Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Switch na pstragi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
265 odpowiedzi w tym temacie

#241 OFFLINE   Leonryba

Leonryba

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 13 postów
  • Imię:Leon
  • Nazwisko:Ryba

Napisano 17 luty 2022 - 09:13

Czołem!
Rozumiem że kolega łowi pstrągi?
Chciałem zapytać czy aby nie za grubo?
Kiedy kilka lat temu zaczynałem łowić pstrągi speyem podobnie wystartowałem z axisem #5.
Z czasem okazało się że to chyba za grubo.
Nie wiem jakie kolega łowi ryby, ale u mnie i potoki i teczki powyzej 60cm nie mają szans z obecnym kijem który używam ( Loomis #3 11'11)
Taki kij pociągnie bez problemu 10' t8 a przy tym jest bardzo lekki i finezyjny.
Dodam jeszcze że łowię również skandi ( airflo Rage) dobrze to działa. Tu nie używam już żadnego tipa. Tylko przypon koniczny.
Pozdrówka

Sent from my Pixel 4a (5G) using Tapatalk

Wszystko się zgadza, w tym wypadku chodzi o pstrągi i w pełni się zgadzam z tym co Kolega napisał. Zafascynowany łowieniem łososi na DH zacząłem kombinować w kierunku "micro-spey" na własnym podwórku. W pierwszej kolejności kupiłem blank Bloke 11' #3, później dokupiłem jeszcze #4 (były na wyprzedaży w UK), Ten ZAXIS trafił mi się używany, tak okazyjnie, że grzechem by było nie kupić;) Rzeczywiście ma moc, jednak mam nadzieję, że znajdzie zastosowanie np. na dużej wodzie na Dunajcu, a jak nie, to bywam za granicą, jak i tam się nie przyda, to każdy SAGE cieszy nawet w szafie ;) Jak już się przekonam czy to ma sens i będę wiedział czego chce;) to może uaktywnię się w komisie... Na razie poszukuję, kombinuję, bawię się w zbrojenie, mam z tego frajdę.

Pozdr.

Sławek



#242 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 17 luty 2022 - 13:45

Wszystko się zgadza, w tym wypadku chodzi o pstrągi i w pełni się zgadzam z tym co Kolega napisał. Zafascynowany łowieniem łososi na DH zacząłem kombinować w kierunku "micro-spey" na własnym podwórku. W pierwszej kolejności kupiłem blank Bloke 11' #3, później dokupiłem jeszcze #4 (były na wyprzedaży w UK), Ten ZAXIS trafił mi się używany, tak okazyjnie, że grzechem by było nie kupić ;) Rzeczywiście ma moc, jednak mam nadzieję, że znajdzie zastosowanie np. na dużej wodzie na Dunajcu, a jak nie, to bywam za granicą, jak i tam się nie przyda, to każdy SAGE cieszy nawet w szafie ;) Jak już się przekonam czy to ma sens i będę wiedział czego chce;) to może uaktywnię się w komisie... Na razie poszukuję, kombinuję, bawię się w zbrojenie, mam z tego frajdę.

Pozdr.

Sławek

Zaxis fajny kijek. Na pstragi pewnie trochę za mocny, ale na pomorskie trotki dałby radę spokojnie, chyba że sie parowóz uwiesi. Letnie łososie/grilsy na niskiej wodzie też ładnie ogarnie jak jeździsz za granicę.



#243 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 17 luty 2022 - 14:54

Opis tego kija był głównym powodem zakupu niestety ma się nijak do własności tej wędki.
Co do wagi #7 to Brytyjczycy mają zgoła odmienne zdanie
https://www.troutcat....asp?ID=1680710

Nie bardzo rozumiem??

Mówisz zapewne o klasie AFTM, i to się zgadza, tyle że głowice WF mają zwykle większą długość, a waga głowic rzutowych odpowiada mniej więcej wadze tych około 12 metrów. Przy wszelkich rzutach na większe odległości uzywamy wagi całej pełnej głowicy, a więc większej niż wynika to z tabeli. Dlatego własnie głowice rzutowe, bez względu na długość, mają taką własnie niby zawyżoną wagę.

Zauważ też że Tabele AFTTA, opracowane dla kijów DH przewidują uzycie do nich głowic rzutowych w przypadkach rzutów znad głowy, które są dużo lżejsze od tych używanych do kotwiczonych. Też tak jakoś - 3 klasy...

Może więc kij jest opisany błednie, lub własnie klasą DH a nie SH mimo iż to switch. Wtedy faktycznie te 500grain to będzie za dużo.



#244 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2289 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 17 luty 2022 - 16:15

Zaxis fajny kijek. Na pstragi pewnie trochę za mocny, ale na pomorskie trotki dałby radę spokojnie, chyba że sie parowóz uwiesi. Letnie łososie/grilsy na niskiej wodzie też ładnie ogarnie jak jeździsz za granicę.

To prawda. Axisy to bardzo dobre kije. Mam do nich sentyment, bo mój pierwszy DH to był właśnie Axis switch w #7. Na niego łowiłem moje pierwsze muchowe łososie w Eire.
Szkoda że Sage nie robi już tej serii. To taki evergreen. :-)

Sent from my Pixel 4a (5G) using Tapatalk

Użytkownik peresada edytował ten post 17 luty 2022 - 16:16


#245 OFFLINE   Paweł nizinny

Paweł nizinny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • LokalizacjaOstrołęka
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Stypiński

Napisano 17 luty 2022 - 21:20

Czołem!
Rozumiem że kolega łowi pstrągi?
Chciałem zapytać czy aby nie za grubo?
Kiedy kilka lat temu zaczynałem łowić pstrągi speyem podobnie wystartowałem z axisem #5.
Z czasem okazało się że to chyba za grubo.
Nie wiem jakie kolega łowi ryby, ale u mnie i potoki i teczki powyzej 60cm nie mają szans z obecnym kijem który używam ( Loomis #3 11'11)
Taki kij pociągnie bez problemu 10' t8 a przy tym jest bardzo lekki i finezyjny.
Dodam jeszcze że łowię również skandi ( airflo Rage) dobrze to działa. Tu nie używam już żadnego tipa. Tylko przypon koniczny.
Pozdrówka

Sent from my Pixel 4a (5G) using Tapatalk

Nie mam za dużego doświadczenia z Switchem, łowię od kilku lat jednym kijem, jest to 11'6' stopy do linki 7 Batson RX7+ o dość delikatnej i głębokiej akcji. Bardzo mi pasuje i uwielbiam nim łowić nie tylko pstrągi. Używam Rio Scandi Short Versi Tip też dedykowany do wędek o mocy 7 czyli w tym przypadku 425gr na 33 stopy głowicy i uważam że jest bardzo ok.

pozdro



#246 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 557 postów
  • LokalizacjaHannover
  • Imię:Zbigniew

Napisano 20 luty 2022 - 13:35

Czołem!
Rozumiem że kolega łowi pstrągi?
Chciałem zapytać czy aby nie za grubo?
Kiedy kilka lat temu zaczynałem łowić pstrągi speyem podobnie wystartowałem z axisem #5.
Z czasem okazało się że to chyba za grubo.
Nie wiem jakie kolega łowi ryby, ale u mnie i potoki i teczki powyzej 60cm nie mają szans z obecnym kijem który używam ( Loomis #3 11'11)
Taki kij pociągnie bez problemu 10' t8 a przy tym jest bardzo lekki i finezyjny.
Dodam jeszcze że łowię również skandi ( airflo Rage) dobrze to działa. Tu nie używam już żadnego tipa. Tylko przypon koniczny.
Pozdrówka

Sent from my Pixel 4a (5G) using Tapatalk


Witaj Krzysztofie,

w spinningu skompletowalem caly arsenal na najblizsze 50 lat. . Muchowo tym roku mocno sie zastanawiam nad zakupem imx pro 11‘11 wt 3. Czy moglbys mi prosze napisac jakich linek uzywasz do tej wedki i jak prowadzisz swoje muchy w mocnym pradzie? Mam na mysli lowisz w polowie wody czy przy dnie?

Dziekuje bardzo i Pozdrawiam Zbigniew

Użytkownik krokop edytował ten post 20 luty 2022 - 13:37


#247 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2289 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 21 luty 2022 - 17:16

Czołem. Wybrałeś doskonały kij. Trudno go podbić w kategorii cena/jakość. Pięknie wykonany, korek klasy floor, bardzo lekki i poręczny. Świetna akcja, w miarę szybka więc można wytworzyć naprawdę ciasne pętle, ale nie jest to ultra szybki kij wiec trochę wybacza. Że względu na długość wędziska nie polecam ultra krótkich głowic. Ja sam używam do skagitu airfo scout 270g ( bez problemu obsłuży Ci 10 stóp t8)
Lubię rowniez tym kijem airflo Rage 240gr . Tu już tylko przypon, bez tipów. Łowię różnie. Streamerami lubię łowić głęboko. Więc Skagit, t8 i dociążone muchy. Wszelkie softhackle to już płytko z użyciem rage
Pozdrówka

Sent from my Pixel 4a (5G) using Tapatalk
  • tlok lubi to

#248 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2289 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 25 kwiecień 2022 - 16:55

Długa zima tego roku. Jeszcze 3 dni temu nawaliło 2 stopy śniegu. Ale już się ociepliło i śnieg znika w oczach. W niedzielę wyskoczyłem sprawdzić znajomy run. Pstrągi już gryzą. Złowiłem 50taka, jednego spialem i mialem kilka brań. Na Bow to jeszcze nie jest najlepszy okres. Trzeba poczekać do lipca ( w czerwcu rzeka jest bardzo wysoka i brudna topniejącym śniegiem z gór) ale swing działa. Ryby siadły na moją ulubioną muchę o której wspominałem i która już na pewno zaprezentuje w tym tygodniu.
Pozdrówkabb26d64d877d9a37ffe66c4da34f8db7.jpg

Sent from my Pixel 4a (5G) using Tapatalk
  • tlok, lukomat, Sławek Oppeln Bronikowski i 2 innych osób lubią to

#249 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2289 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 03 maj 2022 - 02:51

Witam!
Poniżej mucha o której pisałem wcześniej. Absolutny killer na tęczaki. Nie działa tak samo dobrze na potoki z jakiegoś powodu...
Tak czy inaczej mucha prosta tania i skuteczna.
Wiązana na shanku ok 20mm
Tu z dumbbell eyes, ale zwykła nimfowa główka równie dobra. Najpierw wiążemy chenillle w kolorze miedzi, potem marabut ( rdzawy czy jak tu żółtawy) potem dwa bialo czarne grizzly po bokach i z przodu chickaboo w tymże samym grizzly kolorze. Można oczywiście kombinować z kolorystyką, u mnie ta działa najlepiej. Polecam i pozdrawiam!e041d23e6036230253adc738c11c475b.jpg

Sent from my Pixel 4a (5G) using Tapatalk

#250 OFFLINE   Paweł nizinny

Paweł nizinny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • LokalizacjaOstrołęka
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Stypiński

Napisano 13 maj 2022 - 08:38

Uwielbiam tego typu wzory! Świetnie pracują.



#251 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2289 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 17 wrzesień 2023 - 23:58

Pisze ostatnio więcej w innych wątkach, ale ciągle łowię pstrągi zasadniczo wyłącznie speyem. Ostatnio nowym kijem.
Mam teraz Meisera Highlandera S 11'7'' #3
Kij dla mnie idealny. Odpowiednia dla "mojej" rzeki długość i mimo że to #3 to jest to mocna #3 o szczytowej akcji. Można wygenerować tym kijem naprawdę wąska pętlę. Kij jest lekki i poręczny. Idealnie chodzi z Skagit scout 300gr.
Pozdrówka
94fa21d9d4f873d788f84a428b991d18.jpgc1191c585d8b66bcaec28afe73ff5eb9.jpge6a7db2196b42e4a21e9ab8500937d95.jpg52cb3a3a6714d7512b3f3a728fa413bf.jpg04d3695b05f33b4d1c925602efab3a82.jpgde3dbcbf533919e2303bee76fe4a67bb.jpg27a20ce35c1b507abf72c426e525c52e.jpg

Sent from my Pixel 6a using Tapatalk
  • Darek P, KwaQ, Pisarz.......ewski Piotr i 1 inna osoba lubią to

#252 OFFLINE   Konstanty

Konstanty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów

Napisano 18 wrzesień 2023 - 05:00

czołem,

delikatnie bardzo

#3 w takiej długości kija...

ale skoro lubisz i działa ;-)

zazdroszczę przyrody!



#253 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 18 wrzesień 2023 - 12:03

czołem,

delikatnie bardzo

#3 w takiej długości kija...

ale skoro lubisz i działa ;-)

zazdroszczę przyrody!

Bo to nie jest #3 jaką masz w głowie myśląc o tym kiju ;). Zerknij na grain window.

 

Peresada, zazdroszczę wędki, ale jeszcze bardziej okoliczności i ryb ;). To już chyba całkowicie przeszedłeś na meisera jeśli chodzi o wędki dwuręczne?

Kolega wykorzystał niedawną okazję na speypages i zamówił travela od Meisera. Sam się wahałem czy czegoś nie wziąć, ale wówczas miałbym zagadkę na rybach - czym łowić ;)?



#254 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2289 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 18 wrzesień 2023 - 12:50

Kacper ma tutaj rację. Ten kij to mocna #3 albo słaba #4. Zasadniczo wybrałem taki kij ze względu na przynęty którymi łowię a nie moc ryb. Na pstrągi które najczęściej łowię ( do 60-65cm ) to zwykła #3 w zupełności wystarczy. Tym Meiserem lepiej się operuje ciężkimi tipami i relatywnie ciężkimi muchami. Obecnie moje podstawowe 2 kije to Meisery. Powyższy Highlander S #3 i Highlander CX #7 na stalki/łososie. Oba uzbrojone tak samo ( komponenty i kolory) więc to taka para bliźniaków :-)
Jako rezerwę mam #3 i#7 Loomis short Spey. Kapitalne kije moim zdaniem.
Chyba wiem o którym traveleru piszesz.
Pozdrowka b1a54a183ba1696d8d62ab471c793e05.jpg

Sent from my Pixel 6a using Tapatalk

Użytkownik peresada edytował ten post 18 wrzesień 2023 - 12:51


#255 OFFLINE   Konstanty

Konstanty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów

Napisano 18 wrzesień 2023 - 19:05

Bo to nie jest #3 jaką masz w głowie myśląc o tym kiju ;). Zerknij na grain window.

 

Peresada, zazdroszczę wędki, ale jeszcze bardziej okoliczności i ryb ;). To już chyba całkowicie przeszedłeś na meisera jeśli chodzi o wędki dwuręczne?

Kolega wykorzystał niedawną okazję na speypages i zamówił travela od Meisera. Sam się wahałem czy czegoś nie wziąć, ale wówczas miałbym zagadkę na rybach - czym łowić ;)?

ok, widzę

ja mam Salmologic Logic Head 28g - do Warrior DH Spey 13'0" #7

;-)



#256 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2289 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 26 wrzesień 2023 - 16:17

Nad wodą już jesień. Niestety mało czasu nie pozwala być nad wodą tak często jak bym chciał....3ff6c3b5f82ecd8e56cfa4ee4ed290a4.jpg

Sent from my Pixel 6a using Tapatalk
  • Darek P, KwaQ, Pisarz.......ewski Piotr i 1 inna osoba lubią to

#257 OFFLINE   kemaz

kemaz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 26 październik 2023 - 18:56

A ja sie wlasciwie przerzucilem calkowie na DH. Zostawilem tylko jedna SH - 7wt 8'6 McFarland szklaka.

Moje DH to Burkie 3113 z scandi 240gr, Loop Yellowline 8/9 z scandi 420gr i skagit 500gr. Dzis koncze przerobke SH Loop Yellowline 7wt 9'9. Z dolnej sekcje spinningu EagleClaw zrobilem dolna sekcje DH. Powstalo 11'5 z scandi 300-340gr. Do konca zycia wystarczy sprzetu na kazde warunki. Jednak lowienie DH do mnie przemiawia i nawet SH Asquith 5wt z ktorym cholernie ciezko sie mialem rozstac nie mogl zmienic decyzji. Latwosc lowienia speyem jest nie do pobicia. Wracajac czasem do SH mialem problem z poprawnym rzutem(odzwyczajenie). SH zostawilem jakbym kiedys mial dzieci mial uczyc. 


Użytkownik kemaz edytował ten post 26 październik 2023 - 18:57


#258 OFFLINE   Pasta

Pasta

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 969 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:P

Napisano 23 listopad 2023 - 22:35

Przejrzałem wątek i nie znalazłem podpowiedzi w kwestii doboru kołowrotka. Czy do switcha 11'6" #5 dobierać kołowrotek w rozmiarze 5 lub 4-6 czy musi być większy np. 8? Z góry dziękuję za pomoc.

#259 OFFLINE   SzymonP

SzymonP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 348 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 23 listopad 2023 - 23:04

Przejrzałem wątek i nie znalazłem podpowiedzi w kwestii doboru kołowrotka. Czy do switcha 11'6" #5 dobierać kołowrotek w rozmiarze 5 lub 4-6 czy musi być większy np. 8? Z góry dziękuję za pomoc.


Switch w klasie 5 to mniej więcej odpowiednik kija SH w klasie 7. Do tego grube głowice, wymagające kołowrotka o dużej pojemności oraz zapewnienie odpowiedniego wyważenia długiego przecież kija. Resztę dopowiedz sobie sam :)

#260 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2289 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 24 listopad 2023 - 00:46

Młynek musi Ci wyważać zestaw. To podstawa. Sugeruje napisać do producenta kija na pewno doradza. Tudzież zapytać na speypages.com. Na 99% o ile nie masz jakiegoś egzotycznego kija, ktoś z tamtej społeczności już go miał/ma i na pewno pomoże.
Pozdrówka

Sent from my Pixel 6a using Tapatalk




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych