Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kij spinningowy na szczupaki pod ciężkie klocki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
117 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Panek

Panek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2387 postów
  • Imię:Karol

Napisano 05 maj 2010 - 21:10

Panowie, jakimi kijami miotacie prawdziwe klocko-przynęty rzędu 60-90g?
macie do tego tematu prawdziwą katapultę czy może istnieją jakieś ,,uniwersały
które obsłużą przynęty 20-90 g? którymi mógł bym rzucić 11-jackiem i np. 14=skinnerem ?
nie musi to być koniecznie taki przedział, najsympatyczniej jednak by było czym większy zakres tym lepszy...

(nie mogę mieć 10 wędek do 10 przynęt, dla tego pytam :D )
oczywiście fajnie by było jak by ceny tych zabawek nie były tak
przytłaczające jak przynęty które obsługują :mellow:

Pozdrawiam !!

#2 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2285 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 05 maj 2010 - 21:23

w temacie spinningu nie będę się wypowiadał, natomiast napisz proszę dlaczego nie chcesz używać castingu do takich klocków?
wszak multiplikator i kij z pazurem jest do tego po prostu stworzony. warto katować się spinningiem?
pozdrawiam

#3 OFFLINE   Mikosz

Mikosz

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 70 postów
  • LokalizacjaWałbrzych

Napisano 05 maj 2010 - 21:29

j/w

sprzedałem sprzęt castingowy ale kij z multikiem zostawiłem właśnie do przynęt od 40g w górę (do klocków) bez porównania

#4 OFFLINE   Panek

Panek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2387 postów
  • Imię:Karol

Napisano 05 maj 2010 - 21:45

kupując spin wydam około 200zł i wszystko pozostałe będę miał,
kupując casta muszę wydać na wędkę 200(nie wiem czy za tyle coś znajde)
i na multik dobrze ponad 200, do tego plecionka, bo przecież nie będę
przewijał 20lb za każdym razem z kołowrotka łowiąc tymi do 30-35g na multiplikator i odwrotnie,
czyli jeszcze 70zł i już z 200 mam minimalnie 500... a jak by naprawdę chcieć
kupić coś sensownego to z tego co tu (na jerkbaicie) wyczytałem, czeka mnie wydatek rzędu 700zł,
no co by tu się nie rozpisywać, może za parę lat

#5 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2643 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 05 maj 2010 - 22:07

@PaNeK zwróć uwagę na kije Dragona z serii Millenium. Całkiem przyzwoite kijki za niewielkie pieniądze. Mam chyba ze trzy kije z tej serii i nie mogę o nich złego słowa powiedzieć, co prawda są one ze starszej produkcji z jeszcze normalnym dolnikiem i uchwytem Które są jeszcze dostępne np coś takiego http://www.allegro.pl/item1011478070_dragon_millenium_hd_fat so_jerk_180_30_80g_promocja.html

#6 OFFLINE   NiSz

NiSz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 maj 2010 - 22:11

Ja też stanąłem przed takim dylematem i to całkiem niedawno bo w styczniu. Kombinowałem że kupię tylko kij do jerków i będzie ok.

Zdecydowałem jednak inaczej i jestem teraz posiadaczem pierwszego w życiu zestawu castingowego. Faktycznie trochę mnie to kosztowało, ale skoro cały świat uważa że casting jest po prostu do tego stworzony to uwierz mi - warto zainwestować! Ja też chciałem zrobić to po kosztach, jestem studentem bez stałej pracy, wiadomo - mogłem kupić sam kij i nie mieć skóry na palcu oraz na rybach zmagać się z bólem ręki. A tak jestem szczęśliwy podczas łowienia i do tego uśmiecham się do innych wędkarzy, widząc ich miny :D że jednak multikiem w Polsce też się da że to nie jest tylko dla Rexa Hunta :mellow:

Zapłaciłem:
280zł za Abu C3 (na forum, używany ale uważam że działa i będzie długo działał, do tego miałem farta bo była na szpuli jakaś plecionka - właściciel od którego kupowałem poświadczył że kupił ją do jerków - więc brakowało mi już kija i przynęt)

140zł - kij Dragona(nowy) Mystery Slider Jerk 30-80gr (nie jest to mercedes wśród wędek, ale ja zaczynam i nie mając do czynienia z zajebistym sprzętem - z tego kija jestem zadowolony!) mimo że pewnie część bardziej doświadczonych kolegów może uważać że jest masa lepszych, ja kupiłem ten, bo cena niska a Dragona cenie bo mam sentyment do tych tanich serii.

około 120zł - 3 Sławkowe jerki (wander + 2 stickery) + jack + slider 10S

Tak cały zestaw wyszedł mnie koło 550zł

Ja nie żałuję, ale ja to ja, a decyzja należy do Ciebie :D

#7 OFFLINE   Panek

Panek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2387 postów
  • Imię:Karol

Napisano 05 maj 2010 - 22:44

jestem studentem


Cholerka, a ja maturzystą, przede mną najpiękniejsze 4 miesiące życia, i weź mi tłumacz o oszczędzaniu :unsure: :mellow: :mellow:

#8 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2209 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 06 maj 2010 - 08:09

a ja pracuję, mam mieszkanie na utrzymaniu, samochód, do kupienia pralką, zamrażarkę, zelazko, krany, kibelek, etc :D i kur** chyba muszę zrobić jakiś skok na bank :D.
łowię Dragonem Millenium 18-42 - 2,05m, ale radzi sobie z duzym tonącym sliderem (o ile dobrze pamiętam to ~60g). Cięższych przynęt nie rzucałem bo nie mam. Castinga kupię pewnie wtedy jak ktoś mi da połowić przez chwilę, zebym wiedział o co chodzi :D.
  • eRKa lubi to

#9 OFFLINE   Włóczykij

Włóczykij

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1252 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 maj 2010 - 08:36

mogłem kupić sam kij i nie mieć skóry na palcu oraz na rybach zmagać się z bólem ręki.


Ja od 3 lat każdej jesieni łowię na jerki i gumy do 30 do 280g i wszystko obsługuję krótkim mocnym spinningiem, ręka mi nie odpada, palce mam całe i odległości jakie osiągam tym zestawem nie odbiegają od tych jakie osiągają koledzy z castingami zaopatrzonymi w 2 razy słabsze linki.
Jedyna przewaga casta to to że dobry multik prawdopodobnie wytrzyma trochę dłużej niż np Slammer i sługie woblery mniej koziołkują w locie więc rzadziej się plączą.
  • Robert Crocker i eRKa lubią to

#10 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 maj 2010 - 10:44

Niestety kijki do takich przynet nie moba byc uniwersalne, chyba ze chcemy godzic lowienie na woblery/jerki z lowieniem na pilkery.

Kijki ktore ja preferuje nie beda tanie...do lzejszych przynet rzedu 40-50g wzialbym Lamiglasa 2,3m do 56g 25LB albo podobnego 2,3m do 30z 30LB (live bait).Oba z G1000 materialu.

W nich jest mozliwy spory zakres c.w., natomiast do najciezszych klockow nadal sie nie bardzo nadaja.

Bede klecil cos pod takie cegly na blanku Lamiglasa z serii saltwater - 2,1g do 3oz, 30LB.
Proby na sucho wypadly zadowalajaco ale cos wiecej bede mogl powiedziec po dluzszym lowieniu.

Gumo

#11 OFFLINE   Panek

Panek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2387 postów
  • Imię:Karol

Napisano 06 maj 2010 - 11:08

kupił bym sobie jakiegoś kija od szczoty na razie i nim starał się zaspokoić potrzeby ale zaświtał mi nowy problem,
co z kołowrotkiem, zauber 4000 to mocny sprzęt ale wiadomo wszystko ma swoje granice, da rade ??

#12 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 06 maj 2010 - 13:51

Włóczykij w zasadzie ma racje, ale widze nieco więcej istotnych argumentów:
- w przypadku tych korb, których ja używałem (nie łowiłem na np. Slammera, który ma chyba dość pojemną szpulę) pojemność szpuli przy porównywalnej masie była większa w multiku; krótkie, mocne wędki są dość łatwe do wyważenia i zejście z masą kołowrotka działa raczej na plus,
- przy jerkowaniu linka nawija się na szpulę dość luźno – splątania przy korbie są potencjalnie częstsze; przy mulniku – tylko brody, ale to już kwestia techniki rzutu,
- przy multiku nie występuje problem skręcania linki przy funkcji „rzut-nawijanie”.

Trudno jest także przecenić znaczenie właściwego ułożenia przynęty w locie w czasie rzutu i prawie całkowitą eliminację zahaczania się kotwiczek o przypon (o czym już wspomniano). To – moim zdaniem – bardzo ważna cecha zestawu z pazurem.

PaNeK,
Zauber 4000 to dość mała maszyna jak na rozmiar 4000, ale wytrzymać pewnie wytrzyma. Nie weźmie jednak zbyt dużo plecionki – do 30lb jest ok. Większego rozmiaru nie wejdzie chyba nawet 100m.


#13 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 06 maj 2010 - 14:01

Od kilku lat jerkuje spiningiem.
Przeskoczylem juz przez kilka wedek. Rozne dlugosci. Kije bardziej uniwersalne, mniej - rozne byly koncepcje.

Najlepsze co dotad spotkalem to ATC 638. Juz kilka razy bylo o wedkach na tym blanku.

Wedka uniwersalna - na lodz. Szczupak (poza mucha na wszystkie przynety), sandacz (na gumy), sum ...Dla mnie to uniwersalny kij.

Niestety :( nie spelni wymogu cenowego 200 PLN. No chyba ze jakas powypadkowa :mellow:

Odnosnie mankamentow zestawu spiningowego w porownaniu z castingowym napisano juz wszystko i to wiele razy.

Wielu kolegow te argumenty przekonaly, innych nie.

Po wyprobowaniu obu wersji pozostalem ze spiningiem :D


Guzu
  • eRKa lubi to

#14 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 06 maj 2010 - 14:09

Zgadza się, że wiele napisano i wiem, że powtarzam rzeczy oczywiste, ale nie mogę się zgodzić, że jedyna przewaga casta to mniej splątań w czasie lotu… :D

#15 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 06 maj 2010 - 14:11

Dla mnie plusy casta nie przeslaniaja jego minusow :D

Musze dla przyzwoitosci jednak przyznac ze moje jerkowanie ogranicza sie do slidera 10 i jacka.

Do tego dodam ze przy moich sposobach prowadzenia 90 % ruchow wykonuje kolowrotek, wiec nie mam sygnalizowanego problemu z luzna linka podczas nawijania jej na szpule.
Ale to juz bardzo osobiste odczucia - kazdy jak zauwazylem prowadzi takiego Slidera 10 S inaczej...


Guzu

#16 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 06 maj 2010 - 14:41

Dla mnie plusy casta nie przeslaniaja jego minusow :D


To są jakieś minusy :mellow:
Ja rozumiem, kapitalizm ma ich bez liku , ale cast???

  • eRKa lubi to

#17 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 06 maj 2010 - 14:45

[quote]
Dla mnie plusy casta nie przeslaniaja jego minusow :D
[/quote]

To są jakieś minusy :mellow:
Ja rozumiem, kapitalizm ma ich bez liku , ale cast???

[/quote]


:lol: :lol:

#18 OFFLINE   andrew

andrew

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 669 postów
  • LokalizacjaWies w miescie

Napisano 06 maj 2010 - 14:45

[quote]
mogłem kupić sam kij i nie mieć skóry na palcu oraz na rybach zmagać się z bólem ręki.
[/quote]

Ja od 3 lat każdej jesieni łowię na jerki i gumy do 30 do 280g i wszystko obsługuję krótkim mocnym spinningiem, ręka mi nie odpada, palce mam całe i odległości jakie osiągam tym zestawem nie odbiegają od tych jakie osiągają koledzy z castingami zaopatrzonymi w 2 razy słabsze linki.
Jedyna przewaga casta to to że dobry multik prawdopodobnie wytrzyma trochę dłużej niż np Slammer i sługie woblery mniej koziołkują w locie więc rzadziej się plączą.
[/quote]

Ja lowie tylko na castingowe kije ktorgo podstawowa przewaga przy jerkowaniu jest blyskawiczna regulacja dlugosci linki przy zarzucaniu. Do duzych klockow wiadomo przypony 40-50cm. Taki dlugi przypon bardzo czesto przy krotkiej wedce trzymanej do dolu wchodzi w przelotke przy sciagniu. W multiku robisz klik i zarzucasz. Ba przy pewnej wprawie mozesz to zrobic robiac zamach. W spinningu musisz odblokowac hamulec, pokrecic korba, zamknac hamulec, zrobnic zamach OMG. Zanim Ty zarzucisz spinning z jerkiem ja juz bede jerkowal :mellow: . Slammer to chyba najgorszy mozliwy wybor do jerkow bo tam jak przypon scigniesz w przelotki to musisz kablak otworzyc :mellow: :lol:. Good luck. A zarzucanie tonacego Fristajlera albo Duzego Bandyty z przyponem w przelotkach szczerze odradzam.

@ Gumo 2.3m do jerkow to za dluga wedka, zwlaszcza do klockow bedzie przeszkadzac. No chyba ze jestes dwumetrowcem :unsure: . Ja mam 177cm wzrostu i lowie 6 stopowym Loomisem z pontonu i czasem mam szczytowke w wodzie. Powinno dobierac sie dlugosc wedki do wzrostu i do tego czy w lodzi stoi na wysokosci wody czy troche wyzej.

#19 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6182 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 06 maj 2010 - 14:49

De gustibus...
Ja używam 7' z przedłużką, razem ponad 2,2m. Ale fakt, że dolnik mam taki nieco dłuższy, do łokcia.

#20 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14821 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 06 maj 2010 - 14:50



Ja lowie tylko na castingowe kije ktorgo podstawowa przewaga przy jerkowaniu jest blyskawiczna regulacja dlugosci linki przy zarzucaniu. Do duzych klockow wiadomo przypony 40-50cm. Taki dlugi przypon bardzo czesto przy krotkiej wedce trzymanej do dolu wchodzi w przelotke przy sciagniu. W multiku robisz klik i zarzucasz. Ba przy pewnej wprawie mozesz to zrobic robiac zamach. W spinningu musisz odblokowac hamulec, pokrecic korba, zamknac hamulec, zrobnic zamach OMG. Zanim Ty zarzucisz spinning z jerkiem ja juz bede jerkowal :mellow: . Slammer to chyba najgorszy mozliwy wybor do jerkow bo tam jak przypon scigniesz w przelotki to musisz kablak otworzyc :mellow: :lol:. Good luck. A zarzucanie tonacego Fristajlera albo Duzego Bandyty z przyponem w przelotkach szczerze odradzam.



Bardzo ciekawa uwaga.
Polecam rozwiazanie tak proste, ze az mi glupio je proponowac
:unsure:

http://cgi.ebay.com/6-MM-Medium-Reddish-Orange-Plastic-Lure- Beads-1000-Pack-/310203337811?cmd=ViewItem&pt=LH_Default Domain_0&hash=item48398f4c53#ht_500wt_1182

Sprawdza sie tez w trollu, przy nocnym spiningowaniu w rzece. Wszedzie tam gdzie istnieje mozliwosc zwiniecia za duzo linki B)

Guzu
  • eRKa lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych