Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Samodzielna budowa obrotówek


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   gregorxix

gregorxix

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 42 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 02 sierpień 2010 - 12:39

Witam

To może i ja dodam coś od siebie.
Drut najlepiej spawalniczy (do migomatu) 0,7 mm. Jest nierdzewny, bardzo gładki, sprężysty ale nie tak twardy jak Dental. No i znacznie tańszy.
Dobrym patentem na wykonanie domowym sposobem korpusów jest skręcenie ich na metalowym trzpieniu (np gwoździu) z drutu miedzianego lub mosiężnego o grubości 1-1,5 mm. Nie wyglądają tak estetycznie jak toczone ale można je łatwo wykonać domowym sposobem.
Elementy ruchome (strzemiączka, baryłeczki i stożki) to bardzo ważne części obrotek, od ich wykonania w dużym stopniu zależy praca obrotki, ja je kupuję od P. Nadziei z ABC (na Allegro), są w przystępnej cenie (choć już mniej przystępnej niż kiedyś :unsure:) i naprawdę dobrze wykonane. Kiedyś robiłem sam skrzydełka dziś też je kupuję - za dużo roboty :mellow:.
Aha, radziłbym nie używać koralików z tworzywa do separowania elementów ruchomych od nieruchomego korpusu - pękają na zaczepach. Można użyć do tego celu niewielkich mosiężnych główek do nimf - wyjdzie taniej :D.
Co do rozmiarów kotwic 0 - nr 12, 1 - 10, 2 - 8 lub 7, zaznaczam że podobnie jak jeden z przedpiśców daje nieco mniejsze kotwice niż mają firmowe blachy. Można dać o oczko większy rozmiar niż podałem.

Załączone pliki



#22 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 sierpień 2010 - 21:06

No wlasnie...odnosnie tych rozmiarow kotwic...
Na zdjeciu widac, ze w przypadku listkow zblizonych ksztaltowo do aglii i cometa proporcjonalnie pasuja kotwice (rozstaw ramion) w okolicach szerokosci paletki.

Gumo
p.s.Dental ktorego resztki mam, jest na podobnym poziomie gladkosci, natomiast jest na tyle sprezysty przy 0,7mm, ze ksztaltuje sie trudno (na zimno).
Do duzych obrotowek do zadan specjalnych (nr6 i wiecej) jest jednak jeszzce o wiele za delikatny - tu trzeba czegos rzedu 1,2-1,5mm

#23 OFFLINE   dawid_

dawid_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 623 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Dawid

Napisano 02 sierpień 2010 - 22:07

IMHO ciężko w obrotówce dać za małą kotwicę, co jest jej gigantyczną zaletą. Przecież w momencie brania, paletka przylega do korpusu, czyniąc z wirówki przynętę o bardzo małym przekroju (ok. 0,5cm) i ramiona nawet najmniejszej kotwiczki są wtedy odsłonięte. Zmieniając kotwiczkę na mniejszą zyskujemy mnie zaczepów i (o czym już wyżej pisałem) dodatkowe ryby, często ładne klenie, które przedtem odbiły by się od standardowej kotwiczki w blaszce nr.3, pomimo, że na samą blaszkę miały apetyt.

Dlatego uwielbiam łowić na żółtą Effzett nr.3 Comet ze zmienioną kotwiczką na mniej więcej taką, jaka jest w tych blaszkach nr.1-2. Cały dzień i niemal wszystko na jedną blaszkę

ps. Ktoś wie, gdzie można dostać jeszcze Effzett'y w kolorze żółtym i czerwonym bez brokatu? Nigdzie nie mogę ich namierzyć, a bardzo je lubię.

pozdrawiam :D





#24 OFFLINE   dawid_

dawid_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 623 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Dawid

Napisano 02 sierpień 2010 - 22:34

Ciekawy przegląd typów paletek:
http://muskie.home.pl/index.php?option=com_content&task= view&id=326&Itemid=99999999

#25 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 sierpień 2010 - 10:21

Co do wielkosci kotwic.... Tutaj duzo zalezy od przyjetej taktyki...jezeli nastawic sie na lowienie niezbyt duzych ryb to pomysl z mniejsza kotwiczka moze byc strzalem w 10 (zwlaszzca niektorych gatunkow)
Natomiast taka mala kotwiczka, zwlaszzca jakosci podstawowej (cienki drut) gorzej trzyma duze ryby, latwiej (przynajmniej moje doswiadczenia) o zejscie z wedki.

No i sa gatunki, gdzie takie zmniejszanie kotwicy ma niewielki sens - szczupak, sum,....

Gumo

#26 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 03 sierpień 2010 - 18:20

Coś w tym jest. Odrzańskie kleniozaury miażdżą albo rozginają większość kotwic w blaszkach 0-2 montowanych seryjnie. W bankowych miejscówkach lepiej używać blaszek ze zmienioną- pewną kotwiczką.

#27 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 sierpień 2010 - 11:02

W zamierzchlych czasach bazarku na ul. KRN w Wwie mozna tam bylo kupic takie obrotowki, gdzie drut byl wykrepowany w ten sposob, ze mozna bylo zmieniac kotwice.
Bylo to zrobione z dentalu i bardzo pewne (o wiele pewniejsze nic w Velticu Rublexa)
Blaszki wystapowaly w wielkosciach od nr 2 do nr 5 (innych nie widzialem), z listkiem aglia w 3 kolorach - matowe srebro, mosiadz i miedz.
Sprzedawane w hermetycznie zawulkanizowanym opakowaniu.

Nie byloby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, ze kupowalem to juz w r 1995(?) (czyli przed Pierestrojką)

Jedyny slabszy punkt to strzemiaczka (nie bylo jeszzce slychac o Worthu itp), ktore i tak pracowaly lepiej od Meppsow.

Facet, ktory produkowal albo sie wycofal albo zmarł.

Pisze o tym, bo uwazam te blaszki za niedoscigły wzór, jesli chodzi o pomysł, wykonanie...zadnych zbednych pierdół...50ciu kolorow, kalkomanii...
Wyciagalo sie z folii, zakrecalo kotwiczke i lowilo.
Dzisiaj sprawa o tyle ciekawsza, ze jest dostep do naprawde dobrych kotwic...

Przypomnialem sobie bo na taka blaszke, wielkosci 2 mozna bylo kiedys na J.Rajgrodzkim zlowic calkiem sensowne szczuple, ktore atakowaly te miniaturki chyba z nudów, a do czegos wiekszego sie nie chcialy ruszyc...

Jak znajde to wstawie zdjecie...

Gumo

#28 OFFLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 749 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 04 sierpień 2010 - 11:24

Zostało mi jeszcze kilka.Z ponad setki posiadanych. Niesłychana była dokładność wykonania i powtarzalność. Wytwórca zmarł. Chcieliśmy odkupić wykrojniki i oprzyrzadowanie. Niestety żona , z polecenia męża zniszczyła wszystko po jego śmieci. Uważał bowiem, że nikt nie osiągnie jego perfekcji. Ileż pstrągów na to zostało złowionych...
U

#29 OFFLINE   dawid_

dawid_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 623 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Dawid

Napisano 04 sierpień 2010 - 20:38

Zostało Ci jeszcze kilka, więc może by tak rozebrać jedną i sporządzić dokumentację z wymiarami i wagą poszczególnych elementów? Może uda się rozgryźć tajemnicę dobrej blachy :D

#30 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 sierpień 2010 - 16:16

Mysle, ze to juz zostalo dawno rozgryzione. Natomiast nadal istnieje pokusa, zeby uzywac tanszych materialow i zwiekszac podaz nie jakosc...

A to sa te blaszki...
W 1nym m-cu proba czegos nowego....ale nie sprawdzona nalezycie - nastapila era gumek...



Gumo

Załączone pliki


  • Greg Fish i Maniutoo lubią to

#31 OFFLINE   TERMOS

TERMOS

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1900 postów
  • LokalizacjaDyslektyk ze Sztokcholmu.
  • Imię:Rafal
  • Nazwisko:K.L

Napisano 07 sierpień 2010 - 14:24

Zrobilem wiosna kilka wielkich typowo szczupakowych wirowek w wielkosciach 15 -30 cm .Zanim zabralem sie do roboty zkonsultowalem sie z mistrzami dziela ,formowiczem Xavi ktorego to wirowki staly sie wena dla mojej dalszej pracy badawczej :mellow: ,kolega trociarzem ktory takowe robi ,oraz sklepami wedkarskimi w ktorych polki uginaja sie od rekodzieliczych wyrobow na musky .
Zauwazylem pewne szczegoly ktore sa barzdo istotne przy bodowie kilerrow na zebacza .
Modele ktore wykonalem maja srednice drotu 1,2 mm nierdzewny i sztywny drot ktory jako kregoslop daje pelna gwarancje ze nic sie nie pognie czy tezodksztalci przy rzocie .Znawcy stwierdzili ze lepiej zeby byl delikatnie grobszy niz za cienki i gnacy .
W donej czesci wirowek tak poteznych znajduje sie kolka olowiana ktora delikatnie zciaga wirowkie do dolu w czasie prowadzenia .Wagowo wedle uznania sam zakladalem dociazenie od 20 do 40 gram .Oczywiscie moga to byc tez np lezki olowiane .
Skrzydla podlozne lisciaste daja szybsza i bardziej agresywna prace .
Doze okragle zas pracuja wolniej choc kreca bez zarzutow .
Obydwie wersje mozna delikatnie podkrecic tak aby krecily sie szybciej lub wolniej .Tu chwala i czesc dla wirowek trociowych ktorych to konce skrzydel sa pozaginane na zewnatrz .Takie ustawienie pozwala na szybszy obrot oraz nienaganna prace .W odwrotna strone i zagiecie ale niewielkie do srodka daje nam zwolnienie obrotow i widoczna prace wachlarzowa tak jak w niemym filmie ma sie wrazenie ze widzi sie kazdy obrot .
Jezeli chodzi o zebacze ciekawostaka moze byc ze wirowki o barzdo wolnej pracy skrzydla sa dozo skoteczniejsze od wirowek ktorze kreca jak opetane .
Czego nie zauwazylem u kolegow to istotny szczegol lozyskowania skrzydla na zaczepie .Powyzej skrzydla zakladam mala perelkie ktora jest swoistym lozyskiem miedzy oczkiem a zaczepem.Mam pewnosc ze skrzydlo nie bedzie zatrzymywac sie czy ocierac o oczko .
Bywaja dni kiedy zebate sa grymasne i tak to przerozniste rodzaje upiekrzen kotwic sprwdzaja sie wysmienicie .
Peczek czerwonej wloczki czy kolorowe wlosie ,guma zawsze to cos extra na koncu co czesto pozytywnie wabi ospale i ciekawskie gryzonie .
pozdrawiam Termos

#32 OFFLINE   leslaw

leslaw

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 294 postów

Napisano 06 listopad 2016 - 02:40

Mam pytanie, gdzie moge dostac blaszki typu "karbowance" wieksze, tzn. dluzsze od tych co na zdjeciu, tj dluzsze niz 32 mm ?.

Dziekuje, Leslaw.

 

HTB1S9JgNXXXXXXuXpXXq6xXFXXXA_zpsgs2y4no



#33 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4521 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 17 maj 2017 - 17:55

Zostało mi jeszcze kilka.Z ponad setki posiadanych. Niesłychana była dokładność wykonania i powtarzalność.

 

Może zechciałbyś jedną sztukę odsprzedać ?



#34 OFFLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 749 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 17 maj 2017 - 18:21

Może zechciałbyś jedną sztukę odsprzedać ?

Za żadne skarby  ;)  Nadto mój post był z przed 7 lat nawet nie wiem czy coś zostało.



#35 OFFLINE   mattor

mattor

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 42 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Mateusz

Napisano 16 styczeń 2019 - 09:14

Cześć, planuje porobić małe obrotówki (00,0,1 może 2) lecz zastanawiam się z jakiej blachy porobić łopatki ? Z góry dzięki za pomoc

#36 OFFLINE   krzysju

krzysju

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 16 styczeń 2019 - 11:54

Zależy w jakim uciągu chcesz je wykorzystać.

Czym wolniejszy nurt ( albo wolniejsze prowadzenie to cieńsza blacha)

Taki małych do 1 to 0,3 mm max 0,5 mm

2-ka to może być grubsza ale do 0,6 mm .

To wszystko jeszcze zależy od tego co chcesz łowić :).



#37 OFFLINE   mattor

mattor

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 42 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Mateusz

Napisano 16 styczeń 2019 - 13:11

Czyli od 0,3-0,5 ;) dzięki za pomoc




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych