Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Samodzielna budowa obrotówek


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Hubertus

Hubertus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1847 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 27 kwiecień 2010 - 10:40

Witam szanownych kolegów
Jak w temacie, chciałem poradzić sie jak powinna być skonstruowana dobra obrotówka, chodzi mi o wszystkie możliwe rady i wskazówki. Ostatnio nabyłem sporo wszelakiego złomu i chciałem ukręcić coś we własnym zakresie.
Pozdrawiam i z góry dziekuję za pomoc


#2 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 kwiecień 2010 - 17:13

No ...to mocne wejscie :D
Wszystkie mozliwe...nie wiem czy to w ogole mozliwe ale sprobuje zaczac...kiedys robilem obrotowki...

Przede wszystkim zeby obrotowka byla dobra trzeba uzyc odpowiednich materialow, tzn. korpus i skrzydelko nierdzewne np. z mosiadzu a nie stalowe ocynkowane.
W przypadku skrzydelek bedzie tu rowniez istotny (podobnie jak w wahadlach) ciezar wlasciwy materialu - jezeli na skale masowa ktos chcial skopiowac jakas reczna produkcje i zamiast blachy mosieznej uzyl innej to...

Po drugie primo musi byc trudnoodksztalcalny, nierdzewny drut o grubosci uzalaznionej od gabarytow blachy (najlepszy jaki znam to dental)

Po 3 primo trzeba przed budowa wiedziec co sie chce uzyskac bo np. jest kilka ksztaltow skrzydelek.
Sa mozliwe tez konstr. specjalne, np. przeciazona mala obrotowka.

Dlatego jakis tam zlom nie wystarczy..musi byc odpowiednio dobrany...

Gumo

#3 OFFLINE   heyah

heyah

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów
  • Lokalizacjaʃtε'tʃjin

Napisano 27 kwiecień 2010 - 22:52

a jak powinna być wyprofilowana paletka obrotki??


#4 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 kwiecień 2010 - 09:53

Tak aby nie miala tendencji do klejenia sie do korpusu.
Mozna to osiagnac poprzez nadanie ksztaltu typu szkielko od zegarka czyli wypukloscia na zewnatrz.

Gumo

#5 OFFLINE   Hubertus

Hubertus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1847 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 28 kwiecień 2010 - 10:44

Jasna sprawa że złom nie wystarczy, dlatego też nabyłem sporo nowych skrzydełek, strzemiączka, kulki amortyzujące, drut oczywiście dental, korpusów trochę kupiłem reszta z demobilu, dodatkowo planuje użyć jako korpusu ołowiu w formie kropelek, walcy lub kulek.
Jesienią zmontowałem kilka obrotóweczek na korpusie z ołowianej oliwki ok 2g ze skrzydełkiem typu comet i powiem że dobrze się kręcą, oczywiście z przeznaczeniem na rzekę.
Chodzi mi bardziej o szczegóły typu, ile drutu od oczka do korpusu, jakie strzemiączka najlepsze itd. itp.
Zaznaczam iż jestem wędkarzem dla którego wygląd przynęty nie ma znaczenia, liczy sie jej praca, dlatego też moje pudełka pełne są może nie ładnych i estetycznych, ale napewno pracujacych przynęt.

#6 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 28 kwiecień 2010 - 15:15

Największy problem przy robieniu samodzielnie obrotówek, (dla producentów komercujnych zresztą też :angry: ) to dopasowanie ciężaru korpusu i właśnie długości drutu to wielkości skrzydełkai jej ciężaru. Ja kiedy robię nowy wzór obrotówki, to poprostu ustalam to eksperymentlanie. Problem jest szczególnie istotny jeśli idzie o rozmiary 0 i 00. Oliwki ołowiane, to bardzo fajna alternatywa, można zrobić fajnie przeciążone blaszki. Druga rzecz to właśnie jakość materiałów, idelanie sfrezowane powierzchnie strzemiączek i kuleczek są nieodzowne. Zawsze lepiej to poprawić na małej mechanicznej polerce.

#7 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 kwiecień 2010 - 08:54

Ja raczej bawilem sie inaczej...skrzydelka cialem z blachy mosieznej 06 - 08 i ksztaltowalem sam. Nie bylo dobrych strzemiaczek wiec cialem cieniutkie paski blachy i nawiercalem potrzebnej wielkosci otwory, nastepnie wyginalem na ksztalt strzemiaczka.
Pracowalo duzo lepiej niz w Meppsach, gdzie jest taki patent ktory mi sie nie podoba.

Podobnie bylo korpusami, ktore toczylem tez sam.
trudno mi mowic o odleglosciach i masach bo w duzej mierze robilem to na wyczucie i doswiadczalnie.

Jak znajde to wrzuce jakas fotke...nie uzywalem szuflady z tymi blachami od paru lat. :unsure:

Teraz mozna bez problemu kupic roznej wielkosci strzemiaczka, trudno mi powiedziec ktore beda najlepsze? Kiedys kultywowana byla f-ma Worth.

http://www.worthco.c...h/clevises.html

Gumo

#8 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 29 kwiecień 2010 - 09:59

Ja raczej bawilem sie inaczej...skrzydelka cialem z blachy mosieznej 06 - 08 i ksztaltowalem sam. Nie bylo dobrych strzemiaczek wiec cialem cieniutkie paski blachy i nawiercalem potrzebnej wielkosci otwory, nastepnie wyginalem na ksztalt strzemiaczka.


Gumo

Wow, szacunek :huh: . Niestety fabryczne strzemiączka w komercyjnych produktach to chyba największa bolączka. Ja mogę polecić tego sprzedawcę. Ma skrzydełka i strzemiączka. Strzemiączka bardzo dobrej jakości. Krawędzie skrzydełek trzeba lekko było wyfrezoważ na tokareczce, bo miały lekko za wysoką krawędż po wycinaniu. Ale jak koleś pisze, że jest mosiądz albo miedź to jest :D . przesyłka 70gr 2,50$.
http://shop.ebay.com/domandewey/m.html?_nkw=&_armrs=1&am p;am p;am p;_from=&_ipg=&_trksid=p3686

#9 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 kwiecień 2010 - 10:21

I jeszcze kilka pomyslow wowczas mialem...no kto wie, moze czas na renesans tych antykow? :D

Gumo

#10 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 maj 2010 - 19:25

Cos w tym stylu..wystepowaly rozne wielkosci...



Gumo

Załączone pliki


  • *Hektor* lubi to

#11 OFFLINE   dawid_

dawid_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 623 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Dawid

Napisano 11 maj 2010 - 22:21

A gdyby przed obciążeniem dać plastikowy koralik, a skrzydełko z mniejszym otworem zamocować bezpośrednio na drucie? To jest chyba prostsze rozwiązanie w warunkach domowych.

Na korpusy dobrze powinny się nadawać wolframowe ciężarki do texas-rig. Mają stosunkowo małe gabaryty przy dużej masie i są równe!

#12 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 maj 2010 - 08:29

Jedno co jest niepotrzebne w tej obrotowce to ze pomalowana jest paletka. Wyszlo mi ze wszelkie ozdóbki a juz najgorzej kalkomanie pogarszaja prace a ryba to widzi albo nie widzi.

Jakis rodzaj strzemiaczka jest jednak konieczny, mysle ze paletka na osce w ogole by nie wirowala.
Mam jeszzce taka nowatorska konstr. ale nie wklejam bo zainteresowanie jest mierne...

Wtedy bylo tak, ze plastikowe koraliki byly do dupy bo nie wytrzymywaly w wodzie (reagowaly rozpuszczajac sie albo po prostu pekaly)
Zeby poslizg byl lepszy na podklad dla strzeniaczka sa zalozone 3szt koralikow szkalnych zdjetych z jakichs ozdóbek. 3szt bo jak peka 1no to jego role przejmuje nastepne.

Obecnie mozna to wszystko kupic, lacznie z drutem i roznymi paletkami. Ciekawy pomysl z tym wolframem..zwlaszcza do malogabarytowych blaszek, ktore maja daleko latac...

Gumo

#13 OFFLINE   Hubertus

Hubertus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1847 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 29 lipiec 2010 - 09:17

Wracając do tematu, musiałem pierwsze przymiarki odłożyć w czasie, jakie rozmiary kotwic szanowni koledzy polecą do blaszek 0 1 i 2
Pozdrawiam

#14 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 31 lipiec 2010 - 13:46

Moje ostatnie doswiadczenia oscyluja wokol OBROTOWEK wielkosci....7? <_<

Ale pamietam, ze innego kalibru jest np obrotowka ze skrzydelkiem typu long nr 2 a inaczej sie sprawa przedstawia w przypadku aglii nr2.
W wielkosciach kowic roznych producentow o danej numeracji tez bywaja rozbieznosci ale podaj konkretnie co to za blaszki chcesz zbroic to cos sie wymysli.

Gumo

#15 OFFLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 749 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 31 lipiec 2010 - 16:11

Kilka uwag natury ogólnej:
1.od drutu Dental lepszy wydaje mi sie niemiecki Dentaurum, również w sklepach dla stomatologów.Jest bardziej spręzysty i ma nieco lepszą bardziej śliską powierzchnie
2.Zachęcam do ważenia poszczególnych części błystek i szukania zależności np. w Meppsach, prócz wersji przeciążonych, waga paletki oscylowała w granicach wagi pozostałych elementów, przynajmniej tak było kiedyś
3.Kolejność montażu, moim skromnym zdaniem, licząc od oczka do wiązania żyłki powinna wyglądać tak: strzemiączko, baryłka(coś takie jak dwa zestawione podstawami stożki) lub kulka, stożek,malutki pierścionek lub kuleczka, korpus. Czyli tak jak w klasycznej Agli Wszystkie te elemnty winne byc wykonane z pełnego mosiądzu(są dostępne np puste kulki)i co ważne, być w odpowiednich proporcjach
4.Producenci z reguły stosują nieco za duże kotwiczki, nie trudno zgadnąc dlaczego.
U.
  • QLIO lubi to

#16 OFFLINE   dawid_

dawid_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 623 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Dawid

Napisano 31 lipiec 2010 - 17:51

Producenci z reguły stosują nieco za duże kotwiczki, nie trudno zgadnąc dlaczego.
U.


hehe.. Ja w sklepowych obrotówkach zdejmuję (niestety poprzez odcięcie uszka kotwiczki) oryginalną i zastępuje ją dwa numery mniejszą kotwiczkę, często z nanizanym na jej trzon kawałkiem plastikowej rurki (żeby w wodzie nie wisiała). Taki zabieg wydatnie zmniejsza liczbę pustych zacięć? Od tej pory, te puste kopnięcia na Wiśle okazały się.. ładnymi kleniami na Effzett no.3


Co do stożków czy koralików, myślę, że to raczej tradycja. Trzeba jedynie zdystansować strzemiączko od korpusu czymś gładkim i trwałym (np. dobry, spory koralik). Liczy się proporcja wagi paletka - (korpus+koralik+kotwiczka). Waga elementów korpusu powinna być na tyle mała, żeby ciężar wirującej paletki delikatnie wytrącał drut z osi, wtedy skrzydełko wiruje bez oporów. Żeby ułatwić paletce to zadanie producenci nieco oddalają strzemiączko od korpusu, czarując nas przy tym stożkami, kuleczkami i czym tam jeszcze.

Chyba znów zacznę blaszki kręcić. Moje pytanie: skąd bierzecie gotowe paletki lub jak i z czego je wykonujecie?

pozdrawiam:)



#17 OFFLINE   benito

benito

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 457 postów
  • Lokalizacjasiedzące (szczecin)

Napisano 31 lipiec 2010 - 20:55

ja może się podłączę do pytania- czy da się pokryć blachę miedzianą cyną pokrywając tę blachę kalafonią a następnie zanurzając ją w ciekłej cynie?

#18 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 31 lipiec 2010 - 22:38

Przy dobrym odczyszczeniu zapewne da sie, tylko po co? Skrzydelko złapie duzo wieksza wage.
Zeby posrebrzyc lepiej uzyc starego wywolywacza, farby albo napylic...jak ktos ma do tego narzedzia.....mozna tez sprobowac galwanicznie...

Natomiast wydaje sie, ze lepszym materialem od miedzi (ktora przeciez sniedzieje) jest jej stop z cynkiem czyli mosiadz.

Gumo

#19 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 01 sierpień 2010 - 12:41

jak zaczynalem robic swoje wlasne, to znalazlem kupe info na tej stronie http://www.tacklemak...lt.php?pageID=3 i tutaj http://www.lurebuild...l/indexeng.html

kotwice dopasowuje sie rozmiarowo do listka, tzn. ze odleglosc od osi do dolnej krawedzi listka, powinna determinowac rozstaw grotow, te dwa wymiary powinny byc (w systemie idealnym) takie same, to tyle odemnie, milej zabawy

Załączone pliki



#20 OFFLINE   dawid_

dawid_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 623 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Dawid

Napisano 01 sierpień 2010 - 22:25

Strzemiączka łatwo wykonać w domowych warunkach, składając na pół cienką podkładkę z nierdzewki. Trzeba jedynie użyć do tego drutu nieco grubszego, od tego, z którego jest wykonana oś wirówki.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych