planowane podanie.
Wyjasnij prosze.
Pozdrawiam
Michal

Użytkownik Michal Duzynski edytował ten post 24 wrzesień 2021 - 04:46


#1705 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4359 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 24 wrzesień 2021 - 09:13

Przy położeniu zestawu z suchą mucha unoszę lekko szczytówkę. Przy dalekim rzucaniu czy przy rzucaniu inna suchą niż sucha nie unoszę kija (chyyyba, nie pamietam, robię to automatycznie). Im dalej rzucam na sucha tym ten ruch szczytówki do góry jest mniejszy. Choć zawsze (chyyyba) po każdym położeniu zestawu nadrzucam linke pod prąd. Też robię to automatycznie. Ale ja nie rzucam daleko. :D ;)
Inną rzeczą jest fakt że ja ostatnie podanie (przy suchej muszce) robię pod kijem, nie z "góry". Samo to powoduje że przypon ładniej się układa.

#1706 OFFLINE   Jarek M

Jarek M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów
  • LokalizacjaJarosław
  • Imię:Jarosław

Napisano 24 wrzesień 2021 - 20:25

W sumie w przypadku nauki posługiwania się muchówką, szczególnie po kilku, kilkunastu, kilkudziesięciu latach posługiwania się innymi metodami, najważniejsze jest uświadomienie sobie prostej zasady. Tak naprawdę przy użyciu wędziska nie "zarzucamy" naszej przynęty. Przy użyciu wędziska kształtujemy pętlę linki, której zachowanie w trakcie "lotu" jest "nośnikiem" przynęty. Gdy przestawimy się na ten tok myślenia wszystko staje się łatwiejsze i oczywiste. A parametry "taperów", "belly", tudzież innych wynalazków przestają być abstakcyjne i nabierają wartości użytkowych, takich jak np c.w. wędziska spiningowego 😉
  • gulf lubi to

#1707 OFFLINE   Ballantise

Ballantise

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 73 postów
  • LokalizacjaRZESZÓW
  • Imię:Daniel

Napisano 28 wrzesień 2021 - 19:19

Dzięki chłopaki za porady. Trochę poćwiczyłem wg waszych uwag i naprawdę wygląda to lepiej. Trenuje dalej....

#1708 OFFLINE   Ballantise

Ballantise

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 73 postów
  • LokalizacjaRZESZÓW
  • Imię:Daniel

Napisano 17 październik 2021 - 19:24

... Kolejne pytanie. Czy ktoś z was może mi wytłumaczyć w jakim celu stosowane są dwie muchy do nimfy, skoczek i prowadząca? Po co, na co, jaki cel jest każdej muchy? Oczytałem i naogladalem się różnych materiałów jak ma być zbudowany zestaw ale tak naprawdę nigdzie nie znalazłem wyjaśnienia.
Jak ktoś ma ochotę podzielić się swoją wiedzą to bardzo proszę o pomoc
Thx

#1709 OFFLINE   Jarek M

Jarek M

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów
  • LokalizacjaJarosław
  • Imię:Jarosław

Napisano 17 październik 2021 - 20:35

Witam.

Odpowiedzi (zgodnych z prawdą) jest co najmniej trzy:

- dwa razy większa szansa na branie,

- możliwość zastosowania dwóch różnych much = szybsze "dopasowanie" się do wody,

- sprowadzenie lekkiej, małej muchy w głębsze warstwy za pomocą cięższej prowadzącej.

W sumie można stosować również inne kombinacje np. mokrej ze streamerem lub suchej (dużej) z nimfą (lekką), gdzie dochodzi czynnik sygnalizacji brań. Z reguły prowadząca jest cięższa (większa) od skoczka w przypadku nimfy, mokrej i streamera i odwrotnie przy zestawie z suchą 😉

Pozdrawiam

#1710 OFFLINE   rybarak

rybarak

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 370 postów

Napisano 17 październik 2021 - 21:24

Łowienie jednocześnie w różnych warstwach wody np. przy dnie i w toni.
  • gulf lubi to

#1711 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 18 październik 2021 - 13:54

Cześć chłopaki.
W sumie to chyba dobry temat do zadania nurtującego mnie pytania. Maska zająca, bo o nią chodzi. Jak do cholery zrobić z niej dubbing? Strzyc te krótkie włosy czy je rwać czy jak? Chciałem zbudować body w nimfach takich jak walt's worm i mi się te włoski nitki nie trzymają. Jak i do czego używacie maski zająca?

#1712 OFFLINE   jezier

jezier

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 245 postów
  • LokalizacjaBlisko Sanu ;)
  • Imię:Piotr

Napisano 18 październik 2021 - 14:10

https://m.youtube.co...xb7IGeEICs&t=3s

Użytkownik jezier edytował ten post 18 październik 2021 - 14:11

  • Paweł Bugajski, Jack__Daniels, tzienkiewicz i 1 inna osoba lubią to

#1713 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 18 październik 2021 - 20:38

Patent z maszynka jest genialny!



#1714 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1830 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 20 październik 2021 - 13:50

Niby tak, ale dla mnie ciut bez sensu i już tłumaczę dlaczego.

Po takim ogoleniu i wymieszaniu, mamy w sumie jednokolorową i jednolitą breję.

Na masce jak i uszach jest sierść w różnych odcieniach i nawet kolorach, że o długości włosa czy sztywności nie wspomnę...

Wolę więc wyciąć sobie nozyczkami do roboty malutką kępkę taką jaką potrzebuję, przemiętolic palcem w zagłebieniu dłoni i zrobic muchę...

Dodawanie błyskotek może i ma sens w większych muchach, ale w tych naprawdę małych robi sie przewijkę z cienkiego flesza.



#1715 OFFLINE   grey

grey

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 70 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr P

Napisano 20 październik 2021 - 14:28

To jakaś pomyłka i porażka.Do maski używam paznokci ,żadnych maszynek.

Po to jest maska , a nie gotowy dabing w torebce za 4 zł.,ktory mogę dowolnie mieszać.

Mam maski i skorki zająca i królika .z zająca robię dabingi w mlynku ( nie zawsze)

,przedtem  docinam nożyczkami na odpowiednią wys. sierści.



#1716 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 21 październik 2021 - 21:23

Niby tak, ale dla mnie ciut bez sensu i już tłumaczę dlaczego.

Po takim ogoleniu i wymieszaniu, mamy w sumie jednokolorową i jednolitą breję.

Na masce jak i uszach jest sierść w różnych odcieniach i nawet kolorach, że o długości włosa czy sztywności nie wspomnę...

Wolę więc wyciąć sobie nozyczkami do roboty malutką kępkę taką jaką potrzebuję, przemiętolic palcem w zagłebieniu dłoni i zrobic muchę...

Dodawanie błyskotek może i ma sens w większych muchach, ale w tych naprawdę małych robi sie przewijkę z cienkiego flesza.

praktyk...



#1717 OFFLINE   wiwaldi1970

wiwaldi1970

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • Lokalizacjapomorskie/Warszawa

Napisano 25 październik 2021 - 22:05

To jakaś pomyłka i porażka.Do maski używam paznokci ,żadnych maszynek.

Po to jest maska , a nie gotowy dabing w torebce za 4 zł.,ktory mogę dowolnie mieszać.

Mam maski i skorki zająca i królika .z zająca robię dabingi w mlynku ( nie zawsze)

,przedtem  docinam nożyczkami na odpowiednią wys. sierści.

Ja również od wielu dekad postępuję podobnie.  ;)



#1718 OFFLINE   Luckyguliver

Luckyguliver

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 977 postów
  • LokalizacjaN17
  • Imię:Remek

Napisano 26 październik 2021 - 19:31

Witam.

Odpowiedzi (zgodnych z prawdą) jest co najmniej trzy:

- możliwość zastosowania dwóch różnych much = szybsze "dopasowanie" się do wody,
 

Jeśli się okaże ze rybki biorą częściej na jedna z much to czy zakładasz dwie podobne?
 


  • Paweł Bugajski lubi to

#1719 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 26 październik 2021 - 19:52

Jeśli się okaże ze rybki biorą częściej na jedna z much to czy zakładasz dwie podobne? To może ja wetnę się z odpowiedzią... tę mniej skuteczną wymieniam na inną, bo może okaże się jeszcze skuteczniejszą od tej już uznaną za dobrą???


  • Luckyguliver lubi to

#1720 OFFLINE   Luckyguliver

Luckyguliver

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 977 postów
  • LokalizacjaN17
  • Imię:Remek

Napisano 26 październik 2021 - 20:58

 

Jeśli się okaże ze rybki biorą częściej na jedna z much to czy zakładasz dwie podobne? To może ja wetnę się z odpowiedzią... tę mniej skuteczną wymieniam na inną, bo może okaże się jeszcze skuteczniejszą od tej już uznaną za dobrą???

 

Znam ta logike Hehe Kojarzy mi sie to z "Wczoraj braly wiec dzis moze beda braly jeszcze lepiej" :) Wiadomo jak sie to zwykle konczy.


Użytkownik Luckyguliver edytował ten post 26 październik 2021 - 21:00

  • Paweł Bugajski lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych